Спеціальні потреби

01.02.05  -  В цьому випуску-- НАСА розробляє об’ємну карту Землі. - 2005-02-02


Збулося! Географи, дизайнери комп’ютерних відео-ігр, працівники рекламних та туристичних агентств, та всі, хто потребував вже довший час детальні, три-вимірні карти гірних хребтів, долин, та інших місцевостей нашої планети, нарешті мають їх. Інженери та техніки Національного управління з аеронавтики---НАСА--- та Пентагону завершили процес переводу радарних знімків регіонів Землі з космосу на кольорові цифрові топографічні карти, які своєю деталізованістю і точністю в багато разів перевершують все, що досі було створене картографами.

А створювалося це чудо так: у двохтисячному році радарний сигнал космічного човника оповив Землю на протязі десяти днів. А технікам забрало чотири роки, щоб його розшифрувати за допомогою надшвидких комп’ютерів та зробити комерційно вагомі три-вимірні карти нашої планети. Завершено вже все, крім деяких районів Австралії, Нової Зеландії та островів у Тихому океані.

Представник НАСА Майкл Кобрік говорить, що два радара на борту човника нагромадили дванадцять терабайтів пе́рвісної інформації. Терабайт---це нова одиниця виміру обсягу цифрової пам’яті комп’ютера, що включає тринадцять знаків і на порядок вище за гігабайт. Для уявлення--цю інформацію можна вмітити на п’ятнадцяти мільйонах стандартних компакт-дисків. Говорить Кобрік:

«Отож нам треба було все це стулити докупи, щоб виробити цілісну три-вимірну карту. Це не еквівалентно виготовленню фотографій, як це ми робили довший час, обробялючи дані супутників. Це набагато важче. Бо треба бути особливо ретельним і точним, бо на карту поставлено людське життя.»

Космічний човник обертався навколо Землі по траекторії хрест-навхрест, щоби покрити вісімдесят відсотків суші. Під час кожного оберту, обидва радари випромінювали тисячу п’ятсот сигналів над ділянкою завширшки в двісті п’ятдесят кілометрів. Час, який йшов на повернення сигналу, обчислювався відстанню між інструментом і поверхнею планети. Два радари розташовувалися на відстані шістдесят метрів один від одного для забазпечення три-вимірного зображення. Експерти НАСА кажуть, що такі карти вперше показують великі, деталізовані райони земної топографії, які досі були білою плямою для дослідників, або ховалися за хмарами від камер супутників.

Нові дані про поверхню планети з нетерпінням очікуються географами, вченими, інженерами, урядовими установами і широкими колами любителів науки і техніки, каже Кобрік:

«Наприклад, розташування комунікаційних веж набагато легше, якщо ви маєте цифрову картину місцевості, зокрема, гірської. ці дані можуть вживатися в авіації. Наприклад, пілот може мати в кабіні віртуальний дисплей, щось на кшталт відео-гри, який дає йому зображення місцевостей, над якими він пролітає. Те ж саме можна показувати й пасажирам.»

Кобрік додає, що розробник відео-ігр використовуватиме цю інформацію для демонстрації на програмі тренажерів польотів реальних дільниць земної поверхні:

«Неймовірно, як багато практичних застосувань у цього. І надходять все нові пропозиції для використання три-вимірних карт, які мені ніколи не приходили на розум.»

Нові карти дають детальні зображення земної топографії диаметром сто метрів , це довжина футбольного стадіону. А наразі, каже Кобрік, НАСА працює над вдоконаленням чіткості зображення, так що карти зможуть давати три-вимірне зображення об’єктів розміром з легкове авто. Конечна мета--дати повномасштабне зображення радарних даних того, як з часом змінювалися гірські місцевості Землі. Кобрік пояснює:

«Що ми маємо зараз---це миттєвий знімок стану планети за один тиждень у двохтисячному році. А зараз ми можемо порівнятти ці дані з даними, які ми можемо отримати згодом з усіх супутників, особливо ж якщо ми знову винесемо знімаючий радар на навколоземну орбіту і будемо спостерігати за змінами. Ми зможемо помітити зміни обличчя Землі завтовшки у кілька сантиметрів, це товщина книжки. А це особливо важливо, бо такі рухи на великих ділянках можуть бути передвісниками землетрусів, виверження вулканів, інших стихійних лих. Отож, у такої техніки є велике майбуття.»

А придбати нові карти можна на компакт-дисках від американського географічного товариства.

Підготував Володимир Звіглянич.

XS
SM
MD
LG