Спеціальні потреби

Актуально

Американські волонтери почнуть повертатися в Україну не раніше жовтня

Волонтери Корпусу миру в Україні, 2019 рік

Про це в інтерв’ю «Голосу Америки» повідомив директор Корпусу миру США в Україні Майкл Кетовер

Коли в середині березня Корпус миру оголосив термінову евакуацію через пандемію коронавірусу, багато хто з добровольців навіть не встиг попрощатися з прийомною родиною, з українськими колегами. Як згадує Майкл Кетовер, волонтери дуже сумували, залишаючи Україну. Одні з них на той час прослужили тут уже півтора року, інші склали присягу 7 місяців тому. Щойно налагодили партнерські стосунки, увійшли в курс справ на місцях, тільки почали розмовляти українською і російською.

Майкл Кетовер: «Це був справжній шок для них. В аеропорту вони всі повторювали: ми повернемось, ми не можемо дочекатися, коли зможемо повернутись».

«Голос Америки»: Нинішня евакуація – друга в історії Корпусу миру США в Україні. Перша була у лютому 2014-го, за часів Майдану. Тоді волонтери повернулися лише через півтора року. Які прогнози цього разу?

1 жовтня 2020 року – це дата, яка нам здається найбільш оптимістичною


Майкл Кетовер: 1 жовтня 2020 року – це дата, яка нам здається найбільш оптимістичною для відновлення роботи Корпусу миру в усьому світі. Є країни, більш благополучні з погляду епідемічної ситуації: мало випадків коронавірусу, майже немає смертей. Вони, можливо, відкриються раніше.

Тут в Україні ми розраховуємо на кілька фаз повернення. Спочатку– маленькі групи, як ми це робили після попередньої евакуації, а потім решта, щоб відновити нашу присутність. Зараз розглядається саме така стратегія.

Раніше, до пандемії, ми планували прибуття великої групи (150 волонтерів) у серпні. Тепер це перенесено на березень наступного року. Саме тоді, як ми вважаємо, зможемо знову запросити велику групу.

Але цієї осені – сподіваємося – зможемо прийняти, як ми це називаємо, «реінституційну» групу. Це ті волонтери, які вже знають мову, мають певні знання з культури, встановлені зв’язки з українцями. Ідея полягає у тому, щоб повернути їх назад до їхніх громад. Якщо, звичайно, українські партнери далі зацікавлені.

«Голос Америки»: Хоч волонтерів евакуювали, офіс Корпусу миру в Україні продовжує працювати. Чи ви підтримуєте зв’язки з евакуйованими добровольцями? Якщо так, то чим вони зараз займаються вдома у США, які їхні плани?

третина евакуйованих добровольців продовжують свою волонтерську діяльність віртуально


Майкл Кетовер: Ми підтримуємо зв’язки з ними всіма. І я щасливий повідомити, що принаймні третина евакуйованих добровольців продовжують свою волонтерську діяльність віртуально, у віддаленому режимі. Працюють з українськими молодіжними клубами, проводять тренінги з фінансової грамотності, навчання за програмою PEPFAR (Надзвичайна ініцатива Президента США з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ/СНІД). Волонтери організували також клуби з вивчення англійської мови онлайн для школярів, учителів, ветеранів.

Ось учора я спілкувався з одним із наших добровольців, який до евакуації служив у Луцьку, допомагаючи реалізувати програму DOBRE. Зараз він продовжує – онлайн – залучати українську молодь до процесів децентралізації.

Отож ми й далі працюємо в Україні. Різниця полягає тільки у тому, що тепер волонтери роблять це дистанційно.

більшість уже підтвердили, що хочуть повернутися


Щодо планів – більшість уже підтвердили, що хочуть повернутися. І наші українські партнери повідомили, що на це сподіваються. Тож ми повернемо усіх, як тільки з’явиться така можливість.

«Голос Америки»: Чи плануються, після відновлення роботи місії, новинки до ваших програм?

Майкл Кетовер: Ми тут тому, що Міністерство освіти запросило нас викладати англійську мову. Це наш основний проект, і ми продовжимо це робити. Плануємо також додати деякі програми з інформаційних технологій. Спробуємо подивитися, як може виглядати шкільне навчання в майбутньому, якщо вакцину від коронавірусу не буде так швидко знайдено.

Два інші наші основні проекти – з молодіжного розвитку та розвитку громад. Це далі залишається для України пріоритетом, і ми далі над цим працюватимем. З урахуванням змін, які приніс у світ COVID-19.

«Голос Америки»: До епідемії українська місія Корпусу миру була найбільшою в світі. Який Ваш прогноз: чи збереже вона цей статус, коли пандемія вщухне?

Майкл Кетовер: Я пишаюся тим, що українська програма Корпусу миру є найбільшою в світі. Позаторік ми мали 461 волонтера, а торік 432 американських волонтери, які перебували тут одночасно.

Україна надзвичайно важлива для Сполучених Штатів – і з геополітичної, і з культурної точки зору. І Корпус миру тут фокусується не тільки на тому, щоб допомагати уряду в здійсненні його програм, але й у тому, щоб вибудовувати стосунки. Коли американська молодь налагоджує контакти з українською молоддю, то у сучасному світі, де є соціальні медіа, ці зв‘язки можуть тривати все життя.

Тож ми дуже пишаємося тим, що маємо тут, в Україні, найбільшу місію в світі.

ми сподіваємося знову бути найбільшими


І так, ми сподіваємося знову бути найбільшими. Побачимо тільки, якою буде ситуація з коронавірусом.

Дивіться також: Емігрант із Узбекистану знайшов покликання до малярства... в американській в’язниці. Відео

Всі новини дня

Північна Корея постачала ракети ПВК "Вагнер" - Столтенберг

Північнокорейська зброя під час параду у Пхеньяні, 1 січня 2023. Фото: North Korea's Korean Central News Agency (KCNA).

Північна Корея поставляла озброєння для російських найманців ПВК "Вагнер" для війни в Україні, заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг. Виступаючи у Сеулі, очільник Альянсу заявив, що безпека НАТО й безпека Південної Кореї як партнера "тісно пов'язані", а безпекові виклики - спільні.

"Загроза з боку Північної Кореї є однією з них. Північна Корея продовжує свою провокаційну та дестабілізуючу поведінку, включаючи безпрецедентні ракетні випробування за останній рік, а також продовження ядерної діяльності та риторики, - сказав Столтенберг. - Північна Корея також поставляла ракети і снаряди російській групі "Вагнера", далі розпалюючи загарбницьку війну Росії проти України".

У грудні Вашингтон і Лондон заявили, що російська приватна військова компанія "Вагнер", яка активно задіяна у війні в Україні, отримала партію зброї з Північної Кореї. Речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі сказав 22 грудня, що згідно з американською інформацією той перший вантаж отриманий компанією "Вагнер" містив зокрема ракети.

Відповідаючи на запитання про те, коли війна Росії в Україні може закінчитись, генсек сказав: "Президент Путін може закінчити війну сьогодні. Але проблема полягає в тому, що ми не бачимо жодних ознак того, що президент Путін і правителі в Москві готуються до миру. [...] Що вони активно купують нову зброю, більше боєприпасів, нарощують власне виробництво, але також купують більше зброї в інших авторитарних державах, таких як Іран і Північна Корея. [...] Для всіх, хто вірить у демократію, в заснований на правилах міжнародний порядок, надзвичайно важливо, щоб президент Путін не виграв цю війну. Частково тому, що це буде трагедія для українців, але й небезпечно для всіх нас. Це зробить світ небезпечнішим. Тому що тоді повідомлення авторитарним лідерам, також у цій частині світу, також у Пекіні, буде таким, що застосування сили – це спосіб отримати те, що ви хочете".

Раніше Голос Америки повідомляв, що Столтенберг закликав Південну Корею збільшити військову підтримку України, посилаючись на досвід інших країн, які змінили свою політику ненадання зброї країнам у конфлікті після вторгнення Росії.

У статті використано матеріали Reuters

«Я закликаю Республіку Корея продовжувати й поглибити саме військову підтримку», – генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ. Відео

«Я закликаю Республіку Корея продовжувати й поглибити саме військову підтримку. Це рішення приймати вам, але я скажу, що кілька союзників по НАТО, політика яких полягала у відмові від експорту зброї в країни, що перебувають у конфлікті, зараз змінили цю політику», – генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ

Столтенберг закликав Південну Корею збільшити військову підтримку України

Генсек НАТО Єнс Столтенберг під час візиту до Сеула, Південна Корея, 29 січня 2023. Kim Min-Hee/Pool via Reuters

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав Південну Корею збільшити військову підтримку України, посилаючись на досвід інших країн, які змінили свою політику ненадання зброї країнам у конфлікті після вторгнення Росії.

Столтенберг виступав у Сеулі під час поїздки, що спрямована на зміцнення зв'язків із західними союзниками в Азії на тлі війни Росії в Україні та зростання конкуренції з Китаєм.

Генсек подякував Південній Кореї за її нелетальну допомогу Україні, але закликав її зробити більше, додавши, що існує "термінова потреба" в боєприпасах: "Я закликаю Республіку Корея продовжувати і активізувати конкретне питання військової підтримки".

"Зрештою, це рішення приймати вам, але я скажу, що кілька союзників по НАТО, політика яких полягала у відмові від експорту зброї в країни, що перебувають у конфлікті, зараз змінили цю політику", - сказав він, посилаючись на Німеччину, Швецію та Норвегію.

"Якщо ми не хочемо, щоб автократія і тиранія перемогли, то їм (українцям) потрібна зброя, це реальність", – додав Столтенберг.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Південна Корея підписала угоди про постачання сотень танків, літаків та іншої зброї до Польщі. Але президент Юн Сук Йоль заявив, що закони Південної Кореї забороняють постачання зброї країнам, які перебувають у конфлікті.

Ймовірність конфлікту США з Китаєм через Тайваня дуже висока - конгресмен Маккол

Прапори Тайваню і США перед зустріччю у Тайпеї, 27 березня 2018. REUTERS/Tyrone Siu

Ймовірність конфлікту США із Китаєм через Тайвань "дуже висока", вважає новий голова Комітету з іноземних справ Палати представників Конгресу республіканець Майк Маккол.

Раніше генерал Військово-повітряних сил США Майк Мініган попередив у службовій записці, що в найближчі два роки можлива війна США з Китаєм. У записці, датованій 1 лютого, але опублікованій у п'ятницю, Мініган заявив: "Моя інтуїція підказує мені, що ми воюватимемо у 2025 році".

"Я сподіваюся, що він помиляється... Але я думаю, що він має рацію", – сказав Маккол в інтерв'ю каналу Fox.

У США і на Тайвані в 2024 році відбудуться президентські вибори, що потенційно створить можливість для Китаю вжити військові дії, пише Мініган.

Маккол сказав, що якщо Китаю не вдасться встановити контроль над Тайванем ненасильницьким шляхом, то вони будуть розглядати можливість військового вторгнення. "Ми маємо бути готовими до цього", - сказав він і звинуватив адміністрацію президента Джо Байдена у проектуванні слабкості після невдалого виведення військ з Афганістану, що може зробити війну з Китаєм більш імовірною.

"Ймовірність того, що може виникнути конфлікт з Китаєм (у зв'язку з) Тайванем та Індо-Тихоокеанським регіоном, дуже висока", - сказав Маккол.

Думка генерала не відображає думку Пентагону, але свідчить про стурбованість американських військових на вищому рівні з приводу можливої спроби Китаю встановити контроль над Тайванем. У суботу представник Пентагону заявив, що коментарі генерала "не відображають точку зору Міністерства (оборони) щодо Китаю".

Міністр оборони Ллойд Остін заявив на початку місяця, що він серйозно сумнівається, що активізація військової діяльності Китаю поблизу Тайванської протоки є ознакою неминучого вторгнення Пекіна на острів.

Польща може надати Україні винищувачі F-16 за погодження з НАТО – Моравецький

Американський винищувач F-16 під час навчань CRUZEX у Бразилії. 21 листопада 2018. REUTERS/Paulo Whitaker

Прем’єр-міністр Матеуш Моравецький припустив передачу Україні винищувачів F-16 – про це він заявив на пресконференції в Седльцях 30 січня, цитують польські медіа.

«Як це було кілька місяців тому в контексті МіГів, будь-які інші літаки будуть реалізовуватися і, можливо, передаватися в координації з країнами НАТО. Тут ми будемо діяти в повній координації», – сказав голова польського уряду.

Голова Офісу президента України Андрій Єрмак заявив цього ж дня, що робота над отримання винищувачів F-16 продовжується.

«Маємо позитивні сигнали від Польщі, яка готова передати нам їх у координації з НАТО», – прокоментував він.

У вересні в інтерв’ю Радіо Свобода колишній посол США в Україні (2003-2006), директор Євразійського центру «Атлантичної ради» (Atlantic Council) Джон Гербст припустив, що США врешті-решт постачатимуть свої власні вдосконалені літаки, такі як F-15 та F-16. Але щоб ухвалити це рішення, Вашингтону, ймовірно, знадобиться шість або вісім місяців.

25 січня канцлер Німеччини Олаф Шольц після багатомісячних вагань погодив рішення надати ЗСУ танки Leopard 2 і дозволити іншим країнам постачати цей танк Україні. Проте Німеччина продовжує відмовлятися обговорювати надання Україні винищувачів.

Більше

XS
SM
MD
LG