Спеціальні потреби

Захiдна преса про вибори в Українi - 2004-10-28


Вашингтон – 27 жовтня. Напевно з часів Чорнобиля ще ніколи англомовна преса не приділяла стільки уваги Україні і передвиборчій ситуації там. Констатуючи це, ми подаємо якнайдетальніший аналіз думок оглядачів, оприлюднених на її сторінках.

Ось Том Ворнер з Файненшл таймс занепокоєний поверненням риторики холодної війни в останні дні перед голосуванням в Україні. Він відзначає посилення анти-західних мотивів у кампанії Віктора Януковича. Ворнер так аргументує свої твердження: Янукович говорить про зміцнення зв’язків та лібералізацію торгівлі із США та ЄС, але уникає дискусій про можливість членства у НАТО та ЄС. Летючки, які роздавалися людьми з його штабу, говорили, що він--проти операцій іноземних спецслужб в Україні, та застерігали проти ліквідації української економіки під приводом вступу до ЄС, а армії--до НАТО. Файненшл таймс разом з тим відзначає, що Кучма в останню мить скасував візит до Польщі після сутичок з міліцією під час багатотисячної демонстрації на підтримку Ющенка, під час якої пролилася кров і яку деякі з місцевих оглядачів назвали репетицією тридцять першого жовтня.

«Важливе рішення України»--це назва редакційної Крісчен саєнс монітор. Найбільша країна Східної Європи вирішує, пише часопис, кого обрати: можновладного лідера, який тяжіє до такої ж автократичної Росії, або ж лідера-демократа, що прагне зміцнювати стосунки із Заходом. Україна нинішня--це не застійне болото зразка дев’яностих. Це країна, де завдяки поміркованим економічним реформам і цінам на експортну сталь вже чотири роки триває економічний бум, що за дев’ять місяців цього року досягнув 13 відсотків, пише Монітор. Українці беруть активну участь у миротворчих операціях в Іраку, інших гарячих точках планети. Демократична Україна, відзначає редакційна, могла б стати дороговказом для Росії та Білорусі, які сьогодні демонструють тривожні тенденції повернення до правління «сильної руки». Але цей потенціал України наразі перебуває під загрозою внаслідок насильства, залякування кандидатів від опозиції, придушення незалежних медія. Міжнародні і вітчизняні оглядачі занепокоєні, що Янукович, якого підтримують Путін, Кучма і великій бізнес, отримає нечесну перемогу, відзначає Крісчен саєнс монітор.

Анти-західні нотки кампанії Януковича відзначає і орган великого бізнесу США--газета Вол стріт джорнел. Вона пише, що Янукович переглянув задекларований раніше Україною стратегічний пріорітет--вступ до НАТО,-- і уважає, що Київ мусить входити лише до такого силового союзу, де є і Москва. Уряд відмовився від раніш схваленого рішення транспортувати нафту з каспійського регіону в Європу, а натомість накачуватиме Одесу і світ російською нафтою. Росія, продовжує Джорнел, після втрати Грузії на користь про-американського Саакашвілі наразі найпильніше відстежує ситуацію в Україні, щоб запобігти «каштановій революції». Щобільше, пише Марк Чемпіон, вона туди відверто втручається. Багато політологів уважає що підтрика Росії допоможе Януковичу: Путін, згідно з опитуваннями громадської думки, є найпопулярнішим політиком в Україні. А ще на початку дев’яностих більшість українців уважали США і НАТО кращими гарантами безпеки для себе, коментує Джорнел поворот у свідомості населення України в бік Москви, який стався після Югославії та Іраку.

Брюс Бартлет з Національного Центру політичного аналізу пише, що українські вибори мають набагато більше значення для майбутнього України, аніж американські--для США. В Америці політичний курс не зазнає радикальних змін, хто б не переміг--Буш чи Керрі. А ось для України результати виборів можуть мати воїстину революційне значення з огляду на її колоніальне минуле, трагедію Голодомору, ядерне прокляття Чорнобиля, цілеспрямоване сталінсько-брежнівське нищення цвіту нації. Автору довелося працювати з дружиною Ющенка--Катериною Чумаченко--у бюро з питань прав людини Державного департаменту США, пізніше--в управлінні Білого Дому по зв’язках з громадськістю, і в міністерстві фінансів США. Катерина, пише Бартлет,--це одна з найяскравіших і відданих справі консерваторів особистостей, тонкий фахівець у галузі бізнесу і фінансів, що присвятила життя звільненню України від комуністичної тиранії. Бартлет уважає, що Україна, якщо переможе Ющенко, природним чином зблизиться більше з Польщею та іншими східно-європейськими країнами, ЄС та США. Але, напевно, доля України вирішуватиметься у другому турі голосування, підсумовує Вашингтон Таймс.

Джексон Діл з Вашингтон пост пише про безпрецедентне для пост-радянських часів втручання Росії до внутрішніх справ України, здійснюване безпосередньо Путіним. Кремль відверто підтримує Януковича, намагаючись збити «ліберальну імперію» (вислів Чубайса) під проводом Москви з авторитарних режимів у Мінську, Казахстані, і, у випадку перемоги Януковича, у Києві. Кремль, за даними опозиційних джерел, надав Януковичу 300 мільйонів доларів на його кампанію. Натомість той пообіцяв забути про НАТО, надати також росiйськiй мовi статус офiцiйної, і добитися подвійного громадянства. Адміністрація Буша і Захід сподіваються, що колишній банкір і прем’єр Ющенко переможе, але за лаштунками вже готові до виграшу, або фальсифікації, виборів Януковичем у другому турі, знаючи, що Путін допоможе з цими махінаціями, пише Вашингтон пост.

Відео - найголовніше

Як і чому британець записався до лав ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:18 0:00
XS
SM
MD
LG