Спеціальні потреби

Актуально

Чого очiкувати від чергової сесії Па ОБСЄ?


вiдео - переглянути

Від 1-5 липня, вперше за свою тридцятилітню історію, Парламентська асамблея Органiзацiя з питань безпеки i спiвробiтництва в Європi, до якої входить близько трьохсот законодавцiв, проводитиме свою сесію у Вашингтоні. Як і перед іншими міжнародними інституціями зміна міжнародних орієнтирів та новий розподіл сил у світі вимагає нових підходів та реформи структури організації. Хоча на думку фахівців такi питання як дотримання прав людини, безпеки та толерантності, розв'язання яких ставить перед собою ОБСЄ, не втрачають своєї актуальності. Про це Мирослава Ґонґадзе розмовляла з радником Комісії ОБСЄ при Конгресі США - американським українцем Орестом Дейчаківським.

Розшифровка розмови, яку з ним вела Мирослава Гонгадзе:

МГ: Якi питання розглядатимуться на вашингтонській сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ?

ОД: Будуть питання про торгівлю людьми, тероризму, питання Придністров’я, що дуже така болюча і пекуча проблема тепер, а також питання Нагірного Карабаху, Абхазії, питання корупції є величезною проблемою в країнах ОБСЄ. Також є прогнози, і виглядає, що це станеться, що Росія намагатиметься послабити стандарти щодо спостерігання за виборами.

МГ: Зараз Росія намагається нібито створити свою структуру щодо спостереження за виборами. Ми знаємо, що на українських виборах були спостерігачі від ОБСЄ і від СНД. Чим відрізняються ці спостерігачі і чи не є це намаганням збалансувати спостереження ОБСЄ?

ОД: Це абсолютно є намаганням це зробити, хоча я маю сумніви чи це їм вдасться.

МГ: Цього року ОБСЄ виповнюється 30 років. Які завдання стоять сьогодні перед цією організацією? 30 тому вона була створена коли зовсім інша ситуація була в світі. Які завдання сьогодні?

ОД: Деякі завдання інші від тих, що були 30 років тому, а деякі є такі самі. Хоча імперії вже впали, але ще є проблеми з людськими правами, як наприклад в самій Росії. Подивімося на Чечню, -- що діється в Туркменістані, в Узбекистані, в інших країнах. Це є основні проблеми із пошануванням прав людини. Але є інші проблеми, які не існували, але яким присвячується більше уваги, а це, наприклад, торгівля людьми. Це велика проблема в Україні, і це всі розуміють. ОБСЄ також дивиться на питання толерантного ставлення до релігійних і національних меншин. І є проблеми з тероризмом, яким ОБСЄ присвячує увагу.

МГ: Дуже багато міжнародних організацій зараз намагаються зробити реформу ООН. Чи не потребує ОБСЄ такої реформи? Наскільки вона є ефективною сьогодні?

ОД: ОБСЄ є відносно ефективною. Це не значить, що немає жодних проблем, що не можна поліпшити ситуацію, як у кожній організації. Я думаю, вона більше ефективна за ООН, бо не має тієї величезної бюрократії, що часом шкодить ООН. ОБСЄ робить багато конкретних позитивних справ. Наприклад стосовно України. ОБСЄ є єдина організація в Європі і колишньому СРСР, що займається спостеріганням за виборами. Я думаю, що всі розуміють, яку важливу роль це відіграло в останніх виборах в Україні.

Всі новини дня

В Конгресі США розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

У Конгресі США сьогодні розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Окрім прямої військової та економічної підтримки, законопроект передбачає виділення коштів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти".

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Євросоюз оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та головний дипломат ЄС Жозеп Боррель пояснили: санкції стосуватимуться експортно-імпортних обмежень – і є відповіддю на нову ескалацію війни в Україні.

“Надсилають повістки всім підряд”: росіяни масово виїжджають з Росії в Грузію, щоб ухилитися від мобілізації. Відео

Чоловіки виїжджають з Росії, щоб ухилитись від мобілізації. Тисячі людей стоять в черзі на в'їзді в Грузію. Значна частина грузинів побоюється, що із тими, хто проти російського вторгнення в Україну, прибудуть і ті, хто підтримує політику Кремля, але не хоче воювати особисто.

CША оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в понад 1 мільярд доларів. Відео

США оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в 1 млрд дол. В нього входять 18 систем HIMARS, боєприпаси до них та інше озброєння. Також США готують санкції у відповідь на проведення РФ того, що вона називає референдумами на тимчасово окупованих територіях України.

Пентагон оголосив про додаткові $1,1 млрд військової допомоги Україні, серед яких 18 HIMARS

Високомобільна артилерійська ракетна система HIMARS під час навчань у Латвії, 26 вересня 2022. REUTERS/Ints Kalnins

Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (Ukraine Security Assistance Initiative - USAI). "Цей пакет USAI [...] являє собою багаторічну інвестицію в критично важливий потенціал для нарощування потужності Збройних Сил України, які продовжують захищати суверенітет і територію України перед обличчям російської агресії", - йдеться у повідомленні Пентагону.

Американське оборонне відомство пояснює, що на відміну від розпорядження президента Байдена (Presidential Drawdown Authority - PDA), що дозволяло швидко постачати Україні обладнання із запасів Пентагону, USAI дає можливість уряду США закуповувати техніку у виробників.

Відповідно до USAI, США відправлять до України зокрема 18 додаткових ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS) і боєприпасів до них; 150 броньованих багатоцільових машин високої мобільності (HMMWV); 150 тактичних машин для буксирування зброї; 40 вантажівок і 80 причепів для перевезення важкої техніки; два радари для безпілотних літальних систем, тактичні захищені системи зв'язку, системи спостереження, оптика, обладнання для знешкодження вибухонебезпечних предметів, бронежилети та інше польове спорядження.

Загалом від початку неспровокованого та жорстокого вторгнення Росії 24 лютого США виділили для України понад 16,2 мільярда доларів безпекової допомоги, повідомляє Міноборони США. Там зазначено: "Разом із нашими союзниками та партнерами наші об’єднані зусилля допоможуть Україні й надалі досягати успіху сьогодні, одночасно зміцнюючи потужність українських сил для забезпечення подальшої свободи та незалежності українського народу".

Медіа повідомляють, що уже наступного тижня російські законодавці можуть "прийняти до складу" Росії окуповані території України після фіктивних "референдумів" не визнаних США, ЄС, країнами "Групи семи" та Україною. У відповідь на псевдореферендуми, часткову мобілізацію та ядерні погрози ЄС оголосив про новий пакет санкцій проти Кремля, відповідні обмеження готує й Вашингтон.

Більше

XS
SM
MD
LG