Спеціальні потреби

Україна – член SEDM


Підписання протоколу про приєднання України до Ради міністрів оборони країн пiвденно-схiдної Європи (SEDM) була ключовим моментом Пленарного засідання цьогорічної десятої конференції цієї організації. На нарадах, які відбувалися у Вашингтоні 5-6 грудня, її учасники обговорювали питання нерозповсюдження зброї, прикордонної безпеки, збереження миру та організації спільних військових навчань. Україну представляв міністр оборони Анатолій Гриценко.

Пленарне засідання десятої конференції Ради міністрів оборони країн південно-східної Європи відкрив міністр оборони США Дональд Рамсфельд. У своїй вступній промові вiн серед іншого привітав Україну з отриманням статусу постійного члена цієї організації:

«Я хочу особливо привітати міністра Гриценка, який уперше представляє Україну у якості повноправного члена. Ми вас всіх вітаємо та сподіваємось на подальше укріплення зв’язків між нашими країнами».

За словами голови цьогорічної конференції Ради міністрів Бесніка Бараджа, приєднання України до організації було необхідним кроком для досягнення поставлених перед Радою цілей.

«Україна мала статус країни-спостерігача в нашій організації з 2002 року. Ми стали свідками змін та прогресу в Україні за останні роки. Україна підтримує демократичні процеси. Тому цілком природно, що сьогодні у Вашингтоні на цьогорічному засіданнi ми підписуємо документ, який робить її повноправним членом організації.

Після урочистої церемонії підписання міністрами десятьох країн-членів протоколу про прийняття, слово взяв міністр оборони України Анатолій Гриценко:

«Наші солдати вже зараз відбувають важливу службу в Іраку, Лівані, Косово та інших місцях. Тому тут я виконую цілком приємне для мене завдання підписати документ, який дозволить Україні приєднатися до цієї важливої та, на мою думку, потенційно ще більш значущої організації. Я хочу наголосити, що ви побачите Україну більш відповідальною та більш залученою до процесу підтримки регіональної безпеки».

Одним із ключовиx завдань oрганізації є налагодження стосунків між її членами та євро-атлантичними структурами, в тому числі і НАТО. Міністр оборони України Анатолій Гриценко заявив, що вступ України до Ради міністрів оборони розглядається як потужний поштовх до подальшої інтеграції України до НАТО. Втiм вiн зазначив, що принципове рішення щодо її приєднання до цього трансатлантичного альянсу залежатиме як від виконавчої, так i законодавчої гiлки української влади:

«Перш за все, я хотiв би наголосити, що наш зовнішньо-політичний вибiр визначається парламентом, президентом та урядом. Отож це не пiдлягає дискусіям i що ми зараз робимо – ми намагаємося використати кожну нагоду, щоб у скорому часi ми вiдповiдали критеріям членства в НАТО. I ми намагаємося переконати наше суспiльство в доцільності цього. I сьогоднішня подiя пiдтверджує, що ми рухаємося в цьому напрямку, бо члени організації, до якої ми щойно приєдналися – деякi з них члени НАТО, інші дуже близькі до НАТО, ми усi живемо в одному регiонi, ми всi поділяємо тi самi вартостi i ми уже зiгранi мiж собою через програму Партнерство заради миру, до якої Україна приєдналася в сiчнi 1994 року».

Втiм український міністр оборони пiдкреслив, що попри свою участь у спільних зусиллях Україна, як держава, залишається суверенною.

Серед численних нарад Анатолій Гриценко також провів двосторонню зустріч з міністром оборони Румунії Теодором Атанасіу, в ході якої останній пообіцяв підтримку з боку румунських колег у напрямку подальшої інтеграції України до євро-атлантичних структур

Під час двосторонньої зустрічі з Анатолієм Гриценком міністр оборони США Дональд Рамсфельд ще раз підтвердив вдячність Україні уряду та армії США за присутність українського контингенту в Іраку.

Анатолій Гриценко вважає, що мета візиту української делегації була досягнута –Україна стала повноправним членом Ради міністрів оборони країн південно-східної Європи. Крім того, зібрання у Вашингтоні міністрів оборони тринадцяти країн Анатолій Гриценко, назвав унікальною нагодою поспілкуватися зі своїми колегами у регіоні.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG