Спеціальні потреби

Кордони світу можуть знову змінитися - історики


Map of Europe

Франція та Німеччина вшановують загиблих Першої Світової війни. Сьогодні минає 100 років після того, як Німеччина оголосила війну Франції. Президенти Франсуа Олланд та Йоахім Гаук у районі Альзасу, що на сході Франції, заклали меморіальний камінь у пам`ять про загиблих та у промові згадали військовий конфлікт в Україні.

Сто років тому – на початку Першої світової - карти Європи, Азії та Африки дуже відрізнялися від сьогоднішньої політичної географії. Як вважають історики, чимало із цих прикордонних змін були зумовлені не економічними передумовами, а політикою. І наслідки тих політичних домовленостей відчуваються сьогодні.

Після чотирьох років кривавої війни та понад 16-ти мільйонів загиблих, три імперії, що тривали століттями – Австро-угорська, Османська та Російська - поступово припинили своє існування. У результаті появилися нові держави та народності.

«На сході була відтворена Польща, з’явилися Прибалтійські республіки – Латвія, Литва, Естонія. Австроугорська імперія – величезна територія на півдні Європи, була поділена на низку невеличких країн»», - розповідає Майк Гефернан, професор історичної географії Ноттінгемського Університету.

Близько п`яти років тривав розпад імперій, за цей час було підписано низку договорів. Новоутворені нації радісно вітали набуття незалежності. Однак професор Гефернан розповідає, що причетні до розподілу цих імперій не були економістами, і в цьому проблема.

«Це переважно були історики, географи, приміром, вчені Оксфордського Університету, і вони не зовсім усвідомлювали, що це створюється новий економічно інтегрований, життєдіяльний європейський світ», - розповідає професор Гефернан.

Старі імперії забезпечували якийсь рівень стабільності, та чимало людей опинились перед труднощами пристосуванням до життя в нових умовах.

Маргарет Макмілан, професор міжнародної історії Оксфордського Уінверситету зауважує, що це був дуже складний час для людей.

«Раптом населення, від Близького сходу до Центральної Європи, опинилося у світі, де вони не знали, до якої країни належать. Були незрозумілі кордони новоутворених країн, почали спалахувати війни між маленькими державами, де кожен намагався захопити собі якомога більше території», - каже історик Макмілан.

Мир тривав кілька десятиліть, далі починає назрівати новий конфлікт. Та навіть Друга Світова війна не змогла розв’язати усіх територіальних проблем. Починається черговий переділ територій.

«Здавалося б, кордони священні і недоторканні, але історія каже, що це не так», - зауважив Станіслао Пульєзе, професор європейської історії у Нью-Йорку.

За словами професора Пульєзе, ще кілька десятків років тому ніхто не міг уявити розпад Радянського Союзу, утім це змінило карти світу і лінії кордонів. Хоча і ці географічні лінії, впевнений професор, навряд чи триватимуть вічно.

XS
SM
MD
LG