Спеціальні потреби

14.02.03  -  Чи розпочинає Америка нову холодну війну? Розкол в НАТО: реальність або міф? Контури пост-саддамівського Іраку; Російсько-українська панорама. - 2003-02-15


Мало хто з аналітиків міг передбачити спалах найгіршої кризи у західному альянсі з часів холодної війни в Європі, пише оглядач Петрік Тайлер у газеті Нью йорк таймс. І все через Ірак. Німеччина і Франція відкидають силовий варіант і наполягають на дипломатичному врегулюванні кризи. А разом з Бельгією вони заблокували прийняття НАТО рішення про надання допомоги Туреччині на випадок атаки з боку Багдада. Міністр оборони США Рамсфельд порівнює Німеччину з Лівією та Кубою, звертаючись до неї та Франції не інакше, як «стара Європа.» Тайлер уважає таку позицію Франції та Німеччини реакцією на усвідомлення, що з прийняттям до НАТО колишніх східно-європейських сателітів Росії, вони більш не відіграють домінуючої політичної ролі на континенті. Назагал же виглядає, підсумовує Тайлер в газеті Нью йорк таймс, що Європа все менш цікавить адміністрацію Буша.

Дійшло вже до того, що міністр закордонних справ Росії Ігор Іванов закликає США зі шпальт британської Файненшл таймс не ставати на шлях холодної війни у стосунках з Берліном і Парижем. Єдність колишніх ідеологічних ворогів Росії, Німеччини та Франції у підході до іракської кризи, на його думку, знаменує початок нової---багатополюсної--- ери світового порядку двадцять першого століття. Це--не антиамериканізм, уважає Іванов, а визнання того, що єдність полягає у плюралізмі позицій, а це є ознакою демократії в міжнародних стосунках. Ігор Іванов закликає США розвивати конструктивну співпрацю з його країною та Європою для підтримки світової стабільності.

Колишній держсекретар США Генрі Кісінджер дотримується абсолютно протилежного підходу: на його думку, оприлюднену на редакційній сторінці Вашингтон пост, якщо Білий Дім злякається загрози французького вето другої резолюції Ради Безпеки щодо Іраку, і не ліквідує режим Гуссейна, це знаменуватиме катастрофу для західного альянсу і світового порядку взагалі. Це може означати, уважає Кісінджер, що віднині поняття європейської ідентичності асоціюватиметься з анти-американізмом.

Торкаючись кризи в НАТО щодо захисту Туреччини, редакційна Вол стріт джорнел зазначає, що це фактично означає кінець головній місії альянсу, а саме: колективного захисту його членів. І саме тоді, говорить часопис, коли для нього зникли зовнішні загрози з боку раднських танків. Який тоді сенс залишатися членом НАТО, ставить риторичне питання Вол стріт джорнел. Натомість редакційна Крісчен саєнс монітор закликає поважати обережність Німеччини щодо Іраку. Газета пояснює таке ставлення поступовим віднайденням німцями своєї національної ідентичності, замороженої десятиліттями холодної війни.

А оглядач Вашингтон Пост Джим Ґоґленд прямо пише, що безпрецендентний спалах відкритих протестів і неповаги до американської політики у світі тоді, коли США перебувають в зеніті могутності, означає виклик лідерству Америки у світовому масштабі. Однієї лише сили та багатства недостатньо для сучасного лідерства, уважає Ґоґленд. Він прямо радить адміністрації Буша негайно переглянути свою дипломатію та запропонувати нову, ясну стратегію американського лідерства у світі на фоні реальних викликів безпеці з боку Багдаду або Пхеньяну.

В існування такої стратегії не вірить Крісчен сайєнс монітор. Газета уважає, що після холодної війни альянс НАТО втратив доцільність свого існування і перетворився на платфому випробування традиційними європейськими наддержавами--Німеччиною та Францією---амбіцій Вашингтону. Якщо ж вивести з Німеччини американські війська, як пропонується деякими експертами, то це може взагалі поставити питання про головування США у блоці, пише Крісчен саєнс монітор.

Говорячи про пост-саддамівський Ірак, Грем Фулер, колишній віце-голова Національної розвідувальної ради при ЦРУ, попереджає Вашингтон зі сторінок Лос анджелес таймс, що перші рік-два після Саддама Ірак співпрацюватиме із США, підтримуючи їх стратегію в регіоні. Але якщо хтось уважає, що Ірак можна буде перетворити на інструмент довгострокового американського впливу в регіоні, то для цього необхідно зазирнути в підручник, і побачити, що роль регіонального гегемону закорінена в тисячолітній історії цієї країни, а Саддам лише посилив цю історичну тенденцію, пише Лос-анджелес таймс.

З російських подій--Файненшл таймс повідомляє, що неурядові російські посередники-торгівці зброєю намагалися продати портативні зенітні комплекси «Голка» Іраку. Ця угода була викрита російською владою, але лише після втручання американської розвідки. США та інші країни занепокоєні також можливістю поставок зброї до Іраку з Білорусі та України, пише Файненшл таймс.

Вашингтон пост пише про сповільнення темпів економічного зростання Росії з понад восьми відсотків у двохтисячному році до нинішніх трьох з половиною. Газета передбачає у цьому зв’язку приватизацію гігантської монополії Єдині енергосистеми Росії, Газпрому, реформу банківського, житлового, та комунального секторів.

XS
SM
MD
LG