Спеціальні потреби

Актуально

Ядерний саміт та візит Порошенка в США: що це дасть Україні?

Нерозповсюдження ядерної зброї – один з пріоритетів політики президента Обами. Пріоритетом же цього саміту стала небезпека потрапляння смертоносних озброєнь у руки терористів. Як наслідок, лідери держав домовилися про кращий обмін розвідданими.

«Було досягнуто широкомасштабної угоди, що перемога над ІДІЛ вимагає кращого обміну інформацією», - заявив президент США Барак Обама під час підсумкової прес-конференції.

Однією з цілей цього саміту, ймовірно, останнього, стало підкреслити наявні досягнення у ділянці ядерної безпеки, розповіла «Голосу Америки» координатор адміністрації США з програм зменшення загроз Бонні Дженкінс:

«Ми змогли ліквідувати багато високозбагаченого урану, чимало країн від нього відмовилися взагалі. Ми посилили фізичну безпеку на багатьох об’єктах, як радіоактивних, так і ядерних. І ми змогли переконатися, що тисячі одиниць ядерної зброї тепер не будуть зроблені».

Серед усіх країн найбільшого обсягу високозбагаченого урану позбулася Україна, що підкреслювалося як одне з досягнень попередніх самітів.

«Успішна відмова України від усіх запасів високозбагаченого урану 4 роки тому означає, що протягом останніх двох років дуже складної ситуації в Україні вона не стала небезпечнішою через наявність цих матеріалів», - заявив президент США Барак Обама.

Утім, Росія, яка досі має половину усієї ядерної зброї світу, як і половину усіх ядерних матеріалів, на саміт не приїхала.

«Після того, як ми закінчили СТАРТ 2, наша група звернулася до росіян, щоб розглянути перспективу нового етапу зменшення ядерного арсеналу. Оскільки Путін прийшов до влади, чи радше повернувся на посаду президента, і тому, що він надає перевагу військової моці над внутрішнім розвитком Росії та диверсифікацією її економіки, ми не бачили прогресу, на який сподівалися», - сказав на прес-конференції американський президент.

Позиція Росії насторожує фахівців. У статті в Los Angeles Times експерти вказали на занепад ядерної інфраструктури в Росії, на корупцію та організовану злочинність. Слід не забувати, що й чимало росіян воює в Сирії в лавах «Ісламської держави». А отже ризик, що ядерна зброя чи матеріали потраплять до рук терористів саме з Росії, є дуже високим.

На небезпеку розміщення Росією елементів ядерного потенціалу в окупованому нею Криму звернув увагу президент України Петро Порошенко під час закритих пленарних засідань за участі голів держав.

«Ми дуже занепокоєнні можливим розміщенням, а, відповідно до інформації нашої розвідки, це планує зробити Російська Федерація, і ми вимагаємо дуже злагоджених та ефективних кроків світової спільноти для того, щоб не допустити кардинального погіршення з безпекою в Чорноморському регіоні шляхом розміщення в Криму ядерної зброї», - сказав він на підсумковій прес-конференції.

На саміті Порошенко також піднімав питання створення нових механізмів безпеки для держав, які не мають ядерної зброї. Адже досвід України, яка обміняла свій ядерний арсенал на гарантії за Будапештським меморандумом, демонструє, що наявні механізми не працюють.

Окрім обговорення питань, безпосередньо пов’язаних з ядерною безпекою, цей саміт є і чудовою нагодою для лідерів держав, які з’їхалися до Вашингтону, просувати свої національні інтереси. Вони зустрічаються між собою та з представниками адміністрації Барка Обами. Не винятком став і президент України Петро Порошенко.

Порошенко мав зустрічі з президентом США Бараком Обамою, віце-президентом Джозефом Байденом, міністрами торгівлі та фінансів США, генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном.

Українському президентові пообіцяли, що у разі і коли буде сформований новий, орієнтований на реформи та співпрацю з МВФ уряд, США виділять третій транш кредитних гарантій на суму в мільярд доларів та відкриється допомога інших фінансових інституцій. Джозеф Байден також повідомив про виділення 335 мільйонів доларів на реформування збройних сил України, національної гвардії та прикордонної служби. Утім, пояснили «Голосу Америки» в Конгресі, мова йде про саме ту суму, яка вже закладена в бюджет США на цей рік.

Під час розмов піднімалися теми координації зусиль для повної імплементації Росією Мінських домовленостей, одним з яких, погодилися співрозмовники українського президента, є звільнення Надії Савченко та інших в’язнів-українців. На зустрічі з Пан Гі Муном Порошенко також закликав призначити доповідача ООН з розслідування фактів катувань українців в російських тюрмах.

Під час зустрічі з генсеком ООН та віце-президентом США йшла мова, згідно з прес-релізом, про формування та спрямування на Донбас міжнародної безпекової місії. «Голос Америки» поцікавився в українського президента, про який саме формат йдеться.

«Якщо мова йдеться про проведення виборчих процесів на базі українського законодавства, то ми говоримо зараз про те, що кандидати, які будуть проводити кампанію, будуть її проводити в безпекових умовах. Для цього ми маємо забезпечити виведення російських військ, чітке виведення або гарантоване зберігання зброї від роззброєних незаконних збройних формувань. І для цього ми бачимо, що одним з найбільш вірогідних і напевно найбільш прийнятних варіантів вирішення цієї проблеми є міжнародний безпековий компонент у вигляді поліцейської озброєної місії ОБСЄ», - відповів Порошенко.

Серед двосторонніх переговорів з іншими лідерами держав однією з найважливіших стала зустріч з прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте. Порошенко заявив, що дорадчий референдум щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, який пройде в цій країні 6 квітня, став жертвою внутрішньополітичної боротьби. Але він сподівається, що інші інтереси візьмуть гору.

«У нас є повне розуміння та повна довіра між Україною та Нідерландами, між українцями та голландцями, між українським урядом та голландським урядом. Це базувалося на сумному досвіді під час розслідування трагедії терористичної атаки проти MH 17, в якій Нидерланди постраждали найбільше», - сказав він.

Напередодні приїзду Петра Порошенка в США впливова американська газета New York Times виступила з критичною редакційною статтею на адресу української влади. Президент, прем’єр-міністр та парламент мають зрозуміти, що МВФ та інші країни-донори не будуть кидати гроші в корупційне болото і уряд має запроваджувати демократичне правління, зокрема відновити на посаді заступника генпрокурора Давіта Сакварелідзе, пише New York Times. На прохання прокоментувати цю статтю президент Петро Порошенко відповів наступне:

«Мені відома ця стаття і я хотів би чітко абсолютно прокоментувати, що на сьогоднішній день проти України проводиться гібридна війна. У тому числі, через механізми розповсюдження інформації, яка дискредитує українську державу. Дуже важливо і, я в тому числі тут у Вашингтоні, буду мати достатньо інтерв’ю, щоби донести позицію, щоб, у тому числі американські глядачі та читачі знали, що зроблено для боротьби з корупцією, в тому числі останнім часом».

Також у Вашингтоні Порошенко знову закликав надати Україні летальну зброю та зустрівся з представниками військово-промислового комплексу США.

Всі новини дня

Рустем Умєров: про деталі переговорів щодо обміну та зусилля з повернення усіх полонених. Інтерв’ю

Про деталі переговорів та зусилля з повернення усіх полонених Остап Яриш поспілкувався з новопризначеним головою фонду держмайна Рустемом Умєровим, який був активно долучений до процесу перемовин.

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

"Танки - гучніші за слова" - з таким закликом надати Україні важче озброєння виступив у вересні міністр закордонних справ Литви Габріелус Ландсбергіс.

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву у відповідь на незаконні спроби Росії анексувати більше українських територій.

Україна рухається до досягнення своїх воєнних цілей - помічниця глави Пентагону

ЗСУ на Донеччині, 3 жовтня 2022. REUTERS/Zohra Bensemra

Селест Волландер, помічниця міністра оборони США з питань міжнародної безпеки, відзначила успіхи ЗСУ у Харківській і Донецькій областях, а також зусилля, які здійснюються на Херсонщині.

"Схоже, що Україна зараз на шляху до досягнення всіх трьох цих цілей", — сказала Волландер в інтерв'ю вашингтонському аналітичному центру. Вона відзначила "вражаючий успіх" українських військовиків на Харківщині й "деякі ключові стратегічні успіхи" на донецько-луганському напрямку, зокрема, у місті Лиман, що "суттєво" ускладнить систему постачання і пересування росіян.

Волландер додала, що у випадку, якщо ЗСУ вдасться відвоювати позиції на Херсонщині та знищити мости і переправи через Дніпро, якими РФ проводить поставки, "це стане значною поразкою для росіян, адже ще далі відкине абміції Росії захопити Одесу, що було однією із їхніх заявлених цілей раніше цього року".

На думку високопосадовиці, також це дасть українцям "значно кращі оборонні позиції", що "ймовірно, допоможе зменшити градус "гарячої стадії" війни взимку".

У своєму зверненні в неділю президент України Володимир Зеленський заявив, що "цього тижня у звітах [від ЗСУ - ред.] найбільшу частину займає перелік звільнених від ворога населених пунктів у межах нашої оборонної операції".

Успіхи української армії відзначає навіть міноборони РФ, що зазвичай наголошує на своїх перемогах, про це пише АР. "Переважаючими танковими підрозділами на напрямку Золота Балка (Херсонщина - ред.) й Олександрівка противник зміг вклинитись в глибину нашої оборони", - сказав речник російського міноборони.

Ключовим пунктом на Луганщині залишається місто Кремінна, "адже за ним у росіян немає ліній оборони [...] й це відкриє операційний простір для українців, щоб швидко просуватись аж до державного кордону з Росією", - цитує АР українського воєнного оглядача Олега Жданова.

Як вважають деякі американські оглядачі, поразка російських сил у Лимані свідчить, що президент Росії Володимир Путін, який "за повідомленнями, особисто контролює кожен крок російських командирів на місцях", депріоритизує утримання окупованої Луганщини на користь утримання областей на півдні України.

Тим часом, Reuters анонсує, що у вівторок американська влада повідомить про надання Україні 4 додаткових систем HIMARS у межах нового пакету допомоги у 625 мільйонів доларів.

У статті використано матеріали АР, "Радіо Свобода"

Дивіться також: Генсек НАТО про заявку України на пришвидшений вступ в Альянс

Генсек НАТО: «Ми підтримуємо право України обирати власний шлях». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00

Працюємо, щоб повернути в Україну кримських татар, які втекли від російської мобілізації - Рустем Умєров

Рустем Умєров

Україна активно працює над тим, щоб повернути кримських татар, які виїхали в треті країни для уникнення російської мобілізації. Про це в інтервʼю українській службі "Голосу Америки" розповів голова Фонду державного майна України Рустем Умєров, який також активно долучений до переговорних процесів з Росією.

На його думку, Росія вирішила мобілізувати кримських татар не лише задля поповнення свого війська, а й для того, аби змусити їх покинути Крим, де татари продовжували ненасильницький спротив, попри російські репресії.

За словами Рустема Умєрова, Володимир Зеленський звернувся до кримських татар із пропозицією, яку підтримав Меджліс кримськотатарського народу.

“Перше - це будь-яким шляхом уникати мобілізації. Друге - виходити на протести. Третє - якщо їх таки мобілізували, передавати координати російських військ Збройним силам України. Зараз частина людей з Криму виїжджає в Казахстан, Грузію, Узбекистан, Азербайджан, Туреччину. Ми вже збудували координаційний центр щодо гуманітарної допомоги, і будемо повертати всіх цих людей в Україну для того, щоб продовжувати свою боротьбу”, - розповів "Голосу Америки" Рустем Умєров.

Він додав, що у багатьох людей, які виїхали з тимчасово окупованого Криму, є проблеми із документами. Зараз вони очікують за кордоном на потенційне рішення, яке уможливить їхнє повернення в Україну.

Більше

XS
SM
MD
LG