Спеціальні потреби

Готується відкриття Цвинтаря Орлят у Львові


24 червня у Львові мають урочисто відкрити меморіал воїнам Української галицької армії та польських військових поховань 1918-1920 років. Церемонiя вiдбудеться попри те, що Верховна Рада двічі протягом цього тижня виносила рекомендації львівській міській раді з приводу відкриття меморіалу.

Меморіал, розташований на Личаківському цвинтарі у Львові і більш відомий як Цвинтар Орлят, мали відкрити ще у 2002-му році. Однак тоді на заваді стали непорозуміння з приводу надпису на могилі невідомому солдату. Польська сторона наполягала, щоб на меморіальній дошці було написано - «Невідомому польському солдату, загиблому за незалежність Польщі». Проте львівська громада з таким варіантом не погодилась.

Тліюче протистояння тривало кілька років; час від часу поляки нагадували українській владі її обіцянку відкрити меморіал. Однак про остаточну дату було домовлено лише на початку червня під час візиту до Польщі державного секретаря Олександра Зінченка. Таким чином як дату відкриття було визначено 24-е червня.

Львівській владі, яка відразу отримала вiдповiдну вказівку згори, довелось терміново узгоджувати варіанти надписів. В результаті, 13 червня депутати львiвської міської ради постановили розмістити у центральній частині поховань плиту з надписом польською мовою, який в перекладi звучить так: «Тут лежить польський солдат, що загинув за батьківщину». А перед входом до меморіалу було постановлено встановити ще один пам’ятний знак з надписом «Тут поховані українські і польські військові, що загинули під час українсько-польської війни 1918-1919 років».

Насправді, комплекс "Орлят" був відкритий у Львові ще у 1939 році і став символом перемоги поляків над українцями під час війни 1918-1920 років. У радянські часи меморіал було зруйновано, проте його відновлення розпочалось ще до проголошення Україною незалежності.

Між тим український парламент до останнього дня не міг визначитись із питанням доцільності відкриття Цвинтаря Орлят. У середу Верховна Рада підтримала постанову, внесену народним депутатом Олегом Тягнибоком, яка радила міській раді Львова відмінити рішення про відкриття меморіалу. Причиною наводилося те, що львівська влада ухвалила своє рішення, не дотримуючись законодавства -- зокрема «Закону про охорону культурної спадщини», який передбачає спеціальний порядок внесення змін до об’єктів культурної спадщини національного значення. Однак після критичної публікації з цього приводу у польській газеті «Жечпосполіта» парламент вирішив скасувати свою постанову.

Таким чином у п’ятницю Львів готується зустріти українського та польського президентів, які пообіцяли бути присутніми на церемонії відкриття військового меморіалу.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG