Спеціальні потреби

«Мiжнародна Амністія» публiкує черговий щорiчний звiт


Правозахисна організація «Міжнародна Амністія» заявила, що війна з тероризмом призвела до порушень встановлених у світі норм прав людини, і фактично дала зелене світло урядам -- в ім'я національної безпеки -- нехтувати міжнародними законами.

В оприлюдненому в середу у Лондоні звіті, який охоплює порушення за 2004 рік, організація критикує зокрема Сполучені Штати за «відбіркове» занедбання міжнародних норм, як також за випадки знущання над полонениим. В документі наголошується, що поведінка окремих американських військовослужбовців створила прецедент і для деяких інших країн, які можуть вдатися до безкарних порушень прав людини.

В звіті крім цього викриваються злочини, вчинені в суданській провінції Дарфурi. Також говориться про те, що мільйони жінок і дівчат у світі терплять від всіляких форм зловживань, включно з ґвалтуваннями, каліченням геніталій та вбивствами.

«Міжнародна Амністія» закликала світових лідерів засудити всі порушення, які мали місце, і дотримуватися прав людини, як загальної для цілого світу гарантії безпеки.

В документi згадується також про Україну, де органiзацiя за минулий рік засвідчила відсутність прогресу у порівнянні з попередніми роками в подоланні таких явищ, як тортури у в’язницях, заборони демонстрацій, переслідування активістів політичних рухів, расистські напади та торгівля жінками. У квітні, говориться в документі, український омбудсмен Карпачова відзначила у щорічному звіті у Верховнiй Раді, що в попередні два роки близько дванадцяти тисяч осіб скаржилися на тортури і вибивання показань слідчими. Ув’язнених били слідчі, затискали руки наручниками, натягали на голови пластикові мішки або маски, застосовували електрошок. В результаті багато ув’язнених серйозно постраждали, в той час як їм відмовляли у праві мати адвоката або лікаря за їх вибором.

Також у квітні Європейський суд з прав людини ухвалив рішення на користь шести чоловіків, які в дев’яностих роках сиділи в різних українських в’язницях в очікуваннi смертного вироку. Вони скаржилися на жорстоке ставлення і перебування в умовах, що принижували людську гідність.

В Україні крім цього і далі тривають побутові насильства, мовиться у звіті, хоча жодної офіційної статистики немає. Наприкінці 2002 року Україна інформувала Комітет ООН з прав людини про різні заходи з подолання побутового насильства, що згодом вилилося в прийняття Закону про запобігання побутовому насильству, організацію центрів надання допомоги жертвам такого насильства, консультативних і реабілітаційних пунктів. Окрім того, лишається проблема з секс-плуатацією жінок, з біженцями і перемитництвом людей.

Щодо свободи преси, у звіті міститься занепокоєння її станом. У лютому Рада Європи оприлюднила звіт своїх експертів щодо свободи інформації і слова в Україні по результатах відвідин країни в 2002 роцi, де відзначалося, що в Україні зберігаються випадки тиску на медія, навіть спроби контролю Інтернету, контроверсійні рішення щодо ліцензування теле- і радіостанцій, і злочинів проти журналістів. У цьому зв’язку у звiтi «Мiжнародної Амністії» за 2004 рiк звертається увага на нерозв’язану і досі справу Гонгадзе, Александрова, інші резонансні справи з розправ над журналістами.

XS
SM
MD
LG