Спеціальні потреби

Виправданий протекцiонiзм чи шлях у минуле?


Комуністична партія пропонує обмежити можливості приватного сектора добувати в Україні нафту і газ. Вони розробили відповідні поправки до закону. Експерти попереджають про недоречність такого кроку. Посол Сполучених Штатів попереджає – за таких умов жоден американський інвестор не наважиться вкладати гроші у розробку українських родовищ.

Шельф Чорного та Азовського морів – поки що єдина перспектива України зменшити тотальну залежність від імпортного газу та нафти. Тут одні з найбільших розвіданих запасів вуглеводородів в країні. Видобуток корисних копалин зараз ведеться. Але у відносно невеликих обсягах. Значно успішніше йдуть подібні роботи на чорноморському узбережжі Грузії та Туреччини. Там до робіт допустили провідні нафтові компанії світу. Український континетальний шельф залишається нерозвіданий.

Втім, і ці роботи під загрозою зупинки. Фракція Компартії хоче дозволити видобування на українському шельфі лише підприємствам, які не менш ніж на 60 відсотків належать державі. Відповідний законопроект розробила депутат КПУ Алла Александровська. Вона вважає цей крок корисним для енергетичної безпеки країни:

«Участь держави в спільному бізнесі з приватним підприємцем додає йому авторитету. Тобто якщо держава разом з підприємцем займаються спільною розробкою або реалізують якийсь проект, то значить воно довіряє цьому приватному підприємцю. Тому я вважаю, що приватні підриємці мають бути зацікавелні співробітничати з державою. Плюс до цього є державні гарантії».

Закон, в разі його ухвалення, не принесе нічого крім шкоди, каже експерт центру імені Разумкова Володимир Саприкін. Він суперечить здоровому глузду і Конституції. Бо та визначає рівність перед законом державних та приватних підприємств:

«На сьогодні державні компанії, які видобувають нафту і газ не мають технологій, які можуть працювати на глибинах понад 50-60 метрів. Тобто таким чином ми зірвемо розробку шельфу загалом. Теоретично такі гасла Компартії начебто є на підтримку держави. Але українська держава не має сьогодні значних коштів на розробку шельфу, а також не має обладнання».

Ще більш категоричний у своїх оцінках посол Сполучених Штатів в Україні. Джон Гербст вважає – за подібних умов жодна американська компанія не погодиться працювати:

«Це перекреслює все! Це гарантія того, що в перспективі Україна залишиться енергетично залежною. Це шлях до минулого, а не в майбутнє. Якщо Україна серйозно ставиться до розвитку власних енергетичних ресурсів, треба розробити правила, які оцінять в усьому світі. Лише так можна залучити західні компанії, які б могли добувати сировину на Чорному морі».

В НАК «Нафтогаз України» кажуть – в цій ситуації можливий компроміс. Державна компанія має можливості добувати паливо на мілині. І вже з успіхом це робить. Іноземцям можна дозволити працювати на глибинах.

XS
SM
MD
LG