Спеціальні потреби

Актуально

Радник президента Ющенка: реприватизацiю слiд припинитиДнями результати своєї діяльності в Україні підвела місія Міжнародного валютного фонду на чолі з головою Європейського департаменту фонд Альбертом Єґером. Експерти фонду висловили занепокоєння ризиком росту інфляції та зниженням росту ВВП. Вони також звернули увагу уряду на необхідність визначитись з реприватизаційними планами, зазначивши, що це сприяло б поліпшенню інвестиційного клімату. Ми запросили до студії консультанта ООН для Секретаріату президента України Андрія Паляницю. Пан Андрій добре обізнаний з ситуацією в Україні, оскільки останні декілька років був керівником проекту регуляторної реформи для України Світового банку. З ним розмовляла Мирослава Ґонґадзе.

МҐ: Наскiльки принциповим є питання реприватизацiї для захiдних iнвесторiв i чи розумiє керiвництво України необхiднiсть якнайшвидшого вирiшення цiєї проблеми?

АП: По-перше, це питання є важливе не лише для захiдних, але для усiх iнвесторiв i я надiюся, що керiвництво України це прекрасно розумiє. А проблема з реприватизацiєю вийшла з того, що iз самого початку український уряд i влада стояли перед дилемою, чи справдi старатися вiдвоювати справедливiсть за рахунок певної стабiльностi економiчної або чи просто залишити усе так як є. Вони вибрали вiдвоювати справедливiсть. Проблема вийшла та, що до революцiї були дуже багато речей приватизованi – переважна бiльшiсть з них була приватизовано не правильно. Що вибрати для того, що було реприватизованим? I якщо ви щось вибираєте, значить, ви допускаєте певну свою думку в цьому, певну вибiрковiсть. I тому завжди буде проблема в тому, чому, як, де зупинитися i що дальше робити. Я думаю, що тут один дуже простий вихiд повинен бути. Я думаю, що весь цей процес повинен призупинитися i повинен стати статус-кво, можливо навiть з певною амнiстiєю.

МҐ: Що таке реприватизацiя для захiдних iнвесторiв, тобто наскiльки вона є такою загрозливою для них? Що вони розумiють пiд цим процесом?

АП: Вона є загрозливою iз-за того, що вона знижує дуже сильно передбачуванiсть бiзнес-середовища в Українi. Дiло в тому, що немає тих критерiїв, якi ви точно знаєте, ви виконаєте i допустимо вас не будуть реприватизовувати або вас будуть реприватизовувати. Все залежить вiд конкретного виконавця – брюрократа, держслужбовця. I це якраз те, що найбiльше лякає iноземних iнвесторiв.

МҐ: Чи могли б ви назвати позитивнi i негативнi показники пiврiчної дiяльностi уряду?

АП: Я думаю, що до позитивних у першу чергу здалося б вiднести такi речi, якi стосуються свободи слова i прав людини. I тут справдi був досить серйозний прогрес в цих питаннях. До негативних я б вiднiс питання, пов`язанi з економiкою, особливо з iнвестицiйним середовищем, бiзнес-середовищем. Але, вiдверто кажучи, є не думаю, що зараз є перейдений рубiкон. Я думаю, що це фактично є хвороба початку i що все ще можна вернути i навiть зробити набагато краще середовище нiж було ранiше.

МҐ: Яка є причина такого спаду ВВП? Тобто ми мали 14%, 13%, а буквальна зараз воно впало до двох вiдсоткiв, якщо не до мiнусу. Яка кардинальна причина цього?

АП: По-перше, насправдi менi здається, що ВВП, який був ранiше, був трошки роздутий, тобто ми говоримо реально про дещо нищий, але справдi вiдбулося пiдiння зростання ВВП. I найголовнiшою причиною частково це є об`єктивнi причини – цiни – як наприклад на нафту, а ми закуповуємо нафту. Також гривня виросла до деякої мiри i це зробило наш експорт дорожчим. Це я би сказав такi об`єктивно-суб`єктивнi причини, плюс є деякi суб`єктивнi причини вiд дiяльностi уряду – це питання реприватизацiї, що iнвестицiї деякi пiшли з України, а деякi не прийшли, якi мали прийти. I особливо це стосується внутрiшнiх iнвестицiй. Люди дещо затаїлися i чекають поки що. Тому фактично такої економiчної активностi вони не проявляли. Якщо ранiше думали збудувати якесь пiдприємство, то тепер могли не збудувати.

МҐ: Ви кажете, що ще не перейшли рубiкон, тобто ще можна виправити ситуацiю. Що на вашу думку зараз необхiдно зробити, щоб виправити ситуацiю?

АП: Я думаю, що в першу чергу абсолютно необхiдно все-таки вирiшити проблему прив`язки бiзнесу i полiтики, це питання великої корупцiї взагалi в системi управлiння. Це не питання нової влади. Вони тягнеться в Українi з давнiх часiв i рано чи пiзно його треба буде вирiшувати – тому, що воно є первинним. Вiд нього все решта залежить. Друга рiч – треба справдi поставити риску i на реприватизацiйних питаннях, можливо певну амнiстiю зробити i сказати, що те, що було ранiше, ми на те не звертаємо уваги – вiд сьогоднiшнього дня ми починаємо життя по-новому i справдi тодi усi повиннi нести однакову вiдповiдальнiсть перед законом. I проблема тут, звичайно, i iдеологiчно i теоритично – прекрасно усi розумiють, що так має вiдбутися. Проблема буде в тому, чи спроможна буде влада справдi так зробити.

Всі новини дня

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах

Фрагмент анімаційної стрічки "Мавка"/"Mavka: The Forest Song" / Factory and Film.UA Group

Українська “Мавка” збирає повні зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами “Лісової пісні” Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США. Роботу над стрічкою команді українців вдалося завершити, попри повномасштабну війну. Зараз "Мавка", за словами продюсерів, найкасовіший український фільм.

24 травня відбулася прем'єра української стрічки "Мавка" у Вашингтоні. Подивитися фільм чимало глядачів прийшли у вишиванках. Українську сорочку вдягнув американець Аланте, який прийшов на український фільм вперше в житті. Перед прем'єрою він коротко ознайомився зі сценарієм "Лісової пісні" Лесі Українки, проте вимовити ім'я Мавки йому не вдається з кількох спроб, голову героїню він називає Маквою: "Мені сказали, що в літературній версії вона не повертається з... Ой, я спойлерю. Анімація, кохання, двоє героїв, вони закохуються."

У традиційному українському вбранні на екрані постають і герої фільму - Мавка та її коханий Лукаш. Анімаційна стрічка за мотивами "Лісової пісні" Лесі Українки вийшла у прокаті у США двома мовами: українською та англійською. Проте в англійській версії звучать українські пісні, серед яких - "Веснянка" від гурту "Дахабраха."

Чимало глядачів в американській столиці - українці. Софія Вілліс, глядачка “Мавки”, після перегляду розповіла, що з радістю побачила у фільмі багато українських елементів: "Я завжди захоплювалася костюмами, чудовим намистом, всім автентичним, не у стилі Голлівуду, а справжнім українським, геніальним українським, це нам сподобалося."

Через високу конкуренцію на кіноринку українські виробники на прокат в Америці не розраховували взагалі. Втім, фільм про Мавку придбали для показу у США. Крім Вашингтона, її вже показали у Нью-Йорку, Чикаго, Сан-Дієго, квитки на прем'єру в деяких містах розбирали за кілька годин після початку продажу.

В посольстві України у США радіють, що завдяки анімації американці дізнаються, зокрема, більше про творчість Лесі Українки: "Леся Українка менш перекладена, менш знана, але вона є справжньою європейкою в кращому значенні цього слова: людина, яка володіла вісьмома іноземними мовами, яка досконало знала європейську культуру. Тому, коли ми тут цим прекрасним мультфільмом сьогодні нагадуємо американцям, що ми є частиною європейської культури, коли ми знайомимо їх із нашою творчістю, то ми ще раз підкреслюємо, що Україна жива і буде вічно жити, бо вона має в серці те, що не вмирає," - розповіла радниця посольства України у США Катерина Смаглій.

Mavka. Forest Song
Mavka. Forest Song

Представниця компанії Ukrainian Films USA, що придбала права на дистрибуцію україномовної версії стрічки у США, Маріанна Агекян розповідає, що фільм був би успішним у світі навіть без підвищеної цікавості до України через повномасштабне вторгнення: "Усі, хто бачив якість цього фільму, тут неважливо, що він з України, - це просто дуже гарний анімаційний фільм, який можна показувати будь-де. Зараз "Мавку" представили в понад 90 країнах. Вона говорить різними мовами, її показали в Німеччині, Франції, навіть у Латинській Америці, Мексиці. Якщо подивитися, скількома мовами Мавка зараз розмовляє, це вражає."

На черзі - покази "Мавки" в Сіетлі, Філадельфії та ще низці міст США, а також фільм покажуть у Канаді. "Мавка" пройшла нелегкий шлях до великих екранів. Завершувати виробництво фільму українській команді довелося під час повномасштабної війни. Продюсерка анімаційного фільму Ірина Костюк розповіла, що деякі члени її команди перебували в окупації.

"Наш артдиректор був в окупації під Києвом, а багато наших аніматорів пішли в ЗСУ.

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами та дистанційно, для того, щоб ми завершили. Як не дивно, ми завершили виробництво в заплановані терміни."

На створення фільму загалом пішло 8 років. Сюжет про кохання, проблеми навколишнього середовища та зникнення рідкісних видів тварин із повномасштабною війною набув нового значення. "Та сцена, де Мавка, будучи такою ніжною, закоханою, коли постає загроза її світу, стає на захист цього світу, будь-якою ціною жертвуючи своїм власним життям, - це такий новий сенс, я зараз заплачу... Новий сенс - це захист своєї території, коли чужинці заходять на твою територію, і якою б ніжною і гармонійною душею ти не була, ти всеодно береш ту іскру праведної люті й захищаєш свою територію будь-якою ціною,"- каже Костюк.

"Мавка" стала найкасовішим українським фільмом і найкасовішим анімаційним релізом, розповідають продюсери. Лише за перший тиждень показу в Україні вона зібрала 24,9 млн грн. "Щодо інших країн, у Франції ми були взагалі на другому місці серед новачків вікенду, десь ми займали навіть перше місце у прокаті... В кожній країні, де виходив фільм, якісь такі гучні здобутки "Мавки" є у кожній країні", - розповіла продюсерка.

Однак найбільшою несподіванкою для команди "Мавки" стало те, скільки країн її показують саме українською мовою, аби підтримати переселенців з України, які, дивлячись фільм, часто не стримують сліз: "Через повномасштабне вторгнення і через те, що велика аудиторія виїхала за кордон, наші партнери побачили цю можливість, і використали цю можливість в хорошому сенсі - показати українцям за закордоном "Мавку." І скільки ми отримали фідбеку від українців, це настільки зворушливо. В нас настільки вийшла важлива місія, якій ми дуже тішимося, радіємо. Вони пишуть, що на півтори години ніби опинилися вдома... Ти чуєш, як весь зал схлипує. І саме в цьому моменті, з тієї тиші, з тієї кімнати лунає цитата Лесі Українки: Ні, я жива, Я буду вічно жити, тому що в серці маю те, що не вмирає. Це взагалі, ефект не передати," - розповіла Ірина Костюк.

Дивіться також: "Путін не лише фашист, а ще й невіглас". Інтервʼю з філософом, режисером-документалістом Бернаром-Анрі Леві

В Туреччині переобрали Ердогана: якими можуть бути наслідки цих виборів для України та Європи. Відео

В Туреччині президента Реджепа Таїпа Ердогана переобрали на ще один пʼятирічний термін. Ердоган перебуває при владі з 2003 року, спочатку як прем'єр-міністр, потім - як президент. Про наслідки цих виборів для України та Європи розкаже наш європейський кореспондент Богдан Цюпин.

Данія збільшує військову допомогу Україні майже до розміру свого оборонного бюджету

Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила про збільшення витрат на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів.  

Данія збільшить витрати на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів протягом цього і наступного року. Про це заявила прем'єр-міністерка країни Метте Фредеріксен, повідомляє Reuters.

На початку цього року Данія створила фонд розміром в один мільярд доларів для військової, цивільної та бізнес-допомоги Україні. Нові ж кошти, за даними данського суспільне мовлення Danmarks Radio, будуть призначені саме на військову допомогу.

Вдячність вже висловив президент України Володимир Зеленський. “Наша сила - в єдності”, - наголосив він.

“Цей значний внесок сприятиме подальшому зміцненню боєздатності Збройних сил України в короткостроковій та середньостроковій перспективі”, - відреагував на новину з Данії президент Зеленський.

Оборонний бюджет Данії складає близько 3,8 мільярда доларів. Експерти звертають увагу, що збільшена військова допомога Україна фактично покриває весь оборонний бюджет Данії (загальна сума допомоги складе близько 3,6 мільярда доларів).

“Данія була першою країною, яка пожертвувала весь свій інвентар CAESAR Україні. Тепер вона витрачає майже весь свій оборонний бюджет на озброєння Києва”, - пише у Twitter Майкл Вейс, журналіст, кореспондент Yahoo News.

А шотландський професор Філліпс П. О'Браєн додає, що Данія таким вчинком каже світові, що Україна захищає всю Європу.

Раніше цього тижня питання військової допомоги Україні обговорили глава Пентагону Ллойд Остін та виконувач обов'язків міністра оборони Королівства Данії Троелс Лунд Поульсен. За повідомленням Пентагону, міністр оборони США подякував данському колезі “за постійну підтримку Данією України та її постійні зусилля з розробки рішень, які підтримують оборону України”.

Данія має у своєму арсеналі 40 літаків-винищувачів F-16, 30 з яких - у робочому стані. Раніше країна оголосила про перехід авіації на літаки F-35.

Данія входить до міжнародної авіаційної коаліції, що тренуватиме українських пілотів на F-16.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії" - США відзначають День пам'яті

Фотографії загиблих морських піхотинців на Пам'ятнику ветеранам війни у В'єтнамі, Вашингтон, 28 травня 2023 року

У понеділок у Сполучених Штатах відзначають 155-й День пам’яті, коли нація вшановує тих, хто втратив життя на службі країні.

Свято відзначають в останній понеділок травня, цього року воно припадає на 29 травня.

Президент Джо Байден в понеділок провів церемонію на Арлінгтонському національному кладовищі, де поховано близько 400 000 ветеранів.

Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року
Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року

Він поклав вінок до могили Невідомого солдата та виступить із промовою.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії, - виголосив Байден. - Ми ніколи не повинні забувати життя, які символізують ці прапори, квіти та мармур".

"Кожного року ми згадуємо і щороку це не легше", - додав він.

Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї
Володимир Зеленський

Український президент Володимир Зеленський в День пам'яті привітав американців у відеозверненні. Він висловив подяку американцям і високо оцінив боротьбу американського народу за свободу.

"Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї", - проголосив Зеленський.

Вперше День пам'яті у США широко відзначали в 1868 році, після закінчення громадянської війни в США. День пам'яті став федеральним святом понад століття потому, у 1971 році.

Після закінчення Війни за незалежність у 1783 році понад 646 000 американських військових загинули в боях, а понад 539 000 загинули від інших причин, не пов’язаних з бойовими діями, згідно з даними Military.com опублікованими у 2020 році.

У День пам’яті багато американців також відзначають неофіційний початок літа, святкуючи вихідні з барбекю та поїздками на пляж.

Міністр транспорту Піт Буттеджич на прес-конференції минулого тижня сказав, що ці подорожі у вихідні на День пам’яті "випробують систему".

"Більше американців планують поїздки та бронюють їх раніше, незважаючи на інфляцію. Цей літній сезон подорожей може стати рекордсменом, особливо в аеропортах", — сказала Пола Твідейл, старша віце-президентка AAA. Минулого року тисячі рейсів були скасовані або затримані на вихідних у День пам’яті.

Більше

XS
SM
MD
LG