Спеціальні потреби

Актуально

Екс-комбат «Київської Русі»: найкраще з добровольчих батальйонів створити резервну армію

Бійці добровольчого батальйона "Азов", які повернулися з фронту

У найгарячіші цикли війни на Сході України існувало десь близько 40 добровольчих батальйонів. Нині – близько 20, і переважна частина з них вже влилася до Збройних Сил України, Нацгвардії або стали підрозділами МВС України. Поза офіційними структурами залишаються хіба що Добровольчий український корпус «Правого сектору» та батальйон «ОУН». Щоби краще зрозуміти, що думають самі добровольці, які беруть участь у бойових діях на Сході України, а також про перспективи добровольчого руху, Радіо Свобода розмовляло з колишнім активістом Майдану Андрієм Янченком, який був командиром добровольчого батальйону «Київська Русь» у період із травня 2014-го по травень 2015 року.

– Яке майбутнє було б оптимальним для українських добровольців, для добровольчих батальйонів?

Легалізація в першу чергу, бо зараз немає не те, що статусу ніякого у хлопців, у них немає навіть захисту соціального – ні у них, ні в їхніх сімей

– Як на мене, то першою оптимальною перспективою щодо вирішення цього питання було б входження до структур Збройних Сил або створення окремої силової структури. Можливо, це як резервна армія, але, знову ж таки, у нас така ситуація, що існуючі структури Міноборони, МВС – далекі від ідеалу і далекі від нормальної роботи. Тому, я вважаю, що найкращий варіант – або реформування самого Міністерства оборони як такого і входження в Міністерство оборони. Тобто легалізація, в першу чергу – легалізація. Бо зараз на даний момент немає не те, що статусу ніякого у хлопців, у них немає навіть захисту соціального – ні у них, ні в їхніх сімей.

– Що бійці-добровольці можуть дати, влившись у лави ЗСУ чи Нацгвардії? Що вони можуть дати українській армії, крім бойового духу? Що ще?

– Бойовий досвід! Крім бойового духу – бойовий досвід! Річ у тім, що зараз дуже багато хлопців звільняються, які були мобілізовані, і навіть ті, що були добровольцями, але проходили по мобілізації, і з них багато звільняються з лав… Чому? Тому що існують соціальні питання і хлопці з добровольчих батальйонів – у них трохи по-іншому саме мислення! Вони могли б свій бойовий досвід передавати, знову ж таки, легально вступаючи в Збройні Сили, коли б стали командирами різних ланок у підрозділах, але офіційно, з офіційним статусом.

У нас була мотивація, в першу чергу моральна і духовна. Ми воювали за свою Батьківщину, ми воювали за свої домівки, воювали за свої сім’ї

Справа в тому, що підрозділи регулярної армії і підрозділи добровольчих батальйонів (навіть тих, які під Міністерством оборони) – вони зовсім по-іншому воювали. По-різному! Вони по-різному ставилися до ведення бойових дій. І мотивація була зовсім інша. У нас була мотивація не матеріальна, в першу чергу, а моральна і духовна. Ми воювали за свою Батьківщину, ми воювали за свої домівки, воювали за свої сім’ї. А хлопці, які в регулярних підрозділах (на той момент, коли починалася війна) вони були зібрані на 10, на 40 днів на курси, а потім їх заперли цілком на війну. Тому різне ставлення до Батьківщини, різне ставлення до війни. Для них це просто війна – виконання свого службового обов’язку, а для інших – це війна, яку б я справді назвав «Вітчизняною війною».

– Тобто, так виходить, що було б для держави дуже шкода змарнувати такий серйозний людський ресурс, людський капітал, таких людей, які зброєю добровільно захищали Батьківщину, здобули цей досвід. Чи не так?

Досвіду у хлопців з добровольчих батальйонів більше, аніж у регулярної армії. Тому що добровольчі батальйони воюють не по книжках, тому втратити цей досвід – це катастрофа

– Відверто кажучи, це не просто шкода, це була б катастрофа! Тому що досвіду – його забагато не буває, а у хлопців з добровольчих батальйонів його більше, аніж у регулярної армії. Значно більше. Тому що добровольчі батальйони воюють не по книжках, не по стандартах. Дотримуючись законів війни, але вони не мислять шаблонно, як мислять генерали, полковники, ті, що зараз керують цими операціями. Тому втратити цей досвід – це не просто шкода. Це – катастрофа.

– Які перспективи для командирів цих батальйонів. Це також очевидно золотий кадровий ресурс – хтось пішов у політику, хтось ще кудись. Як Ви бачите перспективи командирів батальйонів – цієї еліти добровольчого руху?

Нам треба замінити тих генералів і полковників, які вже заскорузлі в своєму «совковому» мисленнях і мотиваціях

– Я не сказав би, що це еліта, не можна сказати, що в добровольчому русі є еліта. Добровольці – неважливо, на якій ти посаді був, але досить керування бойовим підрозділом, особливо, коли саме нестандартне керування, нестандартні рішення, нестандартні накази – не шаблонно. Це безцінне! І саме таких людей треба ставити в керівництво. Але для того нам треба ними замінити тих генералів і полковників, які вже заскорузлі в своєму «совковому» мисленнях і мотиваціях.

Бо там воюють не тільки хлопці, у яких середня освіта або вища. Академіки воюють, політики воюють, політологи. І цих хлопців потрібно задіювати – одних для розвитку обороноздатності, інших – для розвитку держави

В ідеалі їх треба було б задіяти не в політичному плані, а саме спрямувати на підняття обороноздатності держави. Це великий відсоток командирів всіх ланок, хлопців, які мислять більш глобально. Вони не мислять своєю хатою, вони воюють з ширшої мотивації. Бо там воюють не тільки хлопці, у яких середня освіта або вища і нічим до війни не займався. Академіки воюють, політики воюють, політологи. І цих хлопців потрібно задіювати – одних для розвитку обороноздатності, інших – для розвитку держави. Тому що в них мотивація зовсім інша.

У них мотивація не споживацька, вони хочуть щось створювати. А створювати треба державу! Тому що Майдан зробили, Майдан відбувся, а теж саме в державі залишилося. Практично теж саме, тому що більшість свідомих громадян, хлопців, дівчат вони пішли куди? Вони пішли воювати. А держава все одно – вона є, її треба відновлювати, її треба відроджувати.

Всі новини дня

Підсумки саміту G7 для України. Відео

Підсумки саміту G7 для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00

“Огидним варварством" назвав Джо Байден недільні обстріли житлових будівель у Києві. Про це він сказав на полях саміту «Групи семи», який в ці дні триває у Німеччині.

Росія завдала ракетного удару по торговому центру в Кременчуці – реакції. Відео

Росія завдала ракетного удару по торговому центру в Кременчуці – реакції. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:28 0:00

Росія завдала ракетного удару по торговому центру в Кременчуці. Речник генсека ООН заявив, що будь-яка атака на торгові центри є вкрай огидною.

Білий дім підтверджує план передачі Україні систем ППО

Радник з нацбезпеки Джейк Салліван спілкується з пресою на борту Air Force One, в середу, 23 березня 2022 року. (Офіційне фото Білого дому Адама Шульца)

Сполучені Штати передадуть Україні новий пакет передових засобів протиповітряної оборони, заявив Радник з національної безпеки президента США Джейк Салліван.

«Я можу підтвердити, що ми перебуваємо в процесі доопрацювання пакету, який включає передові можливості протиповітряної оборони», – сказав радник президента США Джейк Салліван під час спілкування з журналістами на самітіт Групи семи у Німеччині. Він не уточнив, про які саме системи ідеться, і зауважив, що про деталі системи буде повідомлено тоді, коли договір буде виконано.

Але він додав, що йдеться про обіцянку президента Байдена, дану цього тижня, колегам-лідерам G7 та президенту Зеленському щодо наміру «завершити розробку пакету, який включає передові засоби протиповітряної оборони середньої та дальньої дії», а також «деякі інші елементи», зокрема «боєприпаси для артилерійських та контрбатарейних радіолокаційних систем», які потребують українські військові.

Оголошення про новий пакет протиповітряної оборони надійшло з Білого дому після того, як президент Джозеф Байден мав переговори в рамках «Групи семи» у німецькому Ельмау та почув виступ президента України Володимира Зеленського, який звернувся до учасників саміту дистанційно.

Як наголосив радник президента Байдена, президент України мав конкретні прохання щодо зброї, якої потребують українські війська і які стосувалися протиповітряної оборони в контексті нових ракетних ударів по Києву та інших містах України. Тому Київ просив засоби протиповітряної оборони, які б могли збивати ці ракети у повітрі.

«На ці прохання президент Байден зміг позитивно відповісти», – сказав радник президента США. Він додав, що українська сторона мала і «інші запити щодо економічної допомоги, щоб економіка України залишалася в основному стабільною та на плаву». Президент Байден нагадав, що Україна отримує щомісячно близько 7,5 мільярдів доларів допомоги на підтримку фінансування держави.

Але, як наголосив радник президента США, головна розмова точилася навколо питання стратегії війни, і як її бачить президент Зеленський. Також це була зустріч, на якій лідери Групи Семи змогли відверто поговорити з президентом Зеленським про те, вони можуть «допомогти Україні досягти своїх цілей і як позбавити Росію можливості досягти її цілей».

Тим часом у Пентагоні високопоставлений чиновник міністерства оборони США заявив, що «протягом минулих вихідні Росія завдала близько 60 ракетних ударів по Україні».

«Протягом останнього тижня було випущено більше ракет, ніж ми бачили за останні тижні», – сказав чиновник міністерства оборони США.

Говорячи про відступ українських військ на Донбасі, представник міністерства оборони заявив, що падіння Сєвєродонецька мало символічне значення для українців, але вони налаштовані на подальшу боротьбу, і битва за це місто на Донбасі «витягнула багато ресурсів у росіян», настільки, що змусило їх говорити про резерви.

«Я не можу придумати більш безвідповідальної речі для старшого керівника, ніж говорити про застосування ядерної зброї», – так чиновник з оборони відреагував на запитання про те, що Путін сказав, що передасть ядерну зброю Білорусі.

Реакція світу на ракетний удар в Кременчуці: треба посилити допомогу Україні

На цьому знімку пожежники працюють над гасінням пожежі в торговому центрі "Амстор", що згорів після ракетного обстрілу в Кременчуці. Україна, понеділок, 27 червня 2022 року. (Державна служба України з надзвичайних ситуацій через AP)

Державний секретар США Ентоні Блінкен назвав ракетний удар по торговому центру у місті Кременчук Полтавської області «останнім у низці звірств» та пообіцяв, що світ продовжуватиме підтримувати Україну та притягати до відповідальності винних у звірствах росіян.

"Світ жахнувся від ракетного удару Росії сьогодні, що влучив у велелюдний український торговий центр - останній у низці звірств. Ми продовжуватимемо підтримувати наших українських партнерів і притягати до відповідальності Росію, в тому числі, винних у звірствах", - написав він у Твіттері.

У понеділок, 27 червня, РФ завдала ракетного удару по торгово-розважальному центру "Амстор" у місті, де на той час, за повідомленнями українських посадовців, було близько тисячі людей.

За інформацією секретаря РНБО Олексія Данілова, РФ випустила дві ракети по Кременчуку, одна з яких влучила в торговий центр, інша — в міський стадіон. За даними Командування сухопутних військ ЗСУ, у ТРЦ "Амстор" поцілили ракетами Х-22, випущеними із бомбардувальників Ту-22 М3. За останніми даними, 10 людей загинуло, понад 40 отримали поранення і травми. Про це повідомив голова Полтавської ОДА Дмитро Лунін. Сам ТРЦ, повідомляють його власники, повністю згорів.

Жодної небезпеки та жодної стратегічної цінності для російської армії ТРЦ в Кременчуці не становив, написав у своєму офіційному телеграм-каналі президент України Володимир Зеленський.

«Лише намагання людей жити нормальним життям, що так злить окупантів. Росія продовжує виміщати своє безсилля на звичайних громадянах. Сподіватися на адекватність і людяність з її боку марно», - йдеться в телеграм-каналі президента Зеленського.

Притягнути Кремль до відповідальності «за його звірства в Україні» пообіцяла й посолка США в Україні Бріджит Брінк. Фото та повідомлення з місця атаки вона назвала «жахливими».

Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон під час зустрічі лідерів «Групи семи» наголосив, що цей жахливий напад «вкотре показав масштаб жорстокості та варварства» російського диктатора Володимира Путіна.

“Путін повинен усвідомити, що його поведінка не зробить нічого іншого, крім як посилить рішучість, що Велика Британія і кожна інша країна G7 стоятимуть поруч з Україною стільки, скільки це потрібно", - сказав Джонсон, повідомляють ЗМІ.

За повідомленням кореспондентки "Голосу Америки" в ООН, речник ООН Стефан Дюжаррік, говорячи про Україну, сказав, що у них немає даних про жертви під час атаки в торговому центрі, але підкреслив, що "будь-яка атака, яка вражає торговий центр, є дуже сумною."

«Ганьбою для людства» назвав удар по торговому центру в Кременчуці президент Литви Гітанас Науседа, та закликав до збільшення постачання в Україну систем ППО.

«Удар Росією по торговому центру в Кременчуці з сотнями мирних жителів є ганьбою для людства, ще одним жахливим воєнним злочином Росії. Україна потребує більшого постачання систем протиповітряної оборони, що мають доставляти у більшій кількості та швидше», - написав він у Твіттері.

Прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас заявила, що Росія, яка продовжує тероризувати населення України, не зможе перемогти.

«Ще одна жахлива новина з України. Росія розбомбила торговий центр у Кременчуці, всередині якого перебували понад 1000 мирних людей. Росія продовжує тероризувати мирне населення та знищувати життя в Україні. З цим не можна миритися – вони ніколи не переможуть, а військові злочинці постануть перед правосуддям», - написала вона у Твіттері.

У статті використана інформація CBS.

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

НАТО збільшить сили швидкого реагування у понад 7 разів, до 300 000 військових - Столтенберг 

FILE - Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг виступає під час пресконференції після зустрічі міністрів оборони країн НАТО в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, у четвер, 16 червня 2022 року. (Фото AP/Олів'є Маттіс, Файл)

НАТО збільшить кількість сил швидкого реагування у понад 7 разів - до 300 000 військових. Про це у понеділок, 27 червня, заявив генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг.

НАТО в майбутньому матиме “понад 300 000” військових сил швидкого реагування, тоді як наразі ці сили складають близько 40 тисяч військовослужбовців, сказав він.

Нова модель збройних сил альянсу буде покликана “забезпечити більшу кількість сил швидкого реагування в різних секторах: на суші, на морі, в повітрі та в кіберпросторі, для яких визначать конкретні плани для оборони союзників», — розповів Єнс Столтенберг.

Заява генсека НАТО пролунала напередодні саміту Північноатлантичного альянсу, де союзники планують ухвалити нову стратегію, яка серед іншого, як передбачається, визначить Росію прямою загрозою для країн НАТО.

"Я очікую, що союзники чітко заявлять, що Росія становить пряму загрозу нашій безпеці, нашим цінностям, міжнародному порядку, заснованому на правилах", - заявив Столтенберг.

“Росія відійшла від партнерства та діалогу, які НАТО намагалось встановити з Росією роками”, - сказав генсек Альянсу. - “Вони обрали конфронтацію замість діалогу. Ми шкодуємо про це, але звісно, ми маємо реагувати на цю реальність”.

За словами Столтенберга, бойові підрозділи НАТО на східному фланзі альянсу, найближчому до Росії (зокрема, в країнах Балтії), мають бути збільшені до рівня бригади, з тисячами заздалегідь призначених військ - як швидке підкріплення - в режимі очікування західнішне, зокрнема в Німеччині.

«Все це разом буде найбільшим переглядом нашого колективного стримування та оборони з часів Холодної війни», – додав він.

Як очікується, на саміті НАТО у Мадриді, що пройде від 28 до 30 червня, країни-союзники розглянуть також питання приєднання до Альянсу Фінляндії та Швеції - країн, які традиційно, до повномасштабної війни в Україні, трималися нейтрального статусу.

Засідання міністрів оборони НАТО – заяви про Україну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:09 0:00

Більше

Відео - найголовніше

Підсумки саміту G7 для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00
XS
SM
MD
LG