Спеціальні потреби

У разі ескалації Захід почне постачати Україні зброю – консультант Пентагона


Аналітик та консультант Пентагону Джеффрі Стейсі вважає, що Захід може почати незабаром постачати в Україну летальну зброю та готовий запровадити проти Росії дуже жорсткі санкції.

Джеффрі Стейсі – старший науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин Школи поглиблених міжнародних досліджень Пола Ніцше Університету Джонса Гопкінса. Перед тим він працював у Державному департаменті США, де спеціалізувався на відносинах з НАТО та ЄС. Серед його клієнтів сьогодні – Міністерство оборони, яке він, зокрема консультує щодо політики відносно Росії.

Стейсі, за його словами, добре обізнаний з дискусіями, які тривають у Вашингтоні щодо формулювання політики відносно Путіна/

Голос Америки: У вас нещодавно вийшла стаття у «Міжнародній політиці» у співавторстві з колишнім послом США в Україні Джоном Гербстом, в якій ви закликаєте запровадити жорсткі санкції проти Росії, почати постачати летальну зброю та навіть прийняти Україну до НАТО. Якими є ваші основні аргументи?

Джеффрі Стейсі: Схоже, що Президент Путін і Росія пропустили кожну можливість досягти деескалації кризи. Навіть після трьох раундів економічних санкцій вони лише посилили свої витівки і свою підтримку повстанцям в Східній Україні.

Необхідна єдина та потужна відповідь з боку західних союзників – США та ЄС. Фактично вони мають наполягати, що, якщо Росія не забере протягом двох тижнів свою військову підтримку повстанцям та не закриє кордон, унеможливлюючи проникнення нових бойовиків з їхнього боку кордону, та не припинить будь-яке втручання в Україну, США та європейські союзники мають зробити три речі.

Економічні санкції не досягли необхідної мети, а саме – примусити Росію відступити та почати деескалацію кризи

По-перше, вони мусять негайно встановити четвертий раунд санкцій, таких як в Ірані, найбільш жорстких, каральних санкцій. Вони мають бути націлені на кожен сектор російської економіки, кожну фірму. Має бути запроваджено абсолютне ембарго на експорт будь-яких технологій чи матеріалів, що можуть мати оборонне призначення.

Це посилить тиск на Росію. Там вже нульове зростання ВВП. Росіяни це відчувають. Але цього не достатньо, бо економічні санкції не досягли необхідної мети, а саме – примусити Росію відступити та почати деескалацію кризи.

По-друге, Захід мусить почати озброювати Україну, надавати їй військову допомогу – антитанкову зброю, антиповітряну, інші типи артилерійської зброї. Це щось, чого Москва дуже не хоче. Захід має чітко заявити: якщо за два тижні криза не закінчиться, ця допомога почне надходити в Київ.

По-третє, ми маємо почати думати про загальну політику стримування, що ми мусили робити на початкових етапах кризи. Коли Росія вторглася в Крим, Захід мав провести серію військових навчань на Сході Європи, найкраще - в Польщі.

Захід має сказати, що якщо деескалація не почнеться протягом двох тижнів, то країни-члени НАТО почнуть проведення великого наземного навчання, яке симулюватиме вторгнення Росії зі Сходу .

Г.А.: Наскільки поділяється ваша концепція в Пентагоні та в Адміністрації США?

...якщо протягом 2-х тижнів не відбудеться деескалація кризи, Україна отримає запрошення в НАТО

Д.С.: Зараз триває серія дебатів в Адміністрації, Пентагоні, в Державному департаменті та Раді з нацбезпеки на тему політики щодо Росії.

У цій ситуації зараз важливо, що думають на самій горі. Обамі вдалося досягти того, що наші європейські партнери зайняли більш жорстку позицію відносно Росії.

Ми бачили особливий успіх з німцями, голландцями, британцями, навіть французами і – що дуже важливо - з італійцями, які виступали проти жорсткої лінії стосовно Путіна. Тепер всі ці країни на чолі з Німеччиною просунулися ближче до нашої позиції.

Коли Україна процвітатиме, Крим сам повернеться - колишній посол США в Україні
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Ми бачимо, що політика Путіна зазнала поразки. Його стратегія була розділити Захід, віддалити європейців від США та таким чином отримати перевагу. Йому не вдалося отримати жодної підтримки в Києві. Президент Порошенко і багато людей навіть на Сході, більшість громадян України хочуть бути частиною європейських західних інституцій.

Також мало б сенс, якби НАТО оголосило, що, якщо протягом 2-х тижнів не відбудеться деескалація кризи, Україна отримає запрошення в НАТО.

Г.А.: Які кроки зараз готуються в Адміністрації США щодо Москви?

Д.С.: Вони зараз готуються до запровадження нового раунду більш жорстких санкцій. Також працюють над планами надання більшої підтримки союзникам у Східній Європі, зокрема тривають дискусії щодо базування літаків та екіпажів США та інших країн на базах навколо Східної Європи на такій напівпостійній основі.

Ми маємо зробити військові кроки на додачу до економічних кроків

Г.А.: Як у США бачать ситуацію на Сході України: це війна Росії з Україною чи внутрішній конфлікт, що лише підбурюється Росією?

Д.С.: Вони не бачать це як повномасштабну війну. Вони бачать це як нерегулярну війну. Їм зручно на це таким чином дивитися, бо не вимагає з їхнього боку дій у відповідь.

Але тривають дискусії щодо надання Україні військової допомоги. Мій прогноз: якщо Росія посилить вторгнення, то ми побачимо доставку потужної летальної зброї зі США та ЄС в Україну.

Г.А.: А чому її немає досі? Серед версій, що поширені в середині України, і яку я чула також від експертів у Вашингтоні, така, що США просто не довіряє українському командуванню, бояться, що зброя потрапить не в ті руки, як було в Афганістані. Чи це так?

Марш на підтримку України у Вашингтоні
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

Д.С.: Це не є причиною. Насправді, сподівалися, що економічних санкцій буде достатньо, щоб збільшити ціну для Путіна та Росії вторгнення в Україну. І ціна вже є великою.

Але зараз розмови ведуться про те, чи достатньо одних санкцій, щоб зупинити Росію в нанесенні більшої шкоди та пошуку більшої присутності в Україні. Зараз Росія в занепаді, але одночасно вона знову почала виявляти активність на світовій сцені.

Сподівалися, що, незважаючи на те, що Росія отримала великі прибутки від високих енергетичних цін і вклала їх в Армію, через те, що відбувається різкий економічний занепад в Росії, це не може довго тривати.

Я з цим дещо не погоджуюсь . Ми вже бачимо три раунди санкцій і це не змінило російської поведінки. Ми маємо зробити військові кроки на додачу до економічних кроків.

Г.А.: Чого ви чекаєте від зустрічі Путіна та Порошенка у Мінську 26 серпня?

Д.С.: Ця зустріч має більше шансів на вирішення конфлікту, ніж усі попередні. Путін не лише не може досягти усіх своїх цілей, але також розуміє, що велике вторгнення в Східну Україну того не варто. Його не лише відключать від міжнародних ринків повністю, але також ймовірно це штовхне Україну в НАТО, можливо, в ЄС.

Г.А.: Для чого, на Вашу думку, Росія заслала на територію України гуманітарний конвой?

Д.С.: Схоже, що росіяни використовували цей конвой як тест єдності та рішучості Заходу. Самі вантажівки, пам’ятаєте, коли вони рухалися в Україну, зупинилися на російській військовій базі неподалік кордону.

Можливо, що в цей час вони або завантажили зброю або розвантажили. Але найімовірніше, що вони хочуть ці вантажівки якнайшвидше поруч з Луганськом та Донецьком, щоб вони могли їх розташувати поруч з військовими цілями повстанців. І таким чином вони могли спробувати зупинити чи загальмувати військовий наступ української армії.

Я не вірю, як інші аналітики, що Росія на порозі колапсу.

Г.А.: Чи допомагає США Україні наданням розвідданих, зокрема з супутників. Неформально говорять, що нібито так, а коли це питання поставили на брифінгу в Пентагоні речник цей факт однозначно заперечив. І так само – чи стоїть це питання довіри до українського військового командування з боку Вашингтона?

Д.С.: Багато роботи зроблено за лаштунками, щоб знайти шляхи передачі розвіданих. Я точно не знаю, але вірю, що це відбувається. Ми знаємо, що вищі чини розвідувальних управлінь США приїздять в Київ, включно з директором ЦРУ. Щодо довіри, то незначне занепокоєння, може, і існує, але довіра увесь час зростає.

Г.А.: А ви мені зараз не розсекретили військову таємницю?

Д.С.: Якщо це відбувається, то росіяни про це знають і це одна з причин, чому вони шукають шляхи деескалації.

Г.А.: Як військовий аналітик, як Ви оцінюєте дії української Армії?

Д.С.: З військової точки зору вони діють досить успішно. Чим довше цей прогрес триває, тим більшу впевненість ЄС та США здобуває в українському командуванні. Також Президент Порошенко, його генерали і особливо операційне командування намагаються мінімізувати втрати місцевого населення.

Больовий поріг в росіян навіть вищий, ніж ми думали на початку цієї кризи

Г.А.: Є таке сподівання в українського народу, що весь цей жах припиниться, коли Росія почне занепадати. Кремль відчепиться від України, бо йому просто буде не до цього – народні повстання, голодні бунти, вимоги реальної автономії чи незалежності в Сибіру та на Північному Кавказі. Фантазії чи якісь підстави цьому є?

Д.С.: Не думаю, що Росія на порозі краху. Хоча існує певний больовий поріг економічних негараздів, ми бачимо, як багато пропаганди і як успішно використовується сьогодні російським урядом. Те, в що вірить пересічний росіяни, дуже сильно відрізняється від реальності.

Росіяни пережили багато соціально-економічних криз і це вигідно для цього уряду, який є досить жорстоким як в середині країни, так і за кордоном. Я не вірю, як інші аналітики, що Росія на порозі колапсу. Ми побачили, що больовий поріг в росіян навіть вищий, ніж ми думали на початку цієї кризи. Це означає, що потрібно ще більше економічних санкцій.

Слід Стрєлкова у Чечні - розповідь правозахисників
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:14 0:00

Путін має нову доктрину, яка по суті, якщо прибрати демагогію про те, що Росія має право захищати російськомовне населення за кордоном, є неприкритою агресією. Була порушена ідея непорушності кордонів. В нас є заявлена ціль – Європа єдина та вільна. І ця ціль не була досягнута.

Українці хочуть бути вільними та частиною Європи – це їхнє природне право та заявлена ціль. І ми, як уряди, так і громадяни інших країн маємо стояти разом з українцями і намагатися запобігти та зупинити будь–яку російську агресію. Ми мусимо це робити і у випадку Молдови, Грузії чи будь-якої іншої країни. Ми не можемо дозволити одному уряду порушувати кордони та безкарно втручатися у внутрішні справи інших країн. Це має зупинитися.

Дивіться також : Українці відзначають день прапора

Українці відзначають День державного прапора
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.

Показати коментарі (7)

Цей форум було закрито

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG