Спеціальні потреби

Актуально

Iнтерв`ю: посол Резнiк пiдсумовує роботу у США

Наприкiнцi червня президент України Вiктор Ющенко видав указ про звiльнення з посади посла України у США Михайла Резнiка. Перед своїм вiдбуттям з Вашингтону вiн пiдсумував свою роботу у США в iнтерв`ю Голосу Америки.

Розмову вела Аня Дидик:

АД: Пане посол, після вісімнадцяти-місячного перебування тут у Вашингтоні на посаді посла України в Сполучених Штатах, які б Ви назвали вашими найбільшими досягненнями, Вашими найбільшими успіхами за цей період часу?

МР: Питання, знаєте, дуже таке схематичне і відповідь дати дуже не просто за короткий час. Ну, по-перше, я вцілому провів 5 років у Сполучених Штатах. У мене перше відрядження було і зараз друге відрядження і американсько-українські відносини це дуже складний комплекс. Щоби було зрозуміло глядачам, слухачам Вашої передачі чудової, це мабуть як температура тіла за Цельсієм. Вона повинна бути 36,6. У міждержавних стосунках Україна і Америка повинні тримати постійну температуру. Посольство ніколи не було, і мої колективи, які я очолював, ніколи не були термометром чи градусником. Не тільки виміряти температуру але і сприяти, щоб ця температура була стабільною. Повертаючись до Вашого питання - скоріш за все, нам вдалося, колективу дипломатів, які працюють тут разом зі мною, тримати цю температуру. Якщо пам’ятаєте, 2003 рік, коли практично стосунки були обмежені, то починаючи з кінця 2003 року, працюючи плідно з Міністерством закордонних справ, урядом України, з міністерствами і відомствами, почався - Ви пам’ятаєте - просто величезний потік урядовців, американських конгресменів і сенаторів. Відвідували Україну дуже активно і розпочався, практично, поновили практично у повному масштабі, діалог між республіканською адміністрацією Сполучених Штатів і адміністрацією президента Кучми. Це мабуть найголовніше, що вдалося зробити. Але, я практична людина. Я завжди оцінюю свою діяльність, крім того, певними цифрами, показниками, і це мабуть легше буде сприйматися слухачам. Є позитиви.

АД: Але, є і негативи.

МР: Так. України має найбільше санкцій торговельних із боку Сполучених Штатів. Але, не виправдовуючись, можу сказати, що все одно торгівля зростає дуже швидко, бо ми знаємо як відкривати ніші, як заводити американські компанії на ринок України і навпаки. Що вдалося? У минулому році головне, що ми не перервали дружні стосунки, які панували завжди між українською громадою у Сполучених Штатах і дипломатами. При чому дипломатами не тільки у Вашингтоні, а дипломатами у Чикаго, у Нью-Йорку, Сан-Франціско. Мені приємно було відкривати у січні минулого року нову генеральну установу - генеральне консульство - в Сан-Франціско. Для мене, я поставив завдання повернути рівень стосунків, який панував за часів посла Щербака. Я цю людину надзвичайно поважаю і вважаю, що його зразок стосунків для мене став стандартом. Ми безпрецедентно були відкриті. У нас двічі на місяць, щонайменше, у посольстві проводили, як це ми називаємо «опен гаус» - відкриті дні, двері відчинені, коли приходять друзі і ми разом проводимо чи виставку художників України чи слухаємо концерти українських виконавців. Ну, й останньо, мабуть, чим треба сьогодні займатися тим дипломатам, які залишаються тут, це виконувати ці домовленості, які відбулися під час візиту президента України у квітні. Пам’ятаєте чудово цей візит. Було легко працювати над цим візитом, бо президент Ющенко не потребує якихось додаткових лоббістських зусиль. Візит був активним. Тепер треба просто виконувати все, що домовлено. Домовленості є. Карта створена.

АД: Тепер, треба працювати...

МР: Я завжди вважаю, що треба працювати, працювати, працювати, як це я робив все своє життя. Працюючи в Сеулі, працюючи в Китаї, в інших країнах, я завжди це робив.

АД: Пане посол, за кожний період урядування, за період перебування на посаді посла є і невдачі, про які ми трошки згадали, неуспіхи. Які Ви вважаєте були може недотягнення, може певні такі розчарування з Вашого боку щодо речей, які Ви не могли здійснити, або не могли певним речам сприяти на Вашій посаді?

МР: Я це і мав на увазі коли казав, що посольство працює практично в цілодобовому режимі. Працюємо дуже тісно, перш за все, з Міністерством закордонних справ, з керівництвом Міністерства закордонних справ, працюємо з урядовими структурами. І посольство і завдання посольства не виконується тільки силами дипломатів. Під час візитів, під час зустрічей на високому рівні, нам наші друзі з уряду Сполучених Штатів чи з інших урядів кажуть, що нам треба робити свою домашню роботу. Домашня робота робиться в Україні. Її треба робити в діловій атмосфері. В нас вона створюється. Але звужувати ці спектри тільки до Міністерства закордонних справ - це не є вірне. Я не виправдовуюсь нi в якому випадку. Не виправдовую відомство, в якому я працюю, маючи честь працювати вже 11 років. Це завдання спільно дипломатів, економістів, політологів, які повинні працювати. Всі ці цінності, які сьогодні ми маємо. Ми багато чого встигли зробити за ці роки. Ми маємо 8 мільярдів інвестицій в Україну, більше 6,000 спільних підприємств. Я, до речі, повністю згоден із словами Вiктора Ющенка, які він сказав на останньому саміті «Міні-Давос», як ми звикли його називати, що ми повинні бути швейцарцями і це в доброму [розумiннi]. Ми повинні всім відкривати двері для того, щоб заходили в Україну друзі, інвестори, співпрацювали з Україною. Це і вдалося зробити. Це мабуть позитив. Як Ви кажете - чи були розчарування? Ніколи ! По-перше, я завжди в житті звик перемагати. Де б я не працював, в якій ділянці я б не працював. Я намагався це зробити разом з моїми друзями, з моїми колегами по роботі. Ще раз повторюю, які б колективи я не очолював, чи працюючи на високих посадах в українському уряді чи на високих посадах закордоном -- перемагати. Треба перемагати. Ми вміємо перемагати. Так воно і буде. Наступний посол, який приїде, приїдуть інші дипломати, буде перемога. Україна буде пишатися своїми дипломатами, своєю службою дипломатичною.

АД: Пане посол - на закінчення. Я знаю, що Ви дуже зайняті. Якраз сьогодні [8 липня] для Вас прийняття з нагоди Вашого виїзду із Сполучених Штатів. Чи залишаєте цю країну, країну Вашингтона, із важким серцем? Чи будете тужити? Чи повертаєтеся назад на свою батьківщину і там будете далі працювати?

МР: Ви знаєте, одинадцять років за кордоном. Ще раз я хочу сказати, що цей час був непростий. В сімейному плані - все було чудово. Поруч дружина сприяла, сім’я, діти - все це допомагає. Але, навпаки. Важке серце було, коли залишаєш друзів, залишаєш домівку. Я не можу сказати, що це таке почуття, яке сьогодні заважало роботі. Але це є внутрі кожної людини. Залишаючи Вашингтон, я можу сказати, що я його не залишаю назавжди. Ми мали під час моїх протокольних заходів дуже багато зустрічей: в уряді Сполучених Штатів, в Державному департаменті. Нас дуже тепло вітали. Дякували за спільні зусилля, за спільну роботу. Я буду обов’язково долучатися до українсько-американського співробітництва, а вже як, я вирішу це сам. Я вже маю і досвід і переконання, що я це можу робити і буду робити. Не хочу казати красивих слів, але я це буду робити на благо Україні.

Всі новини дня

Китай становить найсерйозніший виклик у довготерміновій перспективі - Блінкен

Ентоні Блінкен, 26 травня 2022, AP Photo/ Carolyn Kaster

Китай становить найсерйозніший виклик світовому порядку у довготерміновій перспективі, заявив державний секретар Ентоні Блінкен. У четвер, 26 травня, в Університеті Джорджа Вашингтона, він зробив спеціальне звернення щодо політики США у відносинах із Пекіном - промову, яка тривала близько 45 хвилин.

За його словами, Вашингтон не хоче відрізати Китай від світової економіки і не прагне змінювати політичну систему країни, але закликає китайську владу дотримуватись міжнародного права. Також Блінкен підтвердив готовність Сполучених Штатів підтримувати існуючу десятки років політику адміністрацій - "Одного Китаю", яка не визнає Тайвань частиною КНР.

"Ми не шукаємо конфлікту чи нової "холодної війни". Навпаки, ми рішуче хочемо уникнути цього", - підкреслив Блінкен. - "Ми не хочемо обмежувати Китай у його спробах намагатись взяти на себе роль провідної сили (major power) чи зупинити Китай або будь-яку іншу країну від нарощування економіки чи захисту інтересів свого народу".

Через це, сказав він, США захищатимуть і посилюватимуть "міжнародне право, угоди, принципи та інституції, що підтримують мир і безпеку, захищають права людей у суверенних націях і що дозволяють всім країнам, включно зі США та Китаєм, співіснувати і співпрацювати".

При цьому 23 травня президент США Джо Байден підтвердив, що США готові захищати Тайвань у випадку воєнного нападу Китаю.

Напередодні Китай заявив, що спільні із Росією повітряні навчання над Японським морем не спрямовані проти жодної з країн, пише Reuters.

Раніше Голос Америки повідомляв, що директор ФБР США Крістофер Рей заявив, що "Китай - економічна сила рівня, про який Радянський Союз ніколи і не міг мріяти", і що "жодна країна не несе більш широкої загрози для наших ідей, інновацій та економічної безпеки, ніж Китай".

У статті використано матеріали Reuters.

"Ми не можемо дозволити Путіну виграти його війну", - Олаф Шольц у Давосі

Канцлер Німеччини Олаф Шольф під час Світового економічного форуму у Давосі, Швейцарія, 26 травня 2022. REUTERS/Arnd Wiegmann

"Треба, щоб Путін не виграв цю війну. І я переконаний, що він її не виграє, - про це канцлер Німеччини Олаф Шольф під час Світового економічного форуму у швейцарському Давосі. - Він уже зазнав поразки в усіх його стратегічних завданнях. Сьогодні захоплення Росією усієї України виглядає ще віддаленішим, ніж на початку війни, завдяки вражаючим оборонним силлям української армії і населення".

Крім того, німецький лідер підкреслив, що зараз питання у тому, коли Путін чітко усвідомить, що "продиктованого миру не буде". "Україна на це не погодиться. І ми також не погодимося".

Шольц також порівняв російську війну в Україні, яку Москва називає "спецоперацією", із жахами Другої світової, підкресливши, що протистояння російському імперіалізму - важливе не лише для майбутнього України, а й для всієї міжнародної спільноти. "Обіцянка "ніколи знову" - на кону", - сказав Шольц.

Раніше Голос Америки повідомляв, що міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс назвала небезпечними спроби "втихомирити" російську агресію: "На неї необхідно відповідати силою. Ми повинні бути непохитними у забезпеченні перемоги України військовою допомогою та санкціями".

Про необхідність поступок з боку Києва, щоб дозволити Володимиру Путіну "зберегти обличчя" під час укладання можливої мирної угоди з Україною, заявляли, зокрема, президент Франції Еммануель Макрон та колишній держсекретар США Генрі Кісінджер.

В Офісі президента України виключили можливість згоди Києва на припинення вогню у війні з Росією, допоки російська армія не залишить зайняті нею українські території.

При цьому, пише Радіо Свобода, Володимир Зеленський сказав, що, як і раніше, готовий зустрічатися з Путіним, але без попередніх умов та ультиматумів і лише особисто. Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що така зустріч можлива лише для підписання документів, а не для обговорення будь-яких питань по суті.

У статті використано матеріали Reuters, Радіо Свобода, NYT

Українці чудово навчилися зменшувати збитки від російських кібернападів -  експерти США  

Фото для ілюстрації: REUTERS/Каспер Пемпель/IllustrationFILE

Схоже, що вторгнення Росії в Україну має непередбачуваний вплив у кіберпросторі — зменшується кількість атак програм-вимагачів.

«Ми спостерігаємо спад після українського вторгнення», - сказав Роб Джойс, директор з питань кібербезпеки Агентства національної безпеки США, на віртуальному форумі в середу, повідомляє кореспондент Голосу Америки Джефф Сельдін.

Джойс сказав що однією з причин зменшення атак програм-вимагачів після вторгнення 24 лютого, ймовірно, є покращення обізнаності та зміцнення заходів із захисту американських компаній. Він також пов’язав це із заходами, які Сполучені Штати та їхні західні союзники вжили проти Москви у відповідь на війну в Україні, пише Сельдін.

«Ми бачили, як злочинці в Росії скаржаться на те, що через дію санкцій та обмеження їхньої можливості використовувати кредитні картки та інші способи оплати, стало набагато складніше змусити західну інфраструктуру виконувати ці атаки [вимагання]», - сказав Джойс Групі кіберініціатив The Cipher Brief.

«Ми бачили, що це вплинуло на їхні операції, – додав він. - Це трохи знижує тенденцію».

Всього через кілька днів після того, як російські війська увійшли в Україну, представники американської кібербезпеки відновили свою інформаційну кампанію «Shields Up», заохочуючи компанії вжити додаткових заходів безпеки для захисту від потенційних кібератак з боку самої Росії або з боку злочинних хакерів, які працюють від імені Москви.

Але ці чиновники попереджають, що Росія все ще має можливість завдати більшої шкоди в кіберпросторі.

«Росія продовжує вивчати варіанти потенційних кібератак», – сказав Метью Хартман з Агентства кібербезпеки та безпеки інфраструктури на засіданні Торгової палати США минулого тижня.

«Ми бачимо ознаки прицілювання та спроби отримати доступ, - заявив він, зазначивши, що Росія наразі утримується від будь-яких серйозних кібератак проти Заходу. - Ми не знаємо, в який момент їхні розрахунки можуть змінитися».

Співробітники ФБР, які займаються кіберзахистом, припустили, що це лише питання часу, коли Кремль уповноважить кібератаки, спрямовані на критичну інфраструктуру США, зокрема проти енергетичного, фінансового та телекомунікаційного секторів.

США і представники НАТО в середу також попередили, що було б помилкою вважати, що оскільки немає «катастрофічних наслідків», Росія не намагалася використати свої кіберспроможності.

«Якщо ви подивитеся на Україну, вони зазнали значних атак. Те, що ми бачили, - це низка вірусів Wiper, сім-вісім різних або унікальних вірусів Wiper, які були вкинуті в екосистему України і сусідніх країн», - сказав Джойс.

Віруси Wiper – це віруси, які стирають пам’ять комп’ютера.

Це включало кібератаку на компанію супутникового зв’язку, що перешкоджала здатності українських військових спілкуватися та мала побічні ефекти по всій Європі.

Але за допомогою США та інших союзників Україні вдалося пом’якшити вплив нападів, сказав Джойс.

«Протягом кількох років українці перебували під загрозою та тиском, тому вони продовжували адаптуватися, вдосконалювати та розвивати свої навички, набувши здатність встановлювати хороший захист і, що не менш важливо, вони розробили чудову реакцію на інциденти", - сказав він.

Деякі експерти з кібербезпеки кажуть, що здатність реагувати може бути одним із найбільших результатів вторгнення.

«Стійкість має значення», - сказав Дмитро Альперович, засновник Silverado Policy Accelerator і колишній технологічний директор компанії з кібербезпеки CrowdStrike, на віртуальному форумі в середу.

«Українці навчилися добре відновлювати мережі, швидко пом’якшуючи збитки».

Ще один ключовий урок, за його словами, – це розуміння обмежень кібератак.

«Якщо у вас є кінетичні варіанти, якщо ви можете створити десь кратер, вивести з ладу підстанцію чи систему зв'язку, то ви надаєте цьому перевагу, - сказав Альперович. - Це найпростіше [робити], щоб завдати тривалої шкоди».

США не знімуть санкції з РФ за обіцянку розблокувати українські порти

Речник Державного департаменту США Нед Прайс, 10 березня 2022 року Фото Мануель Балче Ченета/Pool via REUTERS

"Ми не знімемо санкції у відповідь на пусті обіцянки, які ми постійно чуємо від Російської Федерації", - заявив речник Держдепу США Нед Прайс під час брифінгу в середу, 26 травня, у відповідь на прохання прокоментувати заяву Росії щодо деблокади українських портів у Чорному морі. Прайс скептично поставився до обіцянок Росії, зокрема через те, що "ця країна місяцями запевняла нас, що не має наміру проводити втогнення на територію сусіда і розв'язувати цю брутальну війну".

Як повідомляв Голос Америки, заступник міністра закордонних справ РФ Андрій Руденко в середу заявив про готовність надати гуманітарний коридор для вивезення зерна з України, але пов'язав це із послабленням режиму західних санкцій. Він також вказав, що санкції погіршують продовольчу кризу в світі, бо хоча вони прямо не стосуються продуктів харчування та добрив, "виникають складнощі з оплатою поставок, страхуванням, доступу російських кораблів до іноземних портів".

Нед Прайс назвав заяви Росії про продовольчу безпеку "низкою брехні та дезінформації". "Незважаючи на ці заяви, - вказав Прайс. - Санкції США не призвели до зривів аграрного експорту з Росії. Факт полягає в тому, що санкції США розроблені так, щоб дозволити експорт аграрних товарів та добрив з Росії". Посадовець зауважив, що саме своєю війною Росія дестабілізує ринок продовольства в світі.

"Існує одна країна, яка повністю здатна покласти край цій кризі — і це Росія", - додав посадовець.

Як повідомляв Голос Америки, США та західні союзники обговорюють можливості організації "коридорів безпеки" для експорту зерна з України. Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс закликав міжнародну спільноту провести гуманітарну операцію з деблокади чорноморських портів.

