Спеціальні потреби

Навколо Надії Савченко розгортається «складна гра»


Надія Савченко
Надія Савченко

Адвокат Марк Фейґін каже, що навколо її долі розгорнулася закулісна гра, учасниками якої є Москва, Київ і західні країни.

Адвокат української льотчиці і народного депутата Надії Савченко заявив, що після винесення їй вироку навколо неї розгорнулася закулісна «складна гра», учасниками якої є Москва, Київ і західні країни.

Українська льотчиця, засуджена російським судом до 22 років ув'язнення, в знак протесту оголосила «сухе голодування».

Її адвокати кажуть, що вона не приймає ні їжу, ні воду після офіційного вступу вироку в силу тиждень тому.

Савченко були пред'явлені звинувачення в причетності до вбивства двох російських журналістів, які висвітлювали війну на сході України. Льотчиця заперечує свою причетність до загибелі журналістів, але також відмовляється оскаржити рішення російського суду, тим самим залучаючи себе і Кремль у гру «життя або смерть» в спробі добитися свого звільнення.

«Вона не хоче вмирати, це форма протесту. Але голодування безпосередньо загрожує її життю»- заявив «Голосу Америки» її адвокат Марк Фейґін.

«Складна гра»

Тим часом, за словами Фейґіна, навколо долі Савченко розгортається «складна гра».

Переговори, очевидно, розгорнулися відразу після винесення вироку. Президент України Петро Порошенко в телефонній розмові зі своїм російським колегою Володимиром Путіним безпосередньо запропонував обміняти Савченко на двох російських військовослужбовців, захоплених під час бойових дій на сході України.

Поки що це ні до чого не привело. Москва наполягає, що вона не є учасником конфлікту в Україні.

Президент США Барак Обама особисто закликав звільнити Савченко під час недавньої телефонної розмови з Путіним. З аналогічним закликом виступив державний секретар США Джон Керрі під час візиту в Москву в березні.

Але нікому з них не вдалося досягти домовленості.

Путін хоче скасування європейських санкцій, введених в зв'язку з діями Росії в Україні
Марк Фейґін

Переговори про звільнення Савченка стали приводом для припущень, які часом нагадували дискусії про обмін шпигунами в роки «холодної війни». Спостерігачі висували припущення про те, що Кремль хоче отримати взамін.

Адвокат Фейґін передбачає, що президенту Росії потрібна одна конкретна річ.

«Путін хоче скасування європейських санкцій, введених в зв'язку з діями Росії в Україні», - каже він, вважаючи, що домовленість щодо Савченко буде досягнуто не раніше червня, коли в ЄС пройде чергове голосування про продовження санкцій.

Але аналітик Володимир Фролов вважає, що Кремль розглядає цілу низку можливих пов’язаних угод.

Повна амністія для сепаратистів, захоплених в ході зіткнень в Східній Україні? Звільнення Савченко в обмін на надання Києвом більшої автономії східним регіонам, як було обіцяно в Мінських угодах? На думку Фролова, ці та інші угоди можуть послужити широким інтересам Москви і привести до зняття санкцій. Однак є одне застереження, вважає експерт.

«Москва вважає за краще працювати в режимі «паритету супердержав», взаємодіючи з США і європейськими державами, а не з Україною у вирішенні проблеми Савченко», - говорить він.

«Список Савченко»

У середу зроблено нові спроби надати міжнародний тиск на Росію з метою звільнення Савченко. Литва послідувала прикладу України і опублікувала офіційний «список Савченко» з 46 громадян Росії і України, яким заборонений в'їзд до Литви у зв'язку з вироком льотчиці. Литовські офіційні особи заявили, що домагатимуться від інших членів ЄС прийняття аналогічних заходів.

В інтерв'ю «Голосу Америки» сестра української льотчиці Віра Савченко висловила впевненість, що наростаючий тиск зовнішніх гравців означає, що звільнення її сестри - це «лише питання часу».

«Весь світ говорить Путіну, що якщо він не звільнить її, то це не залишиться без відповіді», - говорить вона.

Дивіться також: Гройсман розповів про головну для себе реформу

Гройсман розповів про головну для себе реформу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG