Спеціальні потреби

За допомогою ЄС посилено україно-молдовський кордон


Україна, Молдова і Європейський Союз підписали меморандум про посилення безпеки на придніствровській ділянці державного кордону. Українські урядовці заявляють про фактичний початок реалізації так званого «плану Ющенка» щодо врегулювання конфлікту.

Урядовці України, Молдови і представники Європейської комісії підписали меморандум про створення спільної місії. Сторони домовилися спільно працювати над врегулюванням ситуації на придністровській ділянці україно-молдовського кордону. Документ підписали на КПП Паланка міністри закордонних справ двох країн – Борис Тарасюк і Андрій Стратан. З боку ЄС меморандум завірила єврокомісар Беніта Фереро-Вальднер.

В складі місії працюватимуть 50 співробітників митниць країн-членів ЄС. Постійний персонал складатиме ще 15 осіб. Вони матимуть можливість без попередження відвідувати будь-які пункти перетину кордону і митні пости двох країн. Оглядачі називають придністровську ділянку кордону – найбільш проблемною. Через неї йдуть потоки контрабанди, наркотиків та зброї. Прем`єр міністр Єхануров, який нині перебуває в Брюсселі назвав угоду важливим кроком на шляху врегулювання ситуації:

«Треба починати працювати 50 чоловікам. А потім – не буде вистачати, буде більше. Це дасть нам можливість поставити в Придністров`ї заслін і контрабанді і корупції».

Борис Тарасюк зауважує, що створення місії – один із пунктів так званого «плану Ющенка». Документ містить пропозиції із поетапного врегулювання конфліку між владою Молдови та придністровською адмінстрацією.

Фінансовий внесок ЄС у проект – 7 мільйонів євро на два роки. Проект можуть продовжити, якщо він доведе успішність, заявив представник Євросоюзу з питань безпеки Хав`єр Солана:

«Ми не збираємося контролювати кожен міліметр кордону. У нас моніторингова місія, і ми не можемо перевіряти кожен метр території. Ну і звичайно, українська сторона має велику кількість прикордонників і дуже значні ресурси».

Солана заявив, що декілька днів тому обговорював «план Ющенка» із президентом Російської Федерації Путіном і вже отримав від нього пропозиції та доповнення до документа. Однак він відмовився їх назвати. Мовляв, спочатку їх повинні проаналізувати експерти. Київ, Москва і ОБСЄ виступають посередниками у врегулюванні конфлікту. ЄС і Сполучені Штати погодилися бути спостерігачами переговорного процесу.

XS
SM
MD
LG