Спеціальні потреби

Цiни на газ в Українi можуть зрости втричi


З наступного року ціна на російський газ для українських споживачів може вирости втричі. Експерти вважають, що таким чином Кремль може відповісти на відмову Києва від участі в газотранспортному консорціумі на раніше погоджених умовах. Росія також вимагає компенсації за свій газ, який зник із українських підземних сховищ, де знаходився на зберіганні. Експерти прогнозують перегляд умов співпраці України та Росії в ядерній енергетиці.

З нового року ціна на російський газ для українських споживачів може вирости до 160 доларів за тисячу кубометрів. Повідомлення такого змісту з`явилося у низці російських видань, які коментують результати переговорів у Москві голови Акціонерної компанії “Нафтогаз України” Олексія Івченка з керівництвом російського монополіста РАО “Газпром”.

Таким чином для українських споживачів газ коштуватиме стільки ж як для європейців. Мова також йде про повну оплату газу грошима. Зараз Україна отримує значну частину від потреб - понад 20 мільярдів кубометрів газу як плату за транзитні послуги. “Нафтогаз України” пропонує підняти рівень оплати за перекачування палива в Європу.

“Газпром” також вимагає компенсації за російський газ, який начебто зник минулого року із українських підземних сховищ. За оцінкою експертів, мова йде про майже 8 мільярдів кубометрів палива. Українська сторона визнає існування проблеми, але поки що не підтверджує факту несанкціонованого відбору газу.

Деякі українські експерти вважають таке суттєве збільшення ціни на газ малоймовірним. Член парламентського комітету з питань ТЕК Олександр Гудима називає такі заяви емоційними. Він припустив, що у відповідь Україна може збільшити до світового рівня тарифи на транспортування російького газу європейським споживачам. Експерт не виключає, що наміри російської сторони можуть бути реакцією на відмову Києва від участі у створенні газотранспортного консорціума на умовах, погоджених із колишнім керівництвом України.

Президент Ющенко висловився за збереження повного державного контролю над існуючою українською газотранспортною системою. Натомість вiн пропонує членам консорціуму участь у зведенні та експлуатації нових газопроводів для постачання російського палива країнам ЄС. Російські урядовці дають зрозуміти, що Москва не зацікавлена в цьому проекті. Гудима не виключає, що незабаром Росія може переглянути умови співробітництва з Україною і в ядерній енергетиці.

XS
SM
MD
LG