Спеціальні потреби

Буш обрав Ірак темою свого виступу про вересневі теракти


В Іраку знову пролунали смертоносні вибухи. Загинуло понад 20 іракців. Близько 80 отримали поранення. Також знайдено тіла 60 застрелених чоловіків. Вважають, що вони стали жертвами міжуособного насильства.

Тим часом темі війни в Іраку присвятив свою промову з нагоди п'ятої річниці 11 вересня президент Буш. Він заявив, що урок вересневих атак такий: Сполучені Штати мусять протидіяти загрозам безпеці ще перед тим, як вони досягнуть американських берегів. За словами президента США, іракський диктатор Саддам Хуссейн становив саме таку загрозу. Якщо Сполучені Штати не подолали б своїх ворогів в Іраку, диктатори на Близькому Сході могли б придбати ядерну зброю і перетворити цей регіон на плацдарм для терористів. «Безпека Америки залежить від результатів битви на вулицях Багдада. Осама Бін Ладен називає цю боротьбу Третьою Світовою війною і каже, що перемога ісламістів в Іраку стане для Америки ганебною поразкою. Якщо ми підемо на поступки людям на кшалт Бін Ладена, наші вороги стануть сміливішими. Вони використовуватимуть ресурси Іраку в інтересах свого екстремістського руху», - заявив Бущ.

Критики, одначе, твердять, що війна в Іраку не лише створює більше нових терористів ніж вона їх ліквідує, але і позбавляє Сполучені Штати симпатії, яку викликали до них серед міжнародної громадськості вересневі атаки. Іво Даалдер є аналітиком в питаннях національної безпеки в Інституті Брукінґса у Вашингтоні. Він говорить так: «Ми могли використати цей ресурс для мобілізації коаліції країн і народів проти терористичної загрози і ми це зробили в Афганістані. Однак ми не завершили цієї справи і в основному змарнували цю добру волю, цей ресурс, і викопали під собою яму. Ця яма настільки глибока і ми опинилися на самоті на її дні. Мало-хто готовий нам допомогти».

Сполучені Штати вторглися в Афганістан, щоби усунути режим талібів, який давав притулок терористам Аль Кайди. Саме вони учинили атаки 11 вересня 2001 року. Але критики кажуть, що ресурси, які мали б бути використані в Афганістані, пішли на війну в Іраку, внаслідок чого Аль-Кайда була не знищена, а радше розпорошена. Колишній президент Бил Клінтон сказав, що адміністрація Буша безпідставно пов'язує становище в Іраку із недавньою змовою підірвати авіалайнери на рейсах Лондон-США. «На мою думку, викриття лондонської змови не має жодного відношення до нашої іракської політики. Адміністрація, як здається, дуже хоче пов'язати це з Аль-Кайдою. Якщо це правда, то чому в Іраку у сім разів більше американських військ ніж в Афганістані?», - запитує Клінтон.

Президент Буш твердить, що виконує обіцянку, яку він дав незабаром після 11 вересня - використовувати всі елементи американської сили, щоб поборювати терористів, де б вони не були, включно з Іраком. Зокрема Буш заявив так: «Серед найефективіших озброєнь в нашому арсеналі - сила свободи. Терористи так само бояться свободи, як вони бояться нашої вогневої міці. Їх охоплює паніка, коли вони бачать, як старий чоловік голосує, як дівчатка вчаться у школі, як сім'ї моляться Богу за традиціями своїх конфесій. Вони знають, що люди, маючи вибір, віддадуть перевагу свободі радше ніж їхній екстремістській ідеології».

Через день після промови президента, поліція в Багдаді знайшла шість обезголовлених тіл, імовірно жертв міжконфеційного насильства. Джордж Буш визнає, що у війні з тероризмом перед Америкою простелився важкий шлях. Але побудова стабільнішого Близького Сходу, каже він, є ключем до миру не лише для Америки, але і для всього світу.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG