Спеціальні потреби

Актуально

Чим загрожує світові блокада Чорного моря і як НАТО може допомогти портам Одеси?

Як НАТО може допомогти портам Одеси впоратись з обмеженнями РФ в Чорному морі? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:13 0:00

Як НАТО може допомогти портам Одеси впоратись з обмеженнями РФ в Чорному морі? Відео

Україна, за даними Міжнародної зернової ради, в 2021/2022 маркетинговому році може стати третім за величиною експортером кукурудзи в світі і четвертим – пшениці. Аграрії забезпечують вагому частину валютних надходжень для країни, а для світу Україна – це важливе джерело продовольства. Безпекова криза навколо України вже спричинила коливання світових цін на зерно. Відлуння подальшої агресії буде відчутно далеко за межами регіону, і може погіршити харчову кризу в деяких країнах Азії та Африки, говорять експерти, а для України зрив поставок стане економічним ударом.

Йдеться не лише про схід України, де вирощується значна частина агропродукції, але і про порти на Чорному морі, через які це зерно експортується. Тому події минулого тижня, коли Росія оголосила про обмеження руху в Чорному морі привернули велику увагу. Росія хоче залякати Україну і завдати їй економічної шкоди, говорить експерт з ВМС Браян Кларк, директор Центру оборонних концепцій та технологій Гудзонівського інституту США. Він зауважує - Росія стягнула стільки зброї у Чорне море, що здатна блокувати українські порти.

Фото російського Міністерства оборони. Російський десантний корабель проходить до Чорного моря, 10 лютого 2022 року
Фото російського Міністерства оборони. Російський десантний корабель проходить до Чорного моря, 10 лютого 2022 року
Вони (російьскі сили - ред.) здатні відрізати Одесу від моря
Браян Кларк

«Російські сили в регіоні справді грізні, - говорить Кларк. - Тут крейсер, декілька фрегатів, кілька кораблів-амфібій, які можуть висадити військових, можливо не прямо до Одеси, але ближче до Криму … також є підводні човни, що входить і виходять з регіону. Вони здатні відрізати Одесу від моря, що Україна, очевидно, сприйме як оголошення війни».

Експерт, однак, вважає, що Росія, ймовірно, замість відкритої ескалацїі, продовжать залякувати, обмежувати здатність України використовувати порти Одеси, щоб зашкодити економічно і обмежити здатність доставляти додаткових військових.

Саме зараз зрив поставок з України стане справжнім шоком для ринку зерна, говорить агроброкерка зі США Луїз Гартнер, керівниця компанії Spectrum Commodities.

Фото: відвантаження зерна в Аргентині
Фото: відвантаження зерна в Аргентині

"Якщо це трапиться сьогодні- завтра, - говорить експертка, - то ми говоримо про завершення маркетингового року для Росії. Їм не так багато експортувати залишилось – може вісім мільйонів тон пшениці, кукурудзи вони не так багато експортують. А от Україна має продати багато. Є зобов’язання перед Китаєм та іншими великими імпортерами. Якщо це зірвати, це значно змінить потоки. Китай повинен буде шукати, де купити".

Зрив поставок з регіону матиме значний вплив – ціни різко злетять
Луїз Гартнер

Інші поставки, які можуть зірватись, це поставки до Єгипту, який проводить великі закупівлі щомісяця і майже завжди купує в Чорноморському регіоні.

Перекрити нестачу буде важко, зауважує експертка, адже інші великі виробники, як Бразилія, Аргентина, потерпають від посухи і у наступні пару місяців – ситуація з поставками буде напруженою. Саме тому, вважає вона, зрив поставок з регіону матиме значний вплив – ціни різко злетять.

Згодом дефіцит на ринку зможуть перекрити США та Канада, говорить Гартнер.

Вона переконана, якщо поставки з України буде зірвано через нову агресію Росії, то і на РФ очікує покарання – міжнародне ембарго.

