Спеціальні потреби

Київ i Москва про газ говоритимуть через мiнiстрiв


Українсько-російські перемовини щодо поставок газу тепер відбуваються на рівні міністрів. Після того, як експерти Нафтогазу так і не змогли домовитися з Газпромом, сам президент Ющенко заявив про пакет пропозицій, які допоможуть вирішити проблему ціни на блакитне паливо.

Україно-російські газові перемовини виходять на фінішну пряму. З пропозиціями, сформульованими українською владою, до Москви поїхав енергетичний міністр Іван Плачков. Там він проводить складні перемовини зі своїм російським колегою Віктором Христенком. Єдина досягнута домовленість станом на зараз - Росія й Україна можуть підписати необхідний пакет документів, що регулює відносини в газовій сфері до 1 січня 2006 року. Інакше, Україна взагалі може не отримати російського газу, а це означатиме дуже серйозні енергетичні проблеми, насамперед для промислових підприємств.

Майже місяць взаємного шантажу – з одного боку про підвищення ціни на газ до ринкової, з іншого про гарантії транспортування газу до Європи – призвів до того, що про українсько-російську газову війну говорили у всій Європі.

Європейська преса подає заяву голови "Газекспорту" Олександра Медведєва, що "відповідальність за скорочення постачань у Європу буде лежати цілком на Україні". Однак, раніше комісари ЄС висловили переконання, що Україна дотримає своїх угод і що це питання має вирішуватися двома сторонами, без втручання Євросоюзу.

Після усування євро-чиновників переговори стали дещо конструктивнішими. Президент Ющенко зібрав раду РНБО, після якої звільнив Олексія Івченка з посади першого заступника міністра енергетики, однак за день з`явилося роз`яснення, що Івченко таки залишається главою Нафтогазу. Подейкують, що націоналіст Івченко, який їздив на перемовини до Москви з перекладачем з російської мови, був зайвим подразником Москви.

Тепер Iван Плачков веде перемовини, вже не маючи такого заступника. Він пропонуватиме підвищувати ціну поетапно, аби до кінця наступного року вона таки сягла європейського рівня.

Сам Ющенко з цього приводу зазначив лише наступне: жодна зі сторін не має права на політичний шантаж, зокрема щодо можливих перешкод у транзиті російського газу на ринки Євросоюзу територією України. «Україна дала державні гарантії, що транзит буде забезпечений, і ці гарантії є безумовні», – наголосив президент.

XS
SM
MD
LG