Спеціальні потреби

Річниця Майдану: думки Валдаса Адамкуса


Одним з головних чинників успіху помарнчевої революції в Україні була участь міжнародних посередників у справі врегулювання політичної кризи, що виникла після фальсифікації результатів президентських виборів. Досягнення та прорахунки нової влади коментує один з учасникiв минулорiчних перемовин –президент Литви Валдас Адамкус.

Українська помаранчева революція це не лише Майдан. Це ще й три круглі столи за однаковим складом учасників. Українці - Віктор Ющенко, Віктор Янукович, Леонід Кучма. Росіянин Борис Ґризлов, поляк Олександр Кваснєвський, литовець Валдас Адамкус. Кожен з іноземців зараз каже, що пишається історичною місією, яка випала на їх долю – мирно вирішити проблему зміни влади в Україні. Жодної краплі крові на Майдані не пролилося, не в останню чергу через активну позицію міжнародного співтовариства.

Всі учасники перемовин цей рік уважно спостерігали, що ж далі відбуватиметься в Україні. Як каже президент Литви Валдас Адамкус, не можна переоцінити значення революції для України, однак через рік після неї залишилося чимало проблем, без яких революція не може вважатися закінченою:

«В першу чергу я не бачу рішучих реформ. По-друге, я хотів би бачити краще вміння домовлятися в українських політиків. Без жодної шкоди знищуйте корупцію, обирайте самих талановитих людей, а не тих, в кого є протекція. Не бійтеся ухвалювати рішення, які можуть здатися непопулярними, але ви переконані, що їх треба приймати».

Втім Адамкус доволі оптимістичний щодо перспектив України. В тому числі і як члена Європейського Союзу та НАТО.

«Ви здатні це зробити, у вас є величезний потенціал і є бажання. У 2010 році Україна здатна випередити навіть Литву. Ми свого часу пройшли довгий шлях до НАТО та ЄС. Україна може вчитися з нашого досвіду і не повторювати помилок».

Щодо ж підсумків першого постреволюційного року Адамкус говорить досить стримано:

«Я думаю, що вибори 26 березня дадуть відповідь на багато запитань. І це буде найкраща відповідь, як самі українці оцінюють революцію - чи це було досягнення, чи розчарування. Ви зараз маєте довести, що світ не помилився», -- розмірковує про українську революцію Валдас Адамкус, який, до речі, впродовж кількох останніх років зумів залишитися найбільш популярним політком у своїй країні – Литві.

XS
SM
MD
LG