Якщо ж Росія збереже можливість постачати агропродукцію, вона буде здатна частково перекрити дефіцит, говорять експерти. Також під час зустрічі перед відкриттям Олімпіади російський президент Володимир Путін та китайський президент Сі Цзіньпін підписали угоду, що відкриває шлях до експорту російської пшениці до Китаю.

Алекс Сміт, агроаналітик каліфорнійського Breakthrough Center, США, погоджується – Росія, як значний експортер, може перекрити певну нестачу поставок, яка може виникнути в результаті конфлікту. Все ж Путін, зауважує агроаналітик, ймовірно, не захоче допустити значного зростання цін на харчові продукти всередині Росії. «Гадаю, на Путіна тиснуть політичні сили в Росії, - припускає Сміт. – Минулого тижня Росія заборонила експорт добрив на певний час. Це в основному щоб захистити внутрішні ціни на продукти харчування».

Поряд із зростанням цін на енергоресурси та добрива, зрив агропоставок може боляче вдарити по деяких країнах Азії та Африки, які сподіваються на дешеве українське зерно і де продовольча криза може ще поглибити існуючі внутрішні конфлікти
Алекс Сміт

Сміт наголошує – зрив поставок з України може призвести до харчової кризи далеко за межами регіону. Поряд із зростанням цін на енергоресурси та добрива, зрив агропоставок може боляче вдарити по деяких країнах Азії та Африки, які сподіваються на дешеве українське зерно і де продовольча криза може ще поглибити існуючі внутрішні конфлікти.

«Найбільш залежать від українського зерна: Ліван, який в 2020-му отримав половину своєї пшениці з України, а також Лівія та Ємен. Всі ці три країни нещодавно пройшли через значні конфлікти і вже переживають харчову нестабільність і борються з високими цінами. Я найбільше переживаю за харчову нестабільність в цих країнах на тлі внутрішніх конфліктів», - додає Сміт.

Для того, щоб забезпечити поставки з Одеського порту, Україні варто просити допомоги НАТО, щоб встановити безпечний коридор для торгівлі, вважає Кларк

Україна може "у співпраці з союзниками в регіоні намагатись втримати шляхи доступу, бо якщо це не війна і не блокада, то можна ескортувати кораблі у порт і з нього і росіяни не зможуть це зупинити, якщо вони не хочуть стріляти, а це поза межами того, що Росія хоче наразі робити", вказує експерт.

Країни НАТО однозначно можуть допомогти утримувати доступ до Одеси як торгового порту України
Браян Кларк

Він заявляє, якщо до супроводу долучити військові кораблі, то це можуть підтримати інші країни, бо немає висадки військових, яке турбує НАТО. "Країни НАТО однозначно можуть допомогти утримувати доступ до Одеси як торгового порту України", - додає Кларк.

Тимчасом, Держгідрографія України визначила додатковий коридор проходження суден з Одеси і, як повідомляють, 15 лютого коридор з порту «Південний» вперше пройшло судно класу Панамакс. В Держгідрографії заявили про «незаконне закриття морського району Росією», яке змусило українське відомство шукати прохід належної глибини в обхід звичних рекомендованих морських шляхів.

Обмеження судноплавства триватиме щонайменше тиждень до кінця оголошених Росією навчань. "Цікаво, що відбудеться 20-го? Вони спакують свої речі і підуть, чи вирішать залишитись довше?" - розмірковує Кларк.

Росія заперечує плани проведення нової агресії проти України.

Всі новини дня

Компанія Starbucks повністю вийшла з російського ринку

Архів - Люди чекають своїх замовлень біля кав'ярні Starbucks у Москві, Росія, 29 жовтня 2021 року.

Компанія Starbucks цілком припинила ведення бізнесу в Росії, в тому числі і доставку до Росії своїх продуктів. Про це повідомив голова компанії Кевін Джонсон. Рішення про такий крок було прийнято 8 травня.

«Starbucks прийняв рішення вийти з (російського-ред.) ринку та не мати на ньому ніякої брендової присутності», - йдеться у прес-релізі.

Компанія продовжить підтримувати майже 2000 колишніх робітників в Росії, в тому числі продовжить протягом півроку виплачувати заробітну плату та допоможе їм знайти нову роботу за межами Starbucks. В Росії компанія мала 130 кав`ярень, де працювало 2000 працівників.

У попередньому зверненні до працівників від 4 березня Кевін Джонсон написав, що компанія засуджує неспровоковані, невиправдані та жахливі напади Росії на Україну та висловив співчуття тим, хто стали жертвами цих нападів.

«Вторгнення та гуманітарний вплив цієї війни спустошують та створюють ланцюжкову реакцію по всьому світу…У такі часи, як компанія, як партнери, ми намагаємось не стояти осторонь», - йдеться у листі.

Від 4 березня компанія оголосила, що віддаватиме всі прибутки від бізнесу в Росії на гуманітарні потреби для України. Також Starbucks виділив 500 тисяч доларів World Central Kitchen та Червоному Хресту на гуманітарні потреби в Україні.

За підпахунками дослідників Єльського Університету, Росію через її війну проти України повністю чи частково залишили понад 1000 західних компаній.

Дивіться також: Як буде, ймовірно, розпадатися РФ: аналіз американського дослідника Януша Бугайські. Відео

«Мені ще ніколи не було так соромно за свою країну». Радник Місії РФ при ООН в Женеві подав у відставку

Зала засідання Ради з прав людини під час виступу Верховного комісара ООН з прав людини в Організації Об'єднаних Націй в Женеві, Швейцарія, 27 лютого 2020 року. REUTERS/Денис Балібуза

Радник Місії Російської Федерації при ООН в Женеві Борис Бондарєв заявив про те, що подав у відставку. За даними незалежної неурядової правозахисної організації UN Watch, він є найбільш високопоставленим дипломатом, який добровільно залишив посаду після початку вторгнення військ РФ в Україну 24 лютого.

«За двадцять років роботи мені доводилося спостерігати різні віражі нашої зовнішньої політики, але ніколи ще мені не було так соромно за свою країну та свою роботу, як 24 лютого цього року», - написав він у своєму профілі в LinkedIn . Він підтвердив автентичність допису агентству Associated Press.

«Розв'язана Путіним агресивна війна з Україною, а за фактом із усім західним світом, — не лише злочин проти українського народу, а й, мабуть, найтяжчий злочин проти народу Росії, який жирною літерою Z перекреслив усі надії на поступовий розвиток у нашій країні демократичного та процвітаючого суспільства», - написав він.

За його словами, ті, хто розв’язав цю віну, зробили це з метою збереження своїх влади та статків – «залишатися при владі назавжди, жити в помпезних позбавлених смаку палацах, плавати на яхтах, за тоннажем і вартістю порівнянних з усім Військово-Морським флотом Росії, насолоджуючись необмеженою владою та цілковитою безкарністю».

Він вважає, що за останні 20 років робота МЗС РФ деградувала, а міністр Сергій Лавров є ілюстрацією деградації дипломатичної служби Росії, адже він пройшов шлях від інтелектуала та професіонала до «людини, яка постійно транслює заяви, які суперечать одна одній, і погрожує світові (тобто й Росії теж) ядерною зброєю!»

«Сьогодні МЗС не займається дипломатією. Він сіє брехню, розпалює ненависть та війну. Дипломатія обслуговує приватні інтереси вузького кола осіб, які не мають нічого спільного з реальними потребами російського суспільства. У Росії більше не залишилося союзників і пояснення цього - агресивна політика нашої країни, а не горезвісна русофобія, про яку постійно говорять на російському телебаченні», - написав Бондарєв.

Він пояснив, що пішов у відставку, бо залишатися на російській держслужбі означає «зраджувати свою Батьківщину».

«Борис Бондарєв – герой, – сказав виконавчий директор UN Watch Гілель Ноєр. - Ми закликаємо всіх інших російських дипломатів в Організації Об'єднаних Націй і в усьому світі наслідувати його моральний приклад і піти у відставку».

Він запропонував запросити Бондарева виступити на саміті в Давосі, який проходить цього тижня, щоб заохотити більше російських дипломатів наслідувати його приклад.

Згідно із онлайн-довідником ООН в Женеві Бондарєв працював в якості радника місії Російської Федерації при ООН. Його профіль LinkedIn зазначає, що він є фахівцем із контролю над озброєннями, роззброєння, нерозповсюдження зброї та експортного контролю.

Дивіться: Ентоні Блінкен обговорив питання продовольчої безпеки із українськими дипломатами. Відео

також:

Очільник Пентагону прокоментував хід війни та назвав цілі "Рамштайну-2"

Архівне фото: Очільник Пентагону США Ллойд Остін (AP Photo/Алекс Брендон)

44 країни, а також представники НАТО та ЄС, беруть участь в другій зустрічі Міжнародної контактної групи з оборони України у понеділок, 23 травня. Зустріч групи, яка покликана координувати міжнародні зусилля з оборонної допомоги Україні, отримала назву "Рамштайн-2". Перше засідання групи відбулось на американській базі в Німеччині "Рамштайн" 26 квітня і об'єднало більше 40 країн.

Цього разу до засідання приєднались і нові країни, включаючи Австрію, Боснію та Герцеговину, Колумбію, Ірландію та Косово, заявив очільник Пентагону Ллойд Остін у вступному слові перед відкриттям засідання. Він наголосив на широкій міжнародній підтримці України перед лицем російської агресії, а також прокоментував хід війни.

"Впродовж трьох місяців Україна воює і виявляє відданість та тактичну винахідливість проти абсолютно непровокованого вторгнення з боку значно більшого сусіда", - вказав Остін у вступному слові, що транслювалось в режимі онлайн.

"Україна вже отримала історичну перемогу в битві за Київ", що змусило Путіна змінити фокус війни і зосередити сили на нападі на півдні та сході, додав посадовець. Він відзначив, що в цій новій фазі "Україна бореться так само потужно і так само добре. Українські збройні сили вміло використовують як нові, так і старі засоби. Вони зупинили наступ Росії на сході і продовжують переймати ініціативу".

Остін відзначив, що США та Україна активно співпрацюють, щоб забезпечити Україну всім, що потрібно, щоб себе захистити, - "від гаубиць з боєприпасами до БПЛ та гелікоптерів Мі-17. Ми також надали контрартилерійські радари та системи електронного глушіння і ми сподіваємось навчити українські сили на багатьох нових спроможностях".

Серед завдань, які Остін озвучів для теперішнього засідання, - обговорення ситуації на полі бою в Україні, пріоритетних потреб України, питань підзвітності за допомогу, а також - зміцнення українських збройних сил на довгострокову перспективу.

Дивіться також: США відправляють до України броньовані авто, медичний транспорт, тимчасові мости. Відео

США відправляють до України броньовані авто, медичний транспорт, тимчасові мости. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Новозеландці вчитимуть українців користуватися гаубицями у Великій Британії

Прем'єр-міністр Нової Зеландії Джасінда Ардерн під час прес-конференції в парламенті у Веллінгтоні, Нова Зеландія, 23 березня 2022 року.

За повідомленням новозеландської преси, 30 військовослужбовців Сил оборони Нової Зеландії вилітають до Великої Британії, де вони вчитимуть українців користуватися легкими польовими гаубицями L119 калібру 105 мм - зброєю, яку використовують лише кілька країн, включаючи Нову Зеландію.

"Нову Зеландію спеціально попросили надати навчальну групу для цієї мети", - сказала прем'єр-міністерка країни Джасінда Ардерн у понеділок, 23 травня.

З цією метою новозеландські інструктори перебуватимуть у Великій Британії до кінця липня, де вони мають підготувати 230 українських військовослужбовців. Кожному збройному екіпажу буде потрібно тиждень на оволодіння технікою, повідомляє преса країни із посиланням на командувача сил оборони маршала авіації Кевіна Шорта.

Велика Британія координуватиме авіаперевезення новозеландських інструкторів, доставку навчальних боєприпасів та іншого обладнання.

Прем’єр-міністерка країни сказала, що нове розміщення – це ще один спосіб, яким Нова Зеландія може підтримати Україну.

Направлення військ для навчання українських солдатів є продовженням пропорційної відповіді Нової Зеландії на вторгнення Росії, сказав речник закордонних справ Джеррі Браунлі.

"Уряд повинен чітко повідомити, які наступні кроки він розглядає в рамках поточної реакції Нової Зеландії", - сказав він, за повідомленням NZ Herald.

Раніше уряд Нової Зеландії запровадив п’ять раундів санкцій, які охоплюють понад 700 фізичних та юридичних осіб, пов’язаних з російським і білоруським режимами. Також уряд країни схвалив розгортання літака C-130H Hercules Королівських ВПС Нової Зеландії та персоналу збройних сил країни у Сполученому Королівстві та Європі для розвідувальної, зв’язкової, транспортної та матеріально-технічної підтримки протистоянню російській агресії.

У статті використано інформацію NZ Herald, News Hub, Reuters.

Дивіться також: Студія Вашингтон. Яка військова допомога США вже вирушила в Україну?

Студія Вашингтон. Яка військова допомога США вже вирушила в Україну?
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:57 0:00

тудія Вашингтон. Яка військова допомога США вже вирушила в Україну?

Делегація США їде до Гааги, щоб обговорити злочини, скоєні під час війни в Україні

Фото від 7 квітня 2022 року: член команди прокурора з воєнних злочинів поблизу будівлі, що постраждала від обстрілів Росією в Бородянці. REUTERS/Зохра Бенсемра

Цього тижня висока делегація США їде до Гааги, щоб обговорити міжнародну відповідь на звірства, вчинені в Україні та інших місцях, повідомили в Держдепі США. Очолить делегацію помічниця держсекретаря США з конфліктів та стабілізаційних операцій Енн Вітковські, посол з особливих доручень з світового кримінального правосуддя Бет Ван Шаак, а також заступниця помічника держсекретаря Еллісон Ломбардо.

В Гаазі делегація США на високому рівні обговорить з союзниками та партнерами "нашу відповідь на звірства, скоєні в Україні, Бірмі, Ефіопії та інших місцях, де відбувається насильство", а також "розгляне підтримку заходів та механізмів притягнення до відповідальності порушників, включаючи за порушення, скоєні в контексті агресії Росії проти України", повідомили в Держдепі.

Підтримка буде надходити через нову ініціативу Байдена-Гарріс зі зміцнення Європейської демократичної стійкості, вказали у відомстві.

Ініціатива зі зміцнення Європейської демократичної стійкості, оголошена Держдепом наприкінці березня, серед іншого, спрямована на допомогу Прокуратурі України у розслідуванні та переслідуванні воєнних злочинів та інших серйозних міжнародних злочинів, підтримку документування, верифікації та поширення свідчень порушень Росією прав людини, воєнних злочинів, скоєних в конфлікті з Україною, тощо.

США також закликають поновити дію Московського механізму ОБСЄ, згідно з яким комісія ОБСЄ збирала факти порушень прав людини і можливих воєнних злочинів. Попередній звіт за Московським механізмом охоплював період до квітня і тому не містить повідомлень про свідчення нападів на цивільних в околицях Києва, нападів на низку медичних об'єктів, вказують у США.

"З часу звіту, масштаб звірств, вчинених російськими силами, значно збільшився, - вказав посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер під час свідчень в Комітеті Палати представників США з питань міжнародних відносин 12 травня. - Росія продовжує кампанію руйнувань в Маріуполі і проводить новий напад на сході та півдні України. Є побоювання, що десятки тисяч цивільних загинуло внаслідок варварської облоги Маріуполя. На звільнених регіонах поблизу Києва та Харкова виявлені свідчення масових вбивств та сексуального насильства, вчинених членами російських сил проти цивільних".

Більше

XS
SM
MD
LG