Спеціальні потреби

Парламент зробив крок до вирiшення бензинової кризи


Головною темою в Україні досі залишається бензинова криза. На більшості автозаправок відсутні високооктанові марки пального, і це характерно для всіх областей України. Крок до вирішення проблеми сьогодні зробив парламент – депутати до нуля знизили ставку ввізного мита на пальне, аби наповнити ринок.

Сьогодні зранку до парламенту прийшов економічний блок уряду на чолі із прем`єром Юлією Тимошенко. Вона особисто просила депутатів зняти ввізне мито на світлі нафтопродукти. Таким чином урядовці сподіваються на наповнення ринку прибалтійським та норвезьким бензином. Експерти кажуть, що цей бензин якісніший від російського і тому коштуватиме дорожче. Однак урядовці сподiваються, що ціна, встановлена на рівні 3 гривень 20 копійок за літр, втримається. Ухвалення такого законопроекту дозволить Україні принаймні уникнути глибокої кризи – каже його автор Олег Салмін:

«Запасів, які є сьогодні в Україні, залишилося 10 днів, ну максимум на два тижні. З кожним днем ця ситуація погіршується. До 20 числа всі нафтопереробні заводи мають законтрактувати нафту на червень, і це самий головний фактор, чому ми лобіюємо цей закон. Цей закон дозволить забезпечити нормальний об`єм нафти, це стабілізує ситуацію на ринку і в нас не буде дефіциту».

Представляв ситуацію у парламенті міністр економіки Сергій Терьохін. Він каже, що складових кризи декілька:

«До виникнення дефіциту призвело: відкладений попит, який відкладався досі через затяжну весну. Виникнення ажіотажного попиту на високооктановий бензин, експорт з України, зупинка на НПЗ».

Терьохін прямо звунувачує в організації кризи російських поставщиків, які мають практичне монопольне становище на українському ринку: «Картельний зговір двох постачальників нафти в Україну – от і все», - сказав вiн.

З такою оцінкою категорично не згодні лише комуністи. Вони бояться, що внаслідок кризи нова українська влада остатчоно розсвариться з Росією, і закликають сісти за стіл переговрів з урядом тієї країни:

«Це зговір Лукойла і ТНК-ВР? Там що - лише російський капітал і бізнес? Ви що - хочете ще й з Європою посваритися, не тільки з Росією?».

Натомість урядовці говорять про необхідність підняття цін за транспортування російської нафти українськими газопроводами, оскільки Росія настільки підняла експортне мито на ввіз нафти до України, що тепер нині це коштує дорожче, ніж для європейців.

Паралельно політики кажуть про необхідність диверсифікації поставок енергоносіїв, оскiльки чергова бензинова криза вкотре вказала на цілковиту залежність України від Росії, наслідком якої може стати залежність політична.

XS
SM
MD
LG