Спеціальні потреби

Українка, якa вчить американцiв спiвати


Сполучені Штати - країна іммігрантів, які своєю працею, талантом та самовіддачею збагатили цю країну і зробили її провідною державою світу. Кожна етнічна група у США зробила свій внесок у тій чи іншій галузі. Чимало українців знайшли себе в мистецтві. Ім’я української співачки Оксани Бринь знайомо багатьом американським співакам, які починали вчитися вокальному мистецтву або удосконалювали свій голос у місті Міннеаполіс. Нині учні пані Оксани співають на Бродвеї та провідних оперних сценах світу.

Оксана Бринь почала вчити співу 1958 року. Спочатку українців. З 1969 передає свій досвід учням у центрі мистецтв імені Макфейла. На честь українки в школі навіть було влаштовано тиждень її імені.

У Оксани Бринь чимало нагород. Як наприклад подяка від мера міста Міннеаполіс та британська нагорода «Міжнародний музикант року дві тисячі четвертого року за співочу, акторську, музичну діяльність та особливу роботу як викладача співу». На честь ювілею творчої діяльності пані Оксани адміністрація Міннеполісу та сусіднього Сент-Полу 1985 року влаштувала їй творчий вечір.

Чимало учнів Оксани Бринь добилися успіху на професійній сцені, кілька стали справжніми друзями, говорить вона сама:

«Я не маю нікого, хто був би визначним, найулюбленішим студентом, але дуже багато моїх колишніх учнів продовжують бути моїми гарними друзями. Двоє з них, Гай Пол, що тепер на Бродвеї, тоді йому було двадцять років тепер йому п’ятдесят, і Адреа Стотлер, що стала вже світовою оперною співачкою – вони, це так майже як родина».

Оксана Бринь народилась у Харкові у часи коли, за її словами, це місто було україномовним, а російську мову вона почала вивчати у п’ятому класі. Друга світова війна закинула її родину до Німеччини, а згодом до США, де після зупинок у кількох містах вона опинилась у Міннеаполісі. Любов до мистецтва та України пані Оксана перейняла від батьків:

«Ми ніколи не могли б нічого знати ні про свій край, ні про себе як частину того краю, якби не мали батьків, які те розуміли і нас часом свідомо, а часом для нас підсвідомо виховували», -- говорить вона.

Батька Оксани Бринь - Івана Кривобабку фізико-хіміка винахідника - у тридцятих роках звинуватили у націоналізмі, заслали і згодом розстріляли. Виховувала її мама - публіцист, перекладач та поетеса Олександра Рябченко, відома під псевдонімами Лада Горлиця та Надія Лан.

Найяскравішим моментом вокальної кар’єри для Оксани Бринь став виступ сімдесят другого року у Карнеґі-Гол в Нью-Йорку. «У той час, коли моя молодість була у Америці, і якщо ви виступили у Карнеґі-Гол, то вже ваша печать, що ви закінчений артист», - згадує вона. До речі, сукня, яку панi Оксана мала на собi пiд час виступу у Карнегі-Гол, досі зберігається в її гардеробі.

Спів для Оксани Бринь став не лише способом існування, а і допоміг повернутися до нормального життя коли 1955 року параліч прикував її до ліжка:

«Перемогла і те. Казав лікар, що мабуть 10 відсотків, що я буду коли-небудь ходити. Мені забрало три роки, але через те, що я співала і розуміла видих-вдих, і як всі м’язи і нерви між собою сполучені, то це мені помогло закріпити трошки в сидінні, трошки у ногах, трошки розправитися».

Окрім навчання співу Оксана Бринь все життя приймала і приймає активну участь у житті української громади. Зворушена подіями в Україні, вона від імені громади передала президенту Віктору Ющенку роботу відомого в діаспорі митця Олександра Канюкі.

Коли пані Оксана приймає учнів вдома, вона використовує кожну можливість аби популяризувати Україну. Поки батьки або родичі чекають на своїх дітей, хочуть вони того чи ні, дізнаються більше про Україну. Перед очима у них завжди карта України, а поряд історія України англійською мовою.

До навчання студентів Оксана Бринь ставиться не стандартно. Спів, каже вона має йти через мозок:

«Я посилаю своє вухо, щоб воно дивилося, де мої очі. А мої очі дивляться у мою аудиторію. Я хочу поділитися тою піснею. Я мушу донести».

За сорок сім років роботи Оксана Бринь не втратила інтересу до своєї професії. Для неї, розповідає вона, у процесі навчання інших цікаво все: «Спеціально якщо їм хтось сказав, що не маєш слуху і не маєш таланту», - каже вона напiвжартома.

Оксана Бринь продовжує вчити, і говорить, що буде це робити, поки до неї приходитимуть учні.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG