Спеціальні потреби

Чи намагається Росія вплинути на вибори в США?


Офіційний Кремль відкидає подібні заяви, однак російські державні ЗМІ віддають явну перевагу Трампу

В завершальні години передвиборчої кампанії в США, прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков озвучив останнє звернення російської влади до американських виборців: Росія не збирається втручатися у вибори в США.

Неважливо, що Білий дім звинувачує Кремль в хакерських атаках на комп’ютери Демократичної партії. Неважливо, що сайт WikiLeaks публікує переписку співробітників штабу Клінтон, яка, за даними американської розвідки, «витекла» за допомогою російських спецслужб. Неважливо, що російські державні ЗМІ ведуть невпинну кампанію – як всередині країни, так і за кордоном, – віддаючи перевагу одному з кандидатів.

У рік, коли Росія зайняла центральне місце в американських виборах, представник Кремля відкинув заяви про якісь російські хитрощі як абсурдні.

«Ми не маємо права і не маємо намірів втручатися в електоральний процес США, там і без нас багато проблем», – цитує Пєскова «РІА Новини».

Ласкаво просимо в нову фазу позиції Кремля щодо виборів в Америці: хто б не став переможцем, результат покаже, наскільки розгромлена і корумпована американська демократія.

І Кремль готується до цього.

Напередодні дня голосування російське державне телебачення попереджає про «мертві душі», що повстають з могил, щоб проголосувати (за Клінтон), організації «каруселей» у бідних районах (на користь Клінтон), застарілу інфраструктуру для забезпечення голосування, яка схильна до маніпуляцій (на користь Клінтон ). Автори телевізійних матеріалів також припускають, що воля американського народу (що підтримує Трампа) буде проігнорована членами колегії електорів (які проголосують за Клінтон).

Ведучий програми «Вести недели» Дмитро Кисельов, який протягом декількох місяців говорив про змови, що оточують вибори в США, передбачив – ні більше, ні менше, – що вибори будуть вкрадені (Клінтон).

Після цих виборів, вважає Кисельов, США можуть сказати собі те ж, що вони говорять іншим, а саме: вибори в США не були прозорими, проводилися без реальної конкуренції, супроводжувалися масовими фальсифікаціями і зловживаннями з боку уряду.

Вони не можуть вважатися вільними і демократичними, уклав Кисельов.

Сенс цих заяв очевидна, вважає зовнішньополітичний експерт і оглядач газети Moscow Times Володимир Фролов.

«Мета – дискредитувати систему, – заявив він «Голосу Америки». – Показати, що так звана американська демократія віддає душком. Що це цирк, і заздрити тут нічому».

Фаворит Кремля?

Навіть випадковим спостерігачам очевидно, а, можливо, і цілком доступно для розуміння, що протягом усього передвиборчого періоду Кремль надавав пасивну підтримку Дональду Трампу.

Позиція Трампа з ключових питань порядку денного – від Сирії і України до експансії НАТО в Східній Європі – добре вписується в декларовані інтереси Росії. Штаб Клінтон заявляє, що Трамп знаходиться в змові з російською владою, хоча очолюване ФБР розслідування не знайшло жодних доказів цього.

На думку Фролова, Кремль вважає, що ці заяви не роблять серйозного впливу. «Чим же тут бути незадоволеним?» – говорить він.

На думку Фролова, Кремль вважає, що ці заяви не роблять серйозного впливу. «Чим же тут бути незадоволеним?» – говорить він.

Навпаки, державні ЗМІ безперервно розповідають про далекосяжні змови, що оточують кампанію Клінтон: що вона хвора і слабка, що вона корумпована, і їй загрожують кримінальні звинувачення і в’язниця, що вона знаходиться в боржниках у темних сил, включаючи радикальні терористичні угруповання.

Але що найважливіше, Клінтон представляють як вкрай антиросійськи налаштованого політика.

На той час антипатія російського президента Володимира Путіна до кандидата від Демократичної партії добре відома. У 2011 році він звинуватив тоді ще держсекретаря Клінтон у тому, що вона нібито посилала сигнали тисячам росіян, які вийшли на акції протестів проти фальсифікацій на парламентських виборах.

Негативне висвітлення кампанії знаходить відображення в опитуваннях.

Більше третини росіян вважають, що обрання президентом Трампа призведе до поліпшення в двосторонніх відносинах. Навпаки, більшість вважає, що російсько-американські відносини, які і без того переживають непростий період, ускладняться ще більше при майбутній адміністрації Клінтон. Інше опитування показало, що майже половина росіян вважає можливою пряме військове зіткнення між США і Росією.

На тлі полеміки з приводу можливого впливу Росії на ці вибори, Путін заявив, що кандидати розігрують «російську карту». За словами Путіна, Москва готова працювати як з Трампом, так і з Клінтон, за умови, що новий мешканець Білого дому буде хоча б трохи відповідати інтересам Росії.

Однак досвідчений аналітик і ведучий незалежного телеканалу «Дощ» Костянтин фон Еггерт знаходить «дивним» той, що Кремль робить очевидне перевагу Трампу.

«Мені здається, російська політика – це одна груба помилка, – каже він. – Навіть за часів Радянського Союзу Політбюро не впливало на вибори в США, тому що вони знали, що їм доведеться працювати з будь-якою людиною, яка стане наступним американським президентом».

Проте фон Еггерт передбачає, що Кремль подвоїть зусилля, якщо 8 листопада переможе Клінтон: «Вони будуть роздмухувати будь-які повідомлення про порушення, щоб мати можливість сказати, що у Трампа відняли перемогу».

Він пояснює, що розрахунок робиться на те, що Трамп буде і далі «сіяти хаос» в американській політичній системі, відволікаючи увагу вашингтонських еліт, в той час як Москва захищатиме свої інтереси.

Тим часом аналітик Фролов наполягає, що сконцентрованість Кремля на передвиборчій кампанії в США є лише підготовкою до російських президентських виборів, які повинні пройти в 2018 році.

Володимир Путін, який з деякою перервою перебуває при владі з 1999 року, поки не оголосив, чи буде він балотуватися. Однак Фролов передбачає, що проект повідомлення, яке буде направлено Вашингтону з приводу виборів 2018 року, вже складено:

І звучати воно буде так: «Хто ви такі, щоб про це судити?»

Дивіться також: Як відбувається передача президентської влади в США

Як відбувається передача президентської влади в США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

XS
SM
MD
LG