Туреччина також проводить перемовини з Києвом та Москвою щодо створення коридору для експорту зерна з України, повідомляє Reuters з посиланням на інформацію від турецького посадовця.

В Україні ж скептично ставляться до можливості домовленості з Росією щодо деблокади. У своєму виступі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав "шантажем" такі заяви Росії і з жалем відзначив, що деякі країни допускають такий підхід. Кулеба також заявив, що Росії не можна довіряти, навіть якщо вона підпише гарантії безперешкодного проходження зерна через Чорне море.

Україна та Росія здійснюють третину світових поставок пшениці, Україна також є великим експортером кукурудзи, насіння соняшника та олії. Згідно з даними українського уряду, через блокування портів, в країні заблоковано більше 22 мільйонів тонн зерна.

"Бойові дії вже чинять опосередкований тиск на світові поставки зерна, - повідомляє Міністерство оборони Великої Британії. - Хоча загроза морської блокади продовжує обмежувати доступ торгових кораблів до українських портів, дефіцит поставок, що виник в результаті, збільшить ціну багатьох важливих товарів".

Попри достатню увагу до проблеми, "остаточно глибину трагедії" ще не усвідомлено, сказав у коментарі Голосу Америки представник України в ООН Сергій Кислиця. Він закликав вирішити проблему розблокування українських портів впродовж наступних двох місяців, "щоб уникнути трагедії".

Про важливість забезпечити поставки зерна на світові ринки говорять у США. "Вимога вирішити це надходить з усього світу. Ця їжа має потрапити на ринки. І Росія має це чути голосно і чітко. Тому ми шукаємо засоби та механізми, за допомогою яких це можна зробити. Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй дуже задіяний у цьому процесі", - заявляв держсекретар США Ентоні Блінкен під час візиту до Українського інституту Америки в Нью-Йорку минулого тижня.

Європейські країни прагнуть розширити можливості вивезення зерна з України залізницею, автомобільними та внутрішніми водними шляхами, але цього недостатньо для вивезення необхідних обсягів продовольства. Про це в інтерв'ю Голосу Америки сказала депутатка Верховної Ради України Іванна Климпуш-Цинцадзе, яка наразі перебуває в Давосі. Вона закликала надати Україні зброю для розблокування портів, адже, зауважила політикиня, дипломатичний шлях деблокади залежатиме від Росії і тому довіра до нього є невеликою.

Дивіться також: Американські фермери скаржаться, що зросла собівартість вирощення їх продукції. Відео

МЗС Британії: російську агресію можна зупинити лише силою

Міністр закордонних справ Великобританії Ліз Трасс виступає з промовою в Mansion House в Лондоні, Великобританія, 27 квітня 2022 року. REUTERS/Hannah McKay

Міністр закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс вважає небезпечними спроби «втихомирити» президента Росії Володимира Путіна.

«Російську агресію не можна втихомирити. На неї необхідно відповідати силою. Ми повинні бути непохитними у забезпеченні перемоги України військовою допомогою та санкціями. Тепер ми вже не можемо прибрати ногу з педалі газу», – цитує Ліз Трасс російська служба Бі-бі-сі.

Заходу, за її словами, слід зробити висновки з недавньої історії, коли Путін, добившись від західних країн різних поступок, нападав на Грузію, а згодом на український Крим та Донбас.

Глава естонського уряду Кая Каллас також застерегла європейських колег від демонстрації Путіну будь-якої слабкості.

«Мир, укладений на поганих умовах для України, означатиме поганий мир для всіх нас. Усі ці, начебто, дрібні поступки агресору ведуть до великих війн», – заявила вона.

Заяви прозвучали на тлі дискусії, яка розгорнулася у західних ЗМІ та експертних спільнотах щодо перспектив завершення війни в Україні. Так, на форумі в Давосі та в колонках низки ЗМІ прозвучали пропозиції поступитися Росії частиною української території, щоб якнайшвидше закінчити війну.

Про можливість і навіть необхідність поступок з боку Києва, щоб дозволити Володимиру Путіну «зберегти обличчя» під час укладання можливої мирної угоди з Україною, заявляли деякі впливові чинні та колишні політики – зокрема, президент Франції Еммануель Макрон та колишній держсекретар США Генрі Кісінджер.

В Офісі президента України виключають можливість згоди Києва на припинення вогню у війні з Росією доти, доки російська армія не залишить зайняті нею українські території.

Дивіться також: Україна - у центрі головних дискусій Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Відео

Україна - у центрі головних дискусій Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:18 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG