Спеціальні потреби

Актуально

Україна визнаватиме своїми громадянами кримчан із російськими паспортами – Семерак

Уряд затвердив план заходів з евакуації громадян України із Криму та розміщення їх на материковій частині країни.

Київ – Україна визнаватиме громадянами кримчан із російськими паспортами. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявив міністр Кабінету міністрів Остап Семерак. Він запевняє, що українська влада виконуватиме свої соціальні зобов’язання перед кримчанами. А формула доставки готівки в АРК – знайдена.

– Пане Семерак, я б хотіла розпочати з Криму. Ви говорили про те, що уряд затвердив план заходів з евакуації громадян України із Криму та розміщення їх на материковій частині країни. Що конкретно це за план, і що вже зроблено з того часу?

– Це план на виконання рішень Ради національної безпеки й оборони. У першу чергу він стосується різних категорій людей. Найбільш принципове і важливе питання – це сім’ї військовослужбовців, також це є план заходів допомоги людям, які будуть приймати рішення про можливість їхнього тимчасового виїзду з Автономної Республіки Крим, яка допомога їм потрібна, як вони будуть отримувати ті сервіси, які держава їм повинна надавати, як зареєструватися, які документи потрібно мати із собою і так далі. На сьогоднішній момент ми спостерігаємо рух людей і бажання людей, і, з моєї точки зору, не має масової хвилі покидання території Автономної Республіки Крим. Але уряд готовий до того розвитку сценарію, яким він буде – чи це буде масово, чи це буде менш масово. Так само уряд України відчуває підтримку від сусідніх країн, зокрема Польщі – наших сусідів, які теж задекларували готовність допомогти і відкрити свої кордони для людей, які можуть приїхати на проживання на території сусідніх країн.

– Скільки зараз людей виявили бажання залишити Крим?

– За останній тиждень Державна міграційна служба зареєструвала близько 1300 людей, які виїхали за територію Криму і це люди, які розселяються в різних територіях, в різних областях. Там є певна тенденція – люди хочуть знайти собі помешкання в місті Києві, або навколо Києва, і Західна Україна – переважно Львів. Другий аналіз говорить про те, що переважна більшість цих людей, це є люди не корінні кримчани – це люди, які, скажімо так, недовгий період проживали в Криму, які шукали чи пробували знайти там роботу.

– Але з кримською реєстрацією?

Для уряду Крим залишається територією України і ті люди, які там живуть, є громадянами України
– Ну, звичайно. Але це люди, які в першу чергу ухвалили таке рішення. Для уряду Крим залишається територією України і ті люди, які там живуть, є громадянами України, і ми визнаємо і хочемо виконувати всі послуги, які держава несе, і зобов’язання, які держава несе перед людьми, які живуть на території Автономної Республіки Крим і є громадянами України. Тим не менше, якщо будуть бажання тих людей покинути територію, то є рекомендації щодо кроків, які потрібно здійснити. Ці рекомендації можна отримати на гарячій лінії уряду, на сайті Кабінету міністрів є телефон гарячої лінії. Також гаряча лінія уряду зараз налагоджує співпрацю з київським call centre стосовно надання допомоги. Повинен сказати, що з початку тижня на гарячу лінію уряду було близько 300 дзвінків від людей, які цікавилися різними питаннями, пов’язаними з їхнім перебуванням і можливим виїздом з території Автономної Республіки Крим, і десь приблизно половина з цієї кількості дзвінків – це були люди, які дзвонили не з Криму, а з інших областей України, які мають родичів чи знайомих в Криму і хочуть підготуватися і отримати якусь інформацію для того, щоб їм допомогти. Ця вся інформація фіксується, вона обробляється. Ми стосовно цих дзвінків можемо розуміти запити і проблеми, які існують.

Повинен сказати, що в п’ятницю відбулася нарада представників уряду, а саме міністра соціальної політики Людмили Денисової з виконувачем обов’язків президента, головою Верховної Ради Олександром Турчиновим та іншими урядовцями, які мають відношення до виплат пенсій. І, Ви знаєте, що самопроголошена влада в Криму вимкнула систему платежів, які зв’язували Київ з Кримом для того, щоб унеможливити виплату пенсій громадянам України, які живуть на території Автономної Республіки Крим, ухвалені рішення і знайдена формула як виплачувати ці кошти.

– І як ці кошти виплачуються?

– Ці кошти будуть виплачуватися, я запевнюю, що знайдені формули доставки готівки української гривні на територію Криму. І люди, яким передбачена виплата пенсій, отримують цю пенсію. Єдині загрози – це є загрози, дії, які чинить самопроголошена влада.

– А коли ця готівка може бути доставлена?

– Вона вже є частково там і є механізми доставки цієї готівки. Ви повинні розуміти, що самопроголошена адміністрація Криму під прикриттям окупаційних військ Російської Федерації, там господарюють і створюють проблеми для того, щоб люди, які живуть в Криму, не мали можливості отримувати підтримку.

– Я це розумію, але я запитую про те, коли люди зможуть отримати свої кошти?

– З сьогоднішнього дня вони можуть отримувати. Вони могли отримувати частково і минулого тижня. Але я, на жаль, не можу сказати, як ми будемо довозити цю готівку, тому що окупаційні війська роблять все, щоб цього не було. Давайте не будемо відкривати всі карти, які існують.

– Пане Семерак, от Ви кажете, що для української влади громадяни, які зареєстровані в Криму, залишаються громадянами України…

– Абсолютно точно.

– Це, звісно, дуже добре, але вже почалися такі проблеми, коли люди приходили отримувати візи і їм просто відмовляли, це розповідала моя колега, оскільки просто не можуть пробити по базі цю людину. Як діяти?

– Візи, які?

– Це йшлося про «шенген»…

– Я думаю, що інформація не відповідає дійсності. Тому що посольства «шенгенських» країн, ну, по-перше, уряд за їхні дії не відповідає, а по-друге, посольства інших країн не мають доступу до українських реєстраційних баз, вони не можуть перевіряти.

– Інформація перевіряється про особу, чому ж ні? Якщо ти подаєш на візу, щоб отримати…

– Ну, це посольство перевіряє, але вони не мають доступу до мереж українського уряду. Це не відповідає дійсності…

– Ці люди зареєстровані зараз у Криму і якісь запити мають бути про цю особу з Києва…

Люди, які живуть в Криму і хочуть виїхати за кордон, від української держави отримали закордонні паспорти
– Ні, я Вас просив би, щоб Ви не поширювали неправдиву інформацію. Так, посольства не дають візи, посольства приймають анкету і приймають паспорт України. У цій частині я хотів би сказати, що уряд України всім громадянам України, які в останні дні звернулися в Криму для отримання закордонного паспорту, видрукували ці паспорти в Києві і була спеціальна операція, я підкреслюю, спеціальна операція доставки цих паспортів у Крим і їм роздали. Ті люди, які живуть в Криму і хочуть виїхати за кордон, від української держави отримали закордонні паспорти, вони можуть тепер їхати в посольство в Києві чи в консульство там, я не знаю, в Одесі є консульство, можливо і в Криму є якесь консульство і отримувати там візи. Не нагнітайте ситуацію, це неправда.

– Я не нагнітаю, це те, про що розповідають люди.

Влада, яка приєднала Крим до Російської Федерації, намагається будь-якими методами змусити українських громадян відмовитися від громадянства України і отримати російське
– Дивіться, уряд виконав, виконує і намагається виконувати, не зважаючи на ті проблеми, які нам створює російська влада в Криму… Ми навіть друкуємо паспорти не там, тому що підрозділи міграційної служби, які випускають українські паспорти є заблоковані, техніка знищена. Натомість в сусідніх гаражах стоять принтери, які друкують російські паспорти. Влада, яка приєднала Крим до Російської Федерації, намагається будь-якими методами змусити українських громадян відмовитися від громадянства України і отримати російське. Наприклад, що вони роблять? Вони вимагають здати українські паспорти, взамін чого людям видаються довідки, згідно з якими вони можуть отримувати пенсії від російського уряду. Я ще раз підкреслюю, що ми це знаємо, ми робимо все для того, щоб громадяни України отримували пенсії, яка їм передбачена відповідно до чинного законодавства. Ми визнаємо проблеми, які існують, проблеми створені для українських громадян Російською Федерацією і владою Російської Федерації і військами Російської Федерації і тими кримінальними елементами, які підігрують цьому. Я вважаю, що це є тимчасове явище, ми вважаємо Крим територією України, ми вважаємо наших громадян, які живуть там, українськими громадянами, і ми будемо намагатися максимально виконувати наші обов’язки перед громадянами в міру того, що ми можемо…

– Ну, я думаю, що Ви зі мною погодитеся, якщо йтиметься про щось пов’язане не з Україною, а, наприклад, із західними країнами, поставатиме питання реєстрації. Чи не планує уряд організувати для цих людей хоча б якусь тимчасову реєстрацію на континентальній Україні, бо будуть виникати з цим проблеми, вони вже виникають і будуть виникати надалі?

– Я не розумію, про яку реєстрацію Ви говорите. Для нас люди, які прописані і зареєстровані в Криму – громадяни України, вони там зареєстровані. Якщо людина хоче змінити свою реєстрацію і проживання у Криму, то вона має можливість покинути територію Автономної Республіки Крим і зареєструватися у будь-якій області на континентальній території України.

– А чи сприяє якось уряд?

– Звичайно. Є відповідні доручення, це є в плані, з якого ми сьогодні почали говорити, людина повинна звернутися в місцеву районну чи обласну адміністрацію і цих людей ставлять на тимчасову реєстрацію. Але це жодним чином не впливає на можливість отримати ними візи, про що ми щойно говорили. Це дозволяє людям по місцю реєстрації перепідключити чи перескерувати свою пенсію, перескерувати там отримання допомоги, коли це йде про жінку мова, яка виховує маленьку дитину і так далі.

– Також є ще одна проблема, знову ж таки, розповідали люди з Криму, які брали іпотеки. Зараз вони опинилися в ситуації, що у них там частина кредиту виплачена, а що з іншою частиною, кому платити, якому банку, як отримати документи? Документи, наскільки я розумію, знаходяться зараз у державному реєстрі в Києві. Як вирішувати цю проблему?

– З банками якраз проблеми не у людей, а в основному у банків, тому що людина отримала кредит, вона живе вже в цій квартирі…

– Але документів на цю квартиру вона не має…

Системи електронного обігу інформації між Кримом і Україною є обірвані російською владою, яка сьогодні пробує там господарювати
– Почекайте, давайте по черзі. І вона отримала кошти, у відділенні банку є договір. Цей банк залишився на території Криму, він працює і свої зобов’язання з банком людина має можливість виконувати. Стосовно реєстрації прав власності, звичайно, системи електронного обігу інформації між Кримом і Україною є обірвані російською владою, яка сьогодні пробує там господарювати. Це питання теж вирішується. Реєстрація відбувається в Києві. Зараз Державна реєстраційна служба розробляє механізми, яким чином отримувати заявку на реєстрацію не в Криму, оскільки немає технічної можливості передати цю інформацію, а реєструвати цей запит в тій точці, де це можна буде зробити. Ситуація розвивається надзвичайно швидко. Можливо буде декілька днів чи тижнів затримка з реєстрацією самої заявки. Але я ще раз підкреслюю, держава виконуватиме всі свої функції, у тому числі з реєстрацією житла.

Нас турбує питання безпеки нерухомості і власності, яка є у людей, громадян України, які живуть Криму, зрештою є багато громадян України, які не живуть у Криму, але мають там власність
Нас інше турбує, нас турбує питання безпеки нерухомості і власності, яка є у людей, громадян України, які живуть Криму, зрештою є багато громадян України, які не живуть у Криму, але мають там власність. Як забезпечити і захистити їхні приватні права? Існують проблеми. Ми стверджуємо, що ми визнаємо їхні права як держава і будемо робити все можливе, щоб вони ці права свої не втратили.

– Але інша держава може не визнавати, представники якої зараз знаходяться на території Криму…

– Звичайно, і весь світ не визнає їхню присутність на території Криму, як цивілізований крок. Це є окупаційні дії, це є анексія території.

– Ну, це зрозуміло, але ми маємо справу з тим, що ми маємо, на жаль.

– Ну, ми маємо справу і робимо все можливе для того, щоб це вирішити. Ми визнаємо ці права і ми робимо все можливе для того, щоб ці люди, які виплатили іпотеку і хочуть зареєструвати, щоб вони мали можливість зареєструвати.

– В Україні?

Крим – це територія України, крапка
– Звичайно. Крим – це територія України, крапка.

– Номерні знаки, які зараз має Крим, це два типи номерів – Севастополь і, власне, Автономна Республіка Крим. От як бути зараз з цим? Якщо люди почнуть, наприклад, міняти номерні знаки, цілком можливо, що людина, яка живе у Севастополі чи в іншій місцевості, не матиме змоги просто користуватися тими номерами. Чи зможуть машини з новими реєстраційними номерами в’їжджати на території України? Чи розробляє уряд щось подібне, якісь заходи?

