Спеціальні потреби

Газовий спiр між Україною та Росією триває


Новий ультиматум прозвучав сьогодні на адресу України від керівника Газпрому Олексія Міллера. Він заявив, що ринкова ціна для України відтепер становитиме 220 доларів за тисячу кубометрів газу, а не 160, як пропонувалося раніше. Натомість президент Ющенко висловлює оптимістичні оцінки щодо підписання газових угод.

Україна втратила шанс обговорювати ціну на газ у розмірі 160 доларів за тисяку кубометрiв і тепер мова може йти лише про 220-230 доларів – така заява прозвучала від очільника Газпрому. Ситуація ніби то змінилася за якихось півтора тижні, каже він, однак очевидно, що це нi що інше як відповідь Москви на непоступливiсть України у газових питаннях.

Міллер вперше розкрив, що викликає найбільше незодволення Газпрому та російської влади. Мовляв, раніше українське керівництво обіцяло віддати росіянам частину українських газопроводів, а нова влада відмовилася від цих домовленостей.

Це настільки обурило Москву, що вона пропонує Україні найвищі як для пострадянських країн цiни. До речi, ціни зростуть також для Грузії – до 110 доларів, для Молдови – до 160 доларів та країн Прибалтики – до 120 доларів. Для України висталвена ціна від 220 доларів.

Всі ці країни об`єднує одне – вони останнім часом позбулися політичного впливу Росії. Зате дружня до кремлівської влади Білорусь отримуватиме газ за старою ціною – 46 доларів за тисячу кубометрів.

Після чергового ультиматуму Газпрому, який без підписання угоди погрожує взагалі припинити поставки газу для України, Віктор Ющенко висловлює переконання, що все закінчиться добре і закликає не політизувати на цій темі:

«Ціни і тарифи, я переконаний, що ми порахуємо. Вийдемо на реалізацію взаємних інтересів, і через кілька тижнів це питання не буде таким актуальним як сьогодні».

Більше того, Ющенко каже, що ріст зовнішніх цін не обов`язково призведе до росту внутрішніх цін, тим паче, що населення Україна забезпечує власним газом. Проблеми можуть виникнути хіба що в промисловості, однак міністр промислової політики Володимр Шандра каже, що це стимулюватиме підприємства переходити на більш дешеву енергію, що є загальноєвропейською тенденцією:

«Зараз підприємства переоснащаються. Цей процес давно був відомий і очікуваний. Вся Європа після подорожчання газу перейшла на вугілля».

Всупереч оптимістичним заявам української влади газові перемовини залишаються топ-темою у всіх українських медіа. Будь-яке переорієнтування промислових підприємств не може відбутися за декілька днів, а отже економічні проблеми стануть дуже відчутними. А напередодні виборів це може породити чималу порцію проблем для помаранчевої влади.

XS
SM
MD
LG