Спеціальні потреби

Актуально

Україна відзначає День Незалежності

Президент виступив на Софійській площі, тисячі захисників України зібрались на Майдані

Софійська площа замість Майдану. Для офіційних урочистостей з нагоди 29-ї річниці Незалежності цьогоріч було обрано незвичну локацію. Вперше святкування перенесли під стіни Софійського собору; вдруге від початку агресії Росії не проводився військовий парад.

Виступаючи з вітальною промовою, президент України Володимир Зеленський назвав рішення про зміну місця святкувань «поверненням до традицій предків», а великий парад пообіцяв провести в майбутньому, після перемоги над ворогом. Як він сказав, військова техніка - це не атракціон, і зараз її місце – на сході, де точаться воєнні дії. «Сьогодні всім ветеранам, добровольцям та волонтерам українці зможуть щиро подякувати і вклонитися під час їхньої ходи Хрещатиком», - зауважив він.

Президент промовляв зі сцени, що контурами повторювала карту України. Почав свій виступ з того, що заявив: завдяки домовленостям про тишу на фронті триває перемир’я і немає втрат. Як сказав Зеленський, «Ми всі просимо Бога лише про одне: нехай дні тиші стануть місяцями, місяці – роками, роки – століттями миру, злагоди і процвітання».

Левову частку своєї промови президент присвятив політичним опонентам. Зеленський закликав українців не дати нікому можливості посіяти розбрат в Україні- «ні сусідам, ні внутрішнім чужинцям, тим, що обкрадали нашу маму-Україну багато років, бо ніколи не вважали її рідною». Пообіцяв, що «ті, хто без бою подарував частину території, будуть давати свідчення, а не читати проповіді з патріотизму». Тих, то не готовий долучитись до розбудови України, нинішній глава держави закликав «не плутатися під ногами України, яка рухається вперед».

А після урочистої частини - промови та вручення нагород – на Софійській площі відбулося шоу. Артисти літали на повітряній кулі, співали в кабріолеті і навіть проїхалися бруківкою у вагоні метро.

А тим часом на Хрещатику і Майдані Незалежності стартував Марш захисників України, на який вийшли десятки тисяч людей – ветерани, громадські активісти, волонтери.

Хода захисників України відбувається вже другий рік поспіль. За інформацією українських ЗМІ, ветерани війни на Донбасі сформували 48 колон, на Хрещатику зібрались сотні людей, що вітають марш з прапорами і квітами.

Учасниками ходи стали і ті, хто вже не раз виходив на акції «Ні капітуляції» і не довіряють політиці президента щодо "миру за будь-яку ціну". Головне гасло цьогорічного маршу – «З незалежністю не жартують!».

Нині багатьох патріотів збурила новина, що надійшла напередодні. Голова ТКГ з врегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук подав до Верховної Ради звернення щодо проведення виборів на окупованих територіях.

У День Незалежності учасники Маршу захисників України планують провести Віче на Майдані та вшанувати пам'ять загиблих героїв біля стіни пам'яті на Михайлівській площі.

Дивіться також: За що американці люблять Україну. Відео

За що американці люблять Україну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:39 0:00

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG