Спеціальні потреби

Актуально

Посолка США: про зброю, зернову угоду і ймовірність оголошення Росії державою-спонсором тероризму

Надзвичайна і повноважна посолка США в Україні Бріджит Брінк

У США запровадили низку жорстких санкцій проти Росії і продовжуватимуть це робити надалі. Про це в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода зазначила надзвичайна і повноважна посолка США в Україні Бріджит Брінк.

Амбасадорка розповіла про:

  • ймовірність оголошення Росії державою-спонсором тероризму;
  • те, як саме США допомагатимуть Україні на шляху до її перемоги;
  • прокоментувала можливі дії Росії щодо спроб анексії новоокупованих територій України та методи протидії цьому.

– Мені подобається бути в Києві. Перше, що я зробила, по приїзді в Київ – дві речі: побувала на майдані Незалежності та відвідала тих, хто загинув у цій жахливій війні, яка почалася не 24 лютого, а ще у 2014 році.

Для мене велика честь і привілей бути тут разом із чудовою, патріотичною та відважною групою американських дипломатів. Ми тут, щоб допомогти Україні захистити себе.

– Ми вдячні вам за це.

У квітні наша колега Віра Гирич, журналістка Радіо Свобода, загинула від російської ракети, яка потрапила в її квартиру. Вона загинула у себе вдома, як цивільна особа. Цей випадок та велика кількість інших наштовхують на одне запитання.

Україна неодноразово закликала США оголосити Росію державою-спонсором тероризму. Ще навесні Державний департамент США відповів, що уважно розгляне це питання. Тож, яку відповідь ви можете дати Києву зараз?

– Перш за все, мої співчуття вашим колегам та родині Віри. Я чула про це. І це – жахливий результат жорстокої війни Росії. Я знаю, що журналісти по всьому світу стикаються з небезпекою. Й тут також. Тому я співчуваю з приводу цієї жахливої, жахливої події.

Щодо оголошення Росії державою-спонсором тероризму, ми розглядаємо це питання, воно потребує ретельного аналізу відповідно до американських законів. Про те, що ми робимо: ми змушуємо Росію відповідати за свої дії й продовжуємо це робити.

Разом з нашими партнерами та союзниками зі всього світу ми запровадили безпрецедентну за обсягом та глибиною кількість санкцій, і ми продовжуватимемо це робити й надалі.

Ми також відключили Росію від фінансування міжнародних фінансових установ. Ми також перешкодили використанню Росією заморожених коштів центрального банку для погашення свого боргу. Ми використовуємо всі доступні засоби, включно з багатьма, які б застосовувалися для країни, яка є таким спонсором.

Проте ми також дуже уважно розглядаємо таке оголошення. І ми продовжимо притягати Росію до відповідальності відповідно до нашого законодавства.

– Іншою проблемою глобального масштабу є українське зерно. В українських портах заблоковані мільйони тонн зерна. Беручи до уваги договір, підписаний у Стамбулі під наглядом ООН, наскільки ефективним, на вашу думку, він буде? І чи вбачаєте ви у цьому ризики, враховуючи, що однією зі сторін є Росія?

(Ця розмова відбулася 22 липня, ще до ракетного удару російських військ по порту Одеси 23 липня, який Бріджит Брінк засудила. Посол заявила, що Кремль «продовжує використовувати їжу як зброю» ред.).

– Ми вітаємо укладення та підписання цього договору. Ми також цінуємо ті зусилля, справді великі і довготривалі зусилля ООН і Туреччини з підготовки цієї угоди.

Врешті-решт, саме Росія перетворила на зброю питання харчування в розпал глобальної кризи продовольчої безпеки. І ми вважаємо, що ми та інші країни маємо змусити Росію виконати цю домовленість.

– Якщо ця домовленість не спрацює, якою може бути альтернатива? І що зможе зробити США для розблокування портів? Я маю на увазі зброю, яка зможе цьому допомогти: кораблі, системи протиповітряної оборони або ракети великої дальності.

– Звичайно, я дуже сподіваюся, що підписання цього договору (включаючи факт того, що його підписала Росія) – це найкращий варіант. Але, звісно, ми повинні продумати й підтримати інші можливі варіанти, що ми й зробимо. Я не хочу про них говорити, тому що я вважаю, що в ідеалі ця угода є найбезпечнішим, найкращим і найшвидшим способом експорту зерна.

Ви також підняли питання безпекового забезпечення. Я дуже рада бути тут й представляти Сполучені Штати, тому що ми є найбільшим постачальником безпекової допомоги, починаючи з 24 лютого. І вона включає артилерію великої дальності, протиповітряну оборону, берегову оборону, боєприпаси і багато-багато іншого.

Тож зараз ми надаємо допомогу через «програму президентських повноважень» (presidential drawdown – програма президентських вилучень із запасів США – ред.), що є надзвичайно швидким шляхом. І ми робимо це приблизно кожні два тижні – це те, що ми запланували, і ми продовжуватимемо підтримувати та допомагати Україні у сфері безпеки стільки, скільки буде потрібно.

– Для нашої аудиторії питання про зброю, певно, є найважливішим.

Міністр оборони України Олексій Резніков днями заявив, що Україні потрібні 50 HIMARS, щоб зупинити Росію, і 100 – для початку ефективного контрнаступу, а також бронетехніка, авіація, тощо. При цьому артилерія та інше озброєння передається Україні невеликими частинами.

Так чому зброя постачається, як кажуть деякі експерти, повільно і невеликими порціями? І чи вважає Вашингтон, що кількості зброї, яка надсилається до Києва, достатньо для перемоги України?

– Я можу сказати, що ми дуже тісно співпрацюємо по годинах, навіть по хвилинах з Україною та з міністром оборони, з керівником Збройних сил, моїми колегами у Вашингтоні, і також в Європі. Таким чином, ми тісно співпрацюємо, щоб не лише забезпечити всім, що зможе допомогти Україні перемогти у цій боротьбі, але й активізувати міжнародну спільноту.

У нас пройшло віртуальне засідання так званої Контактної групи, до якої входять США та близько 40 інших країн, які надають безпекову допомогу та озброєння Україні. І це була дуже позитивна зустріч, ми оголосили про ще одну «програму президентських повноважень», яка включає ще 4 HIMARS та деяке інше озброєння.

Тож я можу вам сказати, що на кожному етапі в найтіснішій координації з нашими українськими партнерами ми робимо все можливе, щоб дати українським воїнам на передовій те, що їм потрібно, як тільки їм це буде потрібно.

Міністр оборони Остін сказав близько місяця тому, після на той час останнього засідання цієї Контактної групи, що ми будемо наполягати сильніше та рухатися швидше. І це саме те, що ми зробили. І тому було прискорення, і це продовжуватиметься на підтримку України.

– Одна з найпопулярніших тем сьогодні – це військова авіація. Є новини про те, що група сенаторів закликала Пентагон розглянути можливість рекомендувати надання Україні сучасні винищувачі. Чи є новини з цього приводу?

– Зараз я не можу нічого оголосити. Але можу сказати, що кожен запит, який надходить до нас, ми ретельно вивчаємо. У тісній координації з українськими військовими та цивільними лідерами ми надаємо все, що можемо, і спонукаємо наших партнерів і союзників чинити так само.

– Зараз США є країною-лідером у наданні підтримки Україні. Чи бачать США достатньо прозорості, коли йдеться про контроль того, як Україна використовує зброю та кошти?

– Відтоді, як я очолила посольство, вияв підтримки не лише від адміністрації, а й від Конгресу і американського народу Україні був безпрецедентним і дивовижним для мене, як для людини, яка працювала у міжнародних відносинах все своє професійне життя.

Коли я приїхала в Україну, одним з моїх основних пріоритетів було забезпечувати, щоб неймовірна кількість допомоги, яка йде від адміністрації, Конгресу і американського народу, використовувалась за призначенням. Тож ми дуже на цьому зосереджені, так само як і Конгрес.

Ми працюємо з різними частинами нашого уряду для того, щоб мати змогу, перебуваючи у Києві, робити все, щоб забезпечити прозорість і підзвітність. Для цього ми працюємо з американськими інституціями та агенціями, щоб робити це разом. Це дуже важливо, ми ставимось до цього з усією серйозністю. Ми відповідальні перед Конгресом і американцями за цей високий рівень підтримки.

– Як довго США готові допомагати Україні фінансово?

– Я думаю, ми вже надаємо безпрецедентну підтримку. Але ми готові підтримувати Україну стільки, скільки знадобиться.

– Скільки знадобиться для перемоги?

– Ми завжди казали, і це казав президент, що ми не збираємося казати Україні, що саме вважати за перемогу, або ж змушувати Україну поступатися територією чи щось на кшталт цього. Цього робити ми не збираємось. Що ми хочемо бачити – це те, що ми підтримуємо суверенну, незалежну, демократичну і процвітаючу Україну. Тож вся ця підтримка покликана допомогти українській владі досягти цієї мети.

– Ви вірите, що санкції проти Росії матимуть потужний ефект?

– Я думаю, вони вже мають ефект. І санкції працюють таким чином, що ефект від них часто вимагає часу. Зараз очевидно, виходячи з рівня ВВП, інфляції та інших індикаторів, що санкції вже мають вплив.

– Я запитую це, бо російські посадовці постійно погрожують Україні, США і Заходу в цілому: якщо Захід надаватиме Україні більше зброї, або якщо Захід накладе більші санкції, то Росія піде на «жорсткі кроки» або на ескалацію військової агресії. Яка реакція США на такі погрози?

– Я – посол США в Україні. Тож мій фокус на тому, як ми підтримуємо Україну, не на заявах, які озвучують інші країни.

З моєї точки зору, і того, якою є наша політика, ми маємо надавати Україні зброю, щоб забезпечити її перевагу на полі битви. Тож коли настане час, коли Україна вирішить, чи уряд, чи президент вирішать сісти за стіл перемовин, то українська позиція буде сильною.

– Як США реагуватимуть, якщо Росія спробує анексувати новоокуповані території України? Чи призведе це до нових санкцій проти Росії, чи можуть вони бути сильнішими, ніж є зараз?

– Це те, за чим ми уважно стежимо. І це те, на що ми вважаємо, необхідно давати відповідь. Це обурливо, що Росія намагається анексувати територію України. Але це не несподівано.

Ми бачили, як це було у Криму в 2014 році. І здається, вони використовують ту ж методичку. Ми бачимо, що в Херсоні та інших частинах України, які зараз окуповані Росією, намагаються видавати паспорти, вимагати російську мову в школах та адміністраціях, встановлювати проксі-лідерів у цих адміністраціях. Це обурливо, і не відповідає міжнародному праву.

Тож наша позиція полягає в тому, щоб водночас привертати увагу до цього і переконатися в тому, що наші партнери і союзники про це знають, а потім вжити кроків, якщо Росія все ж вирішить це зробити.

Ми продовжимо накладати санкції проти проксі-посадовців і вживати інших заходів, які в майбутньому не дозволять коли-небудь визнати подібну анексію.

– Можливо, США та союзники могли б щось зробити, щоб запобігти цій можливій анексії?

– Я на це сподіваюсь. Білий дім також цього тижня опублікував певну інформацію щодо цього, і заявив, що в нас є розвідувальна інформація, і зараз ми її оприлюднили – деталі того, якими можуть бути ці плани анексії.

І, так само, як і перед повномасштабною війною, перед тим, як Росія почала свою масштабну війну проти України 24 лютого, ми теж так зробили. І це, на мою думку, було дуже важливим і ефективним дипломатичним підходом з боку президента Байдена і держсекретаря Блінкена, ми привертаємо увагу до цих дій ще до того, як вони стаються. Тому що вони вже відбувалися у минулому. І ми бачимо, до чого йде.

Тож коли ми обговорюємо це публічно, ми сподіваємось залучити наших союзників і партнерів до підняття ціни, і кажемо Росії, яку ціну вона заплатить, якщо вони продовжать йти шляхом спроб анексувати території України.

Всі новини дня

Чого очікувати від виступу Байдена у Конгресі "Про стан справ у країні"?

Звернення президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні" 1 березня 2022. Shawn Thew/Pool via AP, File

Президент США Джо Байден виступить у вівторок із традиційною промовою "Про стан справ у країні". Трансляцію промови о 9 вечора за Вашингтоном (3 ночі за Києвом) вестиме українська служба Голосу Америки.

Серед тем, про які, ймовірно, говоритиме Байден - стан економіки, соціальні видатки та російська війна в Україні. Зазвичай промова "Про стан справ у країні" готується тижнями за участі багатьох спічрайтерів і посадовців адміністрації. Торік промова Байдена прозвучала лише через кілька днів після вторгнення Росії в Україну і була зосереджена на поясненні відповіді США.

Звернення до виборців

Лише три місяці тому республіканці взяли контроль над Палатою представників, й ця промова може ознаменувати неофіційний початок сезону президентської кампанії 2024 року, адже за очікуваннями Байден може оголосити про свої плани змагатись за переобрання найближчими тижнями.

Ця промова може надати Байдену доступ до найбільшої телевізійної аудиторії за весь рік. За даними Nielsen, торік цю промову на американському телебаченні дивилося приблизно 38,2 мільйона людей.

Виступ також дасть президенту можливість заручитись більшою підтримкою серед демократів, деякі з яких стурбовані зокрема його віком. У листопаді Байдену виповнилося 80 років, а в разі переобрання йому буде 82 на початку другого терміну.

Присутні на виступі

Промову виголошують під час спільного засідання Конгресу. Запрошують всіх представників Сенату, контрольованого зараз демократами, і Палати представників, контрольованої республіканцями. Також присутні урядовці з кабінету Байдена, представники Пентагону та Верховного суду.

Президент запрошує й інших гостей, які сидять у ложі першої леді. Їхня присутність може посилити тезу, яку він висловлює у своїй промові. Серед них цього року - посолка України у США Оксана Маркарова "на знак визнання постійної підтримки США з боку України майже через рік після того, як Росія почала свій неспровокований напад", повідомляє Білий дім.

Серед інших, у ложі першої леді буде вокаліст гурту U2 Боно, активіст у боротьбі з ВІЛ/СНІДом і бідністю. "Працюючи разом з іншими активістами, він відіграв ключову роль у формуванні громадської та двопартійної політичної підтримки для створення PEPFAR (Надзвичайного президентського плану допомоги хворим на СНІД), програми, оголошеної президентом Бушем у його промові "Про стан справ у країні" двадцять років тому, яку просував тоді ще сенатор Байден".

Представники Конгресу також запрошують своїх гостей. Зокрема голова Комітету Палати представників у закордонних справах Майкл МакКол повідомив, що він запросив Рою Рахмані, яка була першою посолкою Афганістану в Сполучених Штатах, щоб надіслати сигнал жінкам Афганістану.

"Черговий наступник"

Єдина людина з уряду, яка не прийде на виступ, - це так званий "черговий наступник" (designated survivor), представник або представниця кабінету Байдена. Цю людину розміщують у безпечному місці, і їй буде доручено взяти на себе управління країною, якщо у Конгресі станеться катастрофа, що забере життя чи зашкодить здоров'ю президента та іншим його наступникам за Конституцією - віце-президенту й спікеру Палати представників.

Відповідь республіканців

За традицією, після виступу президента "Про стан справ у країні" слово дається представникам опозиції для короткого звернення. Цього року республіканці обрали для відповіді губернатора Арканзасу Сару Гакабі Сандерс, яка була прес-секретаркою Білого дому при Дональді Трампі.

Росія намагається відновити великий наступ в Україні від початку січня - розвідка Міноборони Британії

Українські військовослужбовці ведуть вогонь з реактивної системи залпового вогню БМ-21 "Град" по російських позиціях на передовій поблизу міста Мар'їнка, Донецька область, Україна, 7 лютого 2023 року. REUTERS/Marko Djurica

Росія, ймовірно, намагається відновити великі наступальні операції в Україні з початку січня 2023 року, зазначено нині в оцінці стану бойових дій в Україні розвідки Міноборони Британії.

Британські експерти вважають, що оперативна мета Кремля "майже напевно полягає в захопленні решти контрольованих Україною частин Донецької області".

При цьому "російським військам вдалося отримати лише кілька сотень метрів території на тиждень. Це майже напевно тому, що Росії зараз не вистачає боєприпасів і маневрених одиниць, необхідних для успішного наступу. Старші командири, ймовірно, розробляють плани, які вимагають від недоукомплектованих, недосвідчених підрозділів досягати нереалістичних цілей через політичний і професійний тиск", - зазначено у повідомленні розвідки.

Тим часом нині представник опозиційної Лейбористської партії Джон Гілі закликав Лондон розробити нову стратегію для нарощування військового виробництва та перегляду закупівель, щоб краще підтримувати Київ і дати сигнал Москві, що ситуація може стати тільки гіршою.

"Те, що зараз вимагається від британського уряду... це не просто ситуативні оголошення про військову допомогу... а довгостроковий план, який веде нас до 2023 року і далі для військової, дипломатичної, економічної, гуманітарної допомоги, яку ми готові надати Україні", – сказав Гілі Reuters.

Якщо Китай допоможе Росії обходити санкції, це матиме наслідки - Держдеп США

Лідери Китаю і Росії у Пекіні, 8 червня 2018 року. Фото: AP Photo/Alexander Zemlianichenko

США уважно стежать за діями Китаю і вживатимуть заходів, якщо Пекін допомагатиме Росії обходити західні санкції або надаватиме зброю для війни проти України. Про це під час брифінгу у Вашингтоні 6 лютого заявив речник Державного департаменту Нед Прайс.

“Наше повідомлення до КНР було дуже простим: ми уважно стежимо за ситуацією, і якщо бачитимемо спроби допомогти Росії обійти санкції, які десятки країн у всьому світі запровадили проти Кремля й президента Путіна за агресію проти України, а також якщо надаватимуться смертоносні матеріали, які Росія могла б використати проти мирного населення та України, то це матиме свою ціну та наслідки”, - сказав речник Держдепу США.

За його словами, так звана “нейтральна позиція” Китаю щодо жорстокої війни РФ проти України насправді є наданням росіянам політичної підтримки.

Щодо стосунків США і Китаю Прайс зауважив: “Ми є великими прихильниками діалогу та дипломатії”, - та додав, що діалог між високопосадовцями обох країн триває, попри скасований напередодні політ держсекретаря Ентоні Блінкена до Китаю через повітряну кулю-шпигунку Китаю у повітряному просторі США.

Посадовець також згадав співпрацю Росії та Ірану й наголосив про санкції, що, як повідомляв Голос Америки, були нещодавно накладені на виробників іранських дронів.

Напередодні США також попередили Туреччину про неприпустимість обходу санкцій щодо Росії.

​​​​​​​Московський патріарх «працював на КДБ» ще в 1970-х, кажуть у Швейцарії

У швейцарській пресі опубліковані матеріали поліції Швейцарії, які вказують на співпрацю теперішнього патріарха Російської православної церкви Кірілла з КДБ (Комітет державної безпеки СРСР), коли він з 1971 до 1974 року був представником Московського патріархату в організації Світова рада церков у Женеві.

Увага до глави Російської православної церкви зараз особливо велика з огляду на те, що він фактично підтримує російське вторгнення в Україну, а російські священики благословляють армію на війну та обіцяють опрощення гріхів російським солдатам.

Тижневики Sonntagszeitung та Le Matin Dimanche повідомляють, що отримали доступ до матеріалів поліції в національному архіві Швейцарії.

В публікаціях йдеться, що патріарх (світське ім’я Володимир Гундяєв), під кличкою «Міхайлов» працював для КДБ, зокрема виконуючи пропагандистську роль, відкидаючи звинувачення про утиски релігійних свобод комуністичною владою у тодішньому СРСР.

Москва також використовувала участь в міжнародних організаціях і зокрема у Світовій раді церков для критики західних держав і зокрема США.

Le Matin Dimanche подає коментарі родича патріарха Кірілла Міхаїла Ґундяєва, який зараз працює представником Московського патріархату в Женеві.

Міхаїл Ґундяєв визнав, що його дядько перебував «під суворим контролем КДБ», але стверджував, що той не був агентом.

Велика Британія і Канада влітку 2022 внесли московського патріарха до санкційних списків за його ідеологічну роль в російської агресії проти України.

Європейський Союз також хотів накласти санкції на патріарха Кірілла, але приязний до Росії уряд Угорщини, посилаючись на захист релігійних свобод, домігся, щоб його ім’я було вилучене.

Патріарх Кірілл, повторюючи твердження президента Путіна, каже, що Росія, воюючи в Україні, буцімто захищається від зовнішніх намагань її знищити, або насадити росіянам інші цінності.

У січні Кірілл сказав у проповіді, що неназвані зовнішні сили хочуть «нав’язати їм (людям в Росії) якісь цінності, які навіть і цінностями назвати неможливо, щоб вони були як всі і підпорядковувалися тим, у кого є сила контролювати більшу частину світу».

Він також наголошував на тому, що Росія налаштована на перемогу над ворогами.

Папа Римський Франциск на початку теперішнього російського вторгнення в Україну застерігав патріарха Кірілла, щоб він не був «вівтарним хлопчиком (прислужником) Путіна».

Франциск розповів італійському часопису Corriere della Sera, що під час 40-хвилинної телефонної розмови з російським церковним лідером у березні 2022 року, московський патріарх більшу частину спілкування витратив на виправдовування війни проти України.

Дивіться також:

Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії. Відео

Психологічна реабілітація - один з базових елементів відновлення бійців на ротації. Нещодавно Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії.

Більше

XS
SM
MD
LG