Спеціальні потреби

Якщо Тимошенко не звільнять, у Сенаті запропонують санкції проти чиновників - Яценюк


Яценюк домовився з Маккейном тиснути на Януковича
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

Яценюк домовився з Маккейном тиснути на Януковича

В результаті поїздки Арсенія Яценюка до США Сенатом ухвалено проект резолюції по Україні. Якщо Янукович не звільнить Тимошенко у ній з'являться вимоги запровадити санкції проти конкретних українських високопосадовців. Про це Арсеній Яценюк заявив в інтерв'ю "Голосу Америки".

Арсеній Яценюк вважає, що ймовірність ухвалення Сенатом США жорсткої резолюції має допомогти Януковичу визначитись із долею Юлії Тимошенко.

Перед поверненням в Україну, голова «Батьківщини» відвідав редакцію «Голосу Америки». Про результати своїх зустрічей з американськими чиновниками у Вашингтоні та про проект резолюції Сенату США він розповів в ексклюзивному інтерв’ю.

Наталія Леонова: Дуже Вам дякую, що знайшли для нас час. Я знаю, що у Вас дуже щільний графік перебування у Вашингтоні. Розкажіть, будь-ласка, з ким Ви зустрічались, якими є результати цих зустрічей і чого очікувати по поверненню додому?

Арсеній Яценюк: Вітаю. Вже є результати, і це була дуже важлива поїздка до наших американських партнерів. Ця поїздка дала доволі плідні результати. В першу чергу було завдання приїхати до Сполучених Штатів і залучитися підтримкою Сполучених Штатів Америки у тому, що Україна повинна підписати Угоду про політичну асоціацію та економічну інтеграцію з нашими європейськими друзями. І те, що ми відчуваємо підтримку і Конгресу США, і Білого будинку і Державного департаменту у тому питанні, що Україна повинна бути якомога ближча до західного світу, і, в першу чергу, повинна стати членом великої європейської сім’ї – це є важливо. Але на цьому шляху є і залишається одне з ключових завдань, яке повинно бути вирішено. Це завдання стосується Юлії Тимошенко. І після проведених зустрічей, після проведених консультацій з нашими американськими партнерами буквально сьогодні Комітет Сенату США у закордонних справах прийняв проект резолюції по Україні.

НЛ: Що це за проект резолюції?

АЯ: Даний проект резолюції вимагає від уряду України вирішити питання Юлії Тимошенко, звільнити її, зупинити політичні переслідування. І тут дуже важливо зазначити, що вчора під час зустрічі моєї з сенатором Маккейном ми обговорювали проект цієї резолюції, і було домовлено про те, що в тому випадку, якщо Україна виконає всі вимоги, які стосуються звільнення Юлії Тимошенко і підписання Угоди про асоціацію, то ця резолюція може мати зовсім інший зміст. В тому випадку, якщо Україна не виконає ці вимоги, і Юлія Тимошенко залишиться за ґратами, то ця резолюція буде не просто посилена, а буде мати жорсткі фрази, в тому числі і те, що стосується введення персональних санкцій проти вищих посадових осіб України, які не виконують домовленості, які не виконують обіцянок.

НЛ: Тобто, щось на зразок Закону Магнітського?

АЯ: Саме така фраза була сказана сенатором Маккейном, і я би хотів дуже чітко зазначити нашу позицію. Ми хочемо, щоб Україна підписала Угоду про політичну асоціацію з Європейським Союзом. Це важливо для сорока п’яти мільйонів українців. І для цього треба всього-на-всього, щоб чинний президент Віктор Янукович проявив політичну волю. Ми мали з ним публічну зустріч декілька днів тому і обговорювали питання підписання угоди, і обговорювали питання звільнення Юлії Тимошенко. У тому випадку, якщо Юлія Тимошенко отримає справедливе право на медичну допомогу за межами України, а саме у Німеччині і отримає можливість негайно провести необхідні медичні операції для того, щоб підтримати її стан здоров’я, то я переконаний, що Україна отримає право і можливість підписати Угоду про політичну асоціацію з Європейським Союзом.

