Спеціальні потреби

IFES: українці більше очiкували від нової влади


Чи задоволені українці наслідками помаранчевої рецолюції? Це намагався з'ясувати базований у Вашингтоні Мiжнародний фонд виборчих систем (IFES). Вiн дiйшов висновку, що українці, хоч i розчаровані новою владою, однак далi вiрять в ідеали Майдану.

Як показують опитування, більшість українців вважає, що соціально-політична ситуація в країні від грудня 2004 року погіршилась. Більшість опитаних українців також вірить, що і економічне становище в Україні стало гіршим. Щодо боротьби із корупцією, 40% населення не бачить покращення у цій сфері, а от третина українців вважає, що держава стала ще більш корумпованою.

Такі песимістичні настрої панують і у сприйнятті населенням політичного клімату України. Понад 40% населення вважає, що країна стала менш політично стабільною, третина опитаних сказала, що ситуація лишилася незмінною. Втiм Мiжнародний фонд виборчих систем дійшов висновку, що населення України все ще вірить у цілі та гасла помаранчевої революції, однак половина її лояльних прихильників, як показує опитування, висловила незадоволення роботою, яка була проведена її лідерами за рік при владі.

Досі більшість українців, а таких 60%, вважає мирні протести правильним та дієвим засобом відстоювання інтересів суспільства. Опитування Фонду вказує, що рівень довіри населення до політичних інституцій національного рівня з лютого 2005 року впав. Президенту Ющенку замість 65% довіряють 46 % населення.

Тарас Кузьо, професор Університету Джорджа Вашингтона, вважає, що причина тому - імідж Ющенка як слабкого лідера. На думку пана Кузьо, президентові бракує політичної волі, у тому числі коли йшлося про притягнення до відповідальності високопосадовців, підозрюваних у корупційній діяльності, а також щодо переслідування тих офіційних осіб, дії яких під час останніх президентських виборів були визнані незаконними:

«Ющенко допустив колосальну помилку, демонструючи тим самим брак політичної волі. Він не зміг втілити у життя гасло “бандитам місце у в'язницях”. Можливо, документального підтвердження, достатнього для доведення справи до суду, йому і не вдалося знайти. Однак він мав провести над ними суд суспільної моралі», -- сказав Кузьо.

Довіра населення до уряду впала з 57% до 36%, понад половина українців Кабміну не довіряють, вказує опитування. На думку Тараса Кузьо, відставка уряду Єханурова ще більш посилила песимістичні настрої населення по відношенню до виконавчої гілки влади.

Довіру народу від лютого місяця втратив і український парламент. Так, дійшов висновку Фонд, загальне розчарування населення подіями після помаранчевої революції, є очевидним. І саме цей прошарок електорату наразі вирішуватиме долю парламентських виборів у березні.

XS
SM
MD
LG