Спеціальні потреби

Плiвки Мельниченка -- предмет дискусiй в Києвi


Чому “плівки Мельниченка” досі не отримали статусу речових доказів у справі Гонгадзе? Питанням переймалися учасники міжнародної конференції “Минуле і майбутнє української політики та плівки Мельниченка”, що відбулася у Києві. Мова там йшла передусiм про юридичну вагу і політичні наслідки записів, зроблених у кабінеті екс-президента Кучми.

Про те, що записи Мельниченка справжні, було відомо ще 5 років тому, коли міжнародні експерти зробили першу експертизу. «Плівки автентичні, це науковий факт, що був відомий нам уже наприкінці жовтня 2000 року», – каже голландський вчений Лоуренс Слот.

«Я не можу сказати, чи це голос Кучми, чи не голос Кучми. Яле я можу достеменно сказати, що на плівці немає монтажу», – каже його колега Коріне де Фрис, яка брала участь у тій найпершій експертизі.

Сьогодні, через п`ять років після касетного скандалу, у правдивості плівок Мельниченка вже не сумнівається, схоже, ніхто. Але правової оцінки вони й досі не отримали. Документ так і не став юридичним, і є великі сумніви у тому, що скандальновідомі записи, в яких голос, схожий на голос Леонiда Кучми, наказує “розібратися” з журналістом Гонгадзе, фігуруватимуть у якості речових доказів на судовому процесі.

Лідер соціалістів Олександр Мороз, який шокував світ оприлюдненням плівок, вважає, що можливість визнання записів речовими доказами все-таки існує – треба лише взяти у Мельниченка свідчення на території США:

«В мене складається враження, що він їхати в Україну не може, бо він ризикує, і це теж зрозуміло... Треба зробити слідчі дії саме в Сполучених Штатах».

Як заперечує колишній глава парламентської слідчої комісії у справі Гонгадзе Олександр Жир, на заваді наданню юридичної ваги плівкам стоїть нинішній генпрокурор Святослав Піскун:

«Визнання цих записів доказами це перший крок до тюрми сьогоднішнього генпрокурора Піскуна. Оскільки на цих записах є дії з боку Піскуна разом із Азаровим, які утворюють склад злочину. Відбулася змова минулої влади і нинішньої влади, то багато буде залежати від того, хто очолюватиме Генпрокуратуру».

Тезу про змову колишньої і нової влади підтримує політолог Володимир Полохало. За його словами, старий політичний режим не пішов остаточно в минуле після помаранчевої революції, і в Україні діє кругова порука еліт:

«Чи є відмінним сьогоднішній режим. Ні. І в цьому контексті буде продовжуватись імітація, як сказав Мороз, справи Гонгадзе. І можуть себе вільно почувати ті, хто є політичними замовниками, чи фігурантами, плівок Мельниченка – чи Кучма, чи Литвин, вони можуть почувати спокійно....
Є кругова порука, яка сьогодні складає так званий пакт політичних еліт.
Я думаю, сьогодні всі сподівання західної громадськості на те, що ця справа може бути завершена до виборів – ні».

Оптимізму додав присутній на конференції представник президентської партії, нашоукраїнець Микола Катеринчук. Він заявив, що суд у справі Гонгадзе розпочнеться вже цього року і навіть пообіцяв: судовий процес із залученням плівок Мельниченка транслюватимуть у прямому ефірі. Його сподівань не поділяє адвокат, радник президента Микола Полудьонний. За його словами, справа може бути направлена до суду в кращому випадку наступного року.

Учасники не приховують своїх побоювань: в Україні нічого не змінилося, і зрушити справу з правовою оцінкою плівок Мельниченка навряд чи допоможе і ця міжнародна конференція.


XS
SM
MD
LG