НЛ: На своєму виступі в Інституті Брукінґса Ви сказали, що президент Янукович пообіцяв зробити певні кроки для того, щоб принаймні Юлії Тимошенко дали можливість полікуватись в Німеччині, і Ви маєте підстави говорити про те, що її таки буде звільнено до підписання Угоди про асоціацію. Які підстави Ви маєте, щоб робити такі твердження? Що конкретно сказав президент?

АЯ: Звичайно, у нас була розмова, непроста розмова. Але я вважаю, що це була розмова для країни в цілому, тому що це була перша зустріч між президентом та опозицією з того моменту, коли він переміг і з того моменту, коли він зайшов в офіс президента України. Тоді, коли піднялось питання про долю Юлії Тимошенко, я йому сказав відверто: «це у Ваших силах, і це Ваше рішення. Якщо Ви президент і якщо Ви хочете, щоб Україна підписала Угоду про політичну асоціацію, то Ви повинні зробити крок і виправити ту злочинну помилку, яка була зроблена кілька років тому так званими українськими незалежними судами». Вони незалежні саме тому, що від них нічого не залежить. Його відповідь була наступна: «Ми розглядаємо цю можливість. Ніхто не сказав «ні». І ми передали пакет пропозицій нашим західним партнерам, європейським партнерам» - я так розумію, що мова йде про місію Кокса-Кваснєвського, і вони зараз, до речі, знаходяться в Києві – «і ми очікуємо відповіді від них».

НЛ: Тобто Ви думаєте, що там є якісь контр-вимоги?

АЯ: Я переконаний, що там є якісь вимоги, тому що він сказав, що ми передали пакет пропозицій, я не готовий їх розкрити. Таким чином, ми будемо очікувати остаточного рішення. Але ми дуже послідовні, я дуже послідовний в цьому питанні. Україна повинна підписати угоду – так. Для того, щоб Україна підписала угоду, треба вирішити три питання: це звільнення Юлії Тимошенко, це законодавство про суди та прокуратуру, це вибори в Україні. Перше питання, що стосується Юлії Тимошенко, ми мали розмову з президентом, ми мали розмову з міністром закордонних справ Німеччини - декілька днів також я зустрічався з ним в Києві, - який від імені уряду Німеччини заявив, що німецький уряд готовий прийняти Юлію Тимошенко. Ми мали не просто тут розмови у Сполучених Штатах, але маємо і чіткий результат. Є проект резолюції. Поки що це проект. І залежить від Віктора Януковича, чи ця резолюція буде прийнята як жорсткий інструмент тиску на конкретних високопосадовців України, чи навпаки: будуть прийняті відповідні рішення українською владою, українським президентом, і, можливо, ця резолюція взагалі не буде прийматися Сенатом США, а прийметься інший текст, де буде сказано, що ми підтримуємо рішення України, що це правильно, що зроблено перший крок для неї, а саме можливість отримання медичної допомоги, і що Україна повинна підписати Угоду про політичну асоціацію.

НЛ: Тобто, американські законодавці налаштовані дуже серйозно, Ви хочете сказати?

АЯ: Я можу сказати Вам чітко, що після всіх зустрічей в Державному департаменті, в Білому будинку, в Конгресі, в Сенаті зі значною кількістю сенаторів та конгресменів, переконаний у тому, що наші американські партнери підтримують підписання угоди і вважають за необхідне виконання ключової вимоги. Вони настроєні дужу і дуже чітко і жорстко
  • 16x9 Image

    Наталія Леонова

    Ведуча, репортер і редактор української служби "Голосу Америки". Перед тим, як приєднатися до команди "Голосу Америки" у 2003 році, працювала юристом в одній із київських юридичних фірм. Також координувала діяльність шведської гуманітарної організації, яка займається реабілітацією хворих українських дітей. Здобула магістерський диплом з міжнародного публічного права Київського інституту міжнародних відносин. Член театральної групи «Експеримент» у Вашингтоні. Захоплюється йогою.  

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG