Спеціальні потреби

Обама вперше відвідує мечеть у США


Обама в мечеті у Єгипті. 2009 р.
Обама в мечеті у Єгипті. 2009 р.

Білий дім – Барак Обама вперше за час свого президентства відвідає американську мечеть, зустрічаючись у середу з мусульманами з Ісламського товариства Балтімора.

«Це можливість показати американській мусульманській громаді, що президент Сполучених Штатів буде рішуче захищати гарантоване їм в цій країні право молитися Богу відповідно до власних традицій і спадщини», – заявив у вівторок прес-секретар Білого дому Джош Ернест.

За його словами, Обама візьме участь у круглому столі з лідерами мусульманської громади, щоб з’ясувати, що їх турбує, а потім звернеться до ширшої аудиторії в мечеті Балтімора.

«Це дає можливість зробити відразу кілька речей. По-перше, підтвердити, яку важливу роль відіграє мусульманська громада в нашому суспільстві і завірити її в нашій прихильності принципу свободи віросповідання», – пояснив Ернест.

Обама раніше відвідував мечеті під час поїздок за кордон.

Протидія антиісламській риториці

Перший візит Обами в американську мечеть відбудеться на тлі президентської передвиборчої кампанії, в ході якої кандидат-республіканець Дональд Трамп закликав створити базу даних про мусульман, що живуть в США, і тимчасово заборонити в’їзд в країну новим іммігрантам-мусульманам. З таким закликом він виступив після грудневого теракту в каліфорнійському місті Сан-Бернардіно.

У той час як багато видних республіканців, у тому числі сенатор Джон Маккейн і кандидат у президенти Джеб Буш, засудили пропозицію Трампа, кандидат Бен Карсон у минулому році відзначив, що будь-яка людина, що сповідує іслам, непридатна для посади президента США.

«Я б не став виступати за те, щоб на чолі країни виявився мусульманин», – сказав Карсон у вересневому інтерв’ю програмі Meet the Press на каналі NBC.

Обама прямо не коментував антиісламські заяви кандидатів, але неодноразово висловлювався рішуче проти такої риторики, в тому числі в ході недавнього звернення про стан справ в країні.

Він закликав американців дати відсіч будь-якій політиці, націленій проти якоїсь групи населення через віросповідання або расу. «Коли політики ображають мусульман, будь то жителів інших країн або наших співгромадян, коли мечеті піддаються вандалізму або дитину обзивають, це не робить обстановку в країні безпечнішою. Це не називання речей своїми іменами. Це просто неправильно», – сказав Обама у своїй промові 13 січня.

Прес-секретар Білого дому Джош Ернест у вівторок зазначив, що у мусульман повинна бути можливість вільно сповідувати свою релігію, без втручання з боку держави або агресивної передвиборчої риторики.

«Це правда, що ми спостерігали тривожну готовність деяких республіканців принизити законослухняних і патріотичних членів мусульманської громади США. І це образливо», – підкреслив він.

Співпраця з мусульманською громадою

Мусульманські організації США давно закликали Обаму відвідати мечеть. Як повідомляється, ця ідея знову була озвучена, коли в грудні високопоставлені представники адміністрації зустрілися в Білому домі з лідерами мусульманської громади після серії повідомлень про злочини на ґрунті ненависті по відношенню до мусульман.

Місцеві ЗМІ повідомляють, що Ісламське суспільство Балтімора неодноразово отримувало подібні загрози, в зв’язку з чим поліція посилила охорону будівлі. В опублікованій в понеділок заяві організація вітала візит президента. Товариство було засновано в 1969 році групою сімей, які проводили щотижневі зустрічі і п’ятничні молитви в місцевому університеті. У свою нинішню будівлю організація переїхала в 1980-х роках, коли був побудований центр Масжід аль-Рахма, що включає в себе семінарію, поліклініку та школу.

Після теракту в Сан-Бернардіно президент Обама підкреслив, як важливо, щоб влада підтримувала ефективну співпрацю з лідерами мусульманської громади, щоб перешкодити таким екстремістським угрупованням, як «Ісламська держава», поширювати радикальні ідеї серед мусульманського населення США. Як заявив Джош Ернест, в середу промову Обами буде присвячена не тільки питанням національної безпеки, а й вкладу мусульманської громади в життя країни та їх праву на свободу віросповідання. «Вони не повинні ставати об’єктом насмішок або утисків з будь-якого боку, особливо з боку людей, які хочуть очолити країну», – підкреслив Ернест.

Дивіться також: Країни ЄС змушені переглядати свої підходи до біженців

Країни ЄС змушені переглядати свої підходи до біженців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG