Спеціальні потреби

Актуально

Iнтерв`ю: посол Резнiк пiдсумовує роботу у США

Наприкiнцi червня президент України Вiктор Ющенко видав указ про звiльнення з посади посла України у США Михайла Резнiка. Перед своїм вiдбуттям з Вашингтону вiн пiдсумував свою роботу у США в iнтерв`ю Голосу Америки.

Розмову вела Аня Дидик:

АД: Пане посол, після вісімнадцяти-місячного перебування тут у Вашингтоні на посаді посла України в Сполучених Штатах, які б Ви назвали вашими найбільшими досягненнями, Вашими найбільшими успіхами за цей період часу?

МР: Питання, знаєте, дуже таке схематичне і відповідь дати дуже не просто за короткий час. Ну, по-перше, я вцілому провів 5 років у Сполучених Штатах. У мене перше відрядження було і зараз друге відрядження і американсько-українські відносини це дуже складний комплекс. Щоби було зрозуміло глядачам, слухачам Вашої передачі чудової, це мабуть як температура тіла за Цельсієм. Вона повинна бути 36,6. У міждержавних стосунках Україна і Америка повинні тримати постійну температуру. Посольство ніколи не було, і мої колективи, які я очолював, ніколи не були термометром чи градусником. Не тільки виміряти температуру але і сприяти, щоб ця температура була стабільною. Повертаючись до Вашого питання - скоріш за все, нам вдалося, колективу дипломатів, які працюють тут разом зі мною, тримати цю температуру. Якщо пам’ятаєте, 2003 рік, коли практично стосунки були обмежені, то починаючи з кінця 2003 року, працюючи плідно з Міністерством закордонних справ, урядом України, з міністерствами і відомствами, почався - Ви пам’ятаєте - просто величезний потік урядовців, американських конгресменів і сенаторів. Відвідували Україну дуже активно і розпочався, практично, поновили практично у повному масштабі, діалог між республіканською адміністрацією Сполучених Штатів і адміністрацією президента Кучми. Це мабуть найголовніше, що вдалося зробити. Але, я практична людина. Я завжди оцінюю свою діяльність, крім того, певними цифрами, показниками, і це мабуть легше буде сприйматися слухачам. Є позитиви.

АД: Але, є і негативи.

МР: Так. України має найбільше санкцій торговельних із боку Сполучених Штатів. Але, не виправдовуючись, можу сказати, що все одно торгівля зростає дуже швидко, бо ми знаємо як відкривати ніші, як заводити американські компанії на ринок України і навпаки. Що вдалося? У минулому році головне, що ми не перервали дружні стосунки, які панували завжди між українською громадою у Сполучених Штатах і дипломатами. При чому дипломатами не тільки у Вашингтоні, а дипломатами у Чикаго, у Нью-Йорку, Сан-Франціско. Мені приємно було відкривати у січні минулого року нову генеральну установу - генеральне консульство - в Сан-Франціско. Для мене, я поставив завдання повернути рівень стосунків, який панував за часів посла Щербака. Я цю людину надзвичайно поважаю і вважаю, що його зразок стосунків для мене став стандартом. Ми безпрецедентно були відкриті. У нас двічі на місяць, щонайменше, у посольстві проводили, як це ми називаємо «опен гаус» - відкриті дні, двері відчинені, коли приходять друзі і ми разом проводимо чи виставку художників України чи слухаємо концерти українських виконавців. Ну, й останньо, мабуть, чим треба сьогодні займатися тим дипломатам, які залишаються тут, це виконувати ці домовленості, які відбулися під час візиту президента України у квітні. Пам’ятаєте чудово цей візит. Було легко працювати над цим візитом, бо президент Ющенко не потребує якихось додаткових лоббістських зусиль. Візит був активним. Тепер треба просто виконувати все, що домовлено. Домовленості є. Карта створена.

АД: Тепер, треба працювати...

МР: Я завжди вважаю, що треба працювати, працювати, працювати, як це я робив все своє життя. Працюючи в Сеулі, працюючи в Китаї, в інших країнах, я завжди це робив.

АД: Пане посол, за кожний період урядування, за період перебування на посаді посла є і невдачі, про які ми трошки згадали, неуспіхи. Які Ви вважаєте були може недотягнення, може певні такі розчарування з Вашого боку щодо речей, які Ви не могли здійснити, або не могли певним речам сприяти на Вашій посаді?

МР: Я це і мав на увазі коли казав, що посольство працює практично в цілодобовому режимі. Працюємо дуже тісно, перш за все, з Міністерством закордонних справ, з керівництвом Міністерства закордонних справ, працюємо з урядовими структурами. І посольство і завдання посольства не виконується тільки силами дипломатів. Під час візитів, під час зустрічей на високому рівні, нам наші друзі з уряду Сполучених Штатів чи з інших урядів кажуть, що нам треба робити свою домашню роботу. Домашня робота робиться в Україні. Її треба робити в діловій атмосфері. В нас вона створюється. Але звужувати ці спектри тільки до Міністерства закордонних справ - це не є вірне. Я не виправдовуюсь нi в якому випадку. Не виправдовую відомство, в якому я працюю, маючи честь працювати вже 11 років. Це завдання спільно дипломатів, економістів, політологів, які повинні працювати. Всі ці цінності, які сьогодні ми маємо. Ми багато чого встигли зробити за ці роки. Ми маємо 8 мільярдів інвестицій в Україну, більше 6,000 спільних підприємств. Я, до речі, повністю згоден із словами Вiктора Ющенка, які він сказав на останньому саміті «Міні-Давос», як ми звикли його називати, що ми повинні бути швейцарцями і це в доброму [розумiннi]. Ми повинні всім відкривати двері для того, щоб заходили в Україну друзі, інвестори, співпрацювали з Україною. Це і вдалося зробити. Це мабуть позитив. Як Ви кажете - чи були розчарування? Ніколи ! По-перше, я завжди в житті звик перемагати. Де б я не працював, в якій ділянці я б не працював. Я намагався це зробити разом з моїми друзями, з моїми колегами по роботі. Ще раз повторюю, які б колективи я не очолював, чи працюючи на високих посадах в українському уряді чи на високих посадах закордоном -- перемагати. Треба перемагати. Ми вміємо перемагати. Так воно і буде. Наступний посол, який приїде, приїдуть інші дипломати, буде перемога. Україна буде пишатися своїми дипломатами, своєю службою дипломатичною.

АД: Пане посол - на закінчення. Я знаю, що Ви дуже зайняті. Якраз сьогодні [8 липня] для Вас прийняття з нагоди Вашого виїзду із Сполучених Штатів. Чи залишаєте цю країну, країну Вашингтона, із важким серцем? Чи будете тужити? Чи повертаєтеся назад на свою батьківщину і там будете далі працювати?

МР: Ви знаєте, одинадцять років за кордоном. Ще раз я хочу сказати, що цей час був непростий. В сімейному плані - все було чудово. Поруч дружина сприяла, сім’я, діти - все це допомагає. Але, навпаки. Важке серце було, коли залишаєш друзів, залишаєш домівку. Я не можу сказати, що це таке почуття, яке сьогодні заважало роботі. Але це є внутрі кожної людини. Залишаючи Вашингтон, я можу сказати, що я його не залишаю назавжди. Ми мали під час моїх протокольних заходів дуже багато зустрічей: в уряді Сполучених Штатів, в Державному департаменті. Нас дуже тепло вітали. Дякували за спільні зусилля, за спільну роботу. Я буду обов’язково долучатися до українсько-американського співробітництва, а вже як, я вирішу це сам. Я вже маю і досвід і переконання, що я це можу робити і буду робити. Не хочу казати красивих слів, але я це буду робити на благо Україні.

Всі новини дня

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Головнокомандувач сил НАТО розповів, скільки літаків та суден захищають східні кордони альянсу 

Верховний командувач Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі та командувач збройних сил США в Європі генерал Крістофер Каволі. REUTERS/Johanna Geron

Верховний командувач Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Кристофер Каволі закликав продовжувати підтримувати Україну до перемоги й не допустити російського успіху. Про це він сказав під час виступу у Берліні, з нагоди 75-ї річниці Плану Маршала.

“Ми маємо продовжувати підтримувати можливості українців, щоб вони перемогли. Росія не може вийти з цієї війни з перемогою, наше майбутнє просто не витримає цього», – заявив американський генерал, який також очолює військові сили США в Європі.

Він додав, що США та ЄС щодня тренують українців і в рамках двосторонніх програм, і в рамках військової допомоги ЄС.

«На сьогодні понад 11 тисяч українських солдатів проходять колективну підготовку у нас, в різних місцях по всій Європі. Ці солдати зможуть вплинути на ситуацію (на полі бою - ред.)”, – сказав американський генерал, чий виступ транслював Європейський центр із безпекових досліджень.

За словами генерала Каволі, “брутальне, неспровоковане, нелегальне вторгнення” Росії в Україну змінило правила, “перевернуло наші уявлення про безпеку, про світ”. Головнокомандувач сил НАТО наголосив, що війна в Україні стала викликом для колективної безпеки НАТО, але альянс зумів швидко відреагувати, посиливши свій східний фланг.

Фото Sgt. Patrik Orcutt, Збройні сили США
Фото Sgt. Patrik Orcutt, Збройні сили США

“У відповідь на російське вторгнення в Україну, альянс НАТО створив більшу і потужнішу військову структуру на східному флангу. Зараз я маю понад 40 тисяч військових під моїм командуванням, і ще 200 тисяч військових, яких країни привели до готовності на випадок, якщо я їх буду потребувати. У нас є майже 100 літаків, які патрулюють повітряний простір зараз, майже 100 суден, яку контролюють ситуацію на воді”, - прозвітував головнокомандувач сил НАТО в Європі.

Він віддав належне згуртованості та єдності, яку демонструє альянс з часу російського вторгнення.

“Союзники та партнери активізувались заради захисту цінностей свободи та демократії, вони поставили інтереси України навіть вище своїх інтересів”, - заявив генерал Каволі.

Єдність альянсу – це те, що продовжує залишатися центром тяжіння в НАТО, - сказав генерал. Він додав, що союзники мають робити все можливе, аби гарантувати безпеку НАТО.

У середу вранці Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив про телефонну розмову із командувачем НАТО генералом Крістофером Каволі. Серед іншого, сторони обговорили постачання Україні озброєння, техніки та боєприпасів.

Росія, Китай та Іран створюватимуть проблеми протягом багатьох років - Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету США

Генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету США на 2024 р. на Капітолійському пагорбі. REUTERS/Michael A. McCoy

Три країни - Росія, Китай та Іран - разом створюватимуть проблеми для світової безпеки протягом багатьох років. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 фінансовий рік у Комітеті Палати представників США зі збройних сил у середу, 29 березня.

Міллі зазначив, що стурбований зв'язками між Росією та Китаєм. " Ми бачимо, що вони зближуються. Я не називав би це справжнім альянсом у буквальному значенні цього слова, але ми бачимо, як вони зближуються, та Іран є третім. Таким чином, я думаю, що ці три країни разом створюватимуть проблеми протягом багатьох років, особливо Росія та Китай через їхні можливості", - сказав генерал.

Зокрема, Міллі зауважив, що КНР та Росія мають засоби, щоб загрожувати інтересам США. "Війни між великими державами не було останні 80 років значною мірою через правила, запроваджені після Другої світової війни, і можливості збройних сил Сполучених Штатів разом із нашими союзниками та партнерами. Ми повинні залишатися наймогутнішою країною, якщо хочемо продовжувати утримувати велику державу", - заявив Міллі.

Він заявив, що Китай становить довгостроковий геостратегічним виклик номер один для США. Зокрема, Міллі висловив стурбованість ядерною програмою Пекіна: "Ми, ймовірно, не зможемо нічого зробити, щоб зупинити, уповільнити, зірвати, заборонити або знищити китайську програму ядерного розвитку, яку вони запланували на наступні 10-20 років. Вони збираються це зробити за власним планом. Дуже мало важелів зовнішнього впливу, щоб запобігти цьому. Можуть бути якісь економічні важелі впливу. Це можуть бути інші речі у світі розвідки".

Він зазначив, що Китай має національну мету - наздогнати і перевершити Сполучені Штати у військовому плані. "Вони на шляху, щоб це зробити. І це справді тривожно. Це справді неприємно, і нам доведеться не тільки йти в ногу, але й випереджати, і це забезпечить мир", - зазначив Міллі.

Під час слухань щодо бюджету Міллі також наголосив, що загрозою для світової стабільності є Росія. "Ми підтримуємо Україну в захисті її суверенітету та підтримуємо НАТО у вигляді військової присутності Сполучених Штатів у кожній країні на східному фланзі Альянсу. Ця боротьба не тільки в інтересах України, але й в інтересах Сполучених Штатів, щоб захистити систему, яка запобігала війні великих держав протягом останніх восьми десятиліть", - сказав Міллі.

Обговорюючи оборонний бюджет США, генерал Міллі також наголосив на небезпечній політиці Ірану, який також вжив заходів для покращення можливостей у виготовленні ядерної зброї. "Іран міг би виробити достатньо розщеплюваного матеріалу для ядерної зброї менш ніж за два тижні, а щоб виготовити справжню ядерну зброю, знадобиться лише кілька місяців", - зазначив Міллі. При цьому він заявив, що Сполучені Штати розробили кілька варіантів, які можуть розглянути, якщо Іран таки вирішить розробити ядерну зброю.

Контролюючі органи США: порушень з допомою Україні не виявлено – слухання в Конгресі

Голова Комітету зі закордонних справ Палати представників Конгресу США Майкл Маккол, Архівне фото.

Порушень у наданні та використанні американської допомоги Україні не було виявлено. Про це на слуханнях у Конгресі заявила очільниця офісу, що здійснює контроль над використанням бюджетних коштів Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Слухання відбуваються на тлі політичних суперечок, що точаться як всередині Республіканської партії, так і між представниками республіканців у Конгресі та адміністрацією президента США Джо Байдена навколо розміру та звітування щодо допомоги Україні в її боротьбі проти російської агресії.

«У нас немає серйозних кримінальних справ, пов’язаних із допомогою США Україні», – заявила під час слухань Ніколь Ангарелла, виконувачка обов'язків генерального інспектора Агентства США з міжнародного розвитку.

Вона сказала, що лише в її офісі 60 людей працюють над перевіркою використання допомоги Україні, також до цієї роботи залучено працівників посольства США, а з бюджету на забезпечення цієї роботи було виділено додаткових 13 мільйонів доларів.

Голова Комітету зі закордонних справ Палати представників Майкл Маккол, республіканець з Техасу, підтримав надання допомоги Україні для захисту у війні проти Росії, але він, разом із багатьма республіканцями, останніми місяцями вимагає більшої прозорості та звітності щодо використання цієї допомоги.

У своєму вступному слові на слуханнях він сказав, що адміністрація Байдена повинна очікувати, що його комітет «продовжить бути пильним і вимагати прозорості та підзвітності щодо допомоги США Україні».

«Щоб було зрозуміло, я не здійснюю цей нагляд, щоб поставити під сумнів важливість підтримки України, а навпаки, нагляд має стимулювати адміністрацію в Україні використовувати кошти Конгресу з найвищим ступенем ефективності та результативності», – сказав Маккол.

На слухання у середу конгресмени Комітету зі закордонних справ Палати представників викликали керівників трьох служб, що здійснюють перевірку надання допомоги Україні – Агентства США з міжнародного розвитку, Державного департаменту США та Міністерства оборони.

Федеральні агентства з нагляду створили робочу групу щодо контролю української допомоги у червні 2022 року, через чотири місяці після початку російського вторгнення, і за словами Ангарелли, протягом останніх дев’яти місяців у співпраці ці три офіси ведуть роботу над наглядом за безпрецедентною кількістю американської допомоги, що надається у сфері безпеки, гуманітарної допомоги, бюджетної допомоги, юридичної допомоги та багатьох інших сферах.

Загальна сума допомоги США, пов'язаної з Україною, сягає 113 мільярдів доларів, з них дві найбільші статті – допомога у сфері безпеки – понад 62 мільярди доларів та допомога по лінії Агентства США з міжнародного розвитку – понад 46 мільярдів доларів, мовиться у зведеному звіті наглядових органів.

Раніше очільниця Агентства з міжнародного розвитку USAID Саманта Пауер і заступник міністра оборони США з політичних питань Колін Кол заявляли, що немає свідчень того, що допомога США в Україні була використана не за призначенням.

Більше

XS
SM
MD
LG