Актуально
Україна визнаватиме своїми громадянами кримчан із російськими паспортами – Семерак

Уряд затвердив план заходів з евакуації громадян України із Криму та розміщення їх на материковій частині країни.
– Пане Семерак, я б хотіла розпочати з Криму. Ви говорили про те, що уряд затвердив план заходів з евакуації громадян України із Криму та розміщення їх на материковій частині країни. Що конкретно це за план, і що вже зроблено з того часу?
– Це план на виконання рішень Ради національної безпеки й оборони. У першу чергу він стосується різних категорій людей. Найбільш принципове і важливе питання – це сім’ї військовослужбовців, також це є план заходів допомоги людям, які будуть приймати рішення про можливість їхнього тимчасового виїзду з Автономної Республіки Крим, яка допомога їм потрібна, як вони будуть отримувати ті сервіси, які держава їм повинна надавати, як зареєструватися, які документи потрібно мати із собою і так далі. На сьогоднішній момент ми спостерігаємо рух людей і бажання людей, і, з моєї точки зору, не має масової хвилі покидання території Автономної Республіки Крим. Але уряд готовий до того розвитку сценарію, яким він буде – чи це буде масово, чи це буде менш масово. Так само уряд України відчуває підтримку від сусідніх країн, зокрема Польщі – наших сусідів, які теж задекларували готовність допомогти і відкрити свої кордони для людей, які можуть приїхати на проживання на території сусідніх країн.
– Скільки зараз людей виявили бажання залишити Крим?
– За останній тиждень Державна міграційна служба зареєструвала близько 1300 людей, які виїхали за територію Криму і це люди, які розселяються в різних територіях, в різних областях. Там є певна тенденція – люди хочуть знайти собі помешкання в місті Києві, або навколо Києва, і Західна Україна – переважно Львів. Другий аналіз говорить про те, що переважна більшість цих людей, це є люди не корінні кримчани – це люди, які, скажімо так, недовгий період проживали в Криму, які шукали чи пробували знайти там роботу.
– Але з кримською реєстрацією?
Для уряду Крим залишається територією України і ті люди, які там живуть, є громадянами України
Повинен сказати, що в п’ятницю відбулася нарада представників уряду, а саме міністра соціальної політики Людмили Денисової з виконувачем обов’язків президента, головою Верховної Ради Олександром Турчиновим та іншими урядовцями, які мають відношення до виплат пенсій. І, Ви знаєте, що самопроголошена влада в Криму вимкнула систему платежів, які зв’язували Київ з Кримом для того, щоб унеможливити виплату пенсій громадянам України, які живуть на території Автономної Республіки Крим, ухвалені рішення і знайдена формула як виплачувати ці кошти.
– І як ці кошти виплачуються?
– Ці кошти будуть виплачуватися, я запевнюю, що знайдені формули доставки готівки української гривні на територію Криму. І люди, яким передбачена виплата пенсій, отримують цю пенсію. Єдині загрози – це є загрози, дії, які чинить самопроголошена влада.
– А коли ця готівка може бути доставлена?
– Вона вже є частково там і є механізми доставки цієї готівки. Ви повинні розуміти, що самопроголошена адміністрація Криму під прикриттям окупаційних військ Російської Федерації, там господарюють і створюють проблеми для того, щоб люди, які живуть в Криму, не мали можливості отримувати підтримку.
– Я це розумію, але я запитую про те, коли люди зможуть отримати свої кошти?
– З сьогоднішнього дня вони можуть отримувати. Вони могли отримувати частково і минулого тижня. Але я, на жаль, не можу сказати, як ми будемо довозити цю готівку, тому що окупаційні війська роблять все, щоб цього не було. Давайте не будемо відкривати всі карти, які існують.
– Пане Семерак, от Ви кажете, що для української влади громадяни, які зареєстровані в Криму, залишаються громадянами України…
– Абсолютно точно.
– Це, звісно, дуже добре, але вже почалися такі проблеми, коли люди приходили отримувати візи і їм просто відмовляли, це розповідала моя колега, оскільки просто не можуть пробити по базі цю людину. Як діяти?
– Візи, які?
– Це йшлося про «шенген»…
– Я думаю, що інформація не відповідає дійсності. Тому що посольства «шенгенських» країн, ну, по-перше, уряд за їхні дії не відповідає, а по-друге, посольства інших країн не мають доступу до українських реєстраційних баз, вони не можуть перевіряти.
– Інформація перевіряється про особу, чому ж ні? Якщо ти подаєш на візу, щоб отримати…
– Ну, це посольство перевіряє, але вони не мають доступу до мереж українського уряду. Це не відповідає дійсності…
– Ці люди зареєстровані зараз у Криму і якісь запити мають бути про цю особу з Києва…
Люди, які живуть в Криму і хочуть виїхати за кордон, від української держави отримали закордонні паспорти
– Я не нагнітаю, це те, про що розповідають люди.
