Спеціальні потреби

Поширюється «комп’ютерна лють»


Люди все більше покладаються на комп’ютери, мобільні телефони та іншу техніку у бізнесі та повсякденному житті. Але передова техніка не обов’язково полегшує життя і багато людей сьогодні стають жертвами так званої комп’ютерної люті.

Пришестя комп’ютерів, а за ними різних технічних причиндалів -- від мобільних телефонів до роботизованих прибиральниць -- змінило наше життя до невпізнаваності. Нам доводиться все більше покладатися на «технологічні іграшки віку» для того, щоби функціонувати в суспільстві. Однак така залежність не обов’язково робить життя легшим. Люди дратуються. Результат -- потрощені комп’ютери, понівечені «мишки», розбиті принтери. За цими випадками гніву криється конкретний симптом, який психологи звуть синдромом комп’ютерної люті.

Суть комп’ютерної люті в тому, що призвичаївшись до роботизовано-технологічного середовища на праці, школі, вдома, люди будь-який виведений з ладу прилад сприймають вже як особистого ворога.

Кент Норман, професор психології в Університеті штату Меріленд, говорить, що люди настільки звикають до комп’ютерів та інших іграшок, що відчувають себе зрадженими, коли вони виходять з ладу. Його лабораторія провела опитування он-лайн причин такої поведінки. Виявилося, що десять процентів чоловіків б’ють по комп’ютеру, двадцять -- по монітору і розбивають комп’ютер, вісімдесят відсотків користувачів визнали, що лають свої комп’ютери. Назагал представники чоловічої половини мають тенденцію бути більше агресивними фізично, напевно, вполовину більше, ніж жінки, доходить висновку дослідження.

Сам Норман небезгрішний -- він одного разу зруйнував комп’ютер. Однак що таке комп’ютер -- це просто шматок металу, механічно-електронне знаряддя, отож, якщо так кортить, то можна шваркнути його та розрядитися. Але що, коли за цим гнівом на машину криється гнів на людину, але прихований? І якщо за комп’ютером випадково зазнає шкоди хтось інший -- дружина, діти? Це вже інший бік справи, уважають психологи.

Поширення комп’ютерної люті також породило нову індустрію -- комп’ютерних техніків, які за викликом завітають до вас цілодобово і намагатимуться відновити втрачену базу даних, або навіть повернути до життя колишнього улюбленця, що впав в немилість. Але якщо вже ви знаєте за собою таку слабину, то експерти радять на всяк випадок зберігати інформацію на дискетах.

Але чому б компаніям не будувати такі машини, які ніколи не псуються? Напевно, тоді б вони збанкрутували, чи не так? А якщо ви відчуваєте наближення гніву на комп’ютер, який крешнув, або працює повільно, то психологи радять просто відійти від нього на безпечну відстань, зробити кілька вправ, або вже зламати щось не таке коштовне.

XS
SM
MD
LG