Спеціальні потреби

Брюссель став гарантом України, конфлікт з Росією стає перманентним - експерти про ратифікацію


Ратифікація Угоди про асоціацію із ЄС оформила нову реальність, у якій Європа фактично взяла на себе роль гаранта політичного успіху України. Найближчий виклик перед Києвом - імплементація реформ. Європа ж має визначитись, чи готова до багатовимірного конфлікту з Росією, яка не відмовляється від свої претензій щодо України. Про це йдеться у ряді аналітичних публікацій, присвячених ратифікації Угоди про асоціацію.

Своє бачення порядку денного щодо України для Києва та Брюсселю після ратифікації Угоди про асоціацію у вівторок з трибуни Європарламенту виголосив євро комісар з питань розширення ЄС Штефан Фюле.

Поруч із пошуком мирного вирішення конфлікту в Україні та балансу з Росією Фюле відзначив, що роботи над реформами у Києві починається негайно і без зволікань.

Оглядачі вказують, що у ситуації відсутності у Києва необхідних для запровадження реформ коштів, відтермінування вступу у силу Поглибленої та всеосяжної угоди про зону вільної торгівлі - може зрештою грати на руку Україні.

Зрештою Україна має білше року, щоб полагодити свої справи - резюмує очікування журналіст видання "Moscow Times" Алек Лунь.

"Угода про асоціацію дає Україні доступ до ринків ЄС, але відтерміновує вільну торгівлю до грудня 2015-го. Українська економіка має 15 місяців, щоб зібрати себе до купи", - пише Лунь.

Про те, що реформи коштують грошей нагадує у публікації на сайті московського центру Карнегі Балаш Ярабік. Експерт наголошує, що перенесення набуття чинності угоди про зону вільної торгівлі - в інтересах України.

"У запалі дискусій про перенесення початку дії Угоди забулось, що вона вимагає, щоб Київ витратив мільярди доларів (яких у нього, очевидно, немає) на втілення цілого ряду довготермінових реформи. На даний момент, Україна стоїть перед дійсно екзистенційними проблемами - економіка та фінанси у руїні. Лібералізація торгівлі не поверне гарячу воду у Київ, і не забезпечить газ для опалення будинків, чи роботи не ефективних підприємств на сході взимку".

Експерт звертає увагу, що до вступу у силу Поглибленої та всеосяжної угоди про зону вільної торгівлі, ЄС зберігає режим низького тарифування українського експорту, у той час як Україна може продовжувати накладати тарифи на товари з ЄС.

"Ці кроки дадуть відчутну непряму фінансову допомогу бюджету України від ЄС - отже, Україна домоглась важливої поступки від Брюсселю".

Ярабік також наголошує на тому, що відтермінування Поглибленої та всеосяжної угоди про зону вільної торгівлі супроводжувалось рідкісним дружнім кроком з боку Москви.

"Оголошення про перенесення вступу у силу Угоди супроджувалось обіцянкою Росії не встановлювати обмеження на торгівлю з Україною. Москва понад рік використовувала подібні заходи, щоб спробувати знищити підтримку зближення з ЄС в Україні. Тож така поступка може бути дуже значним кроком геть від прірви, якщо Москва дотримається обіцянки. А це звісно ж велике "якщо", - пише Ярабік.

Натомість аналітик Ян Тешау не бачить дружніх кроків з боку Москви. У публікації на сайті Центру Карнеґі у Європі він попереджає - Москва ставить за мету провал будь-яких реформ в Україні.

Тешау переконаний - ЄС у довготерміновій перспективі не витримає протистояння із Росією.

"ЄС, вперше в історії, виступив фактичним гарантом політичного успіху цілої країни всупереч чітко задекларованим намірам регіонального суперника. Так роль ЄС в Україні з огляду на наміри Росії, є зміною фундаментальної ваги. Проте у довготерміновій перспективі, схоже Європа зазнає невдачі", - пише Тешау.

Експерт відзначає, що Європа повинна осягнути у чому полягає її мета в Україні, як у політичному, так і в економічному сенсі. Якщо ЄС не знайде вигоди в Україні - відносини Україна-ЄС навряд матимуть майбутнє.

"Якою б зрештою не стала (зовнішньополітична мета ЄС щодо України), Євросоюз має підтримати її вагомим інтересом, який виходить за межі декларацій про важливість демократії та прав людини. Населення та виборці Європи хочуть знати на що витрачають їх податки, і через що їх наражають на ризик конфлікту".

Тешау зауважує - вже зараз очевидно, що обмін санкційними уколами з Москвою загрожує єдності ЄС, а перебрання Європою ролі гаранта успіху України тягне за собою перманентний конфлікт з Росією.

"ЄС прагне, щоб Порошенко досягнув успіху. Росія зробить все для того, щоб він провалився. Ці два підходи неможливо примирити. Москва може і далі посилювати вторгнення на сході України, знаючи, що Європа не відповість тою ж монетою".

Допоки країни-члени ЄС на візмуться за відчутні та безперервні інвестиції у вирішення всіх цих внутрішніх викликів та зовнішніх загроз, спроба ЄС виступити гарантом України приречена на провал - резюмує експерт.

В Україні ж - про свої очікування від ЄС вже оголосили цілком однозначно.

"На зміну Угоді про асоціацію обов'язково прийде наступна - Угода про вступ", - твітували сьогодні у МЗС.

Дивіться також : Енергетична війна? - експерт пояснює глобальну розстановку сил

Енергетична війна? - експерт пояснює глобальну розстановку сил
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00

XS
SM
MD
LG