Спеціальні потреби

Актуально

Україна виграє, а «Газпром» втрачає позиції на ринку газу в Європі, говорять експерти

Газові кризи, олігархи та холодні зими– Європа звикла дивитись на Україну як на слабку ланку в енергетиці. Однак експерти вказують - цього року в газовій сфері відбулись зміни, що можуть перетворити Україну з тягаря на повноцінного учасника енергоринку.

Європейські трейдери почали активно використовувати найбільші в Європі українські газосховища. Кількість іноземних компаній, що зберігають газ в Україні, зросла з 7 до 54, а обсяги газу, який вони зберігають, збільшились з 47 мільйонів до двох мільярдів кубометрів, згідно до даних «Укртрансгазу».

Астрономічним назвала ріст використання українських газосховищ британська експертка Аура Садабус в інтерв‘ю Українській службі «Голосу Америки».

«Відбувається надзвичайний, астрономічний ріст зберігання газу в Україні», - говорить Аура Сабадус, дослідниця британської консалтингової компанії ICIS, в інтерв‘ю Українській службі «Голосу Америки».

Аура Сабадус
Аура Сабадус

До швидкого розвитку українських газосховищ підштовхнули як внутрішньоукраїнські, так і міжнародні фактори, переконана Сабадус.

«Основні – це регуляторні зміни в Україні. По-перше, створення режиму митного складу, що означає, що міжнародні компанії, які хочуть зберігати газ в Україні, можуть це робити без розмитнення на три роки. По-друге - введення короткотермінових тарифів. Також є європейські фактори. Обмеження, введені через коронавірус, знизили попит в Європі. З іншого боку весняні поставки американського зрідженого газу, а їх було багато, змусили компанії закачувати якомога більше газу до європейських сховищ». Тому європейські компанії не мали іншого варіанту, як звернутись до України, говорить дослідниця.

В уряді США підтримали розвиток українських газосховищ. Зокрема американська урядова корпорація фінансування розвитку DFC забезпечила 38 мільйонів доларів страхування політичних ризиків для компанії з американськими інвестиціями Енергетичні ресурси України (ЕРУ), йдеться в заяві DFC, наданій «Голосу Америки».

«Зменшення залежності України від країн, які використовують енергетику в якості інструменту примусу, є пріоритетом національної безпеки та міжнародної політики США», - наголошують в DFC.

«Ми та інші зберігаємо свій газ саме на заході України», - сказав управляючий партнер найбільшого приватного газотрейдера в Україні компанії Енергетичні ресурси Укаїни (ЕРУ) Дейл Перрі під час онлайн конференції, організованої Американсько-Українською бізнесовою радою минулого місяця. Перрі зазначив, що наявність покриття політичних ризиків від DFC стало надзвичайно важливим фактором для компанії.

Наповнені українські газосховища означають, що з приходом зими Україна і європейські країни матимуть вибір, де брати газ, і це важливий фактор, який може позначитись на впливі «Газпрому» на ринок, зауважує Перрі.

«Газпромівська модель» втрачає актуальність на європейському ринку газу, говорить Дебра Кейган

Збільшення поставок американського зрідженого газу до Європи, зменшення попиту на енергоресурси через коронавірусні обмеження, а також - тепла минула зима – це ті фактори, через які газпромівська модель, що забезпечувала вплив Росії на європейську енергетику, втрачає свою актуальність, говорить колишня заступниця помічника Міністра оборони США Дебра Кейган.

Дебра Кейган
Дебра Кейган

«Багато країн, і це почала Литва в Європі, купують газ на спотовому ринку, а це набагато дешевше, ніж укладати довгостроковий контракт. А модель Газпрому роками була – втягувати в 5-10-річні контракти», - говорить Кейган.

«Не думаю, що багато країн захочуть укладати такі контракти. Навіщо це їм, якщо вони можуть значно дешевше отримати газ, ніж за ціною, яку пропонує Газпром?» - запитує аналітик.

Кейган вважає – зміна моделі поставок газу на енергоринок Європи ставить під сумнів економічну життєздатність проекту «Північний потік 2» і вже змушує російську компанію втрачати гроші в Європі.

«Ціна газу в Європі на тепер є значно нижчою, ніж витрати Росії на транзит трубопроводом через Білорусь, - зазначає Кейган. - Зазвичай Росія витрачає на доставку через Білорусь 48 доларів за тисячу кубометрів. А ціна на газ зараз трохи більше 30 доларів. Тому росіяни навіть не можуть окупити витрати на наземний транзит. Вони припинили в більшості своїй використовувати цей трубопровід, бо закачувати туди газ – це збільшувати видатки, які вони нескоро повернуть».

Україна може стати центром зберігання газу в Європі, якщо серйозно поставиться до викорінення корупції в енергетиці, погоджуються експерти

Україна вже стає центром зберігання газу в Європі і приймає надлишкові обсяги газу, зауважує Сабадус.

Тепер експертка закликає Україну розвивати торгівлю газом.

З усіх країн в регіоні Україна є найбільш просунутою в реформуванні ринку, хоча і почала значно пізніше, ніж інші країни регіону. Небезпека в Україні – це політична нестабільність, інтереси окремих осіб
Аура Сабадус

«Зараз активна торгівля газом йде на заході України – з Словаччиною, Угорщиною, Польщею, але, сподіваємось, торгівля зростатиме і на півдні – з Молдовою та Румунією, - говорить вона. - Після завершення контракту з Україною минулого року велику частину цих обсягів було переспрямовано Росією до Турецького потоку, але вже є інформація про 10 компаній, які підписали контракт на експорт газу до Румунії через Молдову».

Небезпекою в розвиткові цього напрямку є політична нестабільність та загрози корупції, говорять Сабадус.

«З усіх країн в регіоні Україна є найбільш просунутою в реформуванні ринку, хоча і почала значно пізніше ніж інші країни регіону. Небезпека в Україні – це політична нестабільність, інтереси окремих осіб, які хочуть впливати на «Нафтогаз» чи інші компанії і, можливо, нестача гарного управління».

А от Кейган менш оптимістична стосовно шансів України на європейському енергоринку і вказує на нещодавні дії керівництва України, які змусили сумніватись у відданості країни боротьбі з корупцією в газовій сфері.

«Україна має переконати Європу та Сполучені Штати, що вона серйозно налаштована у подоланні газової корупції раз і назавжди. Усунення реформаторів з «Нафтогазу» не було гарним кроком. Це негатив».

Зеленський сказав, що ми не хочемо іноземців в цих компаніях. Усунення цих людей надсилає повністю невірний сигнал
Дебра Кейган

Переговірники «Нафтогазу» блискуче провели переговори з Росією, зауважує Кейган. «Росія може взагалі не транзитувати газ, але протягом наступних 5 років вона все ще муситиме платити Україні транзитні видатки. Це - блискучі переговори. За переговорами і їх результатом дуже уважно слідкували в ЄС та США. Там вважали переговори блискучими і гадали, що Україна серйозно ставиться до викорінення корупції і укладання угоди на благо всієї країни, а не лише кількох олігархів», - додає Кейган.

Ще одне питання – це робота представників Заходу в українських державниї компаніях. «Зеленський сказав, що ми не хочемо іноземців в цих компаніях. Тут є проблема в тому, що всі сучасні компанії – міжнародні. В Словаччині та в Європі є представинки від різних країн в таких компаніях. Перевага цього - в уникненні корупції, бо немає обмеженого кола осіб, які навчались разом, мають спільні цілі і намагаються отримати зиск. Наявність представників з європейських країн в цих компаніях свідчила про те, що Україна серйозно налаштовано на подолання цих перепон. Усунення цих людей надсилає повністю невірний сигнал», - говорить Кейган.

Також вона радить Україні підвищити професіоналізм газових переговорів з сусідніми країнами. «Щоб стати серйозним гравцем на ринку, Україна має довести, що здатна укладати угоди, не створюючи надмірних проблем в переговорах, ставитись до перемовин серйозно, залучати експертів в галузі, а не тих, хто прагне збагатитись за рахунок держави, зазначає експертка.

Дивіться також: Як розумні дверні дзвінки стали джерелом найкумедніших відеороликів з тваринами

Всі новини дня

Глава Мінцифри розповів про комунікацію з Ілоном Маском та "нижчі ціни" на Starlink  

Ілон Маск - "один з найбільших приватних донорів нашої майбутньої перемоги" - сказав міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров (AP Photo/Armando Franca)

Віцепрем’єр-міністр України та міністр цифрової трансформації Михайло Федоров назвав американського мільярдера Ілона Маска "одним із найбільших приватних донорів майбутньої перемоги України". Про це він сказав в інтерв'ю Радіо Свобода, яке опублікували 3 лютого.

«Я думаю, що його [Ілона Маска] особистий вклад, його компанії – це більше, ніж 100 мільйонів доларів. І це інвестиції. Він є одним з найбільших приватних донорів нашої майбутньої перемоги. Тому на сьогодні у нас продовжується комунікація. Нещодавно я йому відправляв фото останньої партії Starlink, як їх використовують люди, як живляться оператори, енергетична інфраструктура", – сказав очільник Мінцифри України.

Михайло Федоров повідомив, що підтримує зв'язок з Ілоном Маском і розповідає йому про Україну.

"Я намагаюсь донести нашу позицію, трохи більше розповідати про Україну, поки що є зворотний зв'язок і є допомога. І я дуже обережно ставлюся до наших відносин, намагаюся показувати, що ми максимально ефективні партнери", - розповів міністр журналістці Радіо Свобода Софії Середі. За словами Федорова, він надсилає Ілону Маску фотографії та меми зі "старлінками".

На уточнення про те, чи вплинули якимось чином заяви Маска про неможливість безплатно надати Україні термінали Starlink, Федоров зазначив, що після цього «Україна отримала вже багато партій за ціною, яка трохи нижча, ніж взагалі вони коштують... Вони продовжують нас активно підтримувати».

Федоров наголосив на важливості терміналів Starlink на цій війні: "Моя суб'єктивна думка, що HIMARS у важливості такі ж самі, як Starlink. І можливо "старлінки" навіть трохи важливіші. Тому що це зв'язок для наших військових, це зв'язок для наших цивільних, це елемент критичної інфраструктури нашої армії, нашої країни".

За словами міністра, наразі в Україні є понад 30 тисяч "старлінків", "зараз ми привеземо ще одну партію із 10 тисяч", додав глава Мінцифри.

Starlink Ілона Маска – це супутникова інтернет-мережа компанії SpaceX, до якої входить понад 2000 супутників, що обертаються навколо Землі та зв’язуються з тисячами наземних терміналів.

У лютому з початком повномасштабного російського вторгнення в Україну Ілон Маск безплатно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

13 жовтня американський канал CNN із посиланням на лист, який отримав у своє розпорядження, повідомив, що компанія Ілона Маска SpaceX ще у вересні звернулася до Міноборони США із проханням взяти на себе фінансування використання Starlink для українського уряду та армії. Йдеться про понад 120 мільйонів доларів до кінця року і близько 400 мільйонів на наступний рік.

У жовтні цього ж року очільник SpaceX Ілон Маск заявив, що надання Starlink Україні коштувало його компанії 80 мільйонів доларів і може перевищити 100 мільйонів до кінця року. Він також писав у Твіттер, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Крим треба віддати Росії.

Заява Маска викликала осуд українського суспільства та реакцію президента Володимира Зеленського. Пізніше Маск заявив, що продовжує підтримувати Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

Байден: США "подбають" про китайську повітряну кулю

Президент Джо Байден відповідає на запитання журналіста у суботу, 4 лютого 2023 року, на авіабазі Національної гвардії Хенкок Філд у містечку Сіракузи, штат Нью-Йорк. (AP Photo/Patrick Semansky)

Президент Джо Байден заявив у суботу, що Сполучені Штати «збираються подбати» про китайську повітряну кулю, яка, пролітаючи над територією Сполучених Штатів, імовірно, мала шпигунську місію.

Як повідомляє агентство Reuters, по дорозі до Нью-Йорка, Байден відповів на запитання журналіста про те, чи є плани збити повітряну кулю, що летить над континентальною частиною США.

«Ми подбаємо про це», – сказав президент США.

Куля спостереження, яка летіла на великій висоті над територією США, що Вашингтон вважає "явним порушенням" суверенітету США.

У п’ятницю держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив, що у зв’язку з інцидентом він відклав свій візит до Китаю, який мав розпочатися протягом цих вихідних.

У телефонній розмові із колишнім міністром закордонних справ Китаю Ван Ї, якого нещодавно підвищили до посади високопоставленого чиновника із закордонних справ в комуністичній партії Китаю, Ентоні Блінкен назвав ситуацію з повітряною кулею "безвідповідальним вчинком і явним порушенням суверенітету США та міжнародного права, яке підірвало мету поїздки".

За даними Держдепу США, під час розмови держсекретар пояснив, що "зважаючи на цю проблему було б недоцільно відвідувати Пекін у цей час".

Як повідомив телеканал ABC News з посиланням на китайське інформаційне агентство "Сіньхуа", Ван Ї заявив, що Китай є відповідальною країною і завжди суворо дотримується міжнародного права, і обидві сторони повинні спілкуватися та уникати помилкових суджень.

У п'ятницю Китай визнав, що повітряна куля є китайською. У заяві Міністерства закордонних справ Китаю сказано, що це цивільний дирижабль, який використовувався для метеорологічних досліджень, що відхилився від свого маршруту через негоду.

Китай у своїй заяві також наголосив, що вони «не мали наміру порушити та ніколи не порушували територію чи повітряний простір будь-якої суверенної країни», і висловили жаль з приводу інциденту. У заяві зовнішньополітичного відомства КНР запевнили, що співпрацюватимуть зі США для розв'язання проблеми.

При цьому в заяві Пекін звинуватив «деяких політиків у США» у тому, що вони «скористалися» цією проблемою для дискредитації Китаю.

Представник Держдепартаменту сказав, що США залишаються при своїй думці, що куля використовувалася для спостереження.

Як повідомляє агентство Reuters, інцидент є ударом для тих, хто вважав, що візит держсекретаря Блінкена, про який в листопаді домовилися Байден і президент Китаю Сі Цзіньпін, міг би стати «запізнілою можливістю стабілізувати відносини, що стають все більш нестабільними». Останній візит держсекретаря США до Китаю відбувався у 2017 році.

У Вашингтоні помолилися за перемогу України у війні на Українському молитовному сніданку. Відео

У Вашинтоні за перемогу України у війні разом помолилися військові, діти, артисти, а також американські та українські політики. Український молитовний сніданок, який відбувся після національного молитовного сніданку у США, відкрила капеланка Конгресу.

Візит Байдена до Польщі обговорили представники канцелярії президента Польщі та Держдепу США

Чоловік із прапором США проходить повз американську бронемашину Stryker в м.Білосток, Польща. 24 березня 2015 року (AP Photo/Alik Keplicz)

Президент США Джо Байден може відвідати Польщу найближчим часом - про це повідомив голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі Марцин Пшидач після зустрічі у Вашингтоні з заступницею Держсекретаря США Венді Шерман та радником Білого дому з Нацбезпеки Джейком Салліваном.

“Як відомо від самого президента Байдена, президент Байден має намір приїхати до Польщі. Сьогоднішня розмова стосувалася саме цих планів на найближче майбутнє. Звичайно, подробиці такого візиту будуть повідомлені, коли буде визначена конкретна дата, але сьогоднішня розмова стала великим кроком вперед у питанні активізації зустрічей на найвищому політичному рівні між нашими президентами", – заявив Пшидач під час брифінгу з журналістами у Вашингтоні. Відео його брифінгу опублікувало Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі.

На запитання, чи є втома в американців від війни в Україні, Пшидач відповів, що «ні в Держдепартаменті, ні в Раді національної безпеки Білого дому не бачив такої втоми, навпаки». Він додав, що побачив "ідеї, активність і чуйність до наших [польських – ред.] ідей. Ми єдині й будемо працювати для збереження євроатлантичної єдності".

Водночас польські ЗМІ повідомляють, що президент Польщі Анджей Дуда у відповідь на питання про візит Байдена сказав, що “американська адміністрація, Білий дім несуть відповідальність за підтвердження такого візиту. … Президент [Байден] сказав, що він приїде в нашу частину Європи, тому ми очікуємо, що він обов’язково приїде, але детальну програму цього візиту оголосить американська сторона”.

У п’ятницю, 3 лютого, заступниця держсекретаря США Венді Шерман провела зустріч з радниками з питань національної безпеки Польщі – Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою.

“Продуктивна зустріч із радниками з питань національної безпеки Польщі Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою, щоб обговорити наше глибоке партнерство, лідерство Польщі у прийнятті українських біженців, нашу позицію проти агресії Росії та стратегічний діалог США та Польщі”, - написала у Твіттері Венді Шерман, заступниця Державного секретаря США.

Прес-служба Державного департаменту США повідомила, що сторони, серед іншого, “обговорили життєво важливу допомогу Україні та необхідність притягнення Росії до відповідальності за її жорстоку війну”.

Марцин Пшидач додав, що під час розмов з американськими посадовцями обговорювали також потенційні сценарії, як відповісти на потенційний наступ російських військ в Україні.

"Друга тема [обговорень] - це ситуація в самій Україні, можливі сценарії, які Володимир Путін найближчим часом може спробувати реалізувати, його очікуваний наступ. Яким чином відповісти на цей наступ, як мала б відповісти Україна, і як ми - сусідні країни-партнери - можемо їй допомогти", - розповів журналістам голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі та радник із нацбезпеки Марцин Пшидач.

Як повідомляв Голос Америки, окрему зустріч у Вашингтоні Марцин Пшидач, очільник Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі, та Яцек Сєвєра, голова Бюро національної безпеки Польщі, провели із Джейком Салліваном, радником Білого дому із національної безпеки США.

Про можливий візит президента Байдена у Польщу повідомляло раніше американське видання NBC News. Як писав Голос Америки, за даними цього ЗМІ, Білий дім розглядає кілька місць ймовірного візиту Байдена в Європу, включаючи Польщу. Таким чином в адміністрації вивчають способи, як Байден може відзначити річницю початку повномасштабної російської війни в Україні.

30 січня президент США підтвердив, що має намір відвідати Польщу, але ще не знає, коли саме.

"Танкісти ЗСУ швидко освоюють керування могутнім Challenger 2" - Міноборони Великої Британії  

Танки "Челленджер 2" та "Леопард 2" під час тренувань у Польщі. Фото: Міністерство оборони Великої Британії  

Міноборони Великої Британії повідомило, що українські танкісти дуже швидко засвоюють керування важкими танками “Челленджер 2”.

«Танкісти Збройних Сил України швидко освоюють керування могутнім Challenger 2 цього тижня. Велика Британія надає Україні танки Challenger 2, щоб допомогти їй захистити свою Батьківщину та повернути свою територію”, - написало у Твіттері Міністерство оборони Великої Британії й оприлюднило фотографії із тренувань українських екіпажів.

На сайті Кабінету міністрів Великої Британії повідомляють, що в суботу, 4 лютого, британський прем’єр Ріші Сунак провів телефонну розмову із президентом України Володимиром Зеленським.

“Прем’єр-міністр сказав, що минулого тижня зустрічався з українськими військовими, що тренуються у Великій Британії, його надихнула їхня мужність та історії про їхніх близьких вдома”, - мовиться у повідомленні британського уряду.

"Його увага зосереджена на тому, щоб забезпечити якнайшвидше надходження оборонної військової техніки Великої Британії на лінію фронту", - йдеться у повідомленні Офісу глави британського уряду.

Президент України Володимир Зеленський під час розмови подякував прем’єр-міністру Сунаку за танки та за навчання українських військових.

«У розмові з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком подякував за старт тренувань українських екіпажів на «Челленджерах». Також говорили про подальше розширення спроможностей української армії, різнобічну підтримку України на коротку та довгу перспективу», - написав президент Зеленський у Телеграмі.

Як повідомляв Голос Америки, Україна сподівається, що українські військові зможуть застосувати західні танки на полі бою уже навесні. "Я не думаю, що ми будемо чекати до літа. У нас немає часу чекати", - заявив у коментарі Голосу Америки аташе з питань оборони посольства України у США Борис Кременецький.

Воллес: Британські танки доставлять в Україну до літа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG