Спеціальні потреби

Актуально

Комітет США з визнання Голодомору геноцидом намагається включити Голодомор до навчальних програм американських шкіл

Для багатьох американців українського походження поширення знань про Голодомор вже не одне десятиліття є вкрай важливою місією. Один із шляхів, який наближає до досягнення цієї непростої мети, - включення теми до шкільної програми з історії у американських школах.

Саме таку ціль кілька років тому поставив собі Крайовий комітет США з визнання Голодомору геноцидом. Михайло Савків, голова комітету, пояснює - Крайовий комітет разом зі своїми осередками в штатах намагається систематизувати підхід і домогтися того, щоб учні американських шкіл в рамках вивчення світової історії слухали і лекції про Голодомор.

Історія Голодомору: яку амбітну мету поставили собі українці США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:53 0:00

Мета досить амбітна та потребує багато часу, адже, на відміну від України, де освітні програми централізовані, в Сполучених Штатах навчальні курси пишуться та затверджуються місцевими відділами освіти. «Кожен штат та кожна школа навіть свої має правила, тому на жаль, наш шлях буде тривати трошки довше, ніж нам хотілося», - додає Савків.

Доріс Дужий – одна з активісток, яка допомагає комітету. Дужий – освітянка, мешкає у штаті Мічиган. Впродовж багатьох років вона викладала тут світову та американську історію. І не один рік домагалася того, аби у програму з вивчення історії в школах Мічигану був включений розділ про геноциди 20 століття.

У 2016-му її робота принесла результат, губернатор штату запровадив обов`язкове вивчення теми геноциду ХХ століття у державних школах. Дужий називає цей момент знаковим, адже це, по суті, дозволило включити до цієї програми і розділ про Голодомор, який був геноцидом українського народу. «Голодомор підпадає під це поняття. Ми хотіли переконатись, що Голодомор буде згадуватися у всіх стандартах, щоб, якщо вчителя попросять розповісти про Голокост чи Руанду, чи Камбоджу, чи інші геноциди ХХ століття, Голодомор також буде включений», - пояснює Дужий.

Дужий сама розробила та написала і плани уроків для учнів про Голодомор. Вони знаходяться у відкритому доступі для вчителів Мічигану, проте, за словами Дужий, вони адаптовані і під загальнодержавні правила. «Зараз є кілька версій планів уроків, які публікувались протягом багатьох років і постійно оновлюються. Мої конкретні плани уроків опубліковані на веб-сайті і будь-який вчитель Мічигану може зайти на сайт, в пошуку ввести слово геноцид, і отримати інформацію про голодомор», - каже вона.

Досвідом просування вивчення геноциду та Голодомору в Мічигані, сподівається Дужий, зможуть користуватись і в інших штатах. Аби підняти це питання на загальнодержавному рівні, у вересні вона запропонувала Національній раді соціальних наук (американська асоціація, що займається підтримкою викладання соціальних наук) проводити вебінари про Голодомор для їхніх вчителів. У вересні і жовтні Савків та Дужий провели перші два заходи: один – загальнодержавний, другий – для вчителів Техасу.

Американські учителі хотіли знати не тільки про Голодомор, але і про роботу Комітету з визнання Голодомору геноцидом, українську громаду та чому для українців так важливо поширювати знання про Голодомор, і чому, відповідно, це має бути цікаво для американських учнів

За словами Дужий, дев'ять з десяти вчителів на семінарах не чули про Голодомор. Савків додає, що під час лекції вчителі мали змогу ставити питання. Він розповідає, що учителі хотіли знати не тільки про Голодомор, але і про роботу Комітету з визнання Голодомору геноцидом, українську громаду та чому для українців так важливо поширювати знання про Голодомор, і чому, відповідно, це має бути цікаво для американських учнів.

Окрім лекцій, Савків та Дужий також передали вчителям навчальні матеріали, зокрема, підручник про Голодомор та плани уроків. Савків каже, що пандемія та зустрічі он-лайн значно спростили організацію заходів. Адже тепер не потрібно фізично збирати вчителів.

Аби не втрачати темп та можливості, комітет планує найближчі кілька місяців провести ще низку вебінарів для вчителів інших штатів. Взагалі мета – охопити викладачів усіх штатів. Дужій також додає, що під час вебінарів, вони просять вчителів займати більш активну позицію щодо включення теми Голодомору до шкільної програми. «Ми заохочуємо їх іти до своїх шкільних рад, звертатися до керівництва та говорити: ось ця інформація, яку ми хочемо презентувати учням у школах», - пояснює вона.

Дужий визнає, через специфіку системи освіти в Сполучених Штатах, попереду непроста та довга дорога. Проте активісти крок за кроком готові долати її, аби якомога більше американських учнів на запитання, що таке Голодомор, не знизували плечима, а відповідали, що це страшна сторінка світової історії, коли були замордовані мільйони українців.

Дивіться також: Cурогатний досвід в Україні: eксклюзивне інтерв'ю із новими батьками з Австралії. Відео


Всі новини дня

Британія та Польща збудують два тимчасові селища на Львівщині та Полтавщині на 700 людей

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі: «Протягом останнього року Путін продовжував атакувати цивільні будинки та інфраструктуру, за що український народ заплатив високу ціну».

Британія та Польща планують збудувати два тимчасові селища в західній і центральній Україні, щоб забезпечити житлом жителів східних районів України, які були змушені покинути свої домівки через вторгнення Росії, повідомив британський уряд у вівторок, 28 березня.

Поселення на понад 700 найбільш потребуючих людей, яких забезпечать світлом, теплом і домівками, планується збудувати у Львівській та Полтавській області. На цю програму виділено 10 мільйонів фунтів стерлінгів, що є приблизно 12,3 мільйона доларів США. Її реалізує польський фонд солідарності, який базується на польській програмі, яка вже діє і забезпечила житлом десятки тисяч переселених українців, мовиться у заяві.

«Протягом останнього року (президент Росії Володимир) Путін продовжував атакувати цивільні будинки та інфраструктуру, за що український народ заплатив високу ціну», – заявив міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.

Потребуючих у десятки разів більше

В урядовій заяві мовиться, що цією допомогою зможе скористатися лише незначна частина із близько 6 мільйонів переміщених осіб в Україні, які були «змушені покинути свої домівки та зіткнутися з морозною зимою через жорстоку військову агресію Росії проти України, що є повним порушенням Статуту ООН та міжнародного права».

Загалом, мовиться у заяві, за оцінками, понад 17,6 мільйонів людей в Україні потребують гуманітарної допомоги, понад вісім мільйонів зареєструвалися як біженці в Європі – це найбільша кількість біженців у Європі з часів Другої світової війни. Через катастрофічні наслідки російського вторгнення майже 50% довоєнного населення України потребує гуманітарної допомоги.

Міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау заявив, що Польща першою прийшла на допомогу Україні вже рано вранці 24 лютого 2022 року. Невдовзі долучилася Велика Британія, щоб спільними зусиллями допомогти Україні та її народу.

«Зі сторінок польської історії ми знаємо, що Україна бореться не тільки за їхню свободу, а й за нашу свободу. Немає вільної Європи без вільної України», – наголосив глава польського МЗС.

Партнери надали українцям тепло і світло, допомогли з водою

Посли Великої Британії та Польщі в Україні Мелінда Сіммонс і Бартош Ціхоцкі у понеділок разом із ключовими українськими посадовцями відвідали відкриття нового житлового містечка на околиці Львова.

Міський голова Львова Андрій Садовий сказав, що завдяки підтримці міжнародних партнерів «сотні людей отримали шанс на нове життя, адже Росія забрала їхнє старе».

За даними британського уряду, постійні напади Росії на енергетичну інфраструктуру України залишили майже 10 мільйонів людей без світла. «Масові відключення електроенергії, деякі з яких тривали по вісім-дванадцять годин на добу, змусили сім’ї вдаватися до відчайдушних заходів для виживання, таких як танення снігу для отримання води або нагрівання цегли для отримання тепла», – мовиться в урядовій заяві.

Щоб допомогти українцям в найхолоднішу пору року, британсько-польське партнерство надасть генератори на суму 2,6 мільйона фунтів стерлінгів для підтримки до 450 000 людей у школах, лікарнях і громадських центрах у повторно захоплених і прифронтових районах, включаючи Харків, Донецьк, Запоріжжя, Миколаїв, Одесу та Херсон, зазначається у заяві.

