Спеціальні потреби

Верховна Рада почала розгляд бюджету на 2006 рiк


Український парламент прийняв до розгляду проект державного бюджету на наступний рік. На 2006-ий рік уряд пропонує підвищення соціальних виплат на фоні незначного збільшення податків. Оглядачі прогнозують суперечки щодо ухвалення фінансового документа держави будуть такими ж запеклими, як і навколо питання призначення уряду.

Проект бюджету на розгляд Верховної Ради представив виконуючий обов`язки міністра фінансів Віктор Пинзеник. Він визнав, що складений урядом документ довелося переглядати - в останній момент знизили прогноз розвитку економіки. Втім доходи бюджету наступного року все ж запланували збільшити на 14%. Найбільшою інтригою для багатьох було, як планують розпорядитися зайвими грошима.

Президент Ющенко обіцяв, що бюджет наступного року буде сприяти розвиткові. Планувалося значне зниження податків, яке мало б стимулювати економічне зростання. Говорили навіть про обмеження соціальних зборів двадцятьма відсотками. Тоді як зараз підприємства платять ледве не вдвічі більше. Знизити податки дійсно вдалося – хоч і не так суттєво. Зокрема на півтора відсотки відрахувань, які підприємства платять до пенсійного фонду.

Перед парламентськими виборами уряд не ризикнув скорочувати соціальні витрати. Навпаки проект бюджету передбачає подальше збільшення як прожиткового мінімуму так і мінімальної зарплати. Наступного року вона зросте до 400 гривень. Мінімальну пенсію пропонують збільшити до 359 гривень. Дефіцит у майже десять мільярдів гривень обіцяють покрити за рахунок доходів від приватизації.

Традиційно проти бюджету висловилися комуністи. Проти його ухвалення в нинішньому вигляді висловився й спікер Володимир Литвин. Недосконалість проекту бюджету визнає й виконувач обов`язків глави уряду Юрій Єхануров. Він каже, у підготовлений Юлією Тимошенко проект змін пракитчно не вносили. Адже подати документ до парламенту мали до 15 вересня. Але обіцяв у разі обрання прем`єром врахувати побажання депутатів. В зв`язку із цим експерти попереджають і про іншу небезпеку. Бюджет може стати предметом торгів депутатських груп голосами на підтримку кандитатури прем`єр-міністра, каже політолог Віктор Небоженко:

«Україна залежить не від того, хто буде міністром. Від цього не залежить ступінь корумпованості або кваліфікованості [уряду]. На жаль країна на такому ступені розвитку. Життя в державі залежить від того, кому дістануться бюджетні шматки. Ось це і буде підставою для того, щоб у нас з`явився сильний прем`єр-міністр».

Згідно з процедурою, проект передали на доопрацювання в парламентський бюджетний комітет. Там навколо нього розвернуться основні баталії.

Ще одна особливість нинішнього бюджету – розроблявся він одним складом уряду, затверджуватиметься при іншому. Виконувати ж ухвалений документ доведеться третьому, який сформують після парламентський виборів.

XS
SM
MD
LG