За перші два тижні березня було відмовлено більше ніж 4,5 тисяч людей з території Російської Федерації заїжджати в Україну
– Ті машини, які зареєстровані, на них є номери і вони можуть ними користуватися, заїхати на територію України. Якщо це будуть нові автомобілі, придбані і зареєстровані у місцевій міліції, яка протиправно не виконує закони України, а дає цим людям інші номери, то, звичайно, ми будемо допускати ці автомобілі, бо мова ж йде не про автомобілі, мова йде про людей, які на цих номерних знаках захочуть приїхати в Херсон, Миколаїв, Одесу чи Київ. Звичайно, що ми будемо пускати цих людей, якщо їхні документи будуть відповідати дійсності. Але тут я хочу на інше звернути увагу, що в’їзд на континентальну частину України людей чітко контролюється, бо це з одного боку право людей приїхати, з іншого – наше право відчувати безпеку. І, скажімо, на східному кордоні, це вже не стосується Криму, це стосується східного кордону України і Росії – Луганська, Харківська, Донецька області, ми підвищили вимоги щодо безпеки в’їзду, точніше впливу на безпеку нашого перебування в Україні, в’їзду тих людей, які в’їжджають з Російської Федерації. Скажімо за перші два тижні березня було відмовлено більше ніж 4,5 тисяч людей, громадян різних країн з території Російської Федерації заїжджати в Україну на підставі того, що у прикордонників виникли серйозні запитання, навіщо вони їдуть в Україну і що вони збираються тут робити. Те саме буде стосуватися і тих людей, які будуть намагатися їхати з Криму для того, щоби створювати проблеми і дестабілізувати ситуацію в областях сусідніх із Автономною Республікою Крим. Відповідні рішення уряд теж ухвалив, встановлені додаткові пункти контролю, ці пункти облаштовані, вони профінансовані у терміновому порядку урядом і встановлений заслін для того, щоб кримінальні елементи з Автономної Республіки Крим не мали можливості заїхати в сусідні області з півостровом, такі як Миколаївська, Херсонська області.

– Все-таки я б хотіла ще Вас запитати про паспорти. Російське законодавство не забороняє мати подвійне громадянство. Чи розробляються якісь заходи у випадку того, що велика кількість громадян, які зараз живуть у Криму, можуть брати російські паспорти і одночасно брати українські паспорти?

Громадяни України, які під примусом будуть змушені отримати російські паспорти – лишаються громадянами України
– Для мене відповідь є абсолютно очевидна – громадяни України, які під примусом будуть змушені отримати російські паспорти – лишаються громадянами України. Певним чином це суперечить законодавству України, оскільки Україна не визнає подвійного громадянства, але у цій частині, частині загарбання території України і примусового втицювання цим людям, громадянам України, паспортів сусідньої держави нами це визнається.

– Тобто вони можуть в такому випадку, ну, наприклад, і російську, і українську пенсію отримувати?

– Якщо їм це вдасться, то я буду лише вітати цей їхній крок, тому що ті незручності, які Російська Федерація створила цим людям, ці загрози їхній безпеці, вартують суттєво більшого у грошовому вимірі, ніж мінімальна пенсія, за яку пробують купити наших громадян. Тому, звертаюсь до громадян України, які живуть в Криму, не бійтеся, беріть ці їхні папірці. Ви для нас лишаєтеся громадянами України і ніякого покарання вам за це не буде.

Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

«Завдання №1 – це вижити», – Сергій Притула. Відео

«Завдання №1 – це вижити», – Сергій Притула. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

«Ти можеш вважати себе ким завгодно, але якщо Збройні Сили України не стримають ворога, ти будеш ніким», – Сергій Притула, засновник благодійного фонду Сергія Притули. Повне інтервʼю з Сергієм Притулою дивіться згодом на YouTube Голосу Америки Українською чи на нашому сайті.

Блінкен: Росія зруйнувала більше третини української енергосистеми

Держсекретар США Ентоні Блінкен

"Президент Путін намагається використати зиму як зброю. Росія зруйнували більше третини енергосистеми, зануривши найбільш вразливе населення України в холод, темряву із настанням морозів. Родини, старі, неповносправні - всі є цілями", - заявив Держсекретар США Ентоні Блінкен під час спільної прес-конференції з очільниками зовнішньополітичних відомств Швеції та Фінляндії.

Блінкен зустрівся з міністром закордонних справ Фінляндії Пеккою Гаавісто та міністром закордонних справ Швеції Тобіасом Біллстомом у Вашингтоні в четвер. Він підтрведив підтримку США членству Швеції та Фінляндії в НАТО.

Диломати також обговорили нагальні потреби України. Союзники наразі мобілізують підтримку приватного сектору для України, сказав міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Гаавісто.

"Фінляндія готова підтримувати Україну стільки, скільки потрібно", - зауважив Гаавісто і додав, що країна вже затвердила 10 пакетів допомоги для України.

Сьогодні ж Міністерство енергетики США обговорює підтримку України з представниками американських компаній.

Під час прес-конференції Блінкен ще раз наголосив, що Путін зазнає провалу у війні проти України.

"Президент Путін зазнав поразки на полі бою, провалився в захопленні землі на півдні та сході, провалився в намірах стерти українські кордони, ідентичність та народ України, його стійкість", - сказав він.

Блінкен зазначив, що готовність Швеції та Фінляндії вступити до НАТО свідчить, що Путін не зміг послабити Альянс. "Він лише зробив НАТО сильнішим і більшим".

Вступ Швеції та Фінляндії до НАТО ратифікували майже всі члени Альянсу. Свої застереження висловила Туреччина. Біллстром оголосив, що незабаром поїде до Туреччини для продовження перемовин.

Під час спільної прес-конференції

Білорусь проводить «антитерористичні навчання», але навряд чи вступить у війну на боці Росії – ISW

Українські військові на трофейних російських танках Т-72 проводять військові навчання поблизу українсько-білоруського кордону неподалік Чернігова. Україна, 28 жовтня 2022 року. (AP Photo/Aleksandr Shulman)

Попри оголошення білоруської влади про перекидання військової техніки та особового складу до кордонів України для «антитерористичних навчань», західні військові експерти вважають, що спроби Росії змусити Білорусь приєднатися до війни в Україні можуть стати небезпечними для самої білоруської влади. А тому вона навряд чи погодиться вступити у війну на боці Росії.

Як вважають дослідники вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW), якщо російська влада змусить білоруську армію воювати проти України, це може викликати внутрішні тертя серед білоруських військових.

Про те, що Білорусь планує проводити «антитерористичні навчання», під час яких техніку та війська перекинуть ближче до українського кордону, повідомило у середу агентство БелТА з посиланням на Раду безпеки Білорусі. Як зазначає агентство Reuters, немає інформації про те, які регіони будуть зачеплені, або яку форму матимуть навчання.

Це повідомлення викликало побоювання, що Росія може здійснити новий напад на Україну з території Білорусі. У жовтні Лукашенко оголосив про нове розгортання 9 000 російських військових у Білорусі в рамках нового спільного військового угруповання двох країн.

Білорусь заявила, що не вступатиме у війну в Україні, але президент Олександр Лукашенко раніше дозволив розгорнути війська разом із російськими військами біля українського кордону, посилаючись на загрози Білорусі з боку Києва та Заходу.

Україна місяцями попереджала про те, що Білорусь і Росія можуть планувати нове вторгнення. Але Генштаб України 7 грудня повідомив, що білоруські військові не готові воювати в Україні, зауважують в ISW. Згідно з повідомленням Генштабу, серед військовослужбовців білоруської прикордонної служби та збройних сил зростає невдоволення своїм військово-політичним керівництвом через загрозу вступу Білорусі у війну в Україні.

Проти війни в Україні і суспільство і військо в Білорусі – експерти

Білоруські опозиційні політики та незалежні експерти вважають, що російське вторгнення в Україну не має підтримки в білоруському суспільстві. В інтерв’ю агентству Reuters радник лідера білоруської опозиції у вигнанні Світлани Тихановської Франак Вячорка, сказав, що це було б «політичним самогубством» для Лукашенка, якби він відправив білоруські війська в Україну.

«Солдати не підкоряться, еліти розколються, почнуться нові протести», – каже він. На думку Вячорки, Лукашенко знає про те, що білоруси з цим не погодяться, «і вся система розвалиться».

Також, на думку аналітика Європейської ради з міжнародних відносин (CEPA), колишнього білоруського дипломата Павла Слункіна, білоруська армія не в змозі переломити хід війни на користь Росії. Білоруські війська не можуть протистояти випробуваній у боях, модерно оснащеній та мотивованій українській армії, пише Слункін у статті, що вийшла наприкінці жовтня.

«По-перше, вона (білоруська армія) занадто мала, найбільш боєздатний сегмент не перевищує 15 тисяч військовослужбовців. Решта приблизно такі ж ефективні, як і російські новобранці, – каже дослідник. – По-друге, білоруське суспільство в переважній більшості проти участі країни у війні – понад 90 відсотків відкидають ідею вступу у війну на боці Росії».

Як зазначають експерти ISW, попри те, що минулого тижня міністр оборони Росії Сергій Шойгу зустрівся з президентом Білорусі Олександром Лукашенком і міністром оборони Білорусі Віктором Хреніним, щоб переконати їх, що Білорусь має підтримати наступальну кампанію Росії в Україні, керівництво Білорусі не готове до цього через внутрішні фактори.

На думку експертів ISW, Мінськ готовий підтримувати мілітаристську риторику Росії, але лише для того, щоб стримати частину українських військ біля білоруського кордону. Дослідники ISW продовжують вважати, що Білорусь навряд чи вступить у війну в Україні.

Розмінування України - найбільший виклик із часів Другої світової, - Держдеп

Архівне фото квітня 2022 року - Державна служба України з надзвичайних ситуацій провела розмінування поблизу Броварів.

На наявність мін потрібно перевірити понад 160 тис кв км території України. Про це заявив представник Державного департаменту США, менеджер у справах Європи Майкл Тірре під час брифінгу Гельсінської комісії Конгресу США в четвер.

Він наголосив, що росіяни в Україні використовують таку ж тактику, як терористи ІДІЛу в Сирії та Іраку: «Від українських посадовців, які працюють на місці, ми знаємо, що російські солдати цілеспрямовано мінують цивільні будинки, зокрема дитячі іграшки, і навіть тіла вбитих. Жахливе використання вибухових пристроїв російськими військовими нагадує тактику бойовиків ІДІЛ в Іраку та Сирії, де терористи намагалися вбити скільки цивільних, скільки можливо, щоб люди боялися повертатися до своїх домівок».

За словами Тірре, розмінування в Україні є найбільшим викликом для саперів із часів Другої світової війни. Наразі команд для розмінування в Україні недостатньо, тож США планують посилити допомогу із підготовкою саперів та надати додаткове обладнання.

Державний департамент США виділив 91,5 млн дол на допомогу Україні з розмінуванням. Кошти спрямовують на навчання, надання обладнання з метою проведення операцій розмінування а також забезпечення роботи команд з розмінування, йдеться в повідомленні Гельсінської комісії.

Днями про допомогу України в розмінуванні на суму близько 11 млн доларів США також оголосила Канада. Під час зустрічі з міністром міжнародного розвитку Канади Харджитом Саджаном представники українського парламенту подякували за цю підтримку, йдеться на сайті Верховної Ради. Крім того, голова Комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе відзначила важливість канадської тренінгової місії Unifier, яка допомагає в підготовці українських саперів з 2014 р.: «Ми знаємо, наскільки важливо, що ця місія далі триває і скільки наших захисників та захисниць пройшли цю тренінгову школу, яка точно дає результат і можливості їм бути більш ефективними, більш витривалими та успішними у захисті країни, у вигнанні ворога і звільненні наших територій».

Європа матиме не одну, а три складні зими без російського газу, але вона впорається. Експерти про енергетичну кризу

Нафтові танкери чекають на якірній стоянці в Чорному морі біля Кіліоса поблизу Стамбула, Туреччина, 8 грудня 2022 року, на третій день після набуття чинності європейських санкцій проти експеорту російської нафти. REUTERS/Mehmet Emin Caliskan

Європа добре підготувалася для того, щоб пережити нинішню зиму без російського газу, але проблеми можуть виникнути через рік і навіть через два, вважають експерти, яких зібрав на обговорення вашингтонський дослідницький центр «Атлантична рада». На думку експертів, вихід полягає у тому, щоб відмовитися від викопного палива. Також вони говорять про необхідність забезпечити внутрішнє виробництво палива для атомних електростанцій, ринку, де досі домінує Росія, та про потребу в поширенні американських ядерних технологій.

Цю зиму ми переживемо, але через рік і навіть через два можуть настати проблеми, бо такий обсяг газу буде складно замінити за короткий час»
Вацлав Бартушка

Як вважає Вацлав Бартушка, посол з особливих доручень з енергетичної безпеки Чеської Республіки, хоч Європа і готова до того, щоб пережити без російського газу цієї зими, «ще занадто рано відкривати шампанське».

«Цю зиму ми переживемо, але через рік і навіть через два можуть настати проблеми, бо такий обсяг газу буде складно замінити за короткий час», – переконаний чеський експерт. Він каже, що Європа вже довела, що може згуртуватися, бо зуміла організувати забезпечення газом та іншими енергоносіями самих себе і допомогти Україні.

Він каже, що в Європі багато країн, зокрема Німеччина, не вірили, що це можливо.

Нам взагалі доведеться кидати у топку все, що можна, для того, щоб пережити кілька наступних зим, але ми переживемо це
Вацлав Бартушка

«Але виявилося, що це можливо. Це важко, дорого, але можливо. Нам доведеться спалювати багато вугілля протягом наступних кількох зим, нам взагалі доведеться кидати у топку все, що можна, для того, щоб пережити кілька наступних зим, але ми переживемо це. І тоді десь в сторонці можемо поговорити з росіянами і сказати, що ми їх потребуємо набагато менше, ніж вони думали, а вони нас потребують набагато більше, ніж вони думають», – вважає Бартушка. Це ж, на його думку, стосується і нафтового ембарго, яке набуло чинності цього тижня.

За словами чеського експерта, Росії, зокрема російському «Ѓазпрому» дооведеться платити ще багато штрафних санкцій за непоставлений газ, і «невіодомо, чи вони це усвідомлюють».

«Багато росіян вірять, що піде Путін, закінчиться иійна, і все повернеться до стану на 23 лютого 2022 року, але це не так. Їм доведеться платити за збитки не лише Україні, але і Європі, і невідомо, чи вони це усвідомлюють», – каже експерт.

Росія і перед нападом на Україну використовувала енергоносії як зброю, але це не було помітно в масштабах цілого європейського континенту, кажуть експерти. З початком масованого вторгнення енергетична криза виросла до глобальних масштабів. Світ відреагував швидкими змінами – переорієнтував закупівлі нафти і газу, збудував нові терпінали для скрапленого газу. Але кризи можна було уникнути, якби до голосу країн-сусідів Росії прислухалися раніше, каже Бартушка.

Він був серед тих чеських експертів, які розробляли енергетичну політику своєї країни і радили чимшвидше будувати газогін до Німеччини, бо після російсько-українських суперечок навколо газу на початку 2000-х років, попереджали, що Росія не є надійним партнером.

За його словами, Центральна Європа почала діяти раніше. Після розвалу радянського блоку вона більше залежала від російського газу, ніж Західна, але завдяки тому, що загрозу там бачили вже раніше, від цієї повної залежності вдалося позбавитися цього року за лічені місяці.

«Те, що ми бачимо сьогодні, у грудні 2022 року є набагато оптимістичніша картина, ніж ми бачили у лютому цього року, коли Росія вторглася в Україну. Бо минулого року Європа була на 40% залежна від російського газу, 155 мільярдів кубометрів надходило з Росії і здавалося, що це дуже важко, якщо можливо, змінити. Зараз, через 10 місяців, все інакше – частка російського газу в Європі є менше, ніж 7%, більшість Європи обходиться взагалі без російського газу. Чехія не отримує російського газу з літа цього року – ми переключилися на норвезький та голландський газ, так само як Німеччина, чи Франція», – говорить Бартушка.

Цього року у вірності його прогнозів могли переконатися і інші європейські країни, зокрема Німеччина, яка до того покладала відповідальність за проблеми з постачанням газу на Україну, і сподівалася, що побудова прямих газогонів з Росії по дну Балтійського моря позбавить її цих проблем. Як каже Бартушка, за останній рік у Західній Європі було збудовано кілька терміналів для скрапленого газу, зокрема в Німеччині, в Нідерландах, у побудові яких брали участь і країни Центральної Європи. І в цьому європейці, за словами Бартушки, продемонстрували єдність, на яку вони не були спроможні раніше, перед нападом Росії на Україну.

Голоси з Центральної та Східної Європи попереджали західних європейців, які попереджали з 2019 року щодо «Північного потоку-2», ми казали, що цей проект будуть використовувати як зброю
Анна Бірчалл

У сусідній з Україною Румунії, країні, що споживала менше 10% та відмовилася від російських проектів у сфері ядерної енергетики, так само попереджали, що країни, які входять у стратегічне партнерство з Росією в енергетичній сфері, стають залежними від неї і дають Росії ключ від своєї внутрішньої політики. На цьому наголошувала Ана Бірчалл, спеціальна посланниця зі стратегічних і міжнародних справ, колишня румунськіа міністерка з європейських справ.

«Ми, Румунія, Польща, інші голоси з Центральної та Східної Європи попереджали західних європейців з 2019 року щодо «Північного потоку-2», ми казали, що цей проект будуть використовувати як зброю проти вас, і на жаль, ми виявилися праві – реальність в Україні це доводить», – каже румунська експертка.

Нині, за її словами, від російських атак на українську інфраструктуру, з якою пов’язана Молдова, потерпає і ця країна. І Румунія мусить забезпечувати понад 95% енергоспоживання сусідньої країни. Вона каже, що це стало можливим після підключення України і Молдови до європейської електросистеми, і закликала ЄС допомогти обом країнам, які постраждали від російської агресії.

Те, як Росія може використовувати енергію як зброю, в найекстремальнішій формі тепер можна побачити в Україні, вважає Ярослав Демченков, заступник Міністра енергетики України, який брав участь у дискусії в «Атлантичній Раді».

Після останніх нападів близько 10 мільйонів українців залишилися без подачі електроенергії, це є більше ніж чверть нинішнього населення України
Ярослав Демченков

«Росія продовжує свою добре відому стратегію в Україні, щоб змусити її вести переговори через відвертий терор. Вони організовують масовані ракетні атаки на енергетичну інфраструктуру, зазнали серйозної шкоди наша система генерації, передачі та розподілу. Вони намагаються зруйнувати нашу інтегровану енергетичну систему, яка працює на основі принципу взаємного обміну енергією між регіонами, і вони націлюються на наші електростанції, особливо наші атомні електростанції, які відіграють важливу роль в нашому енергобалансі. Після останніх нападів близько 10 мільйонів українців залишилися без подачі електроенергії, це є більше ніж чверть нинішнього населення України», – сказав Демченков.

На його думку, ця війна показала не лише Україні, але і світу, що не можна залежати від «енергодиктаторів», подібних до президента Росії Володимира Путіна, можуть використовувати як зброю залежність демократичних країн від викопного палива. Тому, каже Демченков, ця глобальна енергетична криза має призвести до реформ енергетичної політики у світі, до просування до «зелених» джерел енергії, що уможливлять енергетичну незалежність для країн Заходу.

Атомна енергетика – ще одна зброя Росії

Окремо український урядовець наголосив на тому, що російські війська захопили одну з українських атомних електростанцій, найбільшу в Європі – Запорізьку АЕС. Як сказав Демченков, Росія відключила її від української мережі, поблизу неї відбуваються військові дії, і ядерна аварія може статися у будь-яку хвилину. Росія хоче привласнити цю станцію, каже Демченков, тому Україна наполягає, що санкції мають бути запроваджені проти російського «Росатому».

На думку Вацлава Бартушки, залежність світу від російської атомної енергетики є окремою великою проблемою. «Захід цілком проспав таку проблему, як залежність ядерної енергетики – 40% світових потужностей у виробництві ядерного палива є в руках «Росатому», російської державної компанії», – вказує чеський експерт. Він зауважує, що У США, наприклад, немає жодної внутрішньої потужності, яка була б у руках американської компанії, яка б виробляла атомне паливо – 80% американського ринку належить європейцям, 20% - росіянам. Потрібні будуть значні зусилля США, європейських країн, Австралії, для того щоб усунути цю залежність, каже Бартушка.

Як каже Анна Бірчалл, яка нині працює в ядерній індустрії в Румунії, в її країні законодавчо заборонено російським та китайським компаніям заходити на ринок атомної енергетики. На її думку, виходом для всієї Європи з ядерноої залежності, яка вже склалася, може бути нова американська технологія – удосконалених малих модульних реакторів (SMR), які стали одним з безпечних і доступних варіантів ядерної енергії. Але, тут є проблема у фінансуванні. Як наголосив Вацлав Бартушка, всі ядерні технології досі в усьому світі перебувають під контролем урядів, і немає різниці, чи йдеться про Росію, чи Китай, чи про США, Канаду, чи європейські країни.

Більше

XS
SM
MD
LG