Спеціальні потреби

Актуально

Янукович і його оточення стали заручниками Путіна – Антон Геращенко

Саме родина Януковича та її клеврети сприяли сепаратистським рухам протягом березня та квітня - Геращенко.

Серед останніх ініціатив Міністерства внутрішніх справ – розробка змін до законодавства про конфіскацію майна тих, хто підтримує сепаратистів, а також – перевірка усіх луганських та донецьких міліціонерів, зокрема, на детекторі брехні. Про це, а також про настрої та наміри колишніх високопосадовців в інтерв’ю Радіо Свобода розповів радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

– У себе на сторінці в мережі Фейсбук Ви написали цікаву історію про, так би мовити, нові пригоди Віктора Пшонки – колишнього генпрокурора, який зараз перебуває на території Росії, – нібито він розлучується, оформлює новий шлюб, який, очевидно, матиме фіктивний характер і метою якого буде тільки збереження статків, що були виведені з України. В яку суму МВС оцінює статки втікачів?

Приблизно 40% палива ввозили в Україну без податків. Все це робилося за схемою Олександра Януковича та Курченка

– Кожний втікач має свою суму, яку він вкрав у народу України. Тільки в міністра енергетики Ставицького 4 чи 6 мільйонів доларів – не пам’ятаю точно – лежали в одній з придбаних ним елітних квартир у Києві, на чорний день, так би мовити. Ці люди грабували та отримували відкати на величезні суми. Мінімум – це сотні мільйонів доларів для таких людей як Ставицький та Пшонка. У Віктора Януковича та його сина Олександра ці суми перевищували мільярди доларів. Вся країна була вимушена платити. Пам’ятаєте, коли вартість поповнення мобільного рахунку зросла на одну гривню? Це була схема сина Януковича, за якою підставні фірми-прокладки отримували від двох до трьох мільярдів гривень на рік протягом чотирьох років просто через те, що оператора мобільного зв’язку змусили продавати картки поповнення рахунку тільки фірмам сина Януковича. І це тільки одна з сотень схем, що існували. Величезні капітали створювалися на ввезенні в Україну пального без акцизу. Приблизно 40% палива ввозили в Україну без податків. Це просто колосальні суми. Все це робилося за схемою Олександра Януковича та пана Курченка…

Саме родина Януковича та її клеврети сприяли сепаратистським рухам протягом березня та квітня. Це набуло характеру тероризму

Готівку вони переказали вже давно чи вивезли у валізах. У них є нерухомість, є промислові підприємства, що працюють тут. Зараз Кабінет міністрів створив комісію щодо введення санкцій до осіб, що спонсорують тероризм. Ні для кого не є таємницею, що саме родина Януковича та її клеврети сприяли сепаратистським рухам протягом березня та квітня. Потім, коли це набуло характеру тероризму, хтось із них продовжив фінансування, але є і ті, хто жахнувся того, що там почалося – є люди, як ми знаємо з даних агентури, що зараз сидять в Москві в жаху через те, що коїться з їхнім рідним Донбасом.

– Про кого саме йдеться?

Пшонки – батько й син. Рано чи пізно їх буде покарано

– Цього я не буду казати. А щодо Пшонки – дійсно, є заява на розлучення, що була подана в Краматорський РАГС. А любовні походеньки – це вже його особиста справа. Пшонки – батько й син – позбавлені зараз права на в’їзд в Україну, на них заведені кримінальні справи, і я думаю, що рано чи пізно їх буде покарано, або ж вони будуть змушені жити в Росії, позбавлені права на виїзд. Росія – велика країна, нехай відпочивають за Полярним колом, ловлять білих ведмедів.

– Які є перспективи в України ці кошти повернути?

Особа, що взяла на себе відповідальність вбивати інших і скоювати терористичні акти, має бути позбавлена майна. За рахунок цього майна ми виплачуватимемо допомогу інвалідам, сім’ям, що втратили годувальника

– Кошти, що були вивезені в Росію готівкою, шансів повернути немає. Вони будуть витрачатися цими громадянами на відкуп від російських органів правопорядку. Ми знаємо, що зараз ФСБ та Слідчий комітет Росії активно шукає привід, як отримати від них гроші. Ті рахунки, які вони виводили, ми можемо відслідковувати. Також частина тих активів, які не встигли вивезти, наразі заморожена. Але виголошувати номери рахунків, суми – це неправильно, це таємниця слідства. В цьому питанні ведеться дуже серйозна робота. А щодо нерухомості та промислових підприємств – то ці питання вирішуються, і на майно буде накладено арешт.

МВС виступило з ініціативою додати до 11 статей кримінального кодексу як покарання, окрім позбавлення волі, також повну конфіскацію майна

Я також зазначу, що Міністерство внутрішніх справ виступило з ініціативою додати до 11 статей кримінального кодексу як покарання, окрім позбавлення волі, також повну конфіскацію майна. Це стосується таких статей, як тероризм, диверсія, підготовка терористичного акту, шпигунство, державна зрада, заклик до насильницького розколу України і так далі. Раніше ці статті не передбачали конфіскацію майна, але зараз, якщо їх затвердить Верховна Рада – а ми сподіваємося, що вона їх затвердить, і якщо суд визнає, що звинувачувана особа винна в закликах до насильницького розколу України, то покаранням буде і конфіскація майна. Чому? В нас зараз гинуть сотні людей, є вже тисячі інвалідів, поранених, підриваються мости. Та особа, що взяла на себе відповідальність вбивати інших і скоювати терористичні акти, має бути позбавлена майна. За рахунок цього майна ми виплачуватимемо допомогу інвалідам, сім’ям, що втратили годувальника.

– Ці законопроекти вже розроблені та подані до Верховної Ради?

– Ці законопроекти вже повністю готові. Ми працюємо дуже швидко. Вони вже подані до Кабінету міністрів. Засідання Верховної Ради відбудеться 11 серпня і того дня розглядатимуться ці законопроекти. Це питання найближчої перспективи.

– Наскільки дієвими можуть бути ці закони? Ми пригадуємо, як Верховна Рада ухвалила ще навесні низку законів про посилення відповідальності за заклики до розвалу країни, перешкоджання руху військових і це жодним чином не вплинуло на ситуацію на Донбасі. Чи вплинуло?

– Чому ж не вплинуло. Покажіть мені, де останній раз у нас відбирали по десять БМП, як це було в квітні? Немає прикладу. Де в нас випадки, схожі на ті, що були в березні та квітні, коли перекривали дороги, а військові дзвонили на телеканали та казали: «Нас не пускають»? Немає таких прикладів. То нащо про це говорити?

– Зараз почалася війна.

– Але зараз, якщо в наших десантників і відбирають якусь техніку, то відбирають в результаті запеклих боїв, а не просто так.

– То ми говоримо про законодавче поле, а це – воєнне.

Військові знають, якщо раптом хтось перекриватиме їм дорогу – спочатку попередили, далі – постріл в повітря, потім – під ноги. Якщо буде треба – по ногах

– Зараз наші військові знають, що в них розв’язані руки, з точки зору закону. Якщо раптом хтось перекриватиме їм дорогу, то на здоров’я – спочатку попередили, далі – постріл в повітря, потім – під ноги. Якщо буде треба – по ногах.

– Ви зазначили, що отримуєте інформацію від оточення Януковича. Які настрої зараз у втікачів?

Вони розуміють, що стали заручниками Путіна, проти них будь-коли можуть відкрити кримінальні справи в Росії, забрати гроші, що в них залишилися

– Погані. Вони розуміють, що стали заручниками Путіна, що проти них будь-коли можуть відкрити кримінальні справи в Росії, забрати ті гроші, що в них залишилися, і багато з них думають про переїзд у дружні країни типу Казахстану чи Білорусі. Але вони бояться, що за певних обставин Казахстан чи Білорусь можуть їх видати Україні.

– Наскільки сильними залишаються наміри продовжувати фінансування війни?

Зараз люди з оточення Януковича фінансують війну значно менше – тепер цим переймається Путін. Фінансування відбувається з таємних фондів

– Зараз люди з оточення Януковича фінансують війну значно менше – тепер цим здебільшого переймається сам Путін та вся Російська Федерація. Путін доручив безпосередньо міністру оборони Шойгу передавати зброю в величезній кількості. Ви ж не думаєте, що якийсь прапорщик вирішує, чи передати 20 танків чи установки «Бук». Все це вирішується на найвищому рівні. А фінансування відбувається з таємних фондів Російської Федерації – в них там коштів вистачає.

– Днями міністр внутрішніх справ Арсен Аваков порушив питання про те, що робити з міліцією, яка була на Донбасі. Україна звільняє ці території від сепаратистів, й іноді трапляються такі ситуації, що територію звільнили, а міліція, яка сидить у райвідділку, наче працює, і наче весь цей час працювала й нікуди не зникала. Що тепер очікує міліцію, яка свого часу не чинила спротиву сепаратистам?

Не всі міліціонери переходили на бік супротивника. Є такі, що працюють, роблять вигляд, що на терористів, але насправді інформують нас

– Давайте розділимо цю ситуацію на декілька частин. По-перше, чи згодні Ви, що відповідальність має бути персональною? Порушив закон – відповідай за це. Не можна казати, що є сотня людей – і всі порушники. Тобто, тут не йдеться про колективну відповідальність. По-друге, якщо міліціонер перейшов на сторону терористів і скоїв разом з ними злочин, за який Кримінальний кодекс передбачає покарання, він має понести це покарання – отримати строк ув’язнення, чи умовний строк, чи конфіскацію майна, чи звільнення з посади. По-третє, питання зброї. Є міліціонери, які мають дозвіл на зброю, є такі, що не мають. Наприклад, співробітники інформаційно-аналітичного відділу, які аналізують та ведуть бази даних, не можуть чинити спротиву – в них просто немає чим. То питання: чи винні вони, що колеги їх не захистили? Я вважаю, що не винні, тільки якщо потім вони не продовжили співпрацю з терористами за власним бажанням. Є співробітники міліції, які чинили опір терористам і загинули. Кілька тижнів тому в Донецьку розстріляли трьох співробітників ДАІ. В Маріуполі вбили начальника ДАІ, а начальник міської міліції, пан Андрущак, отримав важке поранення і вже третій місяць перебуває в Києві на лікуванні. Трапляється і таке, не всі міліціонери переходили на бік супротивника. Є такі, що працюють, роблять вигляд, що на терористів, але насправді інформують нас.

– Пригадуєте, навесні Олександр Турчинов, коли ще був виконувачем обов’язків президента, у зверненні наголосив на тому, що проблеми на Донбасі обумовлені безпорадністю та саботажем з боку правоохоронних органів?

– Так і було. Давайте подивимося на цю ситуацію з такого боку: як могла працювати міліція на Донбасі, якщо брехлива путінська пропаганда протягом десяти років її налаштовувала проти Центральної та Західної України? Адже все це почалося не вчора і навіть не на Майдані. Згадайте 2004 рік, коли по телевізорах по всіх телеканалах показували карту України з розподілом – перший сорт, другий сорт, третій сорт. Тоді-то все і почалося. І робилося це за вказівкою Путіна та його політтехнологів. Януковичу казали: «Давай розділимо країну, нехай за тебе голосує Схід, адже його більше, а Заходу – менше». І тоді в голови мешканців Донбасу заклали думку про їхню винятковість, про те, що Донбас годує Україну. Поки що останні три місяці Україна годує весь Донбас, який зараз не дає ні податків, нічого. І якось Україна живе.

Друге питання: хто йшов працювати в міліцію на Донбасі? Ті, кого відбирала кліка Януковича. Будемо казати прямо: з 1996-го і до лютого 2014 року Донбас був під повним контролем Януковича. Навіть Кучма мав обмежений вплив на ситуацію – він віддав на відкуп Ахметову та Януковичу величезну територію з величезними ресурсами. І тому міліцію там необхідно формувати заново.

– З одного боку Ви кажете, що їм промивали свідомість, а з іншого – є така річ, як присяга.

Ми отримали незалежність 20 лютого, коли Янукович під тиском народного гніву втік з України. Ми будуємо заново армію, міліцію, Національну гвардію, служби безпеки

– Я Вас прошу не порівнювати Україну зі Швейцарією чи Сполученими Штатами Америки – тими країнами, які здобули свою Незалежність в результаті революцій та війн. Фактично, ми отримали незалежність 20 лютого, коли Янукович під тиском народного гніву втік з України. І зараз ми перебуваємо на п’ятому місяці незалежності. Ми будуємо заново армію, міліцію, Національну гвардію, служби безпеки – це потрібно чітко розуміти. Я не вважаю, що Україна була незалежною з 1991 року. Вона здобула незалежність тільки зараз.

– Що тепер буде з донецькою міліцією? Стало очевидно, що значна частина цих людей не виправдали свого призначення.

– Так, ті, хто здавався та не чинив спротив, будуть перевірятися на детекторах брехні, буде перевірятися їх патріотизм. Скажу відверто: міліція на Донбасі має стати патріотичною. Та людина, яка не вважає Україну єдиною та незалежною, працювати в міліції та органах державної влади не повинна.

– Хіба можна патріотизм перевірити на детекторі брехні?

– Так. Дуже простим питанням: «Чи шкодуєте Ви, що Радянський Союз розпався? Чи хотіли б Ви повернути Радянський Союз?». І дивимося на результат. Якщо людина відповідає: «Так, я шкодую, що Радянський Союз розпався», то ця людина – не патріот.

– Але не можна ж власну оцінку розпаду Радянського Союзу підвести під юридичну відповідальність.

Наші спеціалісти зараз працюють в зоні АТО з детекторами брехні і перевіряють працівників міліції

– Журналісти дуже полюбляють урвати щось з загального контексту, а потім це мусолити. Є ціла наука про те, як проводити подібні тестування. У мене є товариш, який керує відділом із 70 співробітників, що працюють з детекторами брехні. Це наука, якій присвячено багато наукових праць. І там написано, як потрібно ставити питання в залежності від мети дослідження. Наші спеціалісти зараз працюють в зоні АТО з детекторами брехні і перевіряють працівників міліції. За результатами, ще раз наголошую, ми будемо відбирати тих, хто налаштований патріотично.

– Але Ви уявляєте ситуацію: якась людина, коли все заспокоїться, може звернутися до суду, в якому може виграти, сказавши: «Мене звільнили без належних підстав, питання про Радянський Союз не підпадає під юридичну площину»?

– Щоб було ще простіше для розуміння: є ще одна дуже проста перевірка. Всім донецьким та луганським міліціонерам було віддано наказ прибути, відповідно: в Сватово і в Маріуполь для ухвалення рішень щодо подальшої роботи. Окрім жінок та співробітників, які не могли відбувати службу, ті, хто не приїхав, можуть вважатися такими, що не захотіли працювати в міліції.

– Такий підхід виглядає більш переконливо. Чи бачите Ви вже патріотичне ядро донецької міліції, довкола якого вона буде формуватися?

– Таке ядро є, але як і на будь-який скелет, на нього потрібно наростити м’язи. Тому, користуючись нагодою, хочу звернутися до мешканців Донецької та Луганської області, до тих, хто розуміє важливість створення нової міліції. Приходьте до міліції, влаштовуйтеся до міліції та працюйте в новій, оновленій міліції. Для того, щоб міліція на Донбасі стала хорошою, там має працювати багато хороших людей.

– Зараз ми бачимо багато добровольчих батальйонів, які беруть активну участь в антитерористичній операції, і більшість цих батальйонів зараз у складі МВС. Яка подальша доля цих формувань?

– Всі ті хлопці, які зараз за покликом душі та серця пішли служити до міліції, багато з яких до того ж, навпаки, мали проблеми з законом – влада їх придушувала та саджала по в’язницях, тому що вони виступали проти влади Януковича, тепер мають всі шанси залишитися працювати в міліції, Національній гвардії, прикордонній службі та допомагати нам відбудовувати нову незалежну Україну.

– Перебуваючи в зоні АТО, чув від бійців добровольчих батальйонів, які в складі Міністерства оборони, що у багатьох із них є проблема з визнанням того, що вони є учасниками АТО та беруть участь у конфлікті. Чи є така проблема в Міністерстві внутрішніх справ?

– Кожен працівник міліції, який прийшов до добровольчого батальйону та отримав статус працівника міліції, отримає всі необхідні документи. Є громадяни, які без оформлення беруть з собою мисливську рушницю, їдуть в зону АТО і кажуть, що вони борються з терористами – так, вони борються, але вони не отримають такого статусу, бо юридично вони не зареєстровані. Тому я закликаю всіх громадян, які ведуть партизанську війну і хочуть отримати соціальний захист – потрібно вступати до батальйонів міліції, Національної гвардії або в територіальні батальйони Міністерства оборони. Я розумію, є формальності – потрібно написати заяву, автобіографію, надати фотографії, але це необхідний мінімум бюрократії, який потрібен для керування структурами такого роду. Без цього не можна.

– В зоні АТО доводилося чути – зокрема, в Луганській області – про певні конфлікти між місцевими громадськими активістами, добровольцями та місцевою міліцією. Чи відомо Вам про такі випадки, коли є непорозуміння між керівництвом міліції, яке звинувачують у співпраці з колишньою владою, потім у невизначених стосунках із сепаратистами…

– Так, мені відомо про такі випадки. У нас дуже люблять розвішувати ярлики про те, що всі навколо погані. Наприклад, така ситуація: днями з’явилася інформація, що для Нацгвардії придбали КАМАЗи замість КРАЗів. І почалося – зрадники, брехуни, підтримують російського виробника. Я почав розбиратися в цьому питанні – скоро зроблю звіт на Фейсбуці: виявляється, що це – спеціальні КАМАЗи, які не виробляються в Україні. Щоб КРАЗ почав їх випускати, їх потрібно спочатку спроектувати, потім зробити – а це рік як мінімум. У нас цього часу немає. Але є завезені в Україну КАМАЗи. За них було сплачено набагато раніше ще дилерами, які ці КАМАЗи привезли. Ми купуємо їх, тому що вони потрібні вже зараз. Але ярлики вже розвішені і зняти їх дуже непросто.

Кажуть, що керівництво Луганської міліції співпрацювало з сепаратистами. Доказів немає. А емоцій – море

Так само й тут – кажуть, що керівництво Луганської міліції співпрацювало з сепаратистами. Доказів немає. А емоцій – море. Вибачте, але коли якийсь співробітник міліції на блокпості затримує патріота та просить його пред’явити документи, а документів немає – цей патріот дзвонить до мене та каже: «Мене не пропускають». Я дзвоню до начальника міліції, влаштовую скандал – мова зараз йде конкретно про Сватово, – і кажу: «Пропустіть людину, я його знаю, він допомагає нашим військовим». Мені передзвонюють, кажуть: «Ми його пропустимо, хороший хлопець, але Ви знаєте, що в нього немає паспорта?». Я телефоную тій людині, питаю, чому в нього немає паспорта. А він мені відповідає: «Вдома забув». А це зона АТО! І звідки співробітник міліції може знати, хто ця людина?! Я його знаю. Мені довіряє начальник міліції. Але співробітник міліції на посту в Сватово не зобов’язаний це знати. Він має перевірити паспорт, подивитися, чи не переклеєна там фотографія. До цього потрібно ставитися з розумінням.

Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

Україна піднялась на кілька позицій в рейтингу сприйняття корупції від Transparency International. Відео

Україна піднялась на кілька позицій в рейтингу сприйняття корупції від міжнародної організації Transparency International, посівши 116-те місце із 180 країн.

Джонсон – за негайне прийняття України в НАТО: що кажуть лідери країн-членів Альянсу? Відео

Напередодні свого візиту до США Борис Джонсон опублікував колонку на сторінках Washington Post, де закликав негайно почати процес залучення Києва в НАТО «заради стабільності і миру». Більше про перспективи приєднання України до НАТО - європейський кореспондент Богдан Цюпин.

До нового пакету допомоги США Україні можуть увійти ракети більшого радіуса дії - ЗМІ

За повідомленням ЗМІ, новий пакет американської допомоги Україні вперше може включати ракети більшого радіуса дії. (AP Photo/Aaron Favila)

Сполучені Штати готують пакет військової допомоги на суму 2,2 мільярда доларів для України, про це повідомляє видання Reuters із посиланням на двох посадовців в американській владі.

За повідомленням, цей пакет вперше може включати ракети більшого радіуса дії, а також інші боєприпаси та зброю.

Білий дім не повідомляв, коли саме планують оголосити новий пакет допомоги Україні.

Тиждень тому Сполучені Штати оголосили про рішення надати Україні важкі танки "Абрамс" та інше озброєння.

Борис Джонсон у Вашингтоні: Життєво важливо, щоб Україна отримала усю необхідну техніку якнайшвидше. Відео

Колишній британський прем'єр Борис Джонсон у Вашингтоні закликав надати Києву всю необхідну зброю, щоб Україна змогла перемогти у  війні вже цього року.

Питання постачань F-16 для Києва ще не зняте – оглядачі та конгресмени

«Метою цих літаків є не вторгнення в Росію, а вигнання російських окупантів з України. F-16 є відповідним літаком для виконання цієї місії», – сенатор-республіканець Ліндсі Ґрем.

Західні оглядачі вважають, що рішення не надавати Україні винищувачі F-16 не є остаточним, деякі з них вірять, що винищувачі можуть бути потрібними Україні під час нового наступу. На думку експертів, якщо Джо Байден змінить своє рішення, він матиме підтримку в Конгресі США та серед деяких союзників по НАТО.

Оглядач газети Washington Post Макс Бут вважає, що рішення відправити танки є позитивним кроком, але оглядач не розуміє, чому Захід не надсилає Україні ракети більшої дальності та сучасні літаки, такі як F-16, які будуть потрібні ЗСУ для підтримки весняного наступу.

Після поїздки разом з міністром оборони США Ллойдом Остіном в Німеччину на базу Ramstein, де обговорювалося питання подальшої підтримки України коаліцією з 50 країн, оглядач звертає увагу, що хоча Пентагон намагається допомогти Києву зібрати весь необхідний арсенал для весняного наступу, нинішніх зусиль може бути недостатньо.

«Заходу потрібно докласти всіх зусиль, щоб озброїти Україну зараз, поки не пізно», – твітує Макс Бут.

Як пояснює Бут, міністр оборони США Остін переконаний, що Києву потрібно змінювати тактику – замість того, щоб відповідати росіянам на удари артилерії, в якій Росія має перевагу, потрібно діяти креативніше та «використовувати вогонь для формування простору бою, а потім маневрувати».

Для поліпшення маневрування українського війська Пентагон нещодавно оголосив про передачу 109 бойових машин піхоти Bradley і 90 бронетранспортерів Stryker, німці також надсилають Marders, шведи - CV90.

Як переказує свою розмову з шефом Пентагону Бут, американські військові хочуть зібрати достатньо техніки для вирішального наступу, «щоб дозволити українцям не тільки пробити оборону Росії, але й мати можливість дуже, дуже швидко використовувати можливості».

За словами Остіна, Україна досягне успіху, якщо зуміє пробити російський сухопутний коридор до Криму, в іншому випадку, конфлікт може «заморозитись», а росіяни «засядуть на території, яку вони зараз окупували».

У Пентагоні високопоставлені урядовці «тихо наполягають» на постачанні F-16 – Politico

Часопис Politico пише, що у Пентагоні сформувалася впливова група військових, які «тихо наполягають» на тому, щоб Міністерство оборони США схвалило відправлення винищувачів F-16 в Україну. Посилаючись на свої джерела, обізнані з дискусіями, кореспонденти часопису кажуть, що ці літаки могли б допомогти Україні захиститися від російських ракет і атак безпілотників.

За даними джерел у Пентагоні, пише видання, Київ від самого початку вторгнення просив ці літаки, але тепер, коли було ухвалене постачання танків та систем Patriot для підтримки українського наступу навесні, оптимізм Києва почали поділяти й у Вашингтоні.

У статті, яка вийшла в Politico цими вихідними, тобто ще перед тим, як президент Байден відповів «ні» на запитання про постачання F-16 в Україну, високопоставлений представник міністерства оборони наголосив, що остаточного рішення ще немає.

За його словами, Україна ще не оголосила, що винищувачі є її пріоритетом, тому Пентагон концентрується на «негайних потребах» Києва. На загал, представник Пентагону додав: «не думаю, що ми проти».

На цей момент Україна має більшу потребу в традиційних системах протиповітряної оборони, таких як «Патріоти» та NASAM, які краще пристосовані для боротьби з ракетами та безпілотниками, вважають у Пентагоні, тому черга реактивних літаків може прийти лише через декілька місяців.

Як повідомляє видання, Україна хоче замінити свої старі радянські літаки на сучасні винищувачі – F-16 чи F-15 ВПС США, або їхні європейські еквіваленти – німецькі «Торнадо» чи шведські «Гріпен». Деякі з більш сучасних літаків стануть доступними протягом наступного року, коли такі країни як Фінляндія, Німеччина та Нідерланди перейдуть на американські винищувачі F-35, зауважує видання.

Також оглядачі зауважують, що не обов’язково F-16 можуть надійти саме зі США. У Нідерландах, до прикладу, можуть схвалити рішення відправити свої F-16 до Києва, але для цього буде потрібна згода Вашингтона.

Військові джерела додають, що зараз зростає потреба в літаках, бо в Києва немає достатньо ракет, щоб захистити своє небо, а Захід не виробляє стільки, щоб українські війська мали паритет з російськими. І коли запаси вичерпаються, російські літаки можуть вступити в бій, вважає експерт з Пентагону. Тоді, за його словами, щоб вирівняти сили, будуть потрібні F-16.

За даними Politico, Київ вже визначив групу з 50 досвідчених пілотів, які говорять англійською мовою, проходили спільні навчання з американськими колегами раніше, і які б могли розпочати підготовку вже негайно, а закінчити її протягом трьох місяців.

Але офіційно, як кажуть у Politico, навчання не можуть початися, поки рішення не ухвалить президент Джо Байден, чия Адміністрація поки побоюється, що в Москві цей крок розцінять як ескалацію.

Надання Києву «всього пакету комбінованих повітряних операцій» фактично означало б «зону заборони польотів» – британський маршал авіації

Британський маршал повітряних сил у відставці Едвард Стрингер в інтерв’ю британському телеканалу Sky News пояснює, що Байден завжди був досить обережним і намагався не надсилати зброю, яку можна було б потрактувати як сучасне наступальне озброєння, що дозволило б Путіну стверджувати, що він «протистоїть усьому НАТО».

Але військовий експерт вказує і на іншу причину, яка може турбувати американського президента. За словами британського аналітика, для того, щоб використати максимум можливостей таких літаків, як F-16, «авіація НАТО проводить так звані комбіновані повітряні операції», що передбачає дозаправлення літаків, використання бортових радіолокаційних платформ, засобів радіоелектронної боротьби й багатьох інших елементів, які разом забезпечують панування в повітрі.

«Якщо у вас немає всього пакета, то F-16 самі по собі справді не значно кращі за МІГ-29 або Су-27, якими вже керують українці», – вважає британський експерт. Він каже, що підготувати українських військових пілотів, щоб вони могли користуватися всім пакетом і надати їм весь пакет, «було б дуже складно».

Але найважливіше, каже він, політично питання б повернулося до моменту початку війни, коли українці просили «закрити небо».

«Ми б дійсно повернулися туди, де були на початку цього конфлікту, тому що тепер це виглядатиме так, ніби ми керуємо зоною заборони польотів», – каже Стрингер і нагадує, що ті політичні аргументи, які лунали тоді, є актуальними досі.

На початку вторгнення, коли Київ просив країни НАТО «закрити небо», альянс відмовився це зробити, бо це б означало, що для того, аби не допустити російські літаки у повітряний простір України, їх би довелося збивати. Президент Росії Володимир Путін тоді попередив, що будь-яка країна, яка б взяла участь у забезпеченні цієї зони, забороненої для польотів в Україні, вважалася б Москвою стороною конфлікту.

У Конгресі зріє підтримка постачання F-16 в Україну

Тим часом американські законодавці збільшують тиск на адміністрацію, щоб вона не зволікала з наданням Києву наступальної зброї.

«Рішення Адміністрації Байдена не надавати Україні винищувачі F-16 для забезпечення безпеки їхньої країни є ще одним прикладом невикористання моменту», – вважає сенатор-республіканець Ліндсі Ґрем.

Республіканський законодавець зі штату Південна Кароліна вважає, що «для того, аби Україна могла дати відсіч російським загарбникам і залишитися вільною та незалежною, їй необхідно вдосконалити свій військовий потенціал». Україна має на меті звільнення своєї території, а не захоплення російської, каже Ґрем.

«Метою цих літаків є не вторгнення в Росію, а вигнання російських окупантів з України. F-16 є відповідним літаком для виконання цієї місії. Я сподіваюся, що західний світ дасть Україні те, що їй потрібно, зокрема винищувачі четвертого покоління», – твітує Ґрем.

А конгресмен-демократ Майк Квіглі зі штату Іллінойс, який є співголовою Української групи Конгресу, сказав у розмові з Politico, що він «не проти» надання Києву F-16, і взагалі виступає за надання Україні «всього, що працює».

«Не можна воювати наполовину. Путін так не воює, – каже конгресмен і додає, що росіяни мають перевагу у зброї та кількості військ, а тому, «все, що працює, все, що їм потрібно, треба їм надіслати».

Конгресмен нагадує, що «все, що ми коли-небудь пропонували, сприймалося як ескалація».

У Білому домі на прохання «Голосу Америки» уточнити коментар президента Байдена щодо винищувачів F-16 для Києва відповіли, що «Сполучені Штати перебувають в постійному контакті з Україною щодо потреб на полі бою і незабаром очікують оголосити більше військової допомоги».

Міністр оборони України Олексій Резников заявив, що вважає слова Байдена відповіддю лише на цьому етапі переговорів. Він нагадав, що країни-союзники спершу відмовлялися передавати озброєння, потім погоджувалися обговорити технічні умови, а в результаті все ж таки постачали потрібну техніку. «Я вірю в наступну літакову коаліцію», – сказав Резников під час прес-конференції у Києві у вівторок 31 січня.

Більше

XS
SM
MD
LG