Спеціальні потреби

Українська служба Голосу Америки відзначила 60-ліття





У штаб-квартирі Голосу Америки у Вашингтоні відзначено 60-ліття мовлення його Української служби. Юлівей відзначено вітаннями від американських та українських офіційних осіб, як також експертною дискусією, присвяченою недалеким президентським виборам в Україні.

З нагоди ювілею заслуги Української служби відмітили також Сенат та Палата представників США, опублікувавши спеціальні декларації. Заслуги Української служби на ювілейному зібранні особисто відзначила конгресмен з українським корінням Марсі Каптур, подякувавши її журналістам за донесення українцям професійної і збалансіваної інформації як в роки «холодної війни», так і дотепер. Окремі ювілейні декларації опублікували сенатор Бенджамін Кардін та конгресмен Джім Ґерлак. Досягнення Української служби на зібранні також відзначили, член Ради США з міжнародного мовлнення Бланкіта Валш Каллум та директор Голосу Америки Ден Остін.

Уряд України на зустрічі представляв посол Олег Шамшур, який зачитав листа від Віктора Ющенка. В листі президент України відмітив, що в роки «холодної війни» Голос Америки був одним з небагатьох джерел, з яких українці отримували об`єктивну і правдиву інформацію про події в Україні і у світі. Президент також подякував Українській службу Голосу Америки за «багаторічну підтримку демократичного і патріотичного руху в Україні, за внесок у перемогу над тоталітарним радянським режимом і відновлення української державності».

Для довідки: Вперше Голос Америки пролунав українською мовою 12 грудня 1949 року з Нью-Йорка. Протягом десятиліть українська редакція разом з іншими службами, які вели мовлення на Радянський Союз, працювали і працюють за принципом закладеним у декларації ООН про права людини, яка гарантує право на отримання інформації через будь-які засоби, незалежно від місця знаходження.

Захищаючи це право, співробітники Української служби Голосу Америки вели мовлення з вільного світу у країну, де новини подавались через жорстку урядову цензуру.

Журналісти Голосу Америки завжди намагалися донести до своєї аудиторії інформацію, яку Радянський уряд приховував від суспільства і намагався викреслити зі свідомості своїх громадян.

Майже через сорок років після виходу в ефір Голосу Америки українською мовою, залізна завіса, яка розділяла світ на дві ідеологічно протилежні системи почала падати.

Після розвалу Радянського Союзу Голос Америки почав у 1992-му паралельне радіо мовлення як на середніх так і ФМ хвилях у Незалежній Україні. У Києві було відкрито кореспондентський пункт, де працювали журналісти української редакції.


У 1993 році Українська служба стала першою мовною службою Голосу Америки, яка розпочала телевізійне мовлення. Програма Вікно в Америку відкрила майже невідому мільйонам українців Америку.

У 1999 році Голос Америки налагодив мережу радіо кореспондентів у провідних містах України. А з початком Помаранчевої революції у співпраці з П'ятим каналом започаткував телевізійні мости, з яких українці могли майже миттєво почути реакцію на події в Україні американських експертів, політиків, урядовців та дипломатів.

У розпал Помаранчевої революції з'явилася щоденна телевізійна програма Голосу Америки Час-Тайм.

Ось уже майже п'ять років Час-Тайм щодня знайомить глядачів з американською політикою, новинами у ділянці науки, культури, освіти, медицини, як і подіями в українській громаді. Висвітлює візити до Сполучених Штатів українських президентів, прем'єр-міністрів, провідних політиків і професіоналів.

Кореспонденти Голосу Америки в Україні висвітлюють візити американських посадовців та державних діячів, розповідають про програми уряду США в Україні та приватні проекти співпраці.

У 2008 році, після 59 років в ефірі, Голос Америки припинив радіомовлення в Україні і зосередив свої ресурси на телебаченні та вебсторінці. Згідно з даними незалежних дослідників, на сьогодні телевізійні програми Голосу Америки щотижня дивиться майже п'ять мільйонів українців, або ж майже дванадцять відсотків телевізійної аудиторії в Україні.

Вітання, виголошені на відзначенні 60-ліття Української служби Голосу Америки
(усі виступи - мовою оригіналу)



директор Голосу Америки Ден Остін



член Ради США з питань мовлення
Бланкіта Каллум



конгресмен Марсі Каптур



колишній посол США в Україні
Вільям Міллер



посол України у США Олег Шамшур



представник Українського конгресового
комітету Америки Михайло Савків
XS
SM
MD
LG