Додатково уряди двох країн передадуть іншу допомогу для людей, що живуть у суворих зимових умовах, у розмірі до 2,5 мільйонів фунтів стерлінгів. Ці гроші буде передано через Український Червоний Хрест.

Звуки війни: без коментарів – про важку роботу українських військових. Відео

Звуки війни: без коментарів – про важку роботу українських військових. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

Звуки війни. ЗСУ тримають оборону в Бахмуті. Відео без коментарів – про важку роботу українських воїнів у смертельній небезпеці. 

Головною метою Путіна було стерти ідентичність України - Блінкен на Саміті за демократію 

Майбутнє демократії перебуває в переломній точці, у всьому світі ми бачимо, як автократи порушують права людини та пригнічують фундаментальні свободи, і війна в Україні ілюструє це найбільше. Про це заявив Держсекретар США Ентоні Блінкен під час віртуальної панелі «Справедливий і міцний мир в Україні» за участю міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби в рамках Саміту за демократію, який проходить у Вашингтоні.

Блінкен зазначив, що авторитарні режими виходять за межі своїх кордонів через дедалі агресивнішу ревізіоністську зовнішню політику.

"Ніщо так не ілюструє серйозність цієї загрози, як жорстока і невиправдана війна Росії проти України. У лютому 2022 року президент Путін розпочав повномасштабну війну проти народу України, намагаючись завоювати цю країну, повалити демократично обраний уряд, перекроїти їхні кордони. Насправді головною метою президента Путіна було стерти ідентичність України як незалежної суверенної нації, і щоб Росія її поглинула", - заявив Державний секретар США у своїй промові.

Блінкен додав, що війна, яку розпочав Путін, є нападом не лише на Україну, але й на міжнародний порядок, заснований на правилах, що прагне захистити міжнародний мир і стабільність, рівні права чоловіків і жінок, великих і малих націй. "Жертвами російської агресії є не лише українці, а й люди в усьому світі. Війни Кремля загострили гостру відсутність продовольчої безпеки, яка вже досягла кризового рівня через Covid-19. Зміна клімату та інші конфлікти поставили під загрозу мільйони людей і підняли ціни на добрива, паливо та продовольство, що ускладнило сім’ям у всіх частинах світу звести кінці з кінцями", - зазначив Блінкен.

Цього тижня у Вашингтоні відбувається Саміт за демократію. В події, що проходить у віртуальному режимі, за очікуваннями, візьме участь близько 120 країн.

«Справедливий і міцний мир в Україні» – дискусія в Держдепі США. Наживо з перекладом українською

Державний департамент США проводить дискусію «Справедливий і міцний мир в Україні» під головуванням Держсекретаря США Ентоні Блінкена.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

У віртуальній зустрічі бере участь президент України Володимир Зеленський, а також міністри закордонних справ низки держав. Дискусія проходить в рамках «Саміту за демократію 2023».

Дивіться трансляцію наживо з перекладом українською на онлайн-платформах Голос Америки Українською:

Близько 40 людей загинули під час пожежі в центрі утримання мігрантів на кордоні США та Мексики

Швидка допомога та рятувальники прибули на місце пожежі в центрі утримання іммігрантів у Сьюдад-Хуаресі, Мексика, 28 березня 2023 року. Фото AP

Щонайменше 39 людей загинули, ще 29 зазнали поранень унаслідок пожежі, що сталася ввечері у понеділок, 27 березня, в центрі тримання мігрантів у місті Сьюдад-Хуарес на кордоні США та Мексики, повідомляє Радіо Свобода з посиланням на видання АР.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Генеральна прокуратура Мексики розпочала розслідування обставин інциденту. Причини пожежі поки не встановлені. Як розповіли у Національному імміграційному інституті Мексики, у віданні якого перебуває обʼєкт, у центрі проживали дорослі чоловіки з Центральної та Південної Америки.

Сьюдад-Хуарес є головним перевальним пунктом для мігрантів, які хочуть потрапити до США. У місті безліч тимчасових притулків для громадян, які запросили притулок до США та очікують на розгляд своїх заявок владою. З іншого боку кордону розташоване місто Ель-Пасо, штат Техас.

Більше

XS
SM
MD
LG