Спеціальні потреби

Народ з Ющенком в його конфлiктi з Тимошенко


Позицію президента у конфлікті Ющенко-Тимошенко населення сприймає більш прихильно. Майже чверть громадян вважає його правим у конфліктній ситуації, тоді як у правоту екс-прем`єрки вірить лише кожен десятий. Такі дані отримала соціологічна служба “Український барометр”, провівши у вересні загальнонаціональне опитування.

Громадяни винесли свій присуд, подивившись у вересні захоплюючий політичний серіал, який багатьом розбив серце. На роль “невістки” більш підхожою визнано Юлію Тимошенко: в її правоту вірить лише 10 відсотків опитаних, тоді як Віктора Ющенка назвали правим 23 відсотки. Третина громадян вважає, що обоє неправі, третина болісно вагається з відповіддю, і тільки 5 відсотків залишились байдужими до харизматичних героїв драми, сказавши, що цим питанням не цікавляться.

Причому, як відзначають соціологи, розклад глядацьких симпатій однаковий у різних регіонах України -- як серед “помаранчевих”, так і “біло-блакитних”.

Населення сприйняло конфлікт між Ющенком і Тимошенко в естетичному ключі, як свого роду виставу, -- каже голова соціологічної служби “Український барометр” Віктор Небоженко:

“Якоюсь мірою для населення це величезна розвага. Уперше в Україні ми стаємо глядачами подібного політичного дійства – перед нами гігантська сцена, і на ній чоловік і жінка, котрі, узявшись за руки, разом перемогли на виборах, раптом так запекло сваряться”.

Інший політолог, Володимир Фесенко порівнює дійство радше не з театром, а з боксерським рингом. За його словами, Тимошенко робила ставку не на парламентські вибори, а на те, щоб перемогти ще до виборчої кампанії. Але сталося не так, як гадалося:

“Команда Тимошенко робила ставку на те, щоб відправити Ющенка в нокдаун уже в перших раундах їхнього поєдинку. Нокауту не вийшло. Не вийшло навіть нокдауну. Максимум, чого домоглася Тимошенко, це виграш перших раундів за очками. Та й то цей виграш неоднозначний”, -- каже Фесенко.

Як твердять експерти, жодній з двох сторін так і не вдалося домогтись вирішальної переваги в боротьбі за громадську думку. А от втратили внаслідок конфлікту обоє. Якщо кредит довіри до лідерів помаранчевої революції був величезним у лютому-квітні і потім став поступово знижуватись, то після вересневого конфлікту відбувся обвал. Соціологи вимірюють довіру за градаціями “повністю довіряю”, “в основному довіряю”, “в основному не довіряю” і “зовсім не довіряю”. За даними “Українського барометра”, у лютому Ющенку повністю довіряло 33% населення; у вересні “повна довіра” до нього упала до 13%. У Тимошенко такі ж втрати: якщо у лютому їй повністю довіряло 26%, то зараз 10.

Відбулася повна десакралізація іміджу влади, яка раніше виглядала ідеальною в очах електорату, -- так описує наслідки вересневого політичного шоу політолог Андрій Єрмолаєв. А відтак наступні парламентські вибори, на відміну від попередніх президентських, будуть не епічною битвою між “добром” і “злом”, а банальним змаганням трьох “канцлерів”:

«Янукович, Єхануров, Тимошенко це три “канцлери”, які будуть змагатися за те, щоб отримати статус “народного” прем`єра».

Експерти припускають, що саме Юрій Єхануров очолить виборчий список президентської партії “Наша Україна”. У нового прем`єр-міністра, який щойно вступив на посаду, уже з`явився власний рейтинг. За даними “Українського барометра”, в другій половині вересня йому повністю довіряли 3% і в основному довіряли 13% громадян.

XS
SM
MD
LG