Спеціальні потреби

Експерти: ідея про єдиний народ може слугувати обґрунтуванням політики


Президент Росії Володимир Путін звинуватив українську владу в тому, що вона навмисно «відрізає від себе Донбас».

Під час щорічної «Прямої лінії» Путін знову заявив, що російських військ в Україні немає, і звинуватив Захід у спробах «стримування» Росії через санкції.

«Пряма лінія» почалася з того, що президент Володимир Путін з’явився на сцені перед аудиторією зі спеціально запрошених людей. Позаду нього було видно кілька рядів операторів, які приймали дзвінки від публіки.

Спостерігачі вважають, що авторів запитань ретельно добирають, але вже на початку програми Путіна запитали, чи є в Україні російські війська.

«Кажу вам прямо і чітко: російських військ на Україні немає», – відповів він.

Своєю рішучою відповіддю він хотів переконати стурбовану громадськість, вважає Крістіан Нітою з дослідницької групи IDEAS Лондонської школи економіки.

«Останнім часом дедалі частіше з’являються фотографії російських солдатів, які повертаються додому в трунах, російських солдатів, які отримали поранення, яких лікують у секретних лікарнях, – говорить Нітою. – Російське суспільство дізнається про це щоразу більше. І Путін знає, що стає дедалі важче це приховувати».

Президент Путін звинуватив уряд у Києві в тому, що він «своєю рукою сам відрізає від себе Донбас». Він також повернувся до теми, яку порушував уже кілька разів.

«Я взагалі не роблю різниці між українцями та росіянами, я вважаю, що це взагалі один народ», – сказав він.

Це та частина уявлень Кремля, про яку він говорить знову й знову, каже Ніколас Редман з Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

«Він прирівняв обрання Петра Порошенка президентом України з ненасильницьким переворотом, на відміну від «насильницького», коли було зміщено Віктора Януковича, – каже Редман. – Так що в тому, що стосується ставлення Росії до України і російських намірів, є ще багато чого, про що слід турбуватися».

Уявлення президента Путіна про «єдиний» народі Росії та України також може слугувати обґрунтуванням для його зовнішньої політики, каже Нітою.

«Оскільки якщо всі українці – це росіяни, то в Росії є конкретний мотив для втручання в Україні», – каже Нітою.

Російська економіка переживає не найкращі часи через падіння цін на нафту та санкції США і ЄС. Путін вважає, що ці заходи були спрямовані на «стримування» Росії.

«Навряд чи зараз варто очікувати зняття санкцій, тому що це питання суто політичного характеру», – сказав він.

Президент Путін піддав критиці США за те, що вони не ставляться до Росії як до рівного партнера.

На це прес-секретар Білого дому Джош Ернест відповів: «Є певні очікування щодо впливових світових держав. Зокрема, від них очікують поваги до кордонів суверенних держав».

Загалом Путін намагається пройти по тонкій грані, вважає Ніколас Редман.

«З одного боку, він каже, що Росія перебуває в облозі, під санкціями, а Україна нібито перебуває під владою фашистської диктатури, яка отримує накази від США, – каже Редман. – А з іншого – що ми чекаємо, коли наші партнери схаменуться, і не готові, щоб нас втягнули в нову "холодну війну"».

Хоча під час чотиригодинної «Прямої лінії» лунали явні сигнали західним столицям, експерти вважають, що більша її частина була націлена на населення Росії, яке забезпечує президенту рейтинги понад 80%.

Відео - найголовніше

Українці у Нью-Йорку помолилися за мир в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00
XS
SM
MD
LG