Спеціальні потреби

Актуально

Екс-комбат «Київської Русі»: найкраще з добровольчих батальйонів створити резервну армію

Бійці добровольчого батальйона "Азов", які повернулися з фронту

У найгарячіші цикли війни на Сході України існувало десь близько 40 добровольчих батальйонів. Нині – близько 20, і переважна частина з них вже влилася до Збройних Сил України, Нацгвардії або стали підрозділами МВС України. Поза офіційними структурами залишаються хіба що Добровольчий український корпус «Правого сектору» та батальйон «ОУН». Щоби краще зрозуміти, що думають самі добровольці, які беруть участь у бойових діях на Сході України, а також про перспективи добровольчого руху, Радіо Свобода розмовляло з колишнім активістом Майдану Андрієм Янченком, який був командиром добровольчого батальйону «Київська Русь» у період із травня 2014-го по травень 2015 року.

– Яке майбутнє було б оптимальним для українських добровольців, для добровольчих батальйонів?

Легалізація в першу чергу, бо зараз немає не те, що статусу ніякого у хлопців, у них немає навіть захисту соціального – ні у них, ні в їхніх сімей

– Як на мене, то першою оптимальною перспективою щодо вирішення цього питання було б входження до структур Збройних Сил або створення окремої силової структури. Можливо, це як резервна армія, але, знову ж таки, у нас така ситуація, що існуючі структури Міноборони, МВС – далекі від ідеалу і далекі від нормальної роботи. Тому, я вважаю, що найкращий варіант – або реформування самого Міністерства оборони як такого і входження в Міністерство оборони. Тобто легалізація, в першу чергу – легалізація. Бо зараз на даний момент немає не те, що статусу ніякого у хлопців, у них немає навіть захисту соціального – ні у них, ні в їхніх сімей.

– Що бійці-добровольці можуть дати, влившись у лави ЗСУ чи Нацгвардії? Що вони можуть дати українській армії, крім бойового духу? Що ще?

– Бойовий досвід! Крім бойового духу – бойовий досвід! Річ у тім, що зараз дуже багато хлопців звільняються, які були мобілізовані, і навіть ті, що були добровольцями, але проходили по мобілізації, і з них багато звільняються з лав… Чому? Тому що існують соціальні питання і хлопці з добровольчих батальйонів – у них трохи по-іншому саме мислення! Вони могли б свій бойовий досвід передавати, знову ж таки, легально вступаючи в Збройні Сили, коли б стали командирами різних ланок у підрозділах, але офіційно, з офіційним статусом.

У нас була мотивація, в першу чергу моральна і духовна. Ми воювали за свою Батьківщину, ми воювали за свої домівки, воювали за свої сім’ї

Справа в тому, що підрозділи регулярної армії і підрозділи добровольчих батальйонів (навіть тих, які під Міністерством оборони) – вони зовсім по-іншому воювали. По-різному! Вони по-різному ставилися до ведення бойових дій. І мотивація була зовсім інша. У нас була мотивація не матеріальна, в першу чергу, а моральна і духовна. Ми воювали за свою Батьківщину, ми воювали за свої домівки, воювали за свої сім’ї. А хлопці, які в регулярних підрозділах (на той момент, коли починалася війна) вони були зібрані на 10, на 40 днів на курси, а потім їх заперли цілком на війну. Тому різне ставлення до Батьківщини, різне ставлення до війни. Для них це просто війна – виконання свого службового обов’язку, а для інших – це війна, яку б я справді назвав «Вітчизняною війною».

– Тобто, так виходить, що було б для держави дуже шкода змарнувати такий серйозний людський ресурс, людський капітал, таких людей, які зброєю добровільно захищали Батьківщину, здобули цей досвід. Чи не так?

Досвіду у хлопців з добровольчих батальйонів більше, аніж у регулярної армії. Тому що добровольчі батальйони воюють не по книжках, тому втратити цей досвід – це катастрофа

– Відверто кажучи, це не просто шкода, це була б катастрофа! Тому що досвіду – його забагато не буває, а у хлопців з добровольчих батальйонів його більше, аніж у регулярної армії. Значно більше. Тому що добровольчі батальйони воюють не по книжках, не по стандартах. Дотримуючись законів війни, але вони не мислять шаблонно, як мислять генерали, полковники, ті, що зараз керують цими операціями. Тому втратити цей досвід – це не просто шкода. Це – катастрофа.

– Які перспективи для командирів цих батальйонів. Це також очевидно золотий кадровий ресурс – хтось пішов у політику, хтось ще кудись. Як Ви бачите перспективи командирів батальйонів – цієї еліти добровольчого руху?

Нам треба замінити тих генералів і полковників, які вже заскорузлі в своєму «совковому» мисленнях і мотиваціях

– Я не сказав би, що це еліта, не можна сказати, що в добровольчому русі є еліта. Добровольці – неважливо, на якій ти посаді був, але досить керування бойовим підрозділом, особливо, коли саме нестандартне керування, нестандартні рішення, нестандартні накази – не шаблонно. Це безцінне! І саме таких людей треба ставити в керівництво. Але для того нам треба ними замінити тих генералів і полковників, які вже заскорузлі в своєму «совковому» мисленнях і мотиваціях.

Бо там воюють не тільки хлопці, у яких середня освіта або вища. Академіки воюють, політики воюють, політологи. І цих хлопців потрібно задіювати – одних для розвитку обороноздатності, інших – для розвитку держави

В ідеалі їх треба було б задіяти не в політичному плані, а саме спрямувати на підняття обороноздатності держави. Це великий відсоток командирів всіх ланок, хлопців, які мислять більш глобально. Вони не мислять своєю хатою, вони воюють з ширшої мотивації. Бо там воюють не тільки хлопці, у яких середня освіта або вища і нічим до війни не займався. Академіки воюють, політики воюють, політологи. І цих хлопців потрібно задіювати – одних для розвитку обороноздатності, інших – для розвитку держави. Тому що в них мотивація зовсім інша.

У них мотивація не споживацька, вони хочуть щось створювати. А створювати треба державу! Тому що Майдан зробили, Майдан відбувся, а теж саме в державі залишилося. Практично теж саме, тому що більшість свідомих громадян, хлопців, дівчат вони пішли куди? Вони пішли воювати. А держава все одно – вона є, її треба відновлювати, її треба відроджувати.

Всі новини дня

Литва: контрнаступ України розпочнеться незалежно від катастрофи, спричиненої підривом ГЕС

Фото 29 травня 2023 року. Український військовий проводить постріл поблизу Бахмута (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Україна вже підтвердила строки контрнаступу і "він почнеться незалежно від катастрофи, спричиненої окупантами". Про це в твіті заявив міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

Посадовець додав, що через тиждень учасники засідання Контактної групи з оборонної підтримки України в форматі "Рамштайн" ще раз підтвердять військову підтримку, "щоб нічого не бракувало в боротьбі проти окупантів".

ЗМІ в четвер повідомили про активізацію контратакувальних дій Збройних Сил України. The Washington Post повідомляє, з посиланням на джерела в ЗСУ, про значний рух в бік окупованих Росією територій на південному сході країни.

Міноборони Великої Британії в щоденному звіті повідомило, що операційна картина є дуже складною, а важкі бої ведуться на декількох ділянках фронту. В більшості регіонів Україна утримує ініціативу, додали в британському відомстві.

У Нью-Йорку влаштували показ стародавнього українського вбрання. Відео

У Нью-Йорку влаштували показ стародавнього українського вбрання. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:47 0:00

У Нью-Йорку організували показ автентичного українського вбрання. Волонтери показали вишиті строї з усіх регіонів України, щоб познайомити американців із глибокою, багатогранною і давньою українською культурою. Так вони вирішили розвінчувати міфи російської та радянської пропаганди.

 Підрив Каховської ГЕС значно ускладнив розмінування, кажуть доброчинні організації

Евакуація поблизу Херсона, 7 червня 2023 року

Підрив Каховської дамби значно ускладнив зусилля з розмінування в регіоні, а змиті повінню міни становитимуть загрозу для населення, служб допомоги та сільського господарства на роки наперед, заявляють в Міжнародному комітеті Червоного хреста та інших доброчинних організаціях.

Ерік Толлефсен, голова служби МКЧХ з подолання наслідків воєн заявив пресі: "Раніше, ми знали де небезпека. Зараз ми не знаємо. Нам лише відомо, що це є вниз за течією".

Він наголосив, що кількість мін наразі є невідомою, але додав, що "відомо, що кількість є значною", а небезпека зберігатиметься роками.

Британська доброчинна організація Halo, що розчищає територію від вибухових пристроїв, через повінь призупинила роботу, повідомляє голова організації Жасмін Данн виданню The National. Її організація виявила більше 5 000 мін в Миколаївській області лише за минулий місяць, 460 з них виявили поблизу річок.

"Наша команда розмінування регулярно переправляється через річку, щоб дістатись мінних полів, але три з них тепер під водою і ми мали призупинити роботу на інших полях поруч", - каже Данн про розмінування навколо річки Інгулець.

Раніше речниця пресцентру Сил оборони Півдня України Наталія Гуменюк заявила в ефірі українського ТБ про те, що багато протипіхотних мін було змито "вони становлять значну небезпеку", зокрема тому, що можуть вибухнути, якщо наштовхнуться на перешкоди.

Мінагрополітики України повідомило у середу, що руйнування Каховської дамби призведе до затоплення десятків тисяч гектарів сільськогосподарських угідь на півдні України та залишила без зрошення щонайменше 500 тисяч гектарів землі.

Зеленський закидає міжнародним організаціям «відсутність», але Червоний хрест каже, що працює

Добровольці Товариства Червоного Хреста України допомагають потерпілим від затоплення внаслідок руйнування Каховської греблі, але українська організація каже, що не має доступу до окупованих Росією українських районів. Херсон 6 червня 2023 р.

Президент Володимир Зеленський гостро скритикував недостатню участь міжнародних організацій у допомозі цивільному населенню на півдні України, де принаймні 600 квадратних кілометрів території залиті водою внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції.

Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні.

Українські представники кажуть, що особливо важке становище склалося на окупованому російськими військами лівому березі Дніпра на Херсонщині, де українські рятувальники потрапляють під вогонь окупантів.

8 червня Володимир Зеленський був у Херсоні, а напередодні він заявив: «Навіть неможливо встановити достеменно, скільки людей на тимчасово окупованій території Херсонщини можуть загинути без порятунку, без питної води, без їжі, без медичної допомоги».

«…Потрібні масштабніші зусилля. Потрібно, щоб міжнародні організації, як-от Міжнародний комітет Червоного Хреста, негайно долучилися до рятувальної операції й допомогли людям саме на окупованій частині Херсонщини. Кожна загибла людина там – це вирок наявній міжнародній архітектурі, міжнародним організаціям, які розучилися рятувати життя. Якщо зараз міжнародної організації немає в зоні цієї катастрофи, значить, її взагалі немає, значить, вона недієздатна», - заявив Зеленський.

Товариство Червоного Хреста України наполягає, що його активісти беруть участь в допомозі потерпілим на залитих територіях, але підкреслює, що не може діяти в окупованих росіянами районах.

«Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні, оскільки ми українська гуманітарна організація, яка може проводити свою діяльність згідно з українським законодавством і виключно на території підконтрольній Україні», - стверджує організація, осередок якої міститься у Києві.

Товариство Червоного Хреста України називає своїми партнерами міжнародні організації: Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Міжнародну Федерацію Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та інші національні товариства.

Організації Червоного хреста діють на основі міжнародних Женевських конвенцій підписаних після Другої Світової війни і передбачають надання доступу представникам Червоного хреста для допомоги цивільним у зонах війни і зокрема доступ до військовополонених.

Американський ветеран заснував організацію для допомоги українським захисникам. Відео

Американський ветеран, який воював в Україні і втратив там товариша, заснував організацію для допомоги українським захисникам. Карл Ларсон досі зберігає одяг із кров’ю побратима з Іноземного легіону.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG