Спеціальні потреби

Сенат США затвердив Закон про підтримку демократії, прав людини та суверенітету Білорусі. Оновлено коментарем конгресмена Сміта


Інтерв'ю з спів-автором закону про підтримку Білорусі у Конгресі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:07 0:00

Інтерв'ю з спів-автором закону про підтримку Білорусі у Конгресі. Відео

Цей закон увійшов до складу широкого бюджетного документу, що був ухвалений того дня. Тепер він, разом із бюджетним документом, іде на підпис президентові США.

Новий закон розширює повноваження президента США щодо можливого запровадження нових санкцій, у тому числі у зв’язку з «суперечливими президентськими виборами в Білорусі 2020 року і подальшими репресіями з боку її влади».

Законопроєкт був внесений у Палату представників, яка вже схвалила його в листопаді, конгресменом Крісом Смітом, який був одним із авторів аналогічних документів у 2004, 2006 та 2011 роках.

Новий закон, порівняно з аналогічним нормативним актом 2004 року, додає до переліку осіб, щодо яких можуть бути накладені санкції, зокрема, також членів Центральної виборчої комісії Білорусі або особи, які, як мовиться в документі, допомагали ЦВК в виборчих маніпуляціях, членів силових і правоохоронних структур, причетних до репресій проти опозиційних лідерів, журналістів і мирних демонстрантів, а ще причетних до цього росіян.

Закон про підтримку демократії, прав людини та суверенітету Білорусі також визначає низку моментів політики США стосовно Білорусі, серед яких:

  • невизнання як нечинних «сфальсифікованих», як мовиться в документі, результатів виборів, що були оголошені офіційно
  • підтримка закликів до нових президентських і парламентських виборів, що мали б відбутися чесно і вільно за стандартами і під спостереженням ОБСЄ
  • невизнання Олександра Лукашенка як легітимно обраного лідера Білорусі
  • невизнання можливого включення Білорусі в «союзну державу» з Росією
  • визнання Координаційної ради опозиції як легітимної інституції для участі в діалозі про мирний перехід влади
  • заохочення уряду США запровадити в координації з ЄС і іншими міжнародними партнерами цілеспрямовані санкції проти білоруських посадовців, відповідальних за підрив демократії і політичні репресії в Білорусі
  • підтримка права білоруського народу визначати власне майбутнє

Голова комітету Сенату з закордонних справ, республіканець Джим Ріш привітав ухвалення закону. За його словами, «жорстокі й безперервні репресії проти мирних громадян, які протестують проти диктаторського правління пана Лукашенка в Білорусі, є безсовісні».

«Ухвалений закон підтверджує підтримку з боку США білоруського народу і його прагнення мати більш вільне і демократичне майбутнє», – заявив він.

Співавтор закону конгресмени Крістофер Сміт у коментарі «Голосу Америки» наголосив на нових повноваженнях, які цей законопроект надасть виконавчій владі США.

«Ця редакція закону йде набагато далі, вона по-справжньому уповноважить президента вводити санкцій проти цих людей, так само, як це зробив Євросоюз, що ввів санкції проти 29 осіб. Таким чином, вони понесуть відповідальність за свою жорстокість, за те, що вони не допускають справжню демократію, а також вільні і справедливі вибори. Це, мабуть, головний із законів, які я коли-небудь написав. Він дає адміністрації додаткові інструменти для введення санкцій, але й наступна адміністрація може прийняти естафету в нашому прагненні досягти свободи і демократії в Білорусі», заявив він.

Щоденні акції протесту розпочалися в Білорусі після президентських виборів 9 серпня, переможцем був оголошений Олександр Лукашенко, що обирався на шостий термін поспіль. Протестувальники вимагають відставки Лукашенка і перевиборів, звинувачуючи владу в безпрецедентних фальсифікаціях і в жорстокості щодо учасників мітингів. Щонайменше п’ять людей під час придушення протестів загинули. За даними правозахисників, дотепер близько 30 тисяч білорусів зазнали репресій.

Країни ЄС, Україна і США не визнають легітимності виборів президента Білорусі. Європарламент проголосував за резолюцію, яка засуджує жорстоке придушення мирних протестів і, зокрема, вбивство демонстранта Романа Бондаренка. Проти багатьох білоруських чиновників запроваджені санкції.

Натомість Росія білоруські вибори визнала і обіцяє в разі ескалації конфлікту надати Лукашенкові допомогу, включно із силовою.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG