Спеціальні потреби

Актуально

НАТО заявило про солідарність з Україною та розкритикувало Росію і Китай

Альянс НАТО підтвердив свій намір надати Україні план дій щодо членства. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

Альянс НАТО підтвердив свій намір надати Україні план дій щодо членства. Відео

Лідери Організації Північноатлантичного договору, в тому числі президент США Джо Байден, в понеділок провели одноденний саміт у Брюсселі, за підсумками якого була зроблені потужні заяви щодо Росії та в меншій мірі щодо Китаю. Обидві країни були названі «викликами базованому на нормах міжнародному правопорядку». У підсумковому комюніке лідери погодились відкрити нову главу трансатлантичних відносин» у той час, коли вони зіткнулися з «все більш комплексним» безпековим середовищем.

Учасники саміту затвердили документ «НАТО 2030», який закріплює механізм консультацій для підготовки розробки Стратегічної Концепції – документу який повинен стати вказівкою для Альянсу в умовах зростаючої глобальної конкуренції та більш непередбачуваних загроз.

Згідно з підсумковим заявою учасників саміту, лідери НАТО домовилися посилити колективну оборону «від усіх загроз в усіх напрямках».

Як заявив генеральний секретар Єнс Столтенберг, члени Альянсу домовилися збільшити спільне фінансування всіх трьох загальних бюджетів організації. У лютому Столтенберг запропонував союзникам вкладати більше грошей в існуючі, хоча і невеликі загальні бюджети. В рамках нинішньої системи кожна держава оплачує власні військові операції.

У спільній заяві союзників також вперше відзначається, що Китай є «системним викликом» для Альянсу.

Крім того, в заяві йдеться про те, що НАТО необхідно адаптуватися до викликів, пов'язаних зі зміною клімату.

«НАТО 2030» включає визнання «більш напористої Росії», «більш брутальної форми тероризму , постійної нестабільності, кібер та гібридних загроз, які постійно посилюються, нових технологій, пандемій, кліматичних змін та інших загроз. «НАТО 2030» також визнав, що «зростання Китаю фундаментально міняє баланс сил».

Як і на минулих самітах НАТО, Росія займає важливе місце в порядку денному альянсу. Москва заперечує будь-які порушення зі свого боку, але союзники стурбовані її недавньої агресією на східному фланзі Альянсу і кібератаками проти західних держав.

Альянс закликав Росію відмовитися від визнання «недружніми державами» двох його членів: Сполучених Штатів і Чеської Республіки. У заяві також наголошується, що НАТО буде реагувати на збільшення ядерного арсеналу Росії.

На полях саміту Байден також провів переговори з президентами Естонії, Латвії та Литви. Радник з нацбезпеки Білого дому Джейк Салліван назвав ці країни «яскравим прикладом демократичного врядування на східному фланзі НАТО».

У Брюсселі Байден також зустрінеться з лідерами Європейського союзу. Ці переговори відбудуться у вівторок, напередодні зустрічі Байдена з президентом Росії Володимиром Путіним, яка пройде в середу в Женеві.

У недавньому інтерв'ю NBC президент Росії Володимир Путін назвав НАТО «рудиментом холодної війни». «Навіщо вона існує на сьогоднішній день, не дуже зрозуміло», - сказав він.

Інша важлива тема саміту - закінчення військових операцій в Афганістані. Сполучені Штати вивели з країни як мінімум половину своїх сил.

Як заявив Столтенберг, члени Альянсу поки не домовилися про те, хто буде забезпечувати безпеку кабульського аеропорту після виведення союзних сил, але зобов'язалися виділити фінансування на час перехідного періоду. Генсек також повідомив, що ключову роль в цьому процесі відіграватиме Туреччина.

Хоча Альянс не є основною платформою для обговорення проблеми зміни клімату, експерти відзначають, що НАТО приділяє більше уваги наслідків цього процесу для безпеки.

Принцип відкритих дверей, закріплений у статті 10 Статуту НАТО, передбачає, що будь-яку країну можна запросити приєднатися до Альянсу при одностайній згоді. Цей принцип став предметом розбіжностей серед тих, хто вважає, що він сприяє стабільності організації, і тих, хто побоюється, що розширення може зробити організацію занадто громіздкою і поставити під загрозу її мандат.

На цьому тижні в Брюсселі спостерігався підвищений інтерес до питання про вступ України і Грузії в НАТО. Єнс Столтенберг висловив солідарність з Україною та Грузією та запевнив, що Альянс продовжуватиме підтримувати реформи, які наближають ці країни до НАТО.

Присутність Байдена на саміті НАТО покликане продемонструвати прагнення США знову зайняти лідерську роль в Альянсі.

Як повідомляють в Білому домі, у вівторок Байден і європейські лідери «обговорять спільний порядок денний для забезпечення глобальної безпеки в області охорони здоров'я, стимулювання відновлення світової економіки, вирішення проблеми зміни клімату, розширення цифрового і торгового співробітництва, зміцнення демократії та вирішення спільних зовнішньополітичних проблем».

Всі новини дня

Орбан перетворює Угорщину на найгучнішого противника санкцій щодо Росії

Віктор Орбан перебуває на посаді прем’єр-міністра Угорщини загалом понад 15 років, 1998-2002 і тепер з 2010 року. На світлині він (по середині) з міністром закордонних справ Петером Сіярто (ліворуч) і оборони Кріштофом Салай-Бобровніцким на саміті НАТО в Мадриді 30.06.2022 р.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив, що його уряд розпочинає те, що він називає національною консультацією щодо санкцій Європейського Союзу проти Москви у відповідь на російську війну в Україні.

В той час як Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, оголосила 28 вересня проект нового - восьмого набору санкцій проти Росії Орбан знову звинуватив Брюссель у тому, що європейські керівники, за його словами, «не запитують людей, але змушують їх платити».

У деяких європейських країнах нещодавно відбулися демонстрації невдоволених підвищенням цін на енергію і зростанням вартості життя, але більшість європейців досі підтримують відповідь ЄС на російську війну.

78% заявили під час опитування влітку, що підтримують санкції проти Росії, і 68% висловилися за фінансування й постачання Україні військової допомоги, а 92% європейців схвалювали гуманітарну допомогу Україні.

Тим часом на рівні окремих країн курс їхніх урядів у відповідь на напад Росії на Україну схвалювали 55%.

Віктор Орбан, якого вважають прихильним до російського президента Путіна, сподівається, що проведення консультації підтвердить давно відомий курс його уряду на спротив намаганням Європи покарати режим Путіна за агресію.

Він також неодноразово натякав, що ЄС буцімто діє під тиском США і називав своїм супротивником президента України Володимира Зеленського.

Досі Угорщина, яка є членом ЄС і НАТО, подавалася під тиском союзників і вимушено голосувала за попередні набори європейських санкцій.

Але при цьому Будапешт часто наполягав на винятках для себе, а також домагався скасування деяких пропозицій, зокрема виступав проти внесення до санкційних списків лідера російської православної церкви патріарха Кіріла, котрий благословив війну Росії в Україні.

Угорщина на відміну від інших союзників у НАТО оголосила, що не буде надавати військову допомогу Україні, і в той час як європейці намагаються зменшити залежність від російських енергоносіїв, Будапешт наприкінці серпня уклав додатковий контракт на постачання російського газу.

Попри це угорська економіка потерпає від серйозних проблем, і Віктор Орбан заявляє, що провина лежить на керівництві Європейського Союзу.

«У червні бюрократи в Брюсселі обіцяли, що санкції приведуть до закінчення війни. Сьогодні ми не бачимо кінця війни, а рахунки за енергоносії підстрибнули», - пояснював Орбан в одному зі своїх дописів у Фейсбуку цього тижня.

Віктор Орбан вже тривалий час зазнає гострої критики з боку Європейського Союзу за те, що називають зосередженням влади в руках урядової партії Фідес та контролем уряду, або близьких до влади осіб над засобами масової інформації та іншими установами в країні.

Звіт схвалений Європейським парламентом 15 вересня називає Угорщину «більше не демократичною державою», а радше «виборною автократією».

Європейська комісія погрожує затримати виплату Угорщині європейських субсидій на 7,5 мільярдів євро на знак покарання уряду Орбана за те, що в Брюсселі названо порушеннями в Угорщині принципів верховенства закону.

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

“Щоб люди мріяли жити в Україні”: інтерв’ю з командувачем ВМС України Олексієм Неїжпапою. Відео

Командувач ВМС України Олексій Неїжпапа отримав звання віце-адмірала через два дні після затоплення флагманського корабля Чорноморського флоту Росії «Москва». Мирослава Гонгадзе поспілкувалася з командувачем під час патрулювання Дніпра про звільнення о. Зміїний та бойовий дух ЗСУ.

В Конгресі США розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

У Конгресі США сьогодні розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Окрім прямої військової та економічної підтримки, законопроект передбачає виділення коштів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти".

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Євросоюз оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та головний дипломат ЄС Жозеп Боррель пояснили: санкції стосуватимуться експортно-імпортних обмежень – і є відповіддю на нову ескалацію війни в Україні.

“Надсилають повістки всім підряд”: росіяни масово виїжджають з Росії в Грузію, щоб ухилитися від мобілізації. Відео

Чоловіки виїжджають з Росії, щоб ухилитись від мобілізації. Тисячі людей стоять в черзі на в'їзді в Грузію. Значна частина грузинів побоюється, що із тими, хто проти російського вторгнення в Україну, прибудуть і ті, хто підтримує політику Кремля, але не хоче воювати особисто.

Більше

XS
SM
MD
LG