Влада, яка приєднала Крим до Російської Федерації, намагається будь-якими методами змусити українських громадян відмовитися від громадянства України і отримати російське
– Ну, я думаю, що Ви зі мною погодитеся, якщо йтиметься про щось пов’язане не з Україною, а, наприклад, із західними країнами, поставатиме питання реєстрації. Чи не планує уряд організувати для цих людей хоча б якусь тимчасову реєстрацію на континентальній Україні, бо будуть виникати з цим проблеми, вони вже виникають і будуть виникати надалі?
– Я не розумію, про яку реєстрацію Ви говорите. Для нас люди, які прописані і зареєстровані в Криму – громадяни України, вони там зареєстровані. Якщо людина хоче змінити свою реєстрацію і проживання у Криму, то вона має можливість покинути територію Автономної Республіки Крим і зареєструватися у будь-якій області на континентальній території України.
– А чи сприяє якось уряд?
– Звичайно. Є відповідні доручення, це є в плані, з якого ми сьогодні почали говорити, людина повинна звернутися в місцеву районну чи обласну адміністрацію і цих людей ставлять на тимчасову реєстрацію. Але це жодним чином не впливає на можливість отримати ними візи, про що ми щойно говорили. Це дозволяє людям по місцю реєстрації перепідключити чи перескерувати свою пенсію, перескерувати там отримання допомоги, коли це йде про жінку мова, яка виховує маленьку дитину і так далі.
– Також є ще одна проблема, знову ж таки, розповідали люди з Криму, які брали іпотеки. Зараз вони опинилися в ситуації, що у них там частина кредиту виплачена, а що з іншою частиною, кому платити, якому банку, як отримати документи? Документи, наскільки я розумію, знаходяться зараз у державному реєстрі в Києві. Як вирішувати цю проблему?
– З банками якраз проблеми не у людей, а в основному у банків, тому що людина отримала кредит, вона живе вже в цій квартирі…
– Але документів на цю квартиру вона не має…
Системи електронного обігу інформації між Кримом і Україною є обірвані російською владою, яка сьогодні пробує там господарювати
Нас турбує питання безпеки нерухомості і власності, яка є у людей, громадян України, які живуть Криму, зрештою є багато громадян України, які не живуть у Криму, але мають там власність
– Але інша держава може не визнавати, представники якої зараз знаходяться на території Криму…
– Звичайно, і весь світ не визнає їхню присутність на території Криму, як цивілізований крок. Це є окупаційні дії, це є анексія території.
– Ну, це зрозуміло, але ми маємо справу з тим, що ми маємо, на жаль.
– Ну, ми маємо справу і робимо все можливе для того, щоб це вирішити. Ми визнаємо ці права і ми робимо все можливе для того, щоб ці люди, які виплатили іпотеку і хочуть зареєструвати, щоб вони мали можливість зареєструвати.
– В Україні?
Крим – це територія України, крапка
– Номерні знаки, які зараз має Крим, це два типи номерів – Севастополь і, власне, Автономна Республіка Крим. От як бути зараз з цим? Якщо люди почнуть, наприклад, міняти номерні знаки, цілком можливо, що людина, яка живе у Севастополі чи в іншій місцевості, не матиме змоги просто користуватися тими номерами. Чи зможуть машини з новими реєстраційними номерами в’їжджати на території України? Чи розробляє уряд щось подібне, якісь заходи?
За перші два тижні березня було відмовлено більше ніж 4,5 тисяч людей з території Російської Федерації заїжджати в Україну
– Все-таки я б хотіла ще Вас запитати про паспорти. Російське законодавство не забороняє мати подвійне громадянство. Чи розробляються якісь заходи у випадку того, що велика кількість громадян, які зараз живуть у Криму, можуть брати російські паспорти і одночасно брати українські паспорти?
Громадяни України, які під примусом будуть змушені отримати російські паспорти – лишаються громадянами України
– Тобто вони можуть в такому випадку, ну, наприклад, і російську, і українську пенсію отримувати?
– Якщо їм це вдасться, то я буду лише вітати цей їхній крок, тому що ті незручності, які Російська Федерація створила цим людям, ці загрози їхній безпеці, вартують суттєво більшого у грошовому вимірі, ніж мінімальна пенсія, за яку пробують купити наших громадян. Тому, звертаюсь до громадян України, які живуть в Криму, не бійтеся, беріть ці їхні папірці. Ви для нас лишаєтеся громадянами України і ніякого покарання вам за це не буде.
Передрук з "Радіо Свобода" |
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум