Спеціальні потреби

Войовничий патріотизм українців походить не з націоналістичної ідеології - експерт


Різницю між націоналізмом у Росії та Україні розтлумачили експерти
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:44 0:00

Різницю між націоналізмом у Росії та Україні розтлумачили експерти

Експертна розмова про крайні ідеї та дії в Україні та Росії у "Центрі Вілсона" у Вашингтоні відбулась на фоні повідомлень ЗМІ про нові поставки російської зброї сепаратистам та підготовку останніх до наступу. За таких умов, в ході дискусії у "Центрі Вілсона" у повітрі завис настрій - націоналізм сторони, яка бореться за виживання принаймні схвальний. Націоналізм агресора - інша справа.

Про націоналізм агресора говорить професор університету Джорджа Вашингтона Марлен Лорель. Нарахувала три його підвиди : коричневий, білий та червоний.

"Російські коричневі себе називають неонацистами, неофашистами, мають зв'язки у Європі. Чимало з них воюють на боці повстанців на сході. Але ця група не однорідна. Головне для них не етнічний націоналізм а ставлення до Путіна. Частина неонацистів проти Путіна і тому, наприклад, симпатизували Майдану. Але після Криму вони розділились - хтось тепер проти України, а хтось досі проти Путіна", - каже Лорель.

А яка ідеологія в голові у Путіна?

"Білі" російські націоналісти - ностальгують за царизмом, чорносотенством, погромами, антисемітизмом, і хочуть ці "ідеали" реалізувати у самій Росії. Поки ж ставлять експерименти на сході України.

"Вони пояснюють, що події на сході України - це відродження православ'я, як політичної теорії, яка має знайти втілення у державному устрої Росії у майбутньому", - розповідає дослідниця.

СРСР 2.0
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

"Червоний" російський націоналізм найпростіший. Це - відновлений совок.

А яка ідеологія в голові у Путіна? Дослідниця каже : господар Кремля ідеології не сповідає, він їх використовує.

"За моїм аналізом позиції Росії, націоналізм взагалі не впливає на рішення, які Кремль приймає щодо зовнішньої політики. Натомість режим використовує націоналізм як зручний інструмент для того, щоб виправдати свої дії перед росіянами. Не думаю, що треба намагатись зрозуміти кризу з точки зору націоналістичної аргументації", - резюмує соє бачення мотивів Путіна Лорель.

На сході України по різні сторони війни опинились і вчорашні "колеги" по дуже сумнівних справах

Війна це не час "норми". Андреас Умланд з Інституту євро-антлантичної співпраці говорить – на сході України по різні сторони війни опинились вчорашні "колеги" по дуже сумнівних справах.

"Батальйон "Азов" це окрема історія. Організації, які його сформували - Соціал-національна Асамблея, чи "Братство" Корчинського дуже підозрілі! У них кримільнальне минуле, вони співпрацювали з Кернесом, з Януковичем. Корчинський колись співпрацював з ідеологом євразійства Дугіним. Важко навіть повірити, що вони патріоти України : через їх дивні біографії, через історію їх співпраці з режимом Януковича і самою Росією".

Але не ці "карликові, божевільні", як їх називає Умланд, групи визначають і визначали, що відбувається в Україні.

Хай там що говорить російська пропаганда, дослідник переконаний - в Україні має місце загальнонаціональне патріотичне піднесення, і за ним не стоїть, жодна "крайня" ідеологія.

Люди воюють не за якусь однопартійну фашистську країну з фюрером на чолі

"В Україні зараз багато войовничого патріотизму, чимало людей готові вбити, чи загинути, захищаючи свою країну".

"Але ці настрої не походять з якихось націоналістичних, та ультранаціоналістичних ідей. Люди воюють не за якусь однопартійну фашистську країну з фюрером на чолі, а за Україну у складі ЄС", - каже Умланд.

Інтереси США та Росії в Азії - огляд
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

"Проблеми з розумінням цього явища пов'язані із подвійною роллю, яку може грати націоналізм. Це може бути рух за визволення та прогрес, а може бути і реакційним, фашистським рухом, який прагне до поневолення людини. І от в Україні, на моє переконання, визвольний тренд у націоналізмі грає значно більшу роль", - продовжує експерт.

Дослідник відзначає - сповідники ультранаціоналістичних ідей в Україні дійсно зіграли певну роль на Євромайдані, тепер грають її на фронті, але про них судять за справами, а про ідеологію мало хто і знає, а якщо дізнаються – переважна більшість українців її не підтримують. Доказ - результати виборів.

Армія тепер зліша й підготована краще – комбати-нардепи Береза та Титарук
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00

"ВО Свобода" не подолала 5-відсотковий бар'єр і до Ради не пройшла... А у Раді з 423 депутатів ультранаціоналістами є 13! "Свобода" та "Правий сектор" навіть разом набирали десь 6% і це при тому, що у виборах не брав участь увесь Крим і частина Сходу", - говорить Умланд.

Зрештою, якщо захочете розібратись, хто в Україні ультранаціоналісти можете скористатись критеріями озвученими Умландом в ході виступу та відповідей залу.

"Коли я говорю про крайньоправий ексетрмізм, я говорю про політичних фанатиків, готовий організовуватись та діяти, а не на сумнівних типчиків, які називають себе патріотами", - відзначив дослідник у Вашингтоні.

Дивіться також : Застій 2.0: Куди заведе Росію Путін

Застій 2.0: Куди заведе Росію Путін
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:55 0:00

  • 16x9 Image

    Олексій Кузьменко

    Коли я представляю себе людям, яким хочу сподобатись, кажу, що вільно сідаю на шпагат. Після цього додаю (якщо ще є кому), що я журналіст-розслідувач. Обидві тези – майже правда. У відповідь мене, буває, питають, чи я пишу про спортивну гімнастику.

    Журналіст, синхронний перекладач у команді Української служби. Людина з фантастичною пам’яттю щодо того, хто винен мені гроші, а також усіляких фактів, які мене цікавлять. Затятий фізкультурник, бігун, колекціонер кіно-плакатів та власник низки музичних інструментів, на яких не вмію грати.

Показати коментарі (2)

XS
SM
MD
LG