Спеціальні потреби

Наскiльки трансформувалися мас-медiа в Українi?


Після помаранчевої революції в мас-медіа не відбулося жодних системних трансформацій. Це стверджують експерти Академії української преси, що провели моніторинг політичних теленовин. Як свідчать його результати, новини жовтня 2005-го за стандартами свободи слова мало чим відрізняються від новин жовтня 2003-го.

Всупереч поширеній аксіомі про свободу слова як головне завоювання Майдану, експерти Академії української преси твердять: ніякої журналістської революції не було. Проаналізувавши теленовини жовтня 2005-го року, дослідники вказують на ті ж порушення журналістських стандартів, якими преса грішила у жовтні 2003-го, на старті минулої президентської кампанії. Так само багато новин не має посилання на джерело інформації – скажімо, на каналі “Інтер” кожне четверте повідомлення без джерела. Так само багато репортажів, у яких представлено тільки одну точку зору на подію – дві точки зору подають всього лише у 16 відсотках матеріалів. І так само, як за старого режиму, найбільшою увагою телебачення користується чинна влада. За обсягом прямої мови Ющенко навіть перевершив колись всюдисущого Кучму, тоді як опальній Тимошенко у новинному ефірі говорити майже не дають. За словами керівника проекту Наталії Костенко, попри деякі позитивні зрушення, жодних радикальних змін у теленовинах після помаранчевої революції не відбулося: «Успішно продовжує працювати система, яка давно склалася, і якихось системних трансформацій у медіа ми не зафіксували», - говорить вона.

Як додає президент Академії української преси Валерій Іванов, з`ясувалося, що звільнення від політичної цензури ще не означає дотримання журналістських стандартів та професійного інформування аудиторії:

«Те, що “темники” зникли, ще не означає, що канали змінили свою політику, стандарти мовлення... Ну і, звичайно, чистим божевіллям є те, що більше третини повідомлень представляють діяльність чинного президента України і трохи менше третини містить його синхрони. Тобто третина, майже третина синхронів це синхрони Віктора Ющенка. Я хочу сказати, що за весь період спостереження, а це все ж таки більше півтора року, жодного разу Леонід Кучма не досягав таких показників».

Дослідники кажуть, що збалансованість та об`єктивність подачі новин уже сьогодні помітно впала, порівняно з місяцями одразу після революції, і прогнозують, що з початком виборчої кампанії відбудеться новий відкат від стандартів свободи слова. І знову Валерій Іванов:

«Поки що те, що ми бачимо, свідчить про те, що це буде дуже і дуже брудна кампанія. Що по витоках бруду ця кампанія буде дорівнювати президентській, а може, в деяких моментах навіть перевищить її», вважає президент Академії української преси.

XS
SM
MD
LG