Спеціальні потреби

Амнiстiя в Українi викликає неоднозначну реакцiю


Сьогодні український парламент схвалив Закон „Про амністію”. Цей документ викликав неоднозначну реакцію серед українських політиків, адже він передбачає, що будуть амністовані особи, засуджені за фальсифікацію виборів і порушення виборчого законодавства.

Минулого року, через виборчi пристрастi, традиційну амністію в Україні пропустили. Тепер ініціював амністію вже новий президент Віктор Ющенко. Як очікують фахівці, на волю вийдуть біля 17 тисяч ув`язнених – це підлітки, вагітні, матерi та батьки неповнолітніх дітей, діти, батьки яких є інвалідами першої групи, пенсіонери та ветерани війни, якщо вони вчинили не тяжкі злочини.

Головна особливість цьогорічної амністії – під неї підпадають порушники виборчого законодаства та ті, хто фальсифікував минулі президентські вибори. Саме ця обставина викликала критику такого рішення з боку частини провладних депутатів, які вимагають покарання фальсифікаторам, навіть якщо мова йде про виконавців. Говорить Іван Заєць, фракція УНП.

«Кілери, які скажуть, що їм замовили вбивство, теж мають підлягати амністії? Дійсно, зараз засуджені дрібні виконавці, які виконували замовлення. Однак існує ризик, що наші правоохоронні органи потім подивляться на замовників і скажуть, якщо ці категорії амністовані, ними не треба займатися. Ось чого я боюся».

Втім ці аргументи більшості зали – а саме 266 депутатам здалися не надто переконливими. На амністії особливо наполягала опозиція, яка твердить, що влада на сьогодні займається політичними переслідуваннями. Говорить Ігор Шурма, фракція СДПУ(о) :

«Питання амністії на сьогодні є актуальним як ніколи. Специфіка моменту в тому, що раніше питання фальсифікаторів нiколи ще не звучало. Заручниками політичних процесів стали люди, від яких не залежали рішення. Треба знайти компромісне рішення, аби ці люди не виявилися крайніми».

Частина провладних депутатів каже про те, що такий крок президента, який зініціював амністію, насправді є доволі вдалим, оскільки знімає політичне напруження та головне гасло опозиції.

Зокрема віце-спікер, комунiст Адам Мартинюк, прямим текстом каже, влада намагається виправити ті проблеми, які створила сама для себе за останні місяці:

А зараз влада сама шукає можливість як реабілітуватися. І ось в цьому законі записали, що ці люди підлягають амністії».

Депутати кажуть про те, що правоохоронні органи мають чітко назвати імена замовників та організаторів масових фальсифікацій президентських виборів, а не карати виконавців. У будь-якому разі, більша частина цих людей і так отримувала вироки „умовно”, тобто без ув`язнення. Ці вироки амністія не змінить, а відтак у разі повторного правопорушення, вони таки будуть змушені відбути термін покарання у місцях позбавлення волі.

XS
SM
MD
LG