Спеціальні потреби

Тривають заклики до денонсацiї газових угод


В Україні дедалі настійливіше лунають заклики до денонсації російсько-українських “газових” угод, підписаних 4 січня цього року. За їх скасування сьогодні виступили керівники підприємств чорної металургії. Урядовці, тим часом, заявляють, що всі необхідні контракти, що випливають з цих домовленостей, Росія і Україна підпишуть уже до кінця тижня.

Металурги занепокоєні “газовим договором” між Україною і Росією. Президент Української асоціації підприємств чорної металургії Анатолій Голубченко сумнівається в тому, що оприлюднена урядом нова ціна на газ – 95 доларів – є остаточною:

«Чому в мене бере великий сумнів 95 доларів? Низка заяв, яка йшла останні 5-6 місяців, керівника Нафтогазу України, вона починалася з того, що ніколи не буде більше п`ятдесяти, ніколи, і ми маємо всі на це підстави, і ми маємо всі документи, і ми можемо і те, і те, і ми закриємо газ, транспортування до Європи і візьмемо скільки завгодно – і це ми чули кожний день. Але поступово все змінювалося, і ніяких пояснень до цього ми не отримали. І те, яким чином керівник Нафтогазу заявляв про 50 доларів і дійшов до підписаних 230, наводить нас на думку, що і 95 це така ж профанація, як була п`ятдесят три місяці тому».

Як твердять керівники металургійних підприємств, якщо в другому півріччі газ коштуватиме 230 доларів, то річні збитки галузі сягнуть двох мільярдів доларів США, а низка виробництв зупиниться. Вони закликають уряд назвати реальну ціну газу для промисловості, щоб заводи могли планувати свою діяльність. Як каже голова правління “Меткомбінату імені Ілліча”, народний депутат-соціаліст Володимир Бойко, сьогодні жодне підприємство не знає, скільки доведеться платити за той газ, який вони зараз споживають:

«Невже не можна чесно розказати і показати, про що вони домовились? Що нас чекає?», -- каже Бойко. Українські металурги вимагають також від Верховної Ради дати офіційну оцінку “газовій угоді” та закликають скасувати досягнуті з Росією домовленості.

За розрив угоди висловився також керівник“Індустріального союзу Донбасу” Сергій Тарута. В інтерв`ю, вміщеному 18 січня в інтернет-виданні “Українська правда”, промисловець заявив, що при переході на нові ціни чотири його заводи доведеться зупиняти як збиткові. Укладений з Росією газовий договір Тарута назвав “згубним” і висловив думку, що президент Ющенко, підтримуючи ці домовленості, спирається лише на інформацію осіб, які їх укладали.

Раніше з критикою “газових угод” виступив відомий дипломат Олександр Чалий, який назвав їх “Перл-Гарбором української енергетичної дипломатії”. Тижневик “Дзеркало тижня” присвятив газовій темі велику експертну статтю, що закликає до термінового виходу з підписаної угоди. Для цього, наголошує видання, є мотив – перевищення повноважень головою Нафтогазу України Івченком.
А однією з перших за денонсацію газових домовленостей виступила Юлія Тимошенко, яка назвала ці угоди “зрадою національних інтересів”.

А тим часом урядовці заспокоюють: ціна в 95 доларів не буде підвищуватись впродовж 5 років. Про це заявив у вівторок голова Нафтогазу Олексій Івченко. Гарантією, пояснюють члени Кабінету, служитимуть міжурядові російсько-українські домовленості, які готуються до підписання. Контракти підпишуть вже до кінця тижня, -- запевнив у середу після засідання уряду міністр палива та енергетики Іван Плачков. Було також повідомлено, що спільне підприємство Газтранзит, яке постачатиме газ в Україну, перевірить Антимонопольний комітет, а засновниками підприємства стануть компанія РосУкрЕнерго і Нафтогаз України.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG