Спеціальні потреби

Чи можна запобігти зіткненню літаків з птахами?





У той час, як фахівці продовжують досліджувати катастрофу літака французьких авіаліній Ер Франс в Атлантичному океані, американські посадовці намагаються глибше дослідити те, як у січні місяці цього року птахи могли потрапити в турбіни літака американських авіаліній «US Airways».

Лайнер, за лічені секунди після зльоту з нью-йоркського аеропорту, влетів у зграю гусей, через що в нього відмовили відразу обидва двигуни. І лише завдяки вдалій екстреній посадці на річку Гудзон, яку здійснив досвідчений пілот капітан Саллі Салленберґ, вдалося відвернути загибель 155 людей. Науковці Смітсонівського інституту, що у Вашингтоні, проаналізували деталі інциденту й зробили висновки, які допоможуть запобігти подібним аваріям в майбутньому.

Учені дослідили пір’я, що залишилися у пошкоджених турбінах літака, і виявили, що причиною катастрофи стали канадські гуси. Лише у Сполучених Штатах у турбіни літаків щороку потрапляє кілька тисяч птахів і це коштує авіалініям мільярди доларів, не кажучи вже про ризик, на який наражаються пасажири.

Судовий орнітолог Карла Дав пояснює:

«Інформація про птахів, яких ми ідентифікуємо, дозволяє інженерам отримати дані про їх вагу. Тож, коли вони проектують нові двигуни, то беруть до уваги і розмір птахів, які потрапляють у турбіни».

Дав говорить, що канадські гуси в середньому важать три з половиною кілограми. А от середня турбіна літака розроблена таким чином, що може впоратися лише з вагою птаха не більше двох кілограмів. Дав каже, що турбіни треба модифікувати так само, як свого часу було модифіковано лобовое скло літака, щоб витримувати вдаряння птахів більшого розміру. Щоправда така модифікація коштуватиме чимало.

Пітер Марра проаналізував пір’я птахів, щоб зрозуміти, чи це були перелітні гуси, чи ні. Він каже, що несподівані морози у січні в Нью-Йорку швидше за все змусили гусей шукати тепліші краї. І так співпало, що їхній шлях і маршрут рейсу літака співпали.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG