Спеціальні потреби

Режим Башара аль-Асада можна повалити за тиждень


Президент Сирії Башар аль-Асад
Президент Сирії Башар аль-Асад

Президент США Барак Обама прийняв у Білому домі короля Саудівської Аравії Салмана. Візит саудівського монарха у Вашингтон – перший після того, як він зайняв престол, змінивши померлого короля Абдаллу.

Проблеми Близького Сходу і Перської затоки, а також ціни на нафту стали основними темами переговорів обох лідерів. Обама сказав репортерам в Овальному кабінеті перед зустріччю, що США і Саудівська Аравія тісно співпрацюють у боротьбі з тероризмом і, зокрема, із так званою «Ісламською державою». Він сказав про потребу процесу політичних змін у Сирії, щоб покласти край жахливому конфлікту в тій країні. У свою чергу король підкреслив, що дружні стосунки Сполучених Штатів та Саудівської Аравії мають позитивний ефект не лише для обох країн, а й світу загалом.

Проблема сирійських біженців вийшла на перший план в Європі. Особливо сколихнула свідомість багатьох в Європі та США фотографія потонулого трирічного хлопчика на пляжі в Туреччині.

«Дуже важко для кого-б то не було бачити цю фотографію і не відчувати, що щось треба робити. Щось має змінитися. Європа не може просто відмовлятися допомогти біженцям. Це дуже серйозна криза», – вважає співробітник Міжнародної амністії Шеріф Алі Ельсаїд.

Верховний комісар ООН у справах біженців заявив, що країни ЄС повинні прийняти до 200 тисяч біженців. Великобританія готова прийняти на кілька тисяч більше біженців, заявив прем’єр-міністр Дейвид Камерон, причому запропонував забрати їх з таборів біженців на кордонах з Сирією.

«Кожен, хто бачив ці фотографії, не може не бути зворушений. І я, як батько, зворушений виглядом цього хлопчика на пляжі в Туреччині. Ми, Британія як нація, яка базується на моралі, виконаємо наші зобов’язання. Саме тому я послав Королівський флот у Середземне море, що врятувало тисячі життів. Саме тому Британії виконує свої зобов’язання про те, що 0,7% нашої економіки має бути витрачено на допомогу, яка спрямовується в Північну Африку, на Близький Схід. Саме тому Британія – другий найбільший донор у світі таборів біженців і саме тому ми прийняли тисячі біженців і будемо приймати ще. Як я вже сказав учора, просто забирати людей не є вирішенням проблеми. Нам необхідно всебічне рішення – новий уряд у Лівії, вирішення проблем у Сирії. Перший, хто несе відповідальність за ці жахливі сцени, за потік біженців, це – президент Сирії аль-Асад і головорізи «Ісламської держави», а також – кримінальні банди, які торгують людьми. Нам треба боротися з ними з усіма», – сказав прем’єр-міністр Великобританії в інтерв’ю APTN. Німеччина вже раніше заявляла про готовність прийняти 800 тисяч біженців.

Крім маленького Алі загинув його брат, мама і ще кілька родичів. Вони намагалися потрапити до Греції, а звідти – приєднається до членів своєї сім’ї, яким уже вдалося перебратися до Канади. Уряд Стівена Гарпера, напередодні дуже складних для них виборів, потрапив під потужну критику з боку Ліберальної партії. Лідер опозиційної партії Джастін Трудо закликав канадський уряд прийняти 25 тисяч біженців. На сьогодні, повідомляє Міністерство імміграції, Канада прийняла близько 2 з половиною тисяч біженців. Гарпер пообіцяв збільшити квоту до 10 тисяч.

А що же США? За офіційними даними, США цього року прийняли тільки півтори тисяч біженців з Сирії. Наплив біженців до Європи став наслідком політики президента США Барака Обами. Такою думкою на своїй сторінці в Twitter поділився сенатор-республіканець Джон Маккейн. «З Близького Сходу і Північної Африки в Європу втікають не «мігранти» – ці люди біженці, і стали ними вони, через політику "лідерства з-за спини"», – зазначив законодавець.

Двісті тисяч загиблих, 4 мільйони біженців і 7 з половиною внутрішньо переміщених осіб - нагадує про ціну війни в Сирії оглядач Майкл Герсон на сторінках «Вашингтон пост». У статті під заголовком «Страхітливі наслідки провалу Обами в Сирії» Герсон твердить, що гуманітарна криза стала наслідком того, що Білий дім протягом чотирьох років висловлював занепокоєність і обурення з приводу дій Асада в Сирії, але не вдавався до ніяких істотних дій.

«Це не робота президента Сполучених Штатів вирішувати кожну проблему на Близькому Сході», – нагадує він про слова Барака Обами. держсекретар Гілларі Клінтон, міністр оборони Леон Панетта, директор ЦРУ Дейвид Петреус переконували Обаму озброїти місцеві сили опору, арабські партнери просили про лідерство, але все було відкинуте або проігноровано, пише він.

Автор припускає, що Обама не хотів рішуче діяти проти Асада, якого підтримує Тегеран, щоб не зірвати угоду щодо іранської ядерної програми. Здача Сирії як зони інтересів Ірану стала ще однією поступкою адміністрації, щоб здобути цю угоду. І тепер, пише Герсон, в Ірану незабаром з’являться десятки мільярдів доларів розморожених активів, щоб потримати режим Асада. І саме звірства Асада стають елементом рекрутування для «Ісламської держави», що продовжує роздмухувати війну, в якій неможливо перемогти, підсумовує автор.

Президент Росії Володимир Путін у п’ятницю закликав до створення міжнародної коаліції для боротьби з тероризмом та екстремізмом, заявивши, що вже обговорював цю ініціативу з президентом США Бараком Обамою, а також – з лідерами Туреччини, Саудівської Аравії, Йорданії та інших країн.

«Біжать то люди не від режиму Башара аль-Асада. Біжать то люди від ІДІЛ, який захопив території, значні території в Сирії і в Іраку. Просто там звірствують. Ми і так надаємо Сирії досить серйозну підтримку, і технікою, і підготовкою військовослужбовців, озброєнням. У нас великі контракти з Сирією. Підписані ще 5-7 років тому. Ми їх всі виконуємо в повному обсязі», – поділився Володимир Путін своїм баченням причини кризи біженців з журналістами у Владивостоку.

Білий дім заявив, що вони вітають російську участь у міжнародній коаліції в боротьбі з режимом «Ісламської держави». Однак повідомлення про присутність російських військових у Сирії викликає у США стурбованість.

«Ми бачили різні повідомлення в пресі про можливе розміщення Росією солдатів і літаків в Сирії, і ми уважно стежимо за подібними звітами. Будь-яку спробу допомоги режиму Ассада солдатами, літаками, поставками будь-якого виду або ж фінансуванням ми розглядаємо як дестабілізуючу і контрпродуктивну», – заявив під час брифінгу в четвер заступник прес-секретаря Державного департаменту США Марк Тонер.

За словами саудівського політолога Салмана аль-Ансарі, Саудівській Аравії вдалося переконати США і Європу в тому, що вирішити кризу в Сирії неможливо, не позбувшись союзника Путіна Башара аль-Асада.

«Раніше ми бачили, що США і європейські країни коливалися. Іноді вони підтримували режим Башара Ассада, іноді ні. Іноді вони розглядали режим Асада як частину вирішення проблеми, щоб боротися з «Ісламською державою». Зараз США і міжнародне співтовариство погодилися з Саудівською Аравією в тому, що сирійський конфлікт не можна вирішити до тих пір, поки Ассад залишиться в Сирії. Нам треба боротися з Башаром для того, щоб ми могли боротися з ІДІЛом і всіма радикальними елементами, які підтримує Іран», – заявив Ансарі в інтерв’ю «Голосу Америки».

Саудівська Аравія бачить Росію скоріше як джерело проблем на Близькому Сході, ніж як можливого партнера в їх вирішенні.

«Це ганьба для міжнародного співтовариства, що криза біженців досягла таких масштабів. Здається, їх уже вісім мільйонів по всьому світу. Ми б хотіли, щоб ці люди могли повернутися додому. ООН має взяти на себе відповідальність за вирішення цього питання. Ми б не хотіли, щоб повторилася історія з Радою Безпеки, коли росіяни наклали вето на будь-яке військове вирішення кризи в Сирії. Не хочу покладати на них всю провину, але Росія – велика частина проблем на Близькому Сході, особливо в Сирії. Ми повинні шукати й інші альтернативи. Ми не можемо чекати, поки російський режим буде готовий вирішувати проблему сирійського народу. Я вам скажу так, якщо міжнародне співтовариство закриє небо над Сирією, режим Асада і тиждень не протримається. Опозиція його зметне. Нам необхідно об’єднати і підтримати помірну опозицію в Сирії», – заявив саудівський політолог.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

XS
SM